Ročné zúčtovanie ZP za rok 2008

Diskusia na tému ročného zúčtovania za rok 2008.

Otázky k RZZP:
1. Žiadosť ovykonanie RZZP, resp.vystavenie dokladu o príjme a preddavkoch - stačí ak zamestnanec o ne požiada zamestnávateľa, resp. bývalého zamestnávateľa ústne, resp. napíše e-mailom? Alebo to musí byť na tlačive ŽIADOSŤ?
2. Na akej adrese je toto tlačivo aby sa doňho dalo vpisovať priamo v počítači?

Do septembra 2008 som bola evidovana ná úrade práce a od 1. októbra SZCO, aké tačivá mám vyplniť? Ďakujem

SZČO - tlačivo B, ak nemáte iné príjmy a ako nezamestnaná evidovaná na úrade práce ste nemala iné príjmy ( okrem príjmov vyňatých ako je príjem na dohodu-pe obdobie počas evidencie na úrade práce ). Dúfam , že ste ma pochopili

Chcela by som sa spýtať na RZZP za rok 2008, ak pracovník bol od I. 2008 - V. 2008 študentom, za ktorého platil poistné štát, v mesiaci jún 2008 bol samoplatiteľom ZP a od 1.7.2008 do 31.12.2008 bol zamestnancom. V období kedy bol zamestnancom, jeho príjem neprevýšil trojnásobok priemernej mesačnej mzdy. V období, kedy bol samoplatcom, nepoberal žiadné príjmy. Má tento zamestnanec povinnosť podať RZZP?

Ak bola zamestnakyňa práceneschopná od 22.5 do 10.12.2008 a potom uznaná čiastočne invalidnou, čím sa zmenilo - znížilo % príspevku na zdravotné poistenie z 10 na 5 %, musí zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie za rok 2008?

Od 1.1.2008 som bola zamestnancom a zároveň som poberala rodičovský príspevok, od 1.2.2008 do 29.2.2008 som poberala iba rodičovský príspevok a od 5.3.2008 som začala pracovať u ďalšieho zamestnávateľa, kde som pracovala do konca roku 2008, a do 23.3.2008 som zároveň poberala rodičovský príspevok. Prosím o radu, musím podávať ročné zúčtovanie ZP?

Každá zdravotná poisťovňa vymýšľa príslušný SW tak, aby sa tlačivo ročného zúčtovania dalo vyplniť priamo v počítači. Tada pátraj na WEBe tvojej ZP.

Podla mna nemusi, ak za obdobie kedy bol samoplatitel si zaplatil ZP.

Podla mna ano a na tlacive X , XA - zamestnanec.

Podla mna nie, ak ste u ziadneho zo zamestnavatelov neprekrocila ani v jednom mesiaci sumu 56283 Sk. Pokial ste zarobila u kazdeho zo zamestnavatelov viac ako 56283 Sk mesacne a len jeden krat ste zarobila menej musite si podat rocne zuctovanie.

Chcela by som sa spytat, ci musim podat RZZP, ak som bola od 1-10 zamestnanana u XY, v 11 som bola dobrovolne nezamestnana a v 12 som sa zase zamestnala. Prijmy v zamestnani som mala pod 20 000 skk. V case dobrovolne nezamest. som nemala ziadny prijem. Ak mam povinnost, ake tlacivo mam vyplnit? Dakujem za odpoved.

Podla mna nemate povinnost , ak ste si za obdobie ked ste bola dobrovolne nezamestnana zaplatili zdravotne poistenie sama, ak ste tak neurobili musite si podat rocne zuctovanie a to na tlacive S + SA+SA+SC. SA-zamestnanec a zamestnavatel=2x, SC - samoplatitel. Mozete poziadat vasu zdravotnu poistovnu o odpustenie penale za neskoru platbu, zaplatit dlznu sumu, a nemusite si podavat rocne zuctovanie, ale toto rozhodnutie je na Vas a vasej zdravotnej poistovni.

Mám dotaz, keď SZČO aj v r. 2007 aj v r. 2008 bol súčasne zamestnancom a v činnosti SZČO vykazuje stratu, t.j. základ dane z príjmov FO je mínusový, má povinnosť riadok BO7 vyplňovať, keď áno tak akú sumu má tam vykazovať? Konkrétne uviesť citát predpisu podľa ktorej to má urobiť. Ďakujem za skorú odpoveď.

Počas predchádzajúceho roku som mala dvoch zamestnávateľov. Ani jeden mesiac som neprekročila ani u jedného hranicu 56 283,- Sk. Avšak jeden zo zamestnávateľov mi vystavil Doklad o výške príjmo a o predd. na poistné za rok 2008, ako aj oznámenie o nedo-platku /ktoré žiada potvrdiť/.Som povinná mu ho potvrdiť, keď nebudem podávať rzzp?

" - uvádza sa základ dane z príjmu fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov okrem príjmov z výkonu činnosti osobného asistenta, príjmov z prenájmov (§ 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z.) a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou (§ 43 zákona č. 595/2003 Z. z.). Základ dane môže mať aj mínusovú hodnotu. Uvádza sa hodnota položky 42 alebo 43 z daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ B." - toto sa píše v Poučení…viacero rzzp som robila takým klientom,čo mali stratu,vždy sa to do tých riadkov dalo mínusom a bolo to odobrené aj zdravotkami.

Záleží od jeho vymer. základu. Ak VZ zdaniteľný podľa § 5 alebo § 6 ZDP (s výnimkou vyňatých príjmov) presiahol úhrn jeho minimálnych základov, tak je povinný podať RZZP.

Dobry den. V roku 2008 som bola 11 mesiacov zamestnana (zamestnavatel za mna do poistovne normalne odvadza…), januar som bola samoplatic a popri robote som mala ,fusku" na zmluvu o dielo. Tu som musela zdanit a preto som si robila danove sama. V zdravotke mi vypocitali nedoplatok cez 14 percent zo sumy ktoru som popri zamestnani zarobila…neviem podla coho si to zdravotka urcuje zda sa mi to premrstene a nikdy som sa s tym doteraz nestretla…viete ma niekto blizsie o tychto veciach (kolko je to presne percent, odkedy to takto funguje, ci si kazda zdravotka urcuje vlastnu vysku poplatkov…)informovat?

NIE a ohradte sa tym, ze zo zakona o zdravotnom poisteni vam nevyplyva povinnost podavat rzzp.

Ake tlacivo mam podat, ak od januara po august som mala jedneho zamestnavatela, september, oktober som bola dobrovolne nezamestnana (bola som na brigade po zbere jablk v Nemecku), po navrate od novembra do konca roka som bola zamestnancom u ineho zamestnavatela. Popri tom mala som po cely rok zmluvu ako sprostriedkovatel poistenia aj ked som nemala ziaden prijem. Od zamestnavatelov mam dohromady 79 850 Sk. Mam zohladnit aj prijem z Nemecka?