Skolióza

Závisí aj od toho, čím bola tá skolióza spôsobená, ale ak si dopadla tak ako si dopadla, len preto, lebo ste s mamou upozorňovali a neboli ste vypočuté tým kompetentným, tak môženm asi vyjadriť len ľútosť, ale to je asi všetko.

Ahojte, mne skoliozu zistila ked som mala 10 rokov, bola nasledkom toho, ze som sa narodila s o 2 cm kratsou pravou stehennou kostou (co si do tedy nikto nevsimol). Cize aby som nekrivala, moje telo sa prisposobilo a zakrivilo. Nosit korzet bolo bezpredmetne a rozne odporucania, aby som si nechala zlomit nohu a tym ju predlzila, alebo aby som si nechala kost predlzit operativne kuskom ocele, som odmietla. Teraz mam 23, snazim sa cvicit, pretoze bolesti sa uz hlasia. Mozno keby mi hned pri narodeni zistili kratku nohu, mohlo byt vsetko inak. Preto odporucam, nezanedbat nic co sa chrbtice a drzania tela tyka, uz od detstva.

Nuz, take je nase zdravotnictvo. Uprednostnuju sa iba niektori. Skoliozu mam sposobenu prudkym rastom. Kym sa konecne spamatali a zistili, ze nieco nieje v poriadku, tak uz bolo neskoro. Tym prispevkom som chcela iba poukazat na to, ze nie vzdy za svoj stav moze pacient.

Budem reagovať na Tvoj príspevok - podľa mojich skúseností.
Z 10 pacientov, ktorých mám len so skrátením končatiny - z takých alebo onakých dôvodov - a následne sa začne vybočovať chrbtica - nech 2 rešpektujú a berú do úvahy moje argumenty.
Tých ostatných 8 - v priebehu dokončenia rastu dieťaťa prídu ich rodičia - s otázkou z čoho to tak ich dieťa môže mať ?, ale vtedy sa už s tým veľa robiť nedá. Veď v medicíne je skoro všetko o predchádzaní vzniku a nie o následnej liečbe, ale sa mýlim ?
Orthopedické postupy neovládam, je to mimo môj odbor, ale v dobe, ktorej Vám ich navrhli asi také boli a myslím si, že by boli riešili práve Váš problém.
Ale “mlieko je už rozliate” a plakať nad ním je už neskoro, už Vás čakajú len následky a bolesti k nim patria.
S Vašou poslednou vetou úplne bez poznámok súhlasím a odporúčam ako od človeka, ktorý
len neteoretizuje

Misa, prosím Ťa ozvi sa mi na môj e-mail jane259@azet.sk

čaute. No tak aj ja trošku prispejem do tohto rozhovoru. Mám tiež skoliózu a zistili mi ju niekedy v 2002 približne. Vtedy som mala takých 14 rokov. Len som chodila na rehabilitácie, kde sa mi moc nevenovali. Potom som zmenila doktorku a korzet som nosila poctivo aj cez deň aj v noci. Cvičiť som cvičila tak 3x do týždňa. A zlepšilo sa mi to. Potom som cvičenie trochu zanedbala lebo sa mi moc nechcelo, ale korzet som naďalej nosila. Podstatné je však to, že už mi ho mali začať vysádzať a tak som si našla brigádu. Celý deň som v podstate stála a to bol ten problém lebo chrbtica bola oslabená z korzetu a nemala v ňom oporu keďže som si ho dala dole. A svalstvo nebolo také silné. Samozrejme sa mi stav zhoršil. Zisťujem, že skutočne nie je tak dôležité nosiť korzet ako cvičiť. Akonáhle plávam 2x do týždňa cítim sa skvelo a nemávam bolesti. A ak si aj zacvičím nemám skutočne žiadny problém. No keď nič nerobím bolesti na seba nenechajú dlho čakať. Takže či už chodíte do práce alebo do školy a často sedíte alebo stojíte tým skôr odporúčam plávanie a cvičenie. Majte sa a veľa zdaru hlavne v boji s lenivosťou

ahojj…ty ides teraz v novembri na operaciu do ziliny??..lebo aj ja tam idem:(

ahoj …jaa tie zmam ist an operaciu…mohla by si s ami ozvat nan bara7532 plsss na poekcii …plss

kstefi@centrum.sk

Apolinka, podľa napísaného si rozhľadená mladá dáma, ktorá si vidí aj trochu ďalej
od nosa ako po vinu niekoho iného.
Držím Ti palce, aby si vydržala, je to určite beh na dlhé trate, ale oplatí sa.
To plávanie je fantastické, mám to vyskúšané aj na vlastnom synovi, ale musel sa priprieť na 4x do týždňa a stálo to nemalé financie. Ale ako fyzicky zdravý, silný a výkonný si ich určite zarobí naspäť, ako invalid by ich nikdy nedostal späť. Snáď to ocení.
Ešte odporúčam FIT - loptu, je veľmi rafinovaná, stačí na nej “akože” sedieť, a ani netušíme ako cvičíme celú chrbticu a dolné končatiny.

