Škúlenie / strabizmus / v detskom veku - kedy na vyšetrenie s dieťaťom ?

Oči sú fyziologicky pri priamom pohľade do diaľky v rovnobežnom postavení. Akákoľvek odchýlka od tohto rovnobežného postavenia sa nazýva škúlenie-strabizmus.



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/340-skulenie-strabizmus-v-detskom-veku-kedy-na-vysetrenie-s-dietatom

Vas clanok = 4mesacnemu dietatku sa mi zacali zbiehat ocka - nie vyrazne ale
predsa, co mozeme s tym robit -su na to
nejake cviky, opatrenia a pod. aby sa to
nejak nezafixovalo
pani doktorka povedala vraj by som mala
vidiet horsie stavy…
dakujeme

Dobrý deň. Reagujem na váš článok, ktorý som našla na internete. Mám štvorročnú dcéru, ktorá viac ako pred rokom začala škúliť po prekonaní horúčkovitých ochorení.Najprv to bolo len nepatrné, ale rapídne sa to zhoršovalo. Hneď sme navštívili očnú lekarku, ktorá konštatovala veľký uhol škúlenia.Odvtedy, budú to už skoro dva roky nosíme okuliare aj s oklúzorom, ale stav je rovnaký. Chystáme sa na operáciu,ale máme obavy, aby dobre dopadla a nevieme, kde ju dať operovať.Mohli by ste nám poradiť, kde je dobrá očná klinika a odporučiť nejakého dobrého a hlavne skúseného lekára, ktorý by nám pomohol. Zatiaľ ďakujem a teším sa na odpoveď.

Vynikajúce výsledky sú u operácie pri prof. Izákovi.

Dobrý deň, ja mám tiež 5 apo ročnú dcérku, ktorá škúli, zistili sme to keď mala necelé štyri roky, nosí okuliare, ale nezdá sa mi, že by sa jej to zlepšovalo. o prof. izákovi som počula, ale neviem, či robí operácie aj deťom. Mohli by ste mi niekto poradiť ak máte skúsenosti? ďakujem

dobry de mam sya ktory ma nosit okuliare koli tomu ze skuli,ale o my vyse dvoch rokov hovori ze cez ne nevidi a odmieta po akom kolvek rozhovore s lekarkov a vysetreiach znie iba jedine nosit a hotovo ale to dieta ozaj nevidi cez tie okuliare a stale place ze ho boli hlavicka . aj v skolke sa stazuje ak mu ich daju dole vsetko je v poriadku vydrzi ich mat chvilu po velkom prehovarani ale pozera pod ne a nad ne potrebujem neaku radu ci ho mam dat este raz vysetrit niekomu inemu dakujem vopred za radu

Zrovna som sa vratila s dcerou od ocnej doktorky - konzultacia ci dceru operovat alebo nie. Vravela som jej o tom, ze mam zname so skusenostou zo Zlinskej kliniky. Nasa doktorka mi povedala, ze keby mala ona svoje dieta dat operovat, tak do Brna, ale ze v podstate je to zbytocne, nakolko operacia strabizmu nie je az taka narocna operacia a nebyvaju pri nej pooperacne problemy. Potom nastupuje financne hladisko a to ze v cechach tato operacia vide omnoho drahsie a v podstate nie je dovod ju vykonavat tam. Odporucila mi Bratislavu, ale este neviem presne kde sa to v Bratislave robi, nakolko nie som odtial a musime este ist na ine konzultacie.

Ja som si nevsimla, ze Vas prispevok je uz tak davno napisany. Pokial Ste boli na tej operacii mohli by Ste mi dat vediet ako to dopadlo?

Sam som podstupil operaciu v 1964 roku ako student.DOVODY ASI NEMUSIM UVADZAT,MAL SOM 14rokov.Operaciu mi spravili v Bratislave v statnej nemocnici.+ operacia sa podarila a zacal som mat zvysene sebavedomie.- som bolo vyberanie stehov v oku. bolo dost bolestive,ale mozno dnes je uz technika ina.Za niekolko mesiacov som uz mal uspech u dievcat .Spravil by som to znova,aj ked vysledok nemusi byt vzdy 100%.Sanca je tak 50/50 ze to bude dobre po estetickej stranke.

