Prevencia bolestí chrbta

(Admin Zzz.sk) #1

Najdôležitejší spôsob, ako predchádzať bolestiam chrbta, je udržovať jeho silu, pružnosť cvičením a dodržiavaním pravidiel tzv. „školy chrbta„

Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/13425-prevencia-bolesti-chrbta

(Silvia) #2

Cvičenie pre teba

(Ondrej ) #3

Bolí ma chrbtica medzi lopatkami,bol som s tím u doktora a ten mi dal nejake lieky, ktoré síce zmenšili bolest ale neutlmili ju. Po čase sa bolesť znovu vratila, čo mam robiť?

(erik) #4

ahoj len si tak surfujem a našla som niečo pre teba aj seba. Pa

(Igor) #5

Ano treba vela pohybu a cviky na chrbticu (na nete je toho dost) + joga tu dost odporucam a masaze chrbtice u ortopeda. Treba problemy riesit co najskor ))) http://www.ikar.sk/sipeky/cviky.html

a zacat cvicit

(Michaela Kotrbancová) #6

Vážená pani doktorka,
cviky v ľahu do extenzie L chrbtici sa odporúčajú vykonávať práve s relaxovaným PV svalstvom len za pomoci HKK, s čím mám osobne veľmi dobré skúsenosti. Pri aktivácii PV svalov dochádza k zvýšeniu tlaku na medzistavcovú platničku, kým pri relaxovanom stave dochádza k mechanickému posunu disku anteriorným smerom, čo je pri dorz.posune vítané - uvádza aj zahraničná literatúra. V prípade Vášho záujmu Vám odkazy na niektoré stránky odošlem. Veľmi ma teší, že ste extenzie do zostavy zaradila, sú vystavované veľkej kritike, k neúspechu však dochádza len v prípade ich nesprávneho použitia, alebo pri nesprávnej diagnostike, keď treba zohľadniť aj iné smery.
PhDr.Michaela Kotrbancová - fyzioterapeut

(Anna ) #7

Je možné že sa prejaví dny aj na kľúčnej kosti? Začaloto pálením pod kľúčnou kosťou a potom pri strede krku na kosti sa kpravil opar a opuchlo to. Bolesť trošku ustala, ale stále pri pohybe pociťujem pálčivú bolesť.Nie som obézna ani nepijem a stále niekedy sa mi stane, že na palci alebo na kĺbe pocítim bolesti. Krv mám vporiadku. Mám vraj veľa latexu ale nik mi zatiaľ nič nepovedal.

(jang) #8

denne cvičte

(maja) #9

Neviem preco,ale po prekonani infekcie moca,sa objavila bolest v dolnej oblasti krizov,snazim sa pit dost tekutin,ale stale to boli uzila som ibalgin 400 mg a nepomaha,najhorsia bolest sa objavi, ked si liham do postele,je naozaj tazke najst si vhodnu polohu.Co mam robit bola som s tym u lekara,tak ta mi odporucila dostatok tekutin
zaujimal by ma vas nazor…

(lolo) #10

boli ma chrbat v drieku ale iba na lavej strane, stalo sa mi to pri hrani futbalu. Postupom casu to prechadzalo ale zase som hral futbal a vratilo sa mi to, uz ma to boli asi 3 tyzdne…co mam robit???

(Lenka) #11

Mojho priatela trapi bolest v oblasti lopatiek, prechadzajuca az na hrudnik, bolest je to tahajuca a pri otoceni paze boli. Poprosim Vas o nejaky ucinny recept. Dakujem

(Macho) #12

bol som vzdy silny,nic ma nebolelo az do urciteho obdobia,kym som neprechladol jedneho letneho vecera na krize,od vtedy sa mi to neustale vracia a jedina zbran proti tomu je apsolutna ochrana pred aj tym minimalnym vankom ci minimal.podchladeni,takze kazde prechladnitie,ci ine podobne choroby su zaciatky bolesti,ktorym sa treba snazit vyhnut,este odporucam otuzovat kazdy vcer-rano studensia sprcha a jemny fitnes zamerany na cviky chrbta pri bolesti chrbtice,to naozaj zarucene pomaha kym s to prartizuje,

(Anton Ralbovsky) #13

Mám 58 rokov ale vďaka záhrade, cvičeniu a životospráve fyzicky tak 45.
V detstve som mal viac úrazov chrbtice ale nikdy som nešiel za lekármi. Po viacerých heksenšusoch z minulosti viem, že si treba dávať pozor na:
- žiadne silné otrasy napr. beh, futbal,…
- chrbticu mať vždy v teple (vesty)
- nespotiť si oblasť chrbtice s následným ofúknutím, či studenou sprchou
- minimalizovať stres a smútok, lebo človek je vtedy stuhnutý a svaly a telo nie sú v norm. stave
- ideálne by bolo vždy byť optimistom
-…to ostatné je aspoň v mojom prípade druhoradé

(Mimi) #14

uz asi dva tyzdne mam bolesti chrbta nemozem sa poriadne hybat bola som u lekarky a dala mi lieky tak som zvedava ci mi to pomoze ak nie neviete niekto nato nieco

(Mimi) #15

liek neviem ziadny ale aj mna poli chrbtica medzi lopatkami a ide do az ku hrudniku a ked dycham tak ma to tam pycha mam lieky tak uvidim

(estera) #16

stale ma boli chrbat,som uz zhrbena,neviem sa vystriet a akoby nestacilo pred tyzdnom ma seklo este aj v krizoch…beriem lieky ale moc mi nepomahaju…po tyzdni ma to boli viac a viac…nevie mi niekto pomoct prosiiiiiiim!!!

(Slavo) #17

Dobry den,
co vam nato povedal lekar, ake beriete lieky prosim? Ja mam podobne symptomy.
Dakujem.

(dano) #18

z tim musis ist lekarovi ja som mal to iste medzi lopatkaqmi mi vyskocila platnicka a bolelo to ortoped mi to napravil a teraz pomali musim poslinovat chrbat…a predsa uz davno cvicim a trenujem kick box a pred tim nic take sa mi nestalo a zrazu…

(Estera) #19

ahoj mam tiez taketo problemy ako ty mala by si skusit plavanie byt vo vode ale netreba to prehanat svaly sa ti uvolnia a budes sa citit lepsie hlavne treba nemysiel na tu bolest aj ked viem ake to je strasne drz sa

(Mima) #20

Mám len 14 a mám skoliózu, strašne ma bolí chrbát, síce cvičim. Chrbát ma najviac bolí v krížoch. Niečo mi prosím poradte. Ďakujem.