Sociálna fóbia

Prosím, je tam niekto, kto by mi vedel poradiť, ako sa zbaviť tejto choroby, už som zúfalá, oberá ma o všetko - o školu, prácu, priateľov, neviem ako ďalej.

Ahoj, Jana! Ano, obera to o vsetko. Ale je dolezite, ze chces bojovat a vyliecit sa. Ja mam soc. fobiu od 9 rokov. A nic s tym uz nerobim - ale ak sa chce - da sa to! Skus vyhladat psychologa. Aj ja som mala detsku - a velmi mi pomohla! Ta ti urcite pomoze. Mia

Prosim, ako by sa dala liecit socialna fobia? Ale nejaka samo liecba, lebo mi fakt z toho niekedy sibe, dufam, ze mi pomozete.

Ahojte, ja nastastie nemam fobie, aspon nie takeho razu, ze by som ich nedokazala zvladnut sama (vacsina ludi ma fobie a nevie o tom). Studujem socialnu pracu a ucime sa tam aj zvladat ludi s podobnymi fobiami. Zalezi do toho v akom stave, ci aky stupen fobie mas, ale urcite odporucam navstivit psychologa, psychoterapeuta. Z takejto fobie sa da “odnaucit” Daju sa natrenovat jednotlive situacie a postupne normalne fungovat v zivote. Trpi tym vela ludi, len mnohi ani nevedia, ze maju socialnu fobiu, skor sa povazuju za nepriebojne, sede mysky. Len treba nabrat odvahu a ist k psychoterapeutovi. Ak je to pre teba tazke, skus poprosit niekoho, komu doverujes, nech ti pomoze najst odbornika a prvy krok mas za sebou. Zvladnes to, ver si.

Ahoj, rada by som si s tebou pisala, mam aj dva blogy venovane soc. fobii, moja adresa je janka.kociskova@gmail.com alebo skype janka_k3

Socialna fobia sa neda liecit, aj ked si budete nahovarat hocico, to je proste geneticky dane, ja to nastastie nemam a prave spolocnost ludi vyhladavam a tesim sa s toho, zijem zivot naplne a niesom zavreta doma.

Odporúčam čím skôr vyhľadať najbližšiu psychiatrickú ambulanciu, dokážu liečebne spraviť zázraky s týmto problémom! Čim skôr začnete, tým lepšie pre Vás! Je to liekmi korigovateľný problém, nestrácajte čas u psychológov, je to o ničom!

Socialna fobia sa da zmiernit a aj liecit, aj u psychologov, psychoterapeutov, kde sa daju pochopit priciny a suvislosti, ktore vedu k fobii. Niekedy suvisia aj s historiou v rodine, / aj 1-3 generacie dozadu / co sa zamiena casto slovom “geneticke”, ale byvaju to aj vzorce rodinneho spravania, ktore sa daju menit a ovplyvnovat, ak je klient motivovany sam k zmene. Zmenu za neho nikto nespravi, ak sam nechce, ale je mozna! Ak je spolupracujuci a motivovany klient k zmene. A liekmi sa daju zmiernit a potlacit priznaky. Su psychiatri, ktori robia aj psychoterapiu. Zoznam psychoterapeutov je na stranke slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti, alebo psychologovia na zzz.sk, alebo zozname v komory psychologov a zlatych strankach. Psychologicka, psychoteraputka R. Svihranova.

Ja mam uz par rokov socialnu fobiu. Len nedavno som zacala chodit k psychologicke po par tyzdnoch mi povedala, ze ma nespoznava. Je skvele, ak mate zaujem to liecit alebo riesit dolezite je si verit a odhodlat sa ist k psychologovi. Sami si nepomozete, potrebujete cloveka, ktory vam ukaze tu spravnu cestu a verte mi je to uzasny pocit rozpravat sa s cudzimi ludmi, objednat si jedlo v restauracii, telefonovat bez strachu a povedat otvorene svoj nazor a nehanbit sa za to:) Stoji to za len vas varujem: ono to vo vas ostane. Da sa to liecit, da sa to aj vyliecit, len si treba davat pozor, aby ste sa stale snazili vyhladavali ludi a spolocnost, aby ste nevysli z kontaktu s ludmi. Verte si, dokazete to, ja som to dokazala :slight_smile:

