U gynekológa - je to normálne?

Gynekologovia sú mäsiari, (česť výnimkam) vôbec si neuvedomujú, aké to môže byť pre tú ženu trápne. Veď samozrejme on/a sa tom holý neotŕča.

Vazne nechapem, preco su masiari. Ja som teraz bola na preventivke u gynekologicky. Sestricka aj teraz sa len spytala, ci netreba nieco a ostala vonku, robila svoju pracu na pocitaci aj porozdavala dalsie kartoteky. V ordinacii sa nedialo nic mimoriadne. Doktorka sa opytala, ci mam nejake tazkosti, spravila vysetrenie palpacne aj ultrazvukom. Urobila stery, vysetrila prsniky, vyplnila papiere na mamo aj sono a hotovo. Ja neviem podla mna nic katastofalne sa nedialo, preco niektora z toho robite taky cirkus. Ked je vsetko v poriadku, tak som rada, ked najde nejaky zapal atd., tak aspon ma lieci. V com je problem?Niekedy ovela trapnejsie sa citim u obvodneho. Mlady muz, poznam ho od detstva, tak asi o 4 roky je mladsi ako ja. Ked mam taky problem je mi to trapne vysvetlit, no musim ked chcem, aby mi pomohol. Dievcata a to Vam nerobi problem pred inym lekarom sa vyzliect? Ja beriem to tak, ze lekar tiez je len clovek, robi svoju pracu, doma takisto ma svoju rodinu. Manzela ci manzelku, deti.

Titi, súhlasím s Tebou, neviem, prečo tu z gynekológov robia takých strašiakov, ja tiež dlho chodím k tej istej gynekologičke, samozrejme, aj ona je len človek, niekedy nálady lepšia, niekedy horšia, ale v podstate v poriadku. Aj ona je len človek, ako každý iný. Pochybujem, že aj ten “najvychýrenejší” gynekológ, ktorý si medzi nami za to dá zaplatiť v kadejakých povymýšlaných poplatkoch, sa dokáže 9 hod usmievať denno denne na pacienku. Ak ano, tak, to už tiež nemôže byť normálne. No ale kadejaké zbohatlícke pipinky to asi potrebujú, tak nech platia za úsmevy. A možno, že po odbornej stránke je tá ofrflaná gynekologička oveľa lepšia ako usmievaný drahý gynekológ. Ale to už u nás tak chodí.

Mam gynekologa - muza, vlastne vzdy som mala svojho lekra muza, ako porodnicku som mala zenu, pretoze mi bola odporucena. Nemyslim si, ze je rozdiel v tom, ci je to muz alebo zena, ale v ich odbornosti a ludskosti. Lekar moze byt odbornik, ale ak nie je ludsky, tak je neprijemny a drsny, co nie je prijemne. Pri vysetreniach na gynekologii bola vzdy pritomna sestricka. Bud zapisovala agendu, alebo podavala nastroje, alebo pridrzala nastroj, ked bolo treba. Myslim si, ze je potrebne, aby tam bola nie len pre pacienta, ale aj pre lekara, aby boli kryti jeden aj druhy a nikto sa nemohol stazovat. Otvorene dvere z ambulancie by som domietla ihned a nikto by ma nedonutil, aby som si vysadal “na kozu” za takychto podmienok. (mimochodom otvorene dvere by som odmietla v kazdej ambulancii, podla mna je to moje sukromie a tym je porusene, porusi sa tam aj lekarske tajomstvo.) Rodila som sekciou, takze hromadne kontroly sa na nasej izbe nekonali. Bolo mi vsak dost neprijemne pred porodom, ked ma skontrolovali traja lekari, ci som sa skutocne neotvorila a nepripravila na porod pridodzenou cestou. To, ze to bolo surove a neprijemne je jedna vec, druha vec je, ze som sa citila ako nejaky kus masa, takze viem pochopit, ze ak sa toto deje pri hromadnych vizitach, tak je to nechutne a este k tomu su tam dalsie pacientky! Skutocne by sa s tym malo nieco robit.

