SKSaPA

Slovesnská Komora Sestier a Pôrodných Asistentiek má novú internetovú stránku www.sksapa.sk

Som zdravotná sestra, ale nepociťujem stavovskú čeť byť členkou tejto komory. Aký máte názor na členstvo a na povinné poistenie vo W…rote, bez možnosti výberu. Myslím si, že je niekto má z toho výhody. Dodnes som nepodpísala zmluvu s poisťovňou, napriek tomu, že som zaplatila členské aj za poistenie a poistená som vraj už od 1.4. Je tento krok komory sestier právne v poriadku? Čo poviete sestričky?

Netusim, o akom poisteni pises. Ja som z komory vystupila minuly rok a o ziadnom poisteni neviem.

Na tohtoročnom sneme sa rozhodlo, že sa k členskému ešte 200 Sk za poistenie na náklady s právnymi úkonmi. V mojom zamestnaní z Komory chcelo vystúpiť asi 50%. A myslím, že aj inde. Takže sa zvýšili poplatky a hlavne za preregistráciu, ktorú budú vykonávať reg. komory z 300 na 3000 Sk. Tým zaistili, že je výhodnejšie byť členkou a nedobrovoľne byť aj poistená a platiť, ako platiť poplatky ako nečlenka.

ahoj, som tež dipl.zdr.sestra, a členka nemusiš byt ,členstvo je to dobrovolne ,ale registracia je povinna a vyhody!isteže ma !hlavne- BA! Ja som z ROH vystupila po revolucii a nikto odo mna nepyta žiadne peniaze, preto že nie som členkou !tak PREĆO pyta komora!!! toto nech niekto vysvetlí!

2 roky pracujem ako zdravotna sestra na ambulancii a nie som ani zaregistrovana, ani clenka?

nie som sestra,som laborantka,ale tiež musíme byť registrované v komore.Zatiaľ z toho nevidím žiadne výhody a nič čo by pre nás komora robila.Akurát že ťahá peniaze.U nás nikto nesúhlasí s komorou,ale kedže je registrácia povinná zo zákona museli sme sa registrovať.A najnovšie vraj musia byť registrované aj sanitárky.

všade sa plati za vedenie registu, obnovenie napr. zbrojného prevkazu…

máš sa čím chváliť…

Ahojte, keď toto čítam, nechcem veriť očiam. Ak niečo napíšete, tak najprv si prečítajte zákon o poskytovateľoch ZS, potom zákon o komorách a stanovy a doplnky SKSaPA a potom kritizujte. Ano registrácia je povinná, všade vo svete musíš niekde patriť, členka nemusíš byť, ale zo zákona máš povinnosť sa vzdelávať, čo prislúcha aj SKSaPA, po 5.Rokoch podľa zákona o poskytovateľoch, musíš dokladovať svoje vzdelávanie. Toto prislúcha robiť SKSaPA, ak nie si členka, tak myslíš, že ti to urobia zadarmo? Z členstva ste sa mohli odhlásiť, ale ak ste tak neurobli k dnešnému dátumu ste nimi stále a ste neplatičky. Ja som sestra, platím si členské, aj keď už na SK dlho nerobím, ale bez komory by v tomto štáte ani nevedeli, že nejaké sestry majú. Mňa sa tu tiež nik nepýtal, či chcem byť v hospodárskej komore, stala som sa členkou automaticky a platím ročne členské a je trojnásobne vyšše ako v SKSaPA, ale ak si v nejakom odbore, tak mas svoj stav - komoru. A že nie si registrovaná, tým by som sa nechválila, neviem či pán doktor bude rád, ak príde o licenciu, že má neregistrovanú sestru , on je registrovaný určite. Asi ťa nezamestnáva ako sestru, si ňou , ale len akože. registráciu SKSaPA nerobí pre seba, ale pre ministerstvo zdravotníctva. A máme aj nejaký dohľad nad zdrav. starostlivosťou.

A prečo by nemohli byť registrované. Registráciou musíš dokladovať vzdelanie, ja keby som bola pacientka, radšej by som mala vdelanú sanitárku, ako len takú rýchlokysku z ulice. Registráciou vznikajú nejaké povinnosti a tie sa volajú vzdelávanie, alebo si myslíte, že sa nemajú v čom vzdelávať?

Za register sa platí zo zákona, či si členka alebo nie, ale členské ak si sa písomne odhlásila, nik od teba pýtať nebude viac. Že si sa vyhlásila musíš mať potvrdenie, ktoré sa posiela každému osobne a kópia aj na regionálnu komoru. Takže je v tom poriadok, len to netreba pliesť dokopy.

nehcvalim sa odpoved ale daj si okuliare ak dobre nevidiš čo čitaš a to čislo sme dostali každy či lekar či sestra či ošetrovatelka

ahoj vilma ja som register zaplatila z členstva som vystupila doklad mam a raz ročne som platila- 50sk a od 1.1.2009- 150sk-/ v poriadku,všade sa zdiera pracujuci lud/ ale ,asi si z tych radov …ktore vedia prečo ak idem na seminar !idem sa JA OSOBNE- vzdelavat sa vo SVOJOM VOLNOM čase a ešte aj dochadzam a prečo - MAM PLATIT ZA SEMINAR??? /v niektorych pripadoch/- nie je to svinstvo!

