Sociálna fóbia

Myslíte si, že aj takéto príspevky môžu pomôcť?

Zdravím, môže sa sociálna fóbia vytvoriť po určitom čase? Som na materskej dovolenke a posledné 3 roky mám strach zo všetkých cudzích ľudí, s telefonátmi a už aj s návštevami. Pred tým som bola spoločenský človek, ktorý zabával spoločnosť. Panika ma chytá teraz, lebo sa mám vrátiť do práce. Dá sa to riešiť inak ako psychiatrom? Ďakujem.

Margit, navstivte psycholga a po par sedianiach posudite spolu, ci vam sedenia so psychologom alebo so psychoterapeutom, postacuju. Pozrite si stranku slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti a na nej zoznam psychoterapeutov, alebo psychologov na internete. Rita Svihranova,psycholog, psychoterapeut, www.psychoterapeut.zzz.sk

http://www.csnn.eu/pdf/nn_07_01_02.pdf prečítaj si toto a nauč sa správne dýchať a relaxovať, a hlavne mysli, že máš pre koho žiť a celý život máš pred sebou. Určite sa stretávaj s ľuďmi aj keď ti je zle a časom si na to ani nespomenieš.

So synom sa s tým trápime od detstva, hoci asi do 10 rokov boli iné príznaky. Pochodili sme plno psychológov, psychiatrov, avšak ho nesprávne diagnostikovali. Jeden veľmi starý neurológ ho správne diagnostikoval, ale bohužiaľ liečiť sa to nedá, ba sa to rokmi zhoršuje. Neviem čo budeme robiť ďalej, teraz je na výške 4. rok a život je preň trápenie. Mama.

Mama, celkom nerozumiem, co vlastne synovi je a co potrebujete teraz vy. Rita Svihranova, psychologicka, psychoterapeutka.

Pani doktorka, bola by som velmi rada ak by ste mi poradila, taktiez trpim SF a strasne ma to nici. Budem rada ak sa mi ozvete, dakujem

Ivka, zelam vam, odvahu navstivit psychologa alebo psychoterapeuta. Je mnozne aj mailove poradenstvo, ale len na uvod, pretoze podla mna moze neosobny kontakt, facebook, internet pripadne aj prehlbovat SF. Mate vo svojom okoli niekoho, komu sa mozete zdoverit a poprosit o podporu k vyhladaniu odbornika? Pekny vecer zelam, Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

To mas pravdu s tym, ze o kvalitnych psychiatrov na Slovensku nezakopnes tak skoro. Viem to z vlastnej skusenosti, aspon co sa tyka vychodu Slovenska a naozaj po 10 rokoch skusenosti Ti ponasadzuju lieky, casto nespravne a nezaberu a ked to spomenies, tak posobia odmeranejsie s mensim zaujmom pomoct, lebo ze ten liek je novinka na trhu a tak, ale asi aj viac bodov za neho dostanu a problem sa tym ale nevyriesi.

Prosím Vás, kde by som sa mohla s Vami súkromnejšie skontaktovať? Online.

Vivianka, nie je mi jasne, s kym sa chcete skontaktovat, ak so mnou, kontakt a cennik internetoveho poradenstva je na mojej www stranke www.psychoterapeut.zzz.sk, link je aj vyssie uvedeny. Zelam pekny den, Rita Svihranova

Ahojte, tiez by som sa rada zoznamila, alebo aj pomohla inym na zaciatku. Mam 27 a myslim, ze som SF tiez nejak (prepacte za vyraz) poznacena. S nadvazovanim prveho kontaktu a klasickych zoznamovacich rozhovorov problem nemam (uz som to prekonala) - mojim problemom teraz je otvorit sa ludom v tom “druhom kole”. Citim ze mam s tym problem, ze mam obavy vyjadrit sa a ukazat kto naozaj som. Niekedy prezivam cudny stav, ked mi dokonca na kontaktovanie sa s inymi vobec nezalezi, ale potom prezivam take deprimujuce pocity, kedy tak trocha “zavidim” ludom s velkou partiou kamaratov. V minulosti som vyhladavala velke party, ale teraz mi hrozne vadia hlucne prefajcene miesta a ked som v BA (v podnajme) castokrat rozmyslam, kam vyjst von az nakoniec nikam nejdem, resp. sedim na pive a do rozhovorov sa velmi nezapajam - neviem co povedat, pripadne na vikendy uteciem k rodicom na chalupu. Odisla som aj do zahranicia (lebo ma tu nic nedrzalo) tiez som tam mala rovnake pocity. Mozno ma niekto napad, ako sa naucit byt viac kolektivnym a ako zvladnut to “druhe kolo”? Dakujem.