Ja mam uz roky vlastne od zaciatku tu jednu gynekologicku, v nemocnici ma vysetril aj gynekolog. Pises, je potrebna vnutri sestricka, moja asi nepotrebuje ju pri preventivke, lebo nie je vnutri nikdy to som uz pisala. Zvladne to sama, nikto jej nepodava nic. Oh tie vizity! Nastastie to som nikdy neprezila, ze by ma vysetrilo viac lekarov. Ked som lezala v nemocnici, dvakrat do tyzdna mali velku vizitu, traja lekari plus primar, 2 sestricky, vrchna sestra, stanicna sestra. Primar vysvetloval co je v kartoteke, ostatni pocuvali. Za jedenast tyzdnov 2 krat ma zavolali na vysetrovnu,primar ma vysetril,ostatni tam stali a pocuvali. Takze viac lekarov nikdy ma nevysetril naraz. Samozrejme spravili aj stery, atd. no vzdy tam bol len jeden lekar, ked ma dali zavolat. Moc vo mne nehrabali, bola som otvorena, takze maximalne raz za styri tyzdne mi pozreli, ci mam na mieste pesar, ci sa neuvolnil. Ale zdoraznujem, ze inde to moze byt inac, vsade je to individualne. Dvere maju byt zatvorene, ked niekoho vysetruju, druhej pacientke nic do toho neni, co sa deje vnutri. Niektore fakt ste zaujimave ako dokazete urazat jedna druhu, ako to citam. Ja stale tvrdim, nezalezi na tom, ci je lekar zena alebo muz, no aky ma postoj k pacientke, nech je ludsky, nech je dobry odbornik.

Keď moja lekárka šla do penzie, prebral ambulanciu po nej g. muž. Bolo treba podpísať novú zmluvu, keďže stará zanikla. Ja som s ním zmluvu nepodpísala, slušne som sa s ním porozprávala, pritom som sa s ním baviť nemusela, prebral ambulanciu a nie mňa, ja som si ho nevybrala, ale zo slušnosti som sa s ním bavila, že ja si nájdem novú lekárku, čo sa mi podarilo, pochopil to na prvý raz. Nova lekárka je milá, ešte milšia ako bola tá predtým. Pred nedávnom som bola na sono a mamo a správali sa ku mne veľmi slušne. Neviem preto pochopiť, prečo veľa žien nadáva, keď ja som sa s takým dačím ešte nestretla okrem hromadných vizít. To jediné mi vadí. Zdravý človek má tisíc želaní, chorý len jedno.

Ahojte. Citam co pisete a so smutkom som si uvedomila, ze s tym nikto nic neurobi. Pred tromi mesiacmi som rodila na antolskej a do dnes sa neviem spamatat. Vystriedalo sa na mne doktorov ako na starej K pri vysetrovani a porode. Uplne odignorovali moju ludskost a dostojnost. Bola som tam za zvieratko, co sa ide okotit a tak somnou aj jednali. A ja som len v nemom strachu drzala, pretoze som sa na nic nezmohla. A to som si nikdy nic nenechala len tak. Skratka ked ste ubolene, ze nemate chut zit, tak to chcete uz len pretrpiet. Vizity su naozaj nic oproti tomu. Nikto si na moje “podnebie” z vizity uz teraz ani nespomenie. A po tomto extra humannom zazitku z bitunku cislo 5 uz nikdy deti nechcem. A ak by sa nam cosi nedopatrenim podarilo, tak pojdeme rodit do Rakuska. Zaplatime vela vela penazi, ale nech to stoji za to. A nasi slovenski doktori si mozu lizat holu labu. Holt slovaci nevedia poskytovat kvalitne sluzby, ale frflat na nizke platy to ano. Viac by som doktorom ani nedala za tak odvedenu pracu. Okrem patologov, tam to uz je jedno.

Ja by som poslala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou.

Moja manželka ani dnes nechce počuť o pôrode a to posledný absolvovala skoro pred 12 rokmi.

Paradoxne vidis a ja pochybujem o tvojej urovni, nakolko ak idem rodit, tak mi pripada naozaj prirodzene, ze sa dopredu informujem o sluzbach poskytovanych v rozlicnych nemocniciach. Dalsia zarazajuca vec na tvojej reakcii je plosne hodnotenie poskytovatelov zdravot. sluzieb na zaklade jednej negativnej skusenosti na Antolskej, to je ako keby som povedala, ze su zeny, ktore podvadzaju svojich manzelov a teda vsetky zeny su stetky len na zaklade toho, ze niektore naozaj su. Pojdes do viedne? Nie, ze sa zlaknes, ze sa o teba bude starat slovensky personal, tebou tak zatracovany.