Dobry vecer…Ja mam 20 rokov a tiez mam problem,ze mi jedno ocko ubieha…mohli by ste mi povedat do kolkych rokov sa mozem dat operovat?a aka je sanca,ze sa to skonci uspesne???Velmi ma to trapi…za skoru odpoved vopred dakujem

Dobry den. chcela by som vas poprosit o radu…mam 30 rokov na strabizmus na pravom oku od detstva…v detstve lieceny iba konzervativne-neoperovany. Cim som starsia tym viac mi to vadi v spolocnosti pri komunikacii.Chcem vas poprosit o radu…kde operuju strabizmus u dospelych…a aka je upesnost. Vdaka…som od Ziliny.

da sa operovat tupozrakost?

dobry den,bola som na poradni u lekarky so svojou 14mesacnou dcerkou /je mimoriadne hyperaktivna/a lekarke sa zdalo,ze jej jedno ocko uteka trosicku dovnutra.bezne to nie je vidiet,iba ak sa na to sledovanie sustredite.odporucila mi,nech navstivim teda ocneho lekara…chcem sa ale spytat,ak by sa naozaj teda jednalo o tupozrakost ako to zvladne dieta,ktore je hyperaktivne.citala som ze sa to riesi aj zakrytim zdravsieho ocka,aby sa viac namahalo to oslabene.to by musela nosit okuliarky? ak ano,neviem si to zivo predstavit…dakujem zatial a zelam pekny den. m

DobrĂ˝ den,
mam 17 rokov a ked som mala 1 a pol roka zistili mi strabizmus na oboch ockach, ked som mala 3 roky bola som operovana v ruzomberku na obe oci, jedno sa ako tak skorigovalo, ale druhe zacalo mat problemy a utekalo smerom von, tak ma potom operovali este ked som mala 8 rokov druhykrat v ruzomberku avsak pocas puberty sa to opat vsetko zhorsilo, naposledy som bola este tretikrat operovana v trencine, ale tentokrat len na prave oko,myslim,ze to je uz lepsie ako to bolo vsetko na zaciatku,ale stale mam problemy so spojenim obrazu a celkovo s binokularnym videnim. bola som v bratislave na vysetreni a odporucili mi operaciu, neviem ci mam na nu ist, da sa s tym este nieco robit? prosim vas o radu a za odpoved vopred dakujem
s pozdravom Zuzka

Ahoj Andrea,
ja som po operácii strabizmu vo štvrtok 11.12.2008 ma operovali na ľavé oko u Vás v Žiline, bola som pri p.doktorke Tatiane Zelníkovej v stredisku ŽILPO- je to pri Kauflande, ale isto to tam nájdeš, keď si od Žiliny, ja som z Oravy.P.doktorka je super a personál tiež, mala som z nich dobrý pocit a hlavne sa necítiš ako v nemocnici. Ráno ma zoperovali a poobede som išla domov, teraz sa liečim doma, lebo to oko je červené, zaliate krvou o týždeň idem na kontrolu a ak mi nevypadnú stehy samé, tak mi ich vyberú, dúfam, že všetko bude OK, lebo aj ja som sa bála to podstúpiť, ale tiež mám 29 a prácu pri ktorej som v kontakte s ľuďmi a tiež mi to vadilo.Teraz som rada, že mám už po tom.Tak dúfam, že som Ti týmto aspoň trošku pomohla a určite stojí zato navštíviť p.doktorku.

dobrý deň, od detsva mám tiež problémy s očami ako 1 ročná som začala škúliť striedavo na obe oči v 5-tich rokoch ma operovali na strabizmus, t.č. nosím okuliare od mala, na´dalej mi uteká ľavé oko, teraz mám 35 rokov pred 2 rokmi ma operovali na pravom oku pre pigmentový fľak, vtedy som sa pýtala lekárky či by sa to ľavé oko dalo znova operovať, povedale, že áno, ale, že si to musím hradť sama, že je to len kozmetická chyba, ale mne tá kozmetická chyba dosť vadí, zaujalo by ma či niekto nevie čo stojí táto operácia a s akou úspešnosťou a kďe v ktorom meste nakoľko už nemá 5 rokov. s pozdravom

bol niekto na vyberanie stehov z oka?..pls…ake to bolo…ked sa da odpiste na mail…diki :))

Ahoj
Pred dvoma rokmi mi vzberali po operácii stehy z oka, rozkvapkajú ti oko je to trocha nepríjemné, ale dá sa to vydržať. Ináč nič necíťiš, len je to nepríjemné.

Mám 5 a pol ročnú dcéru, jedno očko jej zabieha mierne do vnútra a druhým pozerá správne. Od narodenia mávala zápal očiek, preliečená bola na zlatého stafylokoka,vraj úspešne, teraz bez zápalu. Predtým som si zabiehanie nevšimla, možno bolo veľmi mierne, pamätám si že často robila grimasy. Bola som na vyšetrení u očnej lekárky, vyšetrením nezistila žiadnu poruchu, vraj je možné že má takú polohu usadenia očí, neviem čo si mám o tom myslieť lebo vidím, že jej očko zabieha, nechcem nič zanedbať, je nejaké ďalšie vyšetrenie? ďakujem za radu

neviem ci sem este chodis no zaujimalo by ma ako ti dopadla ta operacia v ziline…stale totizto nie som uplne odhodlana
skoda ze nemas tam mail