U gynekológa - je to normálne?

Chcem poprosiť o radu, či ja som veľmi citlivá na takéto veci alebo gynekológ spravil chybu. Keď som bola u gynekológa, prekvapila som sa, že aj sestrička bola prítomná pri vyšterení, hoci to nebolo potrebné, išlo len o bežné vyšetrenie a dokonca ona držala ten nástroj v mojej vagíne! Dokonca aj dvere boli otvorené a z vnútornej čakárne bolo vidieť do druhej miestnosti, kde ma vyšetrovali a v tom čase pustili do čakárne ešte jednu ženu.

No myslim si, ze pri vysetreni by nemal mat vyhlad do ordinacie nikto dalsi, sestricka asi hej, ale urcite nie dalsi pacienti.

Tak toto normálne určite nie je, ale lekári a sestričky berú svoju prácu ako rutinu a zachovanie súkromia a pocity iných ľudí ich absolútne nezaujímajú. Dokonca sestrička by počas vyšetrenia mala stát pri Vašej hlave ak to nie je potrebné na to, aby asistovala lekárovi. Inak ja som zažila bežné vyšetrenie, ktoré lekárka zvládla úplne sama bez sestričky a bolo omnoho menej nepríjemné, ako keď si potom iná stará doktorka úplne zbytočne zavolala sestričku, aby jej podala niečo čo si kľudne mohla zobrať aj sama. Ešte podotknem, že vyšetrovacie kreslo majú presne oproti dverám. Čo k tomu viac dodať. Bohužiaľ u nás sú lekári ešte stále absolútne neohrození a bez konkurenční, a kým to tak zostane tak sa nič v ich prístupe nezlepší - nemajú dôvod a nie sú donútení. Česť (tým pár) výnimkám.

Ahojte, no zuzy, to som prekvapena, ze ta vysetrovala viacmenej sestricka. To som este nezazila. Mozno pri nejakych specialnych vysetreniach, ked potrebuje asistenciu, tak ano, ale pri beznom vysetreni, tam fakt neviem, na co bola. Este by som pochopila jednu vec ak si jej pritomnost vyziada sama pacientka, ale inak to nepovazujem za nutne. Ja osobne by som ju tam nechcela. A tie otvorene dvere, no ja nemam slov. No dobre, ze nerobil to vysetrenie na chodbe. To je ale pristup.

Ja som chlap, ale mám manželku tak voľačo som sa už len napočúval. Mám z toho všetkého taký dojem, že je to všetko trochu prehnané. Keď sa ti niečo nepozdáva, tak sa porozprávaj so svojim revíznym doktorom a všetko sa dá do poriadku. Je to tvoja asi prvá skúsenosť a verím, že pri druhej návšteve sa nad tým len pousmeješ.

Pracovnou naplnou setry je okrem ineho aj asisitencia lekarovi pocas vysetrenia. Ale tie dvere do vysetrvne rozhodne mali byt zatvorene.

Ale veď to je normálne, aspon nemusíš mať obavu, že ťa gynekológ “znásilní”. Teraz vážne aj sestrička je zdravotníčka a ozaj sa žene netreba pred ňou cítiť horšie ako pred lekárom “mužom”.

Sestricka tam nema co robit, hlavne nie pri beznom zakroku. Mne sa to stalo raz a bolo mi to viac nez neprijemne. Najdolezitejsie je pacientkino sukromie.

Zdá sa mi to úplne normálne. Chodím ku gynekologičke niekoľko rokov, vždy, je prítomná sestrička, pri vyšetrení podáva lekárke potrebné nástroje. Predpokladám, že ste mali doposiaľ všetko ok. Myslím tým gynk. zdravie. Inak by ste sa nad takýmito záležitosťami ani len nepozastavili. Veľa zdravia. Gabika

Ahojte, podľa mňa to normálne nie je, já chodím ku gynekológovi a v ordinácii je so mnou vždy sám a ak potrebuje pomoc sestričky, vždy ma na to dopredu upozorní a zatvorené dvere v ordinácii sú samozrejmosťou.

Či by mala byť sestrička pri gynekologickom vyšetrení? Podľa môjho názoru áno. Je tam na to, aby asistovala lekárovi a na druhej strane lekár si nedovolí robiť to čo chce. Chcem napísať, ale ďalšiu skutočnosť, kedy sa vykoná prehliadka ženy naviac. Mám výbornú gynekologičku čo sa týka odborností. Pri preventívnej prehliadke sonom zistila, že mám zhrubnutú maternicu, hrúbku vyčíslila i v mm a doporučila, aby mi bol urobený zákrok histologická kyretáž. Po absolvovaní všetkých predoperačných vyšetrení som išla do nemocnice. Na príjme mi vykonal gynekologickú prehliadku lekár úplne zbytočne. Akurát v strese pred operáciou som musela vyliezť na kozu, kde sa mi prstami pobabral vo vagíne. Výsledok jeho vyšetrenia nepopísal. Sono neurobil, napísal moje meno, kde bývam a krstné meno môjho manžela. Opísal od mojej gynekologičky tu jednú vetu hyperplazia endometria. Podpísal sa menom, že zákrok doporučuje. Som z toho bola šokovaná, že na čo bola dobrá táto prehliadka. Predoperačné vyšetrenia mal pred sebou i záznam z gynekologického vyšetrenia mojej gynekologičky. Prstami predsa nemohol zistiť to, čo zistila moja lekárka sonom a ďalšími nástrojmi. On ma neoperoval. Alebo chcel vedieť spomínaný lekár na príjme, či som nestratila vagínu po ceste do nemocnice? Čudné to praktiky. Teraz pevne verím, ale nie len podľa tohto jedného razu, že v gynekologických ambulanciach a v príjmových kanceláriach sa dejú čudné veci.