Ahojte ženičky, ja som včera objavila túto tému a čítam a čítam a nestačím sa čudovať. Ja už som si pripadala ako z inej planéty. Myslela som, že som jediná, ktorej prekáža slovenský systém. Na Slovensku som porodila dve deti. Jedno v štátne a jedno v súkromnej nemocnici. Veľký rozdiel som nevidela. A tie vizity, to je hotový des. Veď keď sa nejaké šitie vstrebá, tak sa vstrebá. Na čo ma musí každý deň okukovať 5 chlapov. Je to tak ponižujúce. Ako keby nestačilo, aby občas prišla sestrička a pri nejakých pochybnostiach nazrela pod paplón. Tretie dieťa som rodila v Anglicku a tu nič také nehrozilo. A keď si pochvaľujem tunajší systém, tak každý zazerá, že nadávam na Slovensko a vychvaľujem Anglicko, ale to tak nie je. Ja som sa tu len cítila príjemne a uvoľnene. Na druhý deň po najťahšom zo svojich pôrodov som bola doma a behala po nákupoch. Oveľa skôr som sa zotavila a na slov. pôrody spomínam so smútkom, že to mohlo byť oveľa príjemnejšie.

Toto ma hneva na celom systeme, co tu je v G odbore. "Chcela by som reagovat na knihu 7 dni v bielom koncentraku. Som studentka mediciny JLFUK. Navstevujem gynekologicke oddelenie ako sucast cviceni, ktore su povinne. Som velmi pohorsena tym, ako sa v dnesnej dobe spravaju lekari k pacientom. Slovnik ktory pouzivaju, sa moze porovnat so slovnikom robotnikov na stavbe. Maximalne nehumanny pristup k pacientkam. Celkova atmosfera zavana tazkym socializmom. Velmi mi je luto kazdej jednej pacientky. Absolvovala som pobyt v zahranici. Tam je takyto pristup lekara k pacientke okamzite vedeny na sud a media maju o com pisat resp. kariera doktora je znicena. Moja otazka je, pre co sa spolocnost nepostavi k takemuto pristupu? Pre co je vacsina studentov ticho?

Na vlozky sa kuka nie preto, aby si obzreli tvoju fizuru tam dole, ale kvoli farbe ocistkov. Totizto farba je velmi dolezita a intenzita krvacanie tiez napoveda o zavinovani maternice po porode. Ale zrejme o tom si aj ked si 2x rodila, tak nepocula este vobec, vsak? A ze po tazkom porode na druhy den behat po nakupoch? No toto povedz tomu, co seno zere. Jo vole?

Ale preco sa na tu vlozku musi divat “100” lekarov? Niektori su farboslepi? A preto take mnozstvo?

Milá medička, píšeš, že si už absolvovala gynekol. - si pohoršená! Napíš ostatným, nech sú v obraze, ako prebieha cvičenie na urológií. Nech sa začne rozoberať vyšetrovanie prostaty u mužov!Alebo tam Vám urólog názorne pre všetkých neukazuje vyšetrenie?

na základe Vášho mailu, s ktorým ste sa na nás obrátili v súvislosti s porušovaním práv rodičiek na súkromie, Vás informujeme nasledovne:

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) v zmysle zákona č. 581/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov vykonáva dohľad nad verejným zdravotným poistením a dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti úrad vykonáva v prípade konkrétneho podnetu s uvedením identifikačných údajov pacienta, zdravotníckeho zariadenia, popísaním problému a podpisom, a to na základe vyžiadania si zdravotnej dokumentácie.

Právo na humánny, etický a dôstojný prístup zdravotníckych pracovníkov legislatívne upravuje zákon č. 576/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. V prípade, ak sa pacient domnieva, že boli porušené jeho práva v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, má možnosť požiadať poskytovateľa (zdravotnícke zariadenie) o nápravu. Ak poskytovateľ jeho žiadosti nevyhovie, môže sa obrátiť na orgán príslušný na výkon dozoru, ktorým je v závislosti od typu zdravotníckeho zariadenia príslušný samosprávny kraj alebo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Úrad sa stotožňuje s Vaším podnetom vo veci dodržania práv pacientiek na súkromie, intimitu a dôstojnosť aj pri vizitách na gynekologicko- pôrodníckom oddelení. Váš mail sme z dôvodu vecnej príslušnosti odstúpili Slovenskej gynekologicko- pôrodníckej spoločnosti, Slovenskej lekárskej spoločnosti a Ministerstvu zdravotníctva SR, odkiaľ budete priamo informovaný.