EL, moj navrh na vytvorenie skupiny pre SF plati. Co sa tyka druheho kola, ak mate par ludi, ktorym doverujete - poproste ich o pomoc, trpezlivost pri zapajani sa do debat v kolektive. Ak sa clovek zdoveri niekomu zo skupiny, bariera, ktora sa zdala neprekonatelna, sa moze redukovat. Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

Pozdravujem Vás, o sociálnej fóbii som sa dozvedel len nedávno a to tiež viac menej len “náhodou”. Zažívam situácie, pri kt. sa spotím, ruky sa mi roztrasú, ale čo mi vadí najviac je červenanie, ale to mám vtedy líca nie červené, ale až bordové a to samozrejme nie je nič príjemne, keď mám takýto isť po ulici. Vtedy hľadám bočné uličky, len aby som nikoho nestretol a necítil sa ešte viac nepríjemne. Spoločnosť ľudí mám inak rád, len je občas ťažké sa odhodlať isť. Je toto tiež sociálna fóbia? Vďaka.

Zdravim vsetkych, co maju problem so socialnou fobiou. Chcem sa s vami podelit o skusenosti. Mna to tiez uz dlhsi cas zozieralo az som si povedal dost a objednal som sa u psychiatricky. Vyrozpraval som jej vsetko od a po z a bolo poriesene. Diagnostikovala mi soc. fobiu. Predpisala mi nejake antidepresiva plus nejake kvapky a budem vidiet co a ako. Mozem povedat, ze ked som len odtial vysiel hned mi bolo lepsie. Zacinam to uzivat a za 2 tyzdne idem na kontrolu. Dufam, ze to pomoze. Chcem touto cestou osmelit vsetkych, co maju takyto problem. Netreba sa bat treba tam ist. O dalsie skusenosti sa podelim po case uzivania.

Goro presne toto iste som mal aj ja. Chod ku psychiatrovi nie k psychologovi. Tam ti urcite pomozu. Najdi si na nete psychiatricku ambulanciu v oblasti, kde byvas a objednaj sa tam. Ja som sa objednal telefonicky. Treba Ti tam len zdrav. kartu a preukaz poistenca. Netreba Ti ist vobec ku obvod. lekarovi. Drzim palce.

Ďakujem za povzbudenie a usmernenie, čo s tým mám robiť. Chcem sa len ešte spýtať. Pomohlo Ti to? Dostal si na to nejaké lieky? A už také veci nezažívaš? Inak som z BA, tak hádam niečo nájdem. Vďaka.

Goro, od Vas zavisi, ci chcete skumat priciny a odstranit a zmiernit ich aj vlastnym pricinenim, alebo sa spoliehat len na lieky. V 1. pripade vam pomoze skumat a spoznavat sa, naucit sa inak reagovat aj psycholog, psychoterapeut. Ak chcete len lieky, zajdi k psychiatrovi. Alebo mozes kombinovat oboje. Vynechat psychologa, alebo psychoterapeuta je niekedy skoda, pretoze sa nenaucite preberat zodpovednost za svoje reakcie a vedome sa nenaucite ovplyvnovat svoj zivot. Tieto moznosti mate v psychoterapii. Niekedy len lieky nepomozu, ak nepoznate, co Vas zuskostnuje, z coho mate obavy alebo, co je spustacom Vasich problemov. Lieky Vam zmiernia obavy a uzkost. Zavisi od Vas, aky postoj k problemom a ich rieseniu zaujmete. Psychologicka, psychoterapeutka, Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

Ja zas az taky kaskader nie som, aby som zacal len tak brat nejake lieky. Urcite by som sa chcel o tom s niekym najprv porozpravat a zistit ci ich vobec potrebujem. A dalo by sa dohodnut aj na nejakom stretnuti s Vami?

Goro, do 30.6., som mimo Ba, potom sa ohlaste na kontakt z mojej www.psychoterapeut.zzz.sk.