O tomto som sa s mojou manželkou už mnoho krát bavil a presne niekoľko krát sme dospeli k takému istému názoru, že muži gynekológovia sa v mnohých prípadoch a bezdôvodne len pohrabú žanám vo vagíne a neurobia žiadny záver a je to úplne zbytočné a účelové, len preto “že sa na Vás ženy pozerajú ako na pacientku”. Je to vrcholne ponižujúce aj pre ženy, ktoré majú okrem vagíny aj trochu rozumu a aj pre ich manželov. Konečne jeden príspevok, ktorý hovorí o tom, že nie je správne, keď muž je gynekológ.

Vlasta ver mi, nie su to cudne praktiky, ale standardny postup pri prijme pacientky. Nakolko sa jedna o gynekologicke oddelenie, tak samozrejme, ze sa vykonavaju gynekologicke vysetrenia. Cudne praktiky by boli, keby ti vysetril hrdlo, ci nemas anginu. Vysetrenie, ktore si pri prijati podstupila, je standardom danym vysetrenim a standarnym postupom.

Ak chce byt tvoja pani zdrava a pravidelnymi gynek. kontrolami bude predchadzat zakernym ochoreniam - casto az s fatalnym koncom, tak budes musiet sa zmierit s tym, ze budes ako jej manzel “ponizovany” (tvoj nazor) jej vysetreniami na gynekologii. Ale nie je problem sa nenechavat “ponizovat” - vsak ona sa moze na to vsetko vykaslat, ale myslim, ze to neurobi, lebo ma vacsiu zodpovednost voci sebe. Inak Ján, uz so ti tu o gynekologickom povolai a o gynekologoch niekde v inom prispevku pokusila vysvetlit, ze ide o chirurg. smer a praca gynekologa zdaleka sa nezaklada vysostne len na sprtani sa tam v tej intimnej casti zeny. Ak si inteligentny clovek, tak sa nad tym zamyslis a pochopis, ale ak nie si, tak kazda snaha je zbytocna.

To, že ma vyšetril na prijme gynekologicky zbytočne, podotýkam neurobil sono a len sa mi prstami tam hrabal, dokladujem výsledok histológie, ktorý držali takmer 1 mesiac: Píšem Ti to doslovne: “Komplexne spracovaný materiál je málo reprezentatívny. V rezoch je zachytený len eozinofilný beštruktúrny fragment s útržkami minimalného množstva endometriálnych žliazok bez atýpií epitelu. Určenie štádia endometria nie je možné”. Pýtam sa, keď si taká múdra, tak čo zistili zákrokom. A ten chudák starý alkoholik na prijme, čo chcel zistiť svojimi neohrabanými prstami? On ma neoperoval. Čiže vzorky neodobrali v takom množstve ako mali, lebo neurobili vyšetrenie sonom. Som zrelá žena a niečo mám v živote za sebou. Mám dve dospelé deti. Neprajem Ti to, aby si sa poučila na vlastnej skúseností, radšej nikoho nepoučuj. A ešte Ti chcem napísať, že keby som toto povedala môjmu manželovi, myslím žeby to dopadlo veľmi zle.

Ved vyssie pises, ze Ti sono robila Tvoja gynekologicka a aj nameranu hrubku steny maternice napisala. Tak naco si chcela ultrazvuk podstupit este raz? Tvoja staznost by skor bola opodstatnena v pripade, keby si ultrazvuk mala robeny zbytocne vela krat za sebou, nakolko tato vysetrovacia metoda nie je celkom bez negativneho vplyvu na organizmus. Aj v tehotenstve sa sono robi tusim iba 3x (to teraz nie som si ista), ale urcite nie pri kazdej gynekolog. poradni, nakolko sa nim moze poskodit plod. Tak bud rada, ze zbytocne do teba neziarili.

Sono nie je žiarenie, ale je to ultrazvuk. Zvuk znamená iné ako žiarenie.

Milá Vlasta, mne o tých veciach o akých Ty tu píšeš manželka hovorí, preto sa zapájam do diskusie. A poviem nie som jediný muž, manžel, ktorému sa systém ako taký nepáči.

Vlasti, ale “ten chudak stary alkoholik na prijme, co chcel zistit svojimi neohrabanymi prstami to, ci si si priniesla do nemocnice vaginu”, dodrzal ISO normu, tak sa s tym musime vsetci zmierit. Tak to ma byt. Drzim palce a prajem ti uz len prijemnejsie zazitky.

Zijem v USA. U gynekologa sa musim prezliect do takeho papieroveho jednorazoveho zupanu po kolena, doktor ma svoju kancelariu a asi 4 male ordinacie. Ja sa nevidim so ziadnou pacientkou inak ako na chodbe, alebo v cakarni. Lekar chodi z jednej miestnostky do druhej ku pacientkam. Sestricka musi byt pritomna pri kazdom vysetreni, (asi aby pacientky nemohli lekara z nicoho obvinit). Kazda mala ordinacia je velka asi 2 krat 3 metre, hned za dverami ma zaves, aby, v pripade ak by tam ktosi vbehol, nevidel pacientke priamo do zaludka. Paci sa mi ako to maju vymyslene, a citim sa velmi bezpecne. Moj gynekolog je Rus.