Tetánia

Chcela by som vedieť viac o chorobe s názvom Tetánia, ako sa prejavuje, lieči a pod.

prenáša sa tetánia nejako?

nie,tetania sa neprenasa

Uz asi dva roky beriem lieky, uplne inak sa stravujem, pijem vela vody, uzivam vitaminy, ale napriek tomu mi nic nepomáha. Nie je to take zle ako to bolo, ale citim, ze to uz nie som ja. Mam strach ist do spolocnosti, nesmejem sa tolko ako predtym. Som jednoducho ina. Mam male dieta a s touto tetaniou to je zle. Pomozte mi nejako sa jej zbavit. Prosim

pred 8 mesiacmi som mala zachvat brneli mi ruky nohy, pera, hlava a zacalo to aj vhrudi na lavej strane pri srdci. Mala som akurat oblickovy zachvat, v tedy to bolo 1 krat ale po tom sa mi to zopakovala znova pri oblickovom zachvane alebo ked som sa rozculila(pri rozculeni iba par krat a vedela som to zastavit ale ak to mam pri oblickovom zachvate tak s tym neviem nic spravit neda sa to ovplivnit)robili mi vysetrenie a potvrdili mi tetaniu ale niektori povedali aj nieco ine mam ist na CT ale…Neviem ci pri tetanii trpne aj hlava alebo to je nieco viac rada by som sa o tom dozvedela.

Tetaniu - tetanický sy - odborne veľmi dobre opísal v tejto časti M.Hudec - 16.07.08 - teoreticky - ale nemám pocit, že tomu aj veľmi rozumel ??!!
V praxi to znamená, že človeku stačí, že začne rýchlo a plytko dýchať / napr. pri bolesti - obličková kolika / a začne mať pocit tŕpnutia končatín - ruky mu môže ťahať až do drápov - / odborne karpopedálne spazmy / detto v tvári, ale tam pocit tŕpnutia + tzv. špúlenie úst - kaprie ústa.
A I. pomoc - dýchanie do sáčku - nie je to vec, ktorá dehonestuje, princípom je, že všetko, čo vydýchnete by ste mali vdýchnuť späť, to sa dá len do malého ohraničeného priestoru, kým neprejdu všetky prejavy a hlavne pomaly a hlboko začať dýchať. Panika postihnutého aj jeho okolia je určite väčšinou zhoršujúci faktor. Sú jedinci, ktorý takto reagujú, ale
určite sa s týmto problémom obráťte každý na svojho obvodného lekára, pretože treba zistiť
hlavne príčinu tohoto problému …
A tých je viac … Dávať = medzi hystériu
a tetaniu je veľmi odvážne

ahojte,uz vyse roka ma liecia na tetaniu,male zmeny su ale nic moc,beriem magneb6,neurol a teraz aby som ho mohla vysadit ma neurologicka nastavuje s cinskou medicinou-patentnimedicina-cz.vsetko sa to zacalo ked som skoncila skolu uz predtym som mala bolesti hlavy,bola som unavena,ale pripisovala som to skole.ale potom sa to zacalo,busenie srdca a to take ze som to nevedela vydrzat,internistka mi houby pomohla,dala mi lieky,kt.som ani nepotrebovala a brala som ich par mesiacov,nakoniec som dostala v autobuse zachvat,a to taky ze musela prist sanitka:busenie,nevedela som sa nadychnut,ruky som mala v krci zahnute do dlane,nevedela som ani chodit.po case som zmenila internistu a ten mi zistil LGL syndrom,ale ze to nic nie je ked mam busenie mam dychat z hlboka,super nie?samozrejme ze ma poslali k psychiatricke,lebo mi prislo zle v autobuse a zvalili to na panicku poruchu.potom zacala triaska,divne pohyby jazyka,keby nie moja teta tak ma na neurolog.ani neposlu,tam mi bola diagnostikovana tetania.bez neurolu neviem fungovat,ale dufam,ze to ta cinska medicina nejako poriesi.chcem sa citit ako predtym,bojim sa kdekolvek ist,bavit sa niekam lebo nikdy neviem kedy to na mna pride.dufam,ze to prejde.mam len 22 rokov a chcem zit plnohodnotne.verim,ze coskoro pride niekto s niecim takym,co nam vsetkym pomoze a budeme zdravy!

Moj manzel sa lieci na tetaniu uz 10rokov najlepsie vysetrenie je sin.

Tetania sa neprenasa sama sa objavi.Moj manzel bol zdravi a dostal ju z nicoho nic.Ani lekari este nevedia o nej vela.

Mohla by si mi napisat ake lieky uzivas?Touto chorobou sa zaoberam uz 10rokov lebo postihla mojho manzela a vyskusala som uz toho dost a ked mozem tak ti poradim.

som tu iba nahodou ale podla toho co pises to vyzera na panicku poruchu resp agorafobiu. Skus navstivit psychiatra. Neboj sa nie si blazon, ale iba psychiater ti vie predpisat lieky ktore ti pomozu. Najdi si vo vyhladavaci na webe panicka porucha a precitaj si o tom. Ja som pobehal vsetkych lekarov a nakoniec to bola pp.

Som tu len náhodou, zaujal ma váš odkaz, že sa tetaniou zaoberáte dlhšie, už asi naozaj potrebujem niekoho, kto mi poradí, lebo 6 mesiacov behám po lekároch, beriem Magne B6 a Lexaurin a nič nezaberá, samozrejme Lexaurin mi na chvíľu pomôže a pocit na odpadnutie + ostatné príznáky mám potom opäť. Budem povďačná za každú radu.