Ahojte.Volám sa Monika.Tiež mám skoliozu.Mám ju od 10-tich rokov.Dlhý čas som pravidelne chodievala cvičiť na príkaz lekárky.Neskor ked mi moj ortopéd oznámil,že už také vysoké zakrivenie nelieči a poslal ma do BA bola som v šoku.Dostala som korzet,ktorý som dlhší čas nosila.no už som ho viac nezniesla a tak som ho už prestala nosiť.Jedného dna som išla na kontrolu a povedali mi,že ak sa mi to ešte trošičku zhorší tak pojdem na operáciu.
Dnes je tomu asi 6 rokov čo mi to oznámili.A ked si myslíte,že som na tú operáciu išla tak sa mýlite.Dostala som taký strach,že som sa tam viac neukázala.Každé ráno mávam neuveritelné bolesti,ale po čase to prejde.no čo je horšie.Chcela som aj cvičiť,ale problém je v tom,že na druhý den sa nemožem od bolesti ani pohnut.no a plávanie? Bojím sa vody a tak neplávam.
No a k čomu smerujem? Našiel by sa niekto taký kto by mi opísal presný postup operácie a následy.Kolko ste boli doma a tak.Bolest mi nevadí.Už s nou žijem dlho a je to moj tichý spoločník.
Ďakujem

Riešenie liečby skolióz závisí od stupňa ich zakrivenia od včasnosti liečby.Základom je správne cvičenie na rehabilitácii, polohovanie, plávanie, málo sedu pred PC a telkou.Ak je nutné tak korzetovanie spojené s cvičením.A až nakoniec operačný korekčný zákrok ale len pri ťažkých stavoch.V Košiciach práve rozbiehame projekt so zameraním na chybné držanie tela u´detí na základných školách.Ako fyzioterapeut Vám všetkým držím palce, ale nezabudnite každý deň správne a pomaly cvičiť.

Ahoj,
mne skoliózu zistili asi tak v 30-ke. A to tak, že som si myslela, že ma chrbát bolí od “mlieka”. Ženský lekár ma poslal na vyšetrenie k ortopédovi a ten na RTG… Ja mám totiž trocha viac asymetrické telo ako býva zvykom, čo sa prejavilo najmä počas dojčenia (asi tak o 1-1,5 čísla na ľavom prsníku). Neviem či mi skoliózu spôsobila nadmerná záťaž počas dojčenia, ale určite sa mi stav zhoršil. Som navyše dosť nedisciplinovaný pacient, nie len, že necvičím, ale nikdy neodolám vláčiť toho svojho 20 kg “macíka”, za čo sa mi odmení tým že sa na mňa zavesí. Macko má tiež staršiu sestru. Deti som dojčila 15 mes. každého (ale nedajte sa týmto od dojčenia odradiť, je to fajn. Skôr si zožeňte lepšiu podprdu.)Tento rok som začala chodiť plávať a snažím sa ponárať pekne hlavu pod vodu, aby som si ešte viac neublížila “plávaním” s hlavou nad hladinou. Chcela by som sa tiež spýtať, ktorý štýl je najvhodnejší. Na Webe som našla info, že znak určite nie. Ja som ho plávala iba chvíľu a tuhla mi z toho šija.
K tomu korzetu, mala ho predpísaný aj susedovie babka a tá má už 90-ku ba krku. Mne sestrička na reh. povedala, že v mojom veku to už nemá veľký význam.
K tej genetike: ak ste už videli dakedy starého človeka, ktorý je zohnutý až po zem, tak, takto vyzerala moja stará mama. Musím ale dodať, že za tých 30, rokov čo som ju poznala, nemala ani raz zlomené kosti a nemyslite si, že nikdy nepadla.Zomrela ako 94 roč.
Ahojte a želám veľa šťastia a vytrvalosti.

ahojte mam 13 rokov a 30 s. skoliozu. Za chvilu zacnem nosit korzet ,coho sa velmi obavam. Viem ,ze iba cvicenim dosiahnem vysledok.budem chodit na rehabilitaciu a pravidelne cvicit.Najlepsie je ist na liecenie (ja pojdem do Kovacovej), ktore trva mesiac .Chrbtica sa ti potom vyrazne zlepsi.vsetkym drzim palce

Ahoj volam sa Miso a mam 22r. V 15 rokoch som bol na preventivnej prehliadke a doktorke nezdal moj chrbat, tak ma poslala k ortopedovi. No ale ja som bol debil atak som nesiel. Teraz mam miernu skoliozu ale aj tak ma to velmi sere lebo by som rad cvicil alebo boxoval no nemozem. Robim cviky na chrbat a na brucho k doktorovi nechodim a snazim sa to zvladat sam. Ani neviem aky mam supen len viem, ze velmi maly lebo cvicim pravidelne kazdy den, niekedy to vynecham. Pozrite ciky na fit lopte na skoliosis excersise, youtube.com, myslim, ze mne to trochu pomaha. A hl budte silni:-)

čavte ja mam skoliozu a mam 14 rokov… chodim pravidelne na plavanie a čitala som že bola plavkyna ktorej plavanie ju privedlo k takej skolioze že musela ist až na operáciu… všetci to vylučujú že by to mohlo byt z plávania… ale ja som si neni ajtak ista…možno práve ten plavák mi robí tu skoliozu… aky je váš nazor na to?

janka,
velmi dobre vysledky sa daju dosiahnut dornovou metodou - no nestaci len absolvovat niekolko sedeni, zlepsenie prinasa predovsetkym pravidelne denne cvicenie a zmena nespravnych navykov (napr. nosenie tasky na ramene, sedenie s prelozenymi nohami, nevhodna poloha pri spanku…)

niekolko terapeutov je uz aj na SK, v CZ ich je podstatne viac a so sirsimi skusenostami, vyber je asi dost dolezity… ani oni nerobia zazraky, no videla niekolko zlepseni, o akych by som sa neodvazila ani snivat…

Miska mozes mi dat na seba mail a napisat?som uz v dost zlom stave a hrozi mi operacia ale predtym potrebujem vediet vsetko od cloveka co to ma za sebou…dakujem ti!!!velmi velmi velmi!!!

no super heh aj ja idem teraz v novembri presne 24.11.hehe dufam sa mi to podari!a aj tebe drzim palce a nech ti vsetko dobre dopadne,hej mozno sa tam uvidime