Prenatálne vitamíny

Len paradoxom je, ze mnohe mamy este ani dnes sa nesleduju, nemyslia na to, co zjedia, co spravia. Neuvedomuju si, ze tym ovplyvnuju cely rast dietata. Je to smutne no… Myslim, ze kazda mama by si mala uvedomit, ze vitaminy su potrebne ked chce aby dietatko malo dobru imunitu a bolo zdrave :wink:

Počkaj akože chceš mi tým povedať, že v podstate celý čas až od snaženia sa o dieťa, cez tehotenstvo až po ukončenie kojenia sa má brať kyselina listová a vitamíny? Pfú to sa mi zdá dosť dlhá doba. Veď na jednej strane máš pravdu, že inak asi k dieťatku sa nedá dostať tá kyselina. Len ako zistím či nemám nejaký prebytok kyseliny listovej?

Prebytok? Po pravde som sa v živote ešte nestretla so ženou, ktorá by mala nejaký prebytok kyseliny listovej :slight_smile: väčšinou aj čo mám kamarátky tak tie tiež mali problém s tým, že mali veľký deficit kyseliny listovej a dokonca sa im to prejavovalo aj na zdraví, ale to dlho nejako ignorovali. Ono podľa mňa je vhodné riadiť sa vždy heslom - všetko s mierou. Pokiaľ budeš užívať kyselinu listovú napríklad vo femibione, kde je určené presné odporúčané denné množstvo aké by mala žena prijať tak myslím, že by sa ti nemalo stať ani že by si mala nejaký prebytok a ani nedostatok :slight_smile:

Takže vlastne mi týmto chceš povedať, že tie vitamíny, ktoré sú určené na takéto užívanie, tak oni obsahujú len také množstvo aké sa žene odporúča brať áno? Lenže napríklad tieto vitamíny, čo si mi napísala, tak to sú čo som pozerala dva druhy. Oba obsahujú rovnaké množstvo kyseliny listovej, alebo to množstvo je iné?

Ano cely ten cas je vhodne aby vitaminy mamina, buduca mamina uzivala :slight_smile: skor by som sa bala nedostatku kyseliny listovej a nie jej prebytku. Pretoze je len velmi malo pravdepodobne ze das svojmu telu take velke mnozstvo kyseliny listovej aby vznikol prebytok :slight_smile: Vitaminy ako napriklad Femibion obsahuje len take mnozstvo kyseliny listove ake je pre zenu a pre dieta vhodne. Kolko je odporucane denne davkovanie :wink:

Chrissy tak to sa tesim, ze si sa nan pytala a ze lekar takto k tomu pristupil. Je dolezite aby tvoje telo malo vsetky vitaminy a v takom mnozstve aby ich tvoje telo mohlo dat nasledne v tehotenstve aj babatku. Co sa tyka toho mnozstva vitaminov, ktore sa pred otehotnenim odporucaju. Vacsinou ako tu uz zaznelo tak tie doplnky obsahuju take mnozstvo vitaminov, ktore je vhodne za den prijat :wink:

Baby nechcem sa nejako chváliť alebo čo. Ale mám skvelú správu. Tehotenský test ukázal dve čiaročky a ja len zíram. Každý deň sa naň pozerám a neverím vlastným očiam. Všetko to malo zmysel. Minulý rok som sa čudovala, prečo si mnohé ženy myslia, že vitamíny sú pred tehu dôležité. Dnes sa tomu už nečudujem, už presne rozumiem tomu prečo sú dôležité pri snažení :wink: Prajem vám všetkým ktoré sa snažíte veľa síl a šťastia.

Sofia veď to nie je žiadne chválenie, to je skvelá správa, ktorá by potešila asi každú z nás tu :slight_smile: ten pocit, ktorý práve prežívaš je na nezaplatenie. Užívaj si ho. Podstatné je, že vidíš sama na sebe, že všetko to, čo si urobila, čo si užívala malo zmysel. A že ťa to priviedlo k vytúženému bábätku :slight_smile:

Ahojky už nejakú tú chvíľku beriem femibion a poviem ti, že nejako problém s prebytkom vitamínov nemám. Mám pocit, že konečne sa aj ja po fyzickej stránke cítim lepšie. A myslím, že na tom majú svoj podiel aj vitamíny. Zrejme som ich nemala predtým dostatok a aj preto som sa cítila ako som sa cítila. Ešte veľmi dúfam, aby mi pomohli vytvoriť prostredie pre dieťatko ktoré potrebuje aby mohlo rásť ako má :slight_smile: Možno by nebolo na škodu si niečo ohľadom týchto vitamínov naštudovať, poprečítavať :wink:

Rozumiem, že obsahujú toľko koľko žena a dieťa potrebuje, ale nerozumiem keď pozerám zloženie prečo jeden obsahuje viac kyseliny listovej ako druhý. Nevidím v tom akože nejaký zmysel. Som z toho zmätená, asi si nepochopila, čo som tým myslela, že?

