Umelé prerušenie tehotenstva - interrupcia - čo hovorí zákon?

Umelé prerušenie tehotenstva (ďalej ako „ interrupcia“) je pojmom, ktorý nie je definovaný žiadnym zákonom alebo iným všeobecne záväzným predpisom. Zjednodušene by sme mohli povedať, že za interrupciu možno považovať prerušenie tehotenstva (ťarchavosti) chirurgickým zákrokom alebo chemickou látkou podanou tehotnej žene



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/3835-umele-prerusenie-tehotenstva-interrupcia-co-hovori-zakon

Čo ak mi lekár povie, že ohrozenie zdravia nehrozí ale iný lekár má podozrenie? Kto má posledné slovo?

Mila Inge,
ak si najdete zsravotnicke zariadenia, v ktorych sa vykonavaju UPT nie je problem {viem, ze FNsP Kramare tento zakrok ziadatelkam umoznuju}. Lekar ma pravo odmietnut, pokial je to v suvislosti s vyhradou svedomia a pod.Je dobre sa informovat osobne prip. inou formou, ci zvolene zariadenie UPT vykonava.

lekara som sa pytala ci je ohrozene moje dieta ked som bola pritomna pri rengene,mala som ochranu na bruchu ale aj tak neviem co robit.Povedal ze to nevadi a za mna sa vyjadril ze si to nehame,ako mam dalej postupovat.

Toto hovorí zákon:

Žena písomne požiada o umelé prerušenie tehotenstva ženského lekára zdravotníckeho zariadenia príslušného podľa miesta jej trvalého pobytu alebo miesta pracoviska alebo školy. Lekár je povinný poučiť ženu o možných zdravotných dôsledkoch umelého prerušenia tehotenstva aj o spôsoboch používania antikoncepčných metód a prostriedkov. Ak žena na umelom prerušení tehotenstva trvá a ak zistí lekár, že sú splnené podmienky pre jeho výkon, určí zdravotnícke zariadenie, kde sa výkon urobí.

Ak lekár nezistí podmienky pre umelé prerušenie tehotenstva , môže žena do troch dní písomne požiadať o preskúmanie jeho záveru riaditeľa zdravotníckeho zariadenia, ktorý túto žiadosť preskúma najneskoršie do dvoch dní od jej doručenia. Na preskúmanie žiadosti si riaditeľ zdravotníckeho zariadenia prizve dvoch ďalších lekárov z odboru gynekológie a pôrodníctva, prípadne aj lekára z iného odboru. Ak zistí, že podmienky pre umelé prerušenie tehotenstva sú splnené, oznámi žene, v ktorom zdravotníckom zariadení sa umelé prerušenie tehotenstva vykoná.

Ak riaditeľ zdravotníckeho zariadenia nezistil podmienky pre umelé prerušenie tehotenstva, oznámi žene písomne výsledok preskúmania, ktorý je konečný.

Chcem ist na interrupciu a som v 10 tyzdni tehotenstva.Moja gynekologicka tvrdi ze uz to nieje mozne lebo dieta ma 4cm a urcite som uz v 12 tyzdni tehotenstva.
Co mam robit?Dieta si nechat nechcem

z Vášho príspevku nie je jasné, či ste požiadala o interrupciu “oficiálne”, teda písomne, alebo išlo len o ústnu konverzáciu s lekárkou. Ak ste požiadala o interrupciu písomne a lekárka odmietla vo svojom závere súhlasiť s vykonaním interrupcie, do troch dní od tohto záveru máte právo obrátiť sa na riaditeľa tohto zdravotníckeho zariadenia (zasa písomnou formou), ktorý je povinný ju preskúmať do dvoch dní od jej doručenia. jeho rozhodnutie (ktoré skúma s lekármi) je konečné.
Vo všeobecnosti máte právo na vykonanie interrupcie do 12 týždňov tehotenstva, ak tomu nebránia Vaše zdravotné dôvody.

Napriek tomu, že ústavný súd rozhodol, že zákon o UPT platí v rozsahu roku 1986,problémom je naďalej hra o svedomie lekára.Takže dodnes nie je jasné, ktoré nemocnice UPT oficiálne vykonávajú. A toto by malo byť jadrom problému. Tie nemocnice, ktoré ich vykonávajú by to mali mať jasne uvedené. Aj keď sa mi nepozdáva, že by nemocnice, ktoré tiadne fungujú s oddeleniami gynekológie a pôrodníctva ich nejakým záhadným spôsobom nevykonávajú. Prekážkou je práve prekážka vo svedomí. Za našich čias sme to vždy riešili tak, že tí ťo s tým mali problém dali kolektívu jasne najavo a primár ich poveril náhradnou prácou. Je včak nemysliteľné, aby jedinec presadil na oddelení, že sa UPT vykonávať nebudú.Aj toto je porušením zákona a ministerstvo by sa tým malo zapodievať!V prípade neriešenia týchto problémov Slovensku hrozia kriminálne potraty, v lepšom prípade potratová turistika a do ČR nie je ďaleko a je to tam dokonca lacnejšie!