Ja som uz od utleho psychicky zdravotne postihnuty z dosledku neustaleho odolavania nevhodnych pomerov v rodine kvoli trvalemu notorickemu alkoholizmu mojho otca a jeho pravidelne castemu agresivnemu tyraniu z jeho psychopaticky alkoholom posilnovanej zurivosti. Hoci som sa dlhodobo liecil ambulantne a bol som aj viackrat hospitalizovany na psychicku diagnozu, tak okrem nasadenych liekov uz nedokazali lekari - psychiatri podniknut vobec nic v zaujme toho, aby donutili mojho notoricky alkoholickeho otca k odstraneniu jeho alkoholizmu alebo aspon nasho oslobodenia od jeho pravidelne castej agrsivity. Psychiatri mi nasadili aj lieky, ktore sa mozu uzivat maximalne 6 mesiacov ale mne to nikto zo psychiatrov neuviedol a tak po niekolkorocnom uzivani takychto liekov sa mi dostavili aj srdcovo-cievne zdravotne dosledky. Z mojej bohatej zivotnej skusenosti musim uviest fakt, ze aj o kvalitnych lekarov - psychiatrov je na Slovensku znacna nudza. Lebo obycajne, psychiatri dokazu nasadzovat iba lieky ale za hlavne probemove priciny psychickych diagnoz pacientov uz lekari-psychiatri nechcu dovidiet a riesit zich lekarskej stranky.

Mám sociálnu fóbiu už od detstva, lenže až teraz v dospelosti som prišla na to, ako negatívne môže zasiahnuť do života človeka. Mať strach prihovoriť sa k cudzím ľuďom, aby som niečo nepokazila, alebo nedajbože telefonovať s niekym koho napoznám ma ubíja. Stres mi robí aj návšteva nejakých spoločenských podujatí, kde sa iní ľudia tešia chodiť. Kto má podobný problém a chce sa so mnou o tom pozhovárať, tak ma poteší keď sa ozve.

AJKA nemas email, alebo skype? Ja by som s tebou o tom podebatila, ja mam to iste, len som este nebola u lekara. Ked mozes napis mi na email lopticka621@azet.sk. Laura

Ahoj, tiež mám SF a váham, či navštíviť psychiatra, veď človek sa za to aj hanbí. Kedysi som chodila na terapiu, ale bez liekov a podstatne mi nepomohla. Ty užívaš aj lieky? Lebo ja som cvičila autogénny tréning. A vraj je dobrá skupinová terapia. Tak napíš, akým sp. ti to pomohlo. Ďakujem.

Tinka, prosim ta mohla by si dat kontakt na psychologicku, ktoru si navstevovala, je to tazke najst dobru.
Dakujem

Ella, dobry psycholog bude pre vas ten alebo ta, ktorej zacnete hlavne doverovat.
Neviem u kolkych psychologov ste boli, ked pisete, ze je tazke najst dobru a ake su vase kriteria na dobreho psychologa alebo psychologicku?

Ahojte, ja uzivam dene persen forte a sedatif pc a pomaha mi to o 60 percent zlepsit stav vyrovnanosti sebavedomia, su to prinosne vitaminy, lepsie ako nic, zatial.

Miro, sedatif pc je homeopatikum, ktore mobilizuje vase vlastne vnutorne potencialy a moznosti a persen je myslim zlozeny z prirodnych byliniek. Aj to je sposob, ktorym pristupujete k sebe, ktory poukazuje na to, ze mate svoje zdroje pomahat si a pristupovat k sebe, co najprirodzenejsie, v sulade s prirodou. A myslim preto, ze vase slovicka “lepsie ako nic zatial” znevazuju trochu vase vnutorne zdroje a vas postoj k sebe samemu. Z mojho pohladu by posun v tomto smere mohol byt pre vas jednou z vyziev a tym myslim, skumat aky mate k sebe postoj a co o sebe vyjadrujete, ako ste na seba prisny a pod. Cim budete k sebe laskavejsi, tym sa mozno vase strachy budu redukovat. Jednou z moznosti je, aby ste sa viaceri spojili a vytvorili skupinu, nabrali odvahu skumat vase problemy nie anonymne, ale v osobnom kontakte, k comu si mozete prizvat odbornika na podporu, podla toho v ktorom kraji zijete. Alebo navstivit odbornika aj sam, aby ste mohli skumat vase vnutorne zdroje dalej a este inak. Psychologicka, psychoterapeutka, Rita Svihranova.

Ahoj Janka velmi rada si s tebou budem pisat na tuto temu, trpim na SF rovnako ako ty.

Trpím sociálnou fóbiou a posledné roky sa už vôbec nezúčastňujem žiadnych spoloč. podujatí, dokonca ani v práci nechodím na spoločné posedenia. Spôsobuje mi to muky. Som z toho nešťastná. Trpím dvojnásobne, že niekde nejdem. Mám strach z kontaktu s ľuďmi, je to hrozné.

Vally, nechali ste vase strachy zajst dost daleko. Predstavte si, ze to bude takto dalej este par rokov a potom si predstavte, ze navstivite odbornika a zacnete to s niekym riesit. Ktora z tychto dvoch moznosti vas oslovuje viac? Alebo vas napada aj nieco uplne ine? Anonymita v tejto rubrike alebo maily, chatovanie z mojho pohladu posilnuju socialnu fobiu, nakolko sa ludia stretavaju neosobne a nie su vystaveni pomaly moznej zmene. Bolo v minulosti aj inak? A poznate seba samu aj v normalnom kontakte s ludmi? Ake to bolo? Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk