U gynekológa - je to normálne?

To, že je prítomná sestrička nie je podľa mňa nič zvláštne. Aj pri mojom vyšetrení je prítomná a asistuje lekárovi. Ale dvere by v žiadnom prípade nemali byť otvorené.

Milé dámy, najprv si preštudujte niečo zo zdravotníckych zákonov tejto republiky a potom tu trepte somariny. Zdravotná sestra je podľa platnej legislatívy povinnou personálnou výbavou každej ambulancie a takisto ako lekára, aj ju viaže lekárske tajomstvo, tak už si len nefandite, že je zvedavá akurát na vás, má tam takých ako vy denne viac než dosť!

Elinor. Môj bývalý je lekár a ešte k tomu bol aj primárom oddelenia /nie gynekologia, ale počas štúdia ako medik sa zoznámil aj s tým odborom/. Tak asi niečo o tých zdravotných zákonoch čo to viem. To pripúšťam, že naozaj je personálnou výbavou ambulancie a viaže aj ju lekárské tajomstvo, to je samozrejmé. V zákone je to tak, že zdravotná sestra má byť prítomná pri každom vyšetrení, / to aj kôli tomu, aby sa predišlo niektorým situáciám, ako napr. obťažovanie/ alebo asistovať, aby rad pacientiek išiel o niečo rýchlejšie. Ale keď si pacientka na vlastnú zodpovednosť nežiada prítomnosť zdrav. sestry pri vyšetrení, lekár má vyhovieť, lebo aj pacientka má na to právo žiadať. Samozrejme sú niekedy zákroky aj v ambulancii, pri ktorých účasť sestry je nevyhnutná. Ale citologický ster, sono a pod., to vie zvládnuť aj samostatný lekár. A aj to určite spraví, lebo v nešnej dobe už je dostatočný výber lekárov a nespokojná pacientka vie ľahko prejsť aj ku konkurencii.

Tu to niekto vyprovokoval niekde na poľnú cestu drahí ľudkovia. Ide o to, že

- medici nemajú čo hľadať na gynekologii bez uporzonenia a povolenia pacientky,
- ide o to, aby prostredie ambulancie bolo úctivejšie ku chúlostivosti vyšetrenia
- ide o to, aby žena nemala strach, hanbu a obavy. Pre Boha, s týmto pochopením má niekto vážne veľký problém.

Musí byť absolútny magor, keď popiera, že sa toto deje. Ak má HANKA dobrého lekára, samozrejme nevie, že môžu byť aj iní. Samozrejme že bude popierať že sa to deje. Ale ono sa to deje. Ak ale MARIA napíše, že sa jej to stalo a deje sa to aj u PETRY aj u JANY, tak ešte stále sa tu nájde debil, čo si bude tvrdiť svoje a posielať po vyšetreniach tých, čo ho nepotrebujú. Je ubohé od vás jedincov základnoškolných, čo rozdávate rozumy a svoju pravdu a odsudzujete tie ženy, ktoré si museli vytrpieť nejakú chvíľku a dovolili si s ňou nesúhlasiť. Ľutujem každú jednu, ktorej do ordinácie vtrhli iní lekári a medici a pozerali slečne či pani medzi nohy, ako sa má taká žena tváriť? Zachovať? Ako by sa mali zachovať medici, či lekár, alebo sestra? Skúste radšej na toto odpovedať a nie na tie vaše žvásty a urážky. A ďalší pacienti v ordinácii? Tak to už fakt niekto nemyslí vážne. Doktor sa pozerá, vkladá, vyťahuje, komentuje “Slečna, ako často máte pohlavný styk? Tento výtok sa mi nepáči… teraz to zabolí … nič sa nedeje, to je bežné.” alebo také hlásenie “Slečna, ste tehotná” a iný pacient tam. Ten pozná potom diagnozu taktiež, vie aj o detailoch o výtokoch nevýtokoch, počuje, vidí, sleduje. Je to hnus. A vážne úprimne ľutujem každého, čo to zažil a ako som čítal v jednom prípade staršieho dáta, aj napriek protestom a kriku, to chvíľu nepomáhalo, až sami medici odišli. Pochopili.

