Tinitus - pískanie a hučanie v ušiach

Tak ked ti take nieco odporuci lekar a nie je to vyslovene liek, tak na tom podla mna nieco bude. To sa mi pozdava, nie stale do tela pchat analgetika a oblbovaky, to fakt nemusim. Co je karpalny tunel?

syndrom karpalneho tunela sa prejavuje zvacsa mravcenim, brnenim ci palenim v jednej alebo oboch rukach. velakrat to maju taki, ktori pracuju dennodenne s pocitacom. tieto neprijemne pocity a velakrat az bolesti ta mozu aj budit zo spanku. a to veru nie je bohvieco, povedzme si narovinu.

pracujem na pc niekolko mesiacov, co zase nie je uplne dlho, ale tak snad sa to ani nezmeni, to by som nerada.

No o karpalnom tuneli sa ozaj vela nehovori a pritom trapi neskutocne mnozstvo ludi, co je fakt paradox. Tiez som o nom ani netusila, kym mamine nebolo povedane, ze to ma. Pracujes na PC - mozes ho casom mat, nemusis. Nie je to iste.

Ale inak je to taky paradox, ze proste pracu s pocitacom vela ludi povazuje za uplne najlepsiu, akoze myslim z toho pohladu, ze sa nenarobis, ale zase na druhej strane ked si vezmes, kolko roznych diagnoz mozes pri takejto praci “ziskat”, tak je to az strasne. bolest chrbta napriklad, kedze sedis cely den, no treba sa hybat pravidelne, robit si prestavky pocas pracovnej doby, vystriet sa, poprechadzat sa a podobne.

no ja si teda musim zaklopat, zatial ma “len” bolievaju oci a trochu hlava, inak som v pohode, ale tak to mna zakazdym z pocitaca. ani nemusim byt nejak dlho na nom a tomu sa proste nevyhnem.

No tak to ťa môže skôr či neskôr dobehnúť, moja :smiley: Jasné, že ti to neprajem, snáď teda budeš z tých šťastnejších, ktorí nemajú tieto problémy, mňa to takisto neobišlo. Ani okuliare s modrým svetlom nepomáhajú, neviem.

No akoze moja kamaratka musela s takouto pracou normalen skoncit. Uz to jednoducho nedala, boleli ju ruky, v prstoch jej neustale mravcilo, a to zaslo u nej az do takeho stadia, ze sa to fakt nedalo vydrzat, ked mi to opisovala. Podla mna ked celis takemuto problemu, tak to ti ide az na psychiku. Nevies sa sustredit na nic ine, len na ten neprijemny pocit, ktory ta az akoby nici.

to mravcenie trapi cim dalej tym viac ludi, ale tak niet sa comu divit, ked neustale pises na klavesnici, tie ruky mas stale v jednej polohe, tak je jasne, ze sa nieco take skor ci neskor pritrafi. to je podla mna len otazka casu, ale tak aj s tymto sa da bojovat nastastie.

no taka robota je fajn, to sa clovek ozaj nenarobi, ale to sa ozaj nezda, lebo ruky trpia dost aj pri tom. a mozno este viac ako pri ktorejkolvek inej praci.

Tak ale povedzme si narovinu, v ktorej praci mas zaruku, ze ta nepostihne nic?:slight_smile: Vsade je nieco. Nasou ulohou je sa s tym jedine nasledne nejak len popasovat, kedze vyvarovat sa tomu zrejme uplne neda. Kazdeho vsak nepostihne vsetko, co sa hovori. Takisto som pracovala s pocitacom, sedela som za nim dennodenne, odniesli si to napriklad len moje oci :smiley: Teraz sa proste bez okuliarov absolutne nezaobidem, ale tak to uz je riziko povolania, vsak?

Ved prave, vsade je nieco:) Ale tak nastastie vies proti tomu aj nejak preventivne bojovat, takze vsetko sa da, ked sa chce:) Ked to podcenis, tak ano, necudujem sa, ze potom ma kopu ludi problemy a celkom zbytocne velakrat.

presne tak, veru uplne zbytocne. niekedy sa tie problemy potom s clovekom uz tahaju ozaj cely zivot. aj toto piskanie v usiach, ak sa spravne nedolieci, tak sa to vie objavovat znova a znova.

aj mal niekto z vas konkretne tento problem? viem si to nejakym sposobom doliecit sama bez lekarskej pomoci? je to vazne? akoze nemam to nejak extremne silne a nepocujem to uplne stale, ale ked to pride, tak ma to neskutocne znervoznuje.

Mala som to, ale lieky som vyslovene brat nechcela. Nie som z tych, ktori maju zalubu v dopovani sa tabletkami. Existuje vela sposobov ako sa toho ucinne a realne zbavit, takze najprv by som skusila asi ine recepty a ked nezaberie, chod k doktorovi. Ako dlho ta to uz trapi?

a ako sa take nieco vlastne da liecit? ak to vobec ide? nie je to chronicke, ze sa to vie aj znovu vracat?

no ked sa to poriadne neprelieci, tak ano, stat sa to moze, ale jednoznacne plati to, ze to treba proste podchytit vcas a nasadit “liecbu”. takze ano, da sa to samozrejme liecit, ale ja uz som sa napriklad stretla aj s tym, ze to proste ludia nechali tak a vykaslali sa na to, potom sa niet comu divit, ze sa tie diagnozy vracaju neustale spat.

tak vo svojom okoli takych nezodpovednych ludi nastastie nemam:) a keby som mala a patril by do mojej rodiny, tak by som sa mu istotne snazila dohovorit:) ale preto sa pytam, lebo ocino ma taky pocit, ze nieco podobne ma, akoze isty si tym na 100% nie je, ale mohlo by to byt ono, nic ine mi na to nevychadza :smiley: a on to riesit rozhodne chce, takze v tomto problem nie je :slight_smile:

A ako ten pocit opisuje? Na co sa stazuje? Lebo velakrat si ludia zamienaju diagnozy, to je tiez mozne:) Chapes, ze niekedy si proste clovek mysli, ze ma nieco a pritom moze mat nieco celkom ine.

tak ale ked uz je ozaj zle, tak sa uz asi vyberies za lekarom, to ti proste neda, normalny clovek sa obava o svoje zdravie:) a doktori takuto diagnozu asi len tazko prehliadnu, priznaky toho su uplne do oci bijuce :slight_smile: niekedy to moze byt aj z chrbtice, ze je zablokovana z nejakeho dovodu, napriklad z casteho sedenia pri PC.