Dobrý deň.Chcem sa opýtať.Mám sklerozu multiplex a som pravdepodobne tehotná.Robila som si tehotenský test.Beriem interferón,je mi jasné,že musím ísť na interrupciu.Neviem,či to pôjde zo zdravotných dôvodov alebo budem musieť riadne za interrupciu zaplatiť.Ak áno,koľko to teraz stojí.Ešte sa chcem opýtať na antikoncepciu.Moja gynekologička mi neodporúča hormonálnu antikoncepciu.Ďakujem za odpoveď.

“Je veľmi ťažké posúdiť, aké právo má prednosť- či právo plodu na svoj život, alebo právo matky na zachovanie svojho života.” tu vyslovene zavadzas. väcsina vyskrabov sa robi z inych ako zdravotnych dovodov. je len logicke, ze prednost ma zivot matky pred zivotom plodu. tam niet pochyb. ak ty mas, tak si dostuduj bioetiku.

Ak má žena 2 pôrody cisárskym rezom a nemá urobenú sterilizáciu ani iný dôvod na zdravotné dôvody prerušenia tehotnosti, posudzuje sa nechcená tretia gravidita-jej prerušenie ako zdravotná indikácia-bezplatne, alebo si zákrok platí.Ďakujem za odpoveď.

Aby to bolo indikované ako ohrozenie matky, musí vám to vystaviť váš gynekológ, teda gynekológ vašej ženy, určite táto indikácia tu je, vo vašom prípade, teda nech manželka ide za ním, možno by bolo dobré, ak by zo zdravotných dôvodov došlo aj k podviazaniu vaječníkov, a mali by ste pokoj, pri podviazaní nie sú kontraindikácie

Súhlasím s vami, je to aj porušovanie práv občana, lebo ak žena je chorá a má právo pre záchranu svojho života a v nemocnici si niekto čo? v mene Boha nech umrie??? to je ale postavené na hlavu.

Ked mam 17 rokov musi ist somnou na interrupciu aj mama alebo nie?

Suhlas zakonneho zastupcu sa vyzaduje v pripade, ak zena nedovrsila 16 rokov. Avsak podľa § 6 odseku 2 zakona o umelom preruseni tehotenstva - ak je vykonana interrupcia zene od 16 do 18, vyrozumie sa o tom zdravotnicke zariadenie jej zakonneho zastupcu. Cize nepotrebujes jej suhlas, ak sa nato pytas. Zo zakrokom su vsak spojene rozne vazne rizika (napr. buduca neplodnost, silne krvacanie, infekcie, vacsie riziko spontanneho potratu v buducnosti kvoli roztiahnutiu krcka maternice a pod., vyskytli sa dokonca aj pripady umrtia zeny alebo vazneho poskodenia jej zdravia) ak uz neberieme do uvahy, ze umele prerusenie tehotenstva je nasilne zabitie plodu (od cca 20 dna jej/jemu bije srdce, cca od 40 dna zaznamenana mozgova aktivita a velmi skoro plod citi bolest a nebezpecenstvo - uz v prvom trimestri). Neviem aky mas vztah s mamou, ale skus zvazit vsetky moznosti. Linka pomoci: 0800/ 120 024, www.zachranmezivoty.sk. Pamataj, ze rozhodujes o zivote alebo smrti tvojej dcery/ syna. Vela sily pri rozhodovani, drzim palce aby si sa spravne rozhodla.

Dovolim si reagovat na clanok. Nalez PL. ÚS 12/01 sice zrusil § 2 odsek 3 vyhlasky ale z ineho dovodu, ako ste uviedli. Zakon totiz nestanovuje 12 tyzdnovu lehotu v pripade geneticy chybneho vyvoja plodu ale povoluje interrupciu neobmedzene a preto vyhlaska nebola v sulade s cl. 123 Ustavy SR ked stanovila hranicu 24 tyzdnov. Cize teraz je zas mozne umele prerusit tehotenstvo (nasilne zabit plod) CASOVO NEOBMEDZENE.

Obávam sa neželaného tehotenstva, nakoľko som popri užívaní Gestodette - antikoncepcie užívala aj iné lieky, napríklad Ibalgin, veral, lexaurin a nie v malom množstve,a som tehotná. Bojím sa,že plod môže byť vážne poškodený, nakoľko moja kamarátka v takomto prípadne porodila postihnuté dieťa.Mám dve deti, uvažujem o prerušní.Lekár ma pri predpise lieku o ničom neinformoval,nemal na mňa čas,dokonca mi nebral ani krv. Som zúfalá a bojím sa.Budem si to hradiť sama?

Ahojte, viete mi niekto poradiť, kde by som mohla zistiť zoznam fakultných nemocníc, kde sa vykonávajú interrupcie? Alebo na koho by som sa v tejto veci mohla obrátiť? Ďakujem.

Chcem ísť na interupci, som objednaná u svojej lekárky na pondelok 27.7.09, kde jej to chcem oznámiť. V ten deň mi to bude meškať presne 10 dní, urobila som si test 2x a vyšiel pozitívny. Mám už 36 a 2 deti, ako rýchlo sa dá vybaviť zákrok. Ďakujem

Mama ti to musi podpisat,interupciu budu robit tebe nie mame.A.ni pri tom si mamau nepotrebovala a teraz ti staci jej podpis pred lekarom!!!