Vážené dámy, ktokoľvek má problém s jednaním na gynekológií a s prítomnosťou medikov, pacientov, či nevhodného umiestnenia priechodov a dohľadu iných osôb, na porušovanie zákona sa môžete sťažovať v prvom rade na riaditeľstve príslušného ústavného zdravotného zariadenia, resp. na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: www.udzs.sk. Každá žena je inej povahy. Nemožno tvrdiť svoju pravdu a mať istotu, že je to absolútna pravda a aj riešenie veci v jednom. Má tu priveľa iných žien problém pochopiť, že nie každý má smelosť tasiť meč a sekať. Niektorá nedostane na to ani čas, a len iba pár z nich sa spýtajú, či smie vojsť niekto iný a zúčastniť sa. Sestrička nemá počas vyšetrenia čo lietať v prechode z ordinácie a jej predmiestnosti, už vôbec nie za prítomnosti iného pacienta pri nej. Oči a uši občas vidia aj to čo netreba. A možno pre tých, čo tu pyskujú po poškodených ženách, by sa zišlo vystaviť nejakej podobnej hanbe. Chúlostivejšie vyšetrenie ako toto neexistuje.

Myslim si ja osobne, ze to normalne nie je. Je to moj subjektivny pohlad. Sestricka nema pri vysetreni co robit, pri mojom gynekologovi to tak funguje. Ona mi v tej svojej miestnosti urobi zapis do karty, nieco potrkotame a bodka. Vysetruje ma len lekar a je natolko sikovny, ze nepotrebuje ziadnu asistenciu. Pritomnost sestricky by mi nevadila, pokial by sa tam ocividne neobsmietala zo zvedavosti alebo z nudy alebo z akychkolvek inych pricin. Raz sa mi stalo, ze sestricka priniesla lekarovi nejake papiere alebo nieco, ale bolo to maximalne diskretne, ani sa nepozrela mojim smerom a hned odisla. Takze podla mna nie, nie je to az take normalne, zmente lekara. Drzim palce, nech sa vam ani ziadnej zene, ktorej to vadi, nestane.

Klára, Janko, diskusiu privádzate do extremov. Hádam tu nikto nepochybuje o tom, že iná pacientka nemá byť pri vyšetrení. To sa hádam nikde nedeje. Ale nechápem tomu, a to sa môžete sťažovať kde chcete, prečo pri niektorých prípadoch nemôže byť pri vyšetrení sestra. Keď sa robia rôzne výplachy, odber na histologiu - vieš mi povedať, ako to má doktor sám zvládnuť? Bola som svedkom jedného konfliktu, keď pacientkta nadala doktorovi, že si ten strašný nástroj musela sama držať vo vagíne! Tak potom komu máš vyhovieť. Keď sa vtrepe ku sestre aj 5 báb naraz a jedna cez druhú kričia aké majú problemy, len aby bola každá čím skôr vybavená? Bol si toho niekedy svedkom? Jedná kričí svrbí ma, druhá mala som nechránený styk, tretia krvácam? Samozrejme, že lekár sa snaží pristupovať ku každej individuálne, ale skús si tam sadnúť Ty.

Čitatelka ja dávam za pravdu (Kláre, Jankovi a Alici). Túto diskusiu privádzaš ty a tebe podobné do extrémov. Píšeš že, to sa nikde nedeje, aby bola prítomná aj iná pacientka pri vyšetrení. Ale hneď to aj vyvraciaš lebo píšeš, že si bola svedkom ako pacientka drží “strašný prístroj vo svojej vagíne”. U môjho gynekológa sa nevtrepe naraz viac báb. Také pacientky ako ja a tie ktoré vyžadujú diskrétnosť, také nezačuješ vykričať (svrbenie, krvácanie, pohlavný styk). To je vec inteligencie. Ľutovať nemusíš žiadneho gynekológa v tomto štáte. Ja ľutujem také ako ty.

Zuzy pocuvaj, ja chodim pravidelne raz rocne na preventivu a som zdrav. sestra a poviem ti, ze sestricka sa objavi pri mne v miestnosti lekara len vtedy, ak si ju zavola a poda mu patricnu pomocku na ster a odide spat, sestra je tam len na asistenciu a na nic ine ale vsetko je to o charaktere ludi! Ak je raz nejak sestra - zena zvedava na pacientky, tak sa tam bude krutit stale ale na to by ju mal upozornit zasa jej lekar atd. Je to vsetko o ludoch a ich IQ.