Tetania je nieco co ma nici uz 4-rok.Je to hrozny pocit,je mi zle neviem dychat,strasne mi huci v hlave a tlak ktory sa pri tom vyvija je neskutocny.Lieky uzivam je to Xanax,teraz mam zacat s rehabilitaciou ci to pomoze.Velmi by som chcela,aspon jeden den byt bez bolesti hlavy a hlavne tlaku ktory je neskutocny.

Dobry den.Chcela by som sa Vas opitat,ake je to vysetrenie sin co je to ? poradte mi vopred dakujem.

Ja som prvy krat mala tento zachvat 4 tyzdne po zakroku ( samovolny potrat )v praci z nicoho nic mi prislo zle,zacala som sa potit,napinalo ma na vracanie citila som slabost v nohach aj v rukach, mala som tmu pred ocami a zacala so rycho az prudko dychat. Zavolala som priatela a sestru a oni ma odviezli do nemocnice. Po ceste som sestre opisovala co citim ako mi postupne strpa cele telo. Najprv mi strpli nohy, poto ruky, trup a potom spicka nosa,hlava, usta a nakoniec jazyk-to mi uz nebolo rozumiet.Velmi som bola vystrasena a nie len ja ale aj moj priatel a sestra. Stratila som na par sekund aj vedomie ale to uz som bola v nemocnici. Povedali mi ze to bola hyperventilacna tetania takze nic hrozne, proste som asi psychicky narusena a treba to riesit u psychiatra, lebo vraj si to len namyslam a zvelicujem. Napisala mi papier pre obvodneho lekara. Isla som teda k obvodnej a u tej som dopadla podobne. O par mesiacov ma seklo vyskocila mi platnicka a ja som od bolesti odpadla. Isla som k obvodnej a ta ma poslala na neurologiu ale az po tom co prisla moja mama k nej a dosvedcila , ze som naozaj od bolesti odpadla , pre mna to bolo velmi ponizujuce nakolko som mala 36 rokov. Na neurologii mi nezistili nic a tak pani doktorka zdoraznila ze mala ona pravdu ved mi nic nie je a tak sa neliecim. Tiato stavy mam stale , mam ich aj ked niesom v strese napr. ked idem do obchodu - v elektricke ( volali mi zachranku),pre dceru do skoly - musela prist pre mna sestra, v zamestnani ( volali mi zachranku )a tiez ked ma kolega odviezol na pohotovost a tam na mna nakricali, ked som im povedala ze uz som to mala a viem ze mam mat sacok a donho mam dychat. Napisali mi papier pre obvodnu lekarku a odporucili mi psychyatricke vysetrenie.Zmenila som zamestnavatela a mam len strach aby som zachvat nedostala v robote. Mam 44 rokov nosim pri sebe mikrotenovy sacok a neviem ako dalej, snad sa naozaj odhodlam a pojdem na psych.vysetrenie lebo som citala , ze sa to da liecit ale neviem ci treba aj odporucenie od obvodnej.

Ana,
písala som o tetanii 30.12.08, tu na tomto fore, príčin Vašich stavov môže byť veľa,
nepíšete napríklad o vyšetrení minerálov, ktoré dráždivosť môžu výrazne ovplyvňovať.
Tetania nie je len hyperventilačná, ale aj hypocalciemická / z nedostatku výpnika a stačí minimálny podnet a zareagujete, ako ste to popísali hore. Aj psychiater má, čo k tomu povedať, ale musí byť vylúčené všetko mostatné.

Dobry večer pani doktorka,
ved prave tam je u mna ten problem, ze ja nemam robene vysetrenia,len z neurologie.V nemocnici alebo na pohotovosti mi dali infuziu alebo mi pichli asi magnezium inak nic.Som chudokrvna,to mam od detstva a mam to stale ako sa teraz zase zistilo u pani doktorky koznej - mam herpes na krku,moja lekarka mi povedala, ze chudokrvny je dnes kazdy druhy obcan, treba jest vela zeleniny a ovocia.

Dobry den pani doktorka.Chcela by som reagovat na clanok o tetanii.Ja ju mam uz 4-rok,ked mi ju stanovil neurolog.Je to zle kazdy den tlak v hlave hucanie,piskanie v usiach je to velmi zly pocit. Bola som na rehabilitacii lebo tam bolo nieco s krcnou chrbticou pomohlo mi trosku ale zas snimky z chrbtice niesu velmi priaznive je tam: Asymetricky prechodny ls stavec,dextrokonvexna skolioza l chrbtice s rotaciami stavcov,incip. spondyloticke zmeny difuzne.To som opisala lebo tomu nechapem.Tak isto som bola na psycho vysetreni kde mi pani doktorka napisala na zaver Somatoformna porucha. Pridala mi k liekom ktore beriem Xanax sr,dalsi xanax 0,25 tak teraz uzivam 3xdenne xanax.Nieje to nic moc lebo tlak a hucanie v hlave neprestava skor to len utlmuje ze to nieje take intenzivne.Trpnu mi nohy a minule som sa z nicoho nic zosipala na zem necitila som si vobec nohy ked som s tym isla k pani neurologicke jej reakcia bola ze som si zmyslela ze mi trpnu nohy treba ist hned k nej? Ostala som zarazena jej reakciou ale gol bol ten ze ma nechala cakat tam od 9:00 do 13:00 a pritom mi bolo na odpadnutie. Uzavriem to tak ze som sklamana ze aj taky lekari su.No ja mam len 35 rokov a deti o ktore sa mi treba starat.Ako pise ana treba dokaz na to ze je chora?

Pani doktorka chcela by som sa opitat ci sa da ist na invalidny dochodok s tetaniou je to mozne?

Pokiaľ viem, tak tetania nie je dôvodom na invalidizáciu pacienta. Tetania, opakujem? je len príznak, takže dôležité je, čo ju spôsobuje a to už dôvodom k invalidizácia môže byť.