draha Wilma,tym že musi byt každy zdravot.registrovany ,nemyslim že sa bude každy vzdelavat, o vzdelavanie,učast na seminaroch , atd., musi mat v prvom rade zdravotník zaujem a chcelost a iste k tomuto povolaniu to bezpodmienečne patri ale asi ku každemu, zdravim

mila Wilma, vela povinnych veci nie je domyslenych.Zucastnila som sa viacerych seminaroch na Slovensku na roznych urovniach. Skoro vsetky prednasky su diplomove prace sestier z mg. alebo bc.studia. Je tam strasne vela teorie a nepresnych vyskumov. Nakoniec za 50 a viac korun dostanes certifikat zo seminara. Ja mam skusenost s takym vzdelavanim - povinnym. Myslim, ze sestre, ktora je 20 rokov denne pri lozku pacienta taketo vzdelavanie vela nehovori. Je to len moj nazor. Mne ta komora za tych 8 rokov nic nedala, je pravda, ze som ani nic necakala, ale viem kde sa vybavuju rozne potvrdenia a kolko to korun to stoji. pozdravujem

ha-ha…
ten kreditovy system je poriadna sranda. som zvedava, ak sa kredity budu sumarizovat, tak co sa bude diat s tymi, ktore nemaju dostatok kreditov. predsa nerobi kazda sestra v nemocnici na ranne smeny, ze bez problemov si vedia odskocit na seminarne vzdelavanie v ramci svojho prac. casu. sestry nestatnych lekarov takuto moznost nemaju, nakolko ich zamestnavatela nejake ich kredity nezaujimaju a neposkytuju volna na behanie po eminaroch… aj tak je malo sestier, ked na zaklade nedostatocnych kreditov este aj to malo, co je budu selektovat, tak slovenske zdravotnicke osetrovatelsvo padne na hubu

Kolegyne sestričky chcela by som Vas poprosiť o spolupracu a odpovedať na otazku :Prečo sestry maju nedostatočne informacie o svojich pravach a kompetenciach.Taku otazku mi dal oponent bakalarskej prace na štatnice.Veľmi by ma zaujimal aj Vaš nazor.

a na zaklade coho dosiel k takemuto zaveru?
ak nemaju info, tak je to v 1. rade zalezitost sestier samotnych, ze info same nevyhladavaju. dalsi zdroj tychto info su aj sesterske seminarne vzdelavanie a studium osetrovatelstva. ak by sestry mali zaujem o tieto vzdelavacie aktivity, tak by sa dozvedeli viac. ale realita je taka, ze pocas seminaru si “nasilu” odsenia tu cca hodinu, ale duchom su celkom inde a nevnimaju ani o com je rec… dalsia vec je nejednotnost sestier. kazda je rada, ze ma zamestnanie a “drzi hubu a krok” a vykona nariadene prace casto aj take, ktore by mal vykonavat pomocny personal, alebo naopak lekar, lenze sa to na danom odeleni tak zauzilo, tak sa to aj robi…sestry po dlhe roky az desatrocia boli akymi si vykonavatelmi prikazov lekarov a ich “sluzkami”. dnes, ked ma sestra VS vzdelanie, tak jednanie zo strany lekarov by malo byt ine. lenze na to su aj vrchne a veduce sestry, aby si ustrazili o.i. aj sposob jednania lekar vs. sestra a tym prispeli k zvyseniu statusu sestier. lenze ruku na srdce: ktora vrchna bude celit lekarom a vsemozne sa zastavat svojich podriadenych? ak sa taka najde, tak patri jej vsetka cest.
dalej kompetencie su problemom zamestnavania. dnes, ked sa v zdravot.setri, tak sa zamestnava minimalny pocet sestier. a v takychto podmienkach si delit a urcovat kompetencie je nemozne. kto ma ruky, nohy, robi vsetko co treba. to jejedno ci to je sestra so SS, alebo VS vzdelanim. pacienta treba poumyvat tak ci tak…takze kludne oponentovi povedz, ze chyba je tak v samotnych sestrach, ako aj v celom systeme

Ahoj nnina. Chcela by som vediet odkial ma oponent taketo informacie.Kolko rokov ma osetrovatelskej praxe a kolko krat bol ponizeny lekarom, ktory nevie ani rozriedit liek v ampulke. Kolko spinavych zadkov utrel? Dnes mi primar povie, ze pracu si mame vazit a komu sa to nepaci, tak nech odide.
Doktor je velky pan a ty si mozes urobit aj 4 vysoke skoly a aj doktorat, tak ta budu volat ponizene ze PANI DOKTOR SESTRICKA. Budes sa ohanat mnichovskou deklaraciou, tak ti povie primar, ze rok 1938 bol uz davno, a protektorat uz tiez nie je. Tak co by na to oponent povedal.Zdravim