U mojej gynekologicky sestricka nie je vnutri, len ked ju zavola. Ked nieco chce, tak najprv zaklope. Vysetrenia spravi sama, aj ster. Ked doktorka vysetruje, sestricka aj do telefonu povie, ze momentalne nema cas, lebo ma tam pacientku. Treba chvilku pockat alebo zavolat neskor. Raz ked som tam bola, mala druhu sestricku. Tej tiez naznacila, nema co hladat vnutri. Inteligentne jej podakovala za papiere co priniesla a povedala jej, ze moze ist von a zatvorit za sebou dvere.

Citatelka no neviem, ja ked mam ten strasny nastroj, nikdy nemam to drzat sama, toto som v zivote nepocula ani si predstavit neviem. Ked lezi niekto ako to ma drzat? Mam viac ako 40, 2 deti ale to je mi nieco nove. Ked doktorka mi spravi stery, nikdy tam nie je sestricka, zvladne to. Osobne mne by sestricka nevadila, ale nebyva vnutri. Da mi kartoteku, pojdem dnu, sme len dve s gynekologickou ako som pisala. A nie raz, uz dost rokov.

Na internete z denníka blesk.cz bol uverejnený článok, že bola 21 ročná žena 60 ročnýnm gynekológom v Moste v Čechách znásilnená pri bežnom gynekologickom vyšetrení. Článok si môžte prečítať i na prehľadači google. Prípad vyšetruje už Mostecká polícia. Či sa skutok stal tak ako ho opisuje uvedená žena alebo nie nemôžem sa k tomu vyjadriť pretože neviem. Vyšetrí to dúfam polícia. Ale aj z tohoto prípadu je jednoznačná odpoveď, že pri gynekologickom vyšetrení má byť prítomná zdravotná sestra. Väčšina gynekológov sú muži a myslím si, že už bolo dosť napísaných názorov, že prečo práve väčšina mužov po vyštudovaní medicíny si zvolila tento medicínsky odbor.

Súhlasím, je to tvrdenie oproti tvrdeniu a niektopré ženy /bohužiaľ/, sú schopné kadečoho.

Dada, ale aj gynekológovia sú rôzni a práve tým, že vyšetrujú bez prítomností zdravotnej sestry zneužijú s pocitom, že na základe tvrdenia proti tvrdeniu sa im nič nestane.

Sestra tam nezastava ulohu moralnej policie, nakolko lekar je jej zamestnavatel a ked chce byt chlipny, tak je samozrejme, ze jej pritomnost nebude tolerovat. Sestra ma inu napln prace, nez robit “piate koleso u voza”.

Lesia nikto nehovorí, že zdravotná sestra je policajtka. Ale bezbranná žena v dôsledku nejakej zdravotnej príčiny sa ocitne v tom nemorálnom zariadení (gynekológia) a nemá iné východisko ako znášať toto gynekologické svinstvo. Moja zlatá žijem už niekoľko rokov (a nie málo) na tomto svete a viem posúdiť iné zdravotné oddelenia. Dnes chápem, že 80 % žien nechodí na preventívne gynekologické prehliadky, pretože tam robia ľudia sexuálne úchylní (pravdaže česť výnimkám). A propo je tu ešte otáznik nad odbornosťou. Ženy sú mrzačené napr. tzv. histologickými kyretažami, na pohľad jednoduché zákroky, ale to nie je pravda. Tento výkon nevie robiť väčšina lekárov a vyhovárajú sa, že to sa robí iba pohmatom, nie je tam zavedené svelo. Takže žena zopakuje narkózu niekoľkokrát iba preto, že títo “odborníci” nevedia urobiť kyretáž zodpovedne. Ja som to už zažila a povedala som si, že stačilo tejto “srandy”. Oni z toho ťažkú hlavu nemajú, veď sú to prevážne muži a oni maternice nemajú. Väčšina z nich je alkoholikov. Mňa na gynekológiu už tak nikto nedostane (aspoň v tomto štáte). Ty si zrejme zdravotná sestra na tom najhnusnejšom oddelení a ako žena by si mala viac držať so ženami, ale pravdepodobne u Teba už neexistujú žiadne city. Ja som podala aj sťažnosť na ÚDZS Bratislava, polroka nevedia odpovedať (do dnešnej doby som nedostala žiadnu odpoveď), pretože v mojej sťažnosti sú také argumenty a konkrétne dôkazy, ktoré jednoznačne poukazujú na pochybenie tzv. lekárov na gy. pôr. oddelní.

V tomto state Vas nikdo ku gynekologovi nedostane: Ked budete chora mate problemy, tak pojdete do cudziny? Tam nie su uchylny?Takisto maju vysetrovat ako u nas. Ze sa tam vsune spekulum?Poznate lepsi sposob vysetrenia? Vsak ked neznasate chlapa chodte ku gynekologicke. Ci ta je lesbicka ci co? Ani ja nechvalim kazdeho, no bola som 11 tyzdnov v nemocnici a nic hrozne sa mi nestalo. Rodila som u chlapa a nemala som problem. Druhykrat ani u zeny. Ci verite ci nie z gympla sme mali takeho starsieho lekara ako skolsky lekar fungoval. Za styri roky asi 2 krat som bola vypisana zo skoly. Ten bol hnusny, z triedy dve kocky stale vypisal, ked aj horucky nemali. Ale stale ich pohmataval. Neprekazalo im to, tesili sa, ze nemusia do skoly. Takze nemusi byt gynekolog! Pritom u svojej ako som pisala aj prijemnu sestricku mame, nechyba mi, ze nie je vnutri. Ked sa chcem porozpravat o svojich problemoch, tak medzi styrmi ocami. Aj na porodnej sale som mala cudziu sestricku, tesila som sa, ze z nasej dediny nesluzila. Nepotrebujem, aby kazda na dedine vedela, co a ako. Pritom nerobila som tam nijaky cirkus, zvladla som to podla lekara dobre. Ani nemam nejake pohlavne choroby, nejaky divny zivot. Takze nechapem, preco su vsetci lekari v tej zlej kategorii.

Lubica na margo - ja nie som tvoja zlata, ano, som zdravotna sestra a viem co je to nie histologicka, ale probatorna (to aby si do svojich staznosti napisala k vec), a podla tvojich vyplodov tu uverejnenych sudim, ze tvoja uroven je hodne nizka.

Lesia za to Tvoja úroveň je “vysoká”, veď neovládaš ani pravopis. Chováš sa podľa písania ako skutočná zdravotníčka: “múdra”, všetkému rozumieš, kritikov osočuješ atď. Vidíš, Ty si dokonca vyriešila moju sťažnosť. Fakt patríš medzi nich. Veď lekári dokonca zabijú človeka a budú sa biť, že oni smrť nezavinili. Myslím, že netreba uvádzať príklady, je ich dosť. Ja Ti len radím, neosočuj nikoho pozri sa lepšie do svojho zdravotníckeho hniezda, ak nevidíš dobre, tak si zober okuliare. Ty jednoducho pre stromy nevidíš les. Moja sťažnosť je tak opodstatnená, podložená konkrétnymi faktami, že jednoducho rozmýšľajú ako odpovedať. Pritom samozrejme porušujú lehoty vybavovania sťažnosti podľa zákona. Keď chceš vedieť, histologickú kyretáž mi neurobili dôsledne, nakoľko histologický nález mal nulovú výpovednú hodnotu, nakoľko nebol odobratý dostatočný material, a to len preto, že mi maternicu nevyčistili. Dôkaz endometrium jeho hrúbka bola taká istá ako po zákroku, zistilo sa to TVS, hoci v správe zo zákroku bolo napísané, že maternica je čistá a prázdna. Zákrok bol zbytočný. Takže po mesiaci som znova naklusala na gyndu, maternicu mi vyčistili, histologický nález negatívny. Musela som ísť znovu pod narkózu a znovu vrtali vo mne tými hroznými nástrojmi nástrojmi, čo môjmu zdraviu určite neprospelo. Tak bolo sa načo sťažovať alebo nie? Skús v ďalšom Tvojom živote neurážať nikoho, keď nevieš o čo ide.

Sestrička máš pravdu, aj ja som už to zažila. U mojej gyn. zastupovala iná sestrička. Stále chodila niečo sa spýtať, utierať umývadlo, všeličo. Nakoniec jej doktorka už drzo povedala, neprosí si nič nech ostane vonku, tam kde má byť. Jej vlastná sestrička nikdy nepríde nás vyrušovať, len keď ju volá. Je to všetko o ľudoch a ich IQ.