Áno slovenský, ale takto: Zaujimava tema, ked som este studovala(skolu som skoncila r. 2000) vizity prebiehali presne ako tu uz bolo opisane. Ziadne sukromie, ziadna plenta a pinzetkou sa vlozky odkryvali pred vsetkymi. Fakt na zamyslenie, ale v tych 19-tich sa nejak nezamyslate, idete s davom. Teraz, ked pracujem v zahranici ako porodna asistentka, radsej by som to svojim kolegyniam ani nespominala, aby si nemysleli, ze v krajine tretieho sveta zijeme. Teraz si ja sama robim svoje kontroly po porode a v zivote ma nenapadlo odkryvat vlozky, jedine zeby to bolo fakt nevyhnutne. Co sa tyka kontroly stehov, ked mamicka dovoli, ale ked sa fakt mamina dobre citi a vie posudit aj sama krvacanie nie je preco jej kazat odhalovat sa zbytocne. Ssme takisto vyucbova nemocnica, ale zasadne sa pytame kazdej maminy ohladom studentov a vacsinou bez problemov dovolia aj ked sa najdu vynimky a co sa tyka porodu, ziaden klystyr, zbytocny nastrih ani holenie nepozname. Ja sama som prvorodicka bola a pekne bez nastrihu na 3 stehy trhlinka a zvolila som si polohu, diktovala porodny plan. Samozrejme nie vsetko ide splnit, co si mamicky praju, ale snazime sa vydiskutovat alternativy k obojstrannej spokojnosti. Myslim, ze aj unas sa to lepsi, len este stale si niekde myslia niektori, ze su bohovia a potom to vrha zle svetlo na cele zariadenie. Ma platit nas pacient nas pan, plati aj o mamickach.

Dobry den, takouto diskusiou sa zacina nieco hybat, podstatne je, ze vnimate co Vam vadi a co je vam neprijemne, ak s vami zaobchadzaju inak ako si zelate. Dalsie kroky budu v odvahe, co stym, ako si zastat svoje prava, svoje nazory, ako sa chranit a ziadat nejaku uctu od druhych. Zaciname u seba, ako si samu seba vazim, co prre seba robim a pod., moznosti je vela. Dokonca aj po tom, ked uz ste doma z porodnice a menej ubolene a ustrachane. Cast problemov patri bolesti a normalnym veciam ohladne porodu a cast patri personalu a jeho spravaniu voci pacientovi a rodinnym prislusnikom. Ked som pred 22 rokmi rodila, povazovali ma za hystericku, lebo som si krikom domahala klud na izbe, nocny klud, bola som vycerpana a unavena. Alebo donesenie dietata, ked je hladne a nie ked je termin - po 3 hodinach, vtedy nam deticky nosili podla personalom stanovenych 3 hod. intervalov a boli oddelene od mamiciek a bolo jedno, ze mate plno mlieka, alebo, ze dieta je dokrmene a uz spinka. More veci proti prirode a dodnes som rada, napriek prezyvke “hystericka,” ze som aspon nieco pre SEBA spravila, aby som dala najavo svoju nespokojnost a je mi luto mnohych situacii zo zivota, kedy som zbytocne mlcala. Dnes sa mi to uz chvalabohu stava minimalne. My zeny mame casto tendenciu sa stazovat a byt v pozicii obete, ocakavat zmenu v okoli, v ludoch, manzeloch, priateloch, ale von z tejto role stazovateliek a obeti sa mozeme dostat aj tak len same. Ako? To je otazka na vas, kazda z vas moze zacat od seba samej. Psychoterapeutka a psychologicka, Rita Svihranova, www.zzz.sk

Pani Rita Vam budem vykat, lebo ste trieda, dakujem Vam za tento prispevok je pravdivy, povzbudzujuci a nikoho neuraza, takto by som to chcel riesit aj ja, ale lahko sa dam uniest emociami vela zdravia Vam pani Svihranova.

No my sme si to urologické vyšetrenie “odmakali” v nemocnici na pacientoch, ktorí boli ešte v narkóze po zákroku. Keby tí vedeli, prečo majú zvláštny pocit na konečníku po nesúvisiacom zákroku. Ale aspoň nikto neprotestoval. Oni spali a my sme mali práva medikov, vážení.