@jesienik to si ma potešila, že radosť zdieľate so mnou. Veľa to pre mňa znamená, že konečne sa nám podarilo to, o čo sme sa už takú dobu snažili.
@kajty nerozumieš tomu? V priebehu tehotenstva aspoň podľa toho čo viem sa potreby dieťaťa menia. To znamená, že na začiatku áno potrebuje to dieťa pre svoj rast viac kyseliny listovej ako potom napríklad ku koncu tehotenstva, potom sú tam už iné vitamíny ktoré sú dôležitejšie ako v prvých týždňoch :wink:

To vážne je takto premyslené? To mi ani len nenapadlo, že ešte sa rieši aj množstvo vitamínov kedy aké sú potrebné, prepáč za tú otázku, ale ma to trápilo, že jak to je možné :slight_smile: Čo vlastne tá kyselina listová a tie vitamíny zabezpečujú? Načo je potrebný napríklad taký vitamín D?

Vitamin D je jeden z najdolezitejsich vitaminov, ktore by mala zena uzivat aj pred otehotnenim ale aj pocas tehu :slight_smile: Pretoze tento vitamin z velkej miery ovplyvnuje aj imunitny system. Samozrejme zabezpecuje spravny rast a vyvoj kosti, bez vitaminu D kosti rednu a vies si predstavit, ze by dietatko od zaciatku, ked sa ma vyvijat a rast, ze by ho nemalo dostatok? :slight_smile:

Darenn pekne si to napisala, to da logiku :slight_smile: Ked ma dieta spravne rast od prveho momentu, co je v brusku tak je potrebne aby malo vsetko, vsetky ziviny a vitaminy, ktore pre spravny rast potrebuje. Bez toho to proste nejde. A netreba z mojho pohladu podcenovat akykolvek vitamin. Vitaminy su v tomto obdobi dolezite.

Kajty pytas sa, ze naco je taka kyselina listova a vitamin D vhodny. Co sa tyka D vitaminu, tak odpoved si uz dostala, ale co sa tyka kyseliny listovej, tak ide tam o to, ze v prvych tyzdnoch, v prvom trimestri ma kyselina listova vplyv na rozne telesne funkcie, poviem ti, ze tiez som si presla obdobim, ked som tieto veci nevedela, ale dost mi pomohlo toto https://www.femibion.com/sk_SK/Diskretne-otazky.html skus si tam najst preco je potrebne uzivat kyselinu listovu dlhsiu dobu. A mozno tam narazis na viacere otazky, ktore ta zaujimaju. Mne to otvorilo oci a zacala som konecne sa pozerat na vitaminy z ineho uhla pohladu. Netreba ich podcenovat :wink: Najma nie v takomto pripade.

Pozerala som si tú stránku, čo si poslala. Jednej otázke celkom nerozumiem, respektíve jej zloženiu. Kyselina listová/foláty. To je akože to isté alebo ako mám tomu rozumieť? Nerozumiem sa nejako extra do týchto vecí, ale rada by som to vedela aké je spojenie medzi kyselinou a folátmi :open_mouth:

V konecnom dosledku je to to iste. Pretoze kyselina listova zvysuje hladinu folatov v tele. Ked ma telo malo folatov. Mam na mysli telo babatka tak moze prist k nejakemu poskodeniu nervov a myslim ze to je vec ktoru by sme nechceli ziadna mamicka. Preto je tak dolezite brat tieto vitaminy uz aj pred samotnym otehotnenim :wink:

@kajty síce som tu nebola, ale ako čítam, tak dievčatá ti to tu pomerne dobre vysvetlili, asi by som ti to povedala podobne. O vhodnosti, o výhodach takýchto vitamínov podľa mňa nie je na mieste pochybovať. Mnohé snáď budúce mamičky, podceňujú vitamíny pred otehotnením, počas snažilkovania, tiež som taká bola, ale keď som sa dozvedela, čo všetko majú jednotlivé vitamíny na starosti, čo zabezpečujú, tak som až zírala :wink:

Píšeš, že si sa na ne začala pozerať z iného uhla pohľadu čo tým chceš povedať? Tiež si si myslela, že nie sú nejako dôležité? Ja som toto pochytila od mojej maminy, ktorá mi neustále tvrdila, že počas tehotenstva nie je potrebné nič užívať, že dieťatku stačí to, čo si vezme od maminy, ale keď čítam ako si tu ohľadom vitamínov píšete tak premýšľam, že niekde nastala chyba. Vždy som sa riadila tým, že starší má pravdu, ale v tomto prípade to asi nie tak celkom je :open_mouth:

Kedysi mám pocit, že toľko sa neriešilo zdravie detičiek už v brušku. Dnes je to o inom. Aj doba je iná, aj zdravotné problémy sú iné ako kedysi. V dnešnej dobe by som povedala, že je dôležité sa o dieťatko starať od prvého dňa ako sa udomácni u maminky v brušku. Pretože od toho závisí aj to akú bude mať imunitu v budúcnosti, keď bude dieťa staršie
:wink: