Varikokéla nad ľavým semenníkom

Dobry den. Dnes som bol u urologa a mam potvrdenu varikokelu. Mam uz 33 a vraj si mam dat spravit spermigram. Vraj v mojom veku uz ta operacia nieje taka nutna, pokial by spermigram bol zly a liecba by sa dala popripadne robit nasadenim vitaminov. Mne sa to nezda?

Ahoj Stevo, rozhodne by si to nemal nechat iba na liecbu vitaminmi. Nie so sice urolog, ale s varikokelou mam dlhorocne “skusenosti” a cosi uz o nej nastudovane mam. Mam 37 rokov(!), som z Nitry a varikokelu mi odstranili v Lucenci este len minuly tyzden. Samotny operacny zakrok a to ako to prebiehalo tesne pred nim a po nom opisem v samostatnom prispevku. K tvojmu pripadu a tvojmu veku by som rad uviedol nasledovne. Mne diagnostikovali varikokelu uz asi pred 15 rokmi! Urolog sa ma vtedy opytal, ci mam deti. Ked som mu odpovedal, ze nie, tak mi bez rozpakov oznamil, ze uz ani mat nebudem a operovat to neodporuca, kedze to nema zmysel. Od vtedy som k urologovi nevkrocil, nebolo preco. Aj ked som mal byt podla neho uz davno neplodny, splodil som odvtedy uz 2 deti, posledne pred 5 rokmi a zil normalny zivot. Na varikokelu som si zvykol, obcas ma to pobolievalo ale dalo sa to vydrzat. Minuly rok som si ale povedal, ze stacilo. Uvedomil som si, ze ten moj semennik je zbytocne velky, ze ta bolest je sice slaba, ale vracia sa pravidelne a ze takto nechcem dalej zit. Pobehal som web, pocital co sa dalo a rozhodol som sa pre zakrok v Lucenci, kde varikokelu odstranuju ako jedini na Slovensku tzv. sklerotizaciou testikularnej zily podľa profesora Taubera z Hamburgu. Vsetko prebehlo super, viac v dalsom prispevku.

Este k tym vitaminom, mam uz cosi z varikokelou preskakane a nastudoval som si vsetko co som na webe nasiel a nikde som sa nedocital o tom, ze by sa dala liecit ci eliminovat liekmi. Potvrdil mi to aj moj osetrujuci urolog v Lucenci. Neviem odkial si a co za urologa si navstivil, ale je fakt, ze podobnych neschopakov urologov bude na Slovensku asi viac. V nemocnici na izbe som lezal s chalanom z Lucenca, ktory mi povedal, ze ked prisiel k urologovi s bolestami laveho semenika, tak tento varikokelu ani nezistil a poslal ho domov s antibiotikami. Po mesiaci na marodke a neutichajucich (slabych ) bolestiach, isiel uz chalan priamo na urologiu do Luceneckej nemocnice, kde mu varikokelu diagnostikovali hned a objednali ho na operacny zakrok, ktory sme absolvovali (este s dalsim chalanom) zhodou okolnosti v ten isty den. Ak by si Stevo aj bol neplodny, co verim ze nie si, tak je stale kopa dovodov, pre ktore je dobre si dat varikokelu odstranit. Ked uz nic ine, tak len preto, ze ten semennik sa moze casom stale zvacsovat, byt tazsi a vyzerat vselijako len nie pekne. Vekom sa to moze len zhorsit a v mojom pripade to urcite platilo. Ked si uvedomim, kolko rokov som sa s tym tahal, tak lutujem, ze som ten 3-dnovy pobyt v Luceneckej nemocnici neabsolvoval uz ovela ovela skor.

Dik za radu, urcite navstivim druheho urologa a skusim sa snim poradit, co a ako dalej, viac hlav viac rozumu.

Ja som tak isto po operacií uz asi 12-ty den, no do teraz som sa citil uplne normalne, no vcera som sa rozhodol ist do garaze a pozbijat si lavicku a tak som trsosku dvihal dreva aj ked vobec nie tazke a dnes ma dost taha a boli ta zila, mne je len luto, ze nikto mi nepovedal, ze preco sa nesmiem natahovat, pretoze som dost hyperaktivny a ked ma nic neboli a nudim sa, tak vzdy nieco vymyslim, podla vas sa mohlo nieco stat alebo je to tahanie a taky tlak normalny?

Ahoj, prosim ta rozprudila sa tu debata o roznych zakrokoch a moznych operaciach po nich. Laparoskopia vraj sposobuje hydrokelu a sklerotizacia je lepsia, ale robia ju vraj len v Lucenci. Akou metodou si bol operovany ty v TT? Mne bolo dnes v TT odporucene aby som si to dal urcite spravit pretoze mam problem s plodnostou. Chcem len vediet, co ma caka. Diky

Ahoj, Roman TT. V TT to robia klasickým cca. 5 cm rezom v slabine v celkovej alebo spinálnej anestéze, je to jednoduchý zákrok na asi 20 min a je to v rámci jednodňovej ambulantnej starostlivosti, takže na druhý deň si doma. Laparoskopicky to tu nerobia, lebo je to zbytočne zdĺhavé a ako si napísal aj s väčším rizikom hydrokély a cestovať takú diaľku kvôli sklerotizácii až do Lučenca pre šetrnejši zákrok nemá význam. Ja už som 2 mesiace po operácii, varikokéla zmizla a nemal som žiadne komplikácie a ani výraznejšiu bolesť. Tak držím palce a napíš potom, ako si dopadol.

Ahoj chlape, no ja som mal presne to iste. V Banskej Bystrici je ista klinika doktora Kubisa, medzinarodne uznavaneho lekara v oblasti urologie a tak. Skus to tam, mne to velmi pomohlo.

Ahojte! Bol som na operácii varikokély pri ľavom semeníku. Odporučil mi to urológ kvôli tomu, že sa s maželkou snažíme tri roky o dieťa. Skúšali sme rôzne metódy a nič. V krajskej nemocnici ma vyšetrili (pravdaže som mal už pred tým vyšetrenia na internom a anesteziológii kvôli operácii) a prijali na lôžkové oddelenie. Doktor prišiel za mnou, vysvetlil mi možné riziká operácie ako že sa neskôr v semeníkoch môže začať tvoriť voda a museli by ma znovu operovať alebo že môže dôjsť k nedostatočnému dokrvovaniu ľavého semeníka po operácii. Keďže som mal varikokélu veľkú a prehrievali sa mi semeníky a neskôr mohli nastať bolesti ako pri normálnych kŕčových žilách, rozhodli sa ma na druhý deň operovať. Od polnoci som nemohol jesť ani piť. Na druhý deň ráno mi o deviatej dali prehltnúť tabletku bez zapitia a o hodinu ma vzali na sál. Cestu si ešte spomínam, ale potom už nič a zobudil som sa o druhej poobede v izbe na posteli s prelepeným podbruchom na lavej strane(musel som si pred operáciou vyholiť brucho od pupku dole). Bolelo to len vtedy, keď som sa dvíhal alebo otáčal. Chodil som biedne. Na druhý deň som išiel domov sám. Zo začiatku som šiel dobre, no asi po 10 .minútach mi začalo byť riadne nevoľno a bol som rád, že som si sadol. Prišiel som domov, vyspal sa a už mi je fajn. Takže nemajte obavy, treba ísť a nedať sa!

Zdravim vsetkych, cital som vsetky prispevky a vsade pisete len o Lucenci. Chcem sa opytat, ci mate niekto skusenosti s Levocou. Mna moj urolog poslal tam na varikokelu zoperovat, neviem ci to robia laparoskopicky, ci tou novou vami spominanou metodou.

Caute ludia, asi pred tyzdnom som bol u urologa a povedal mi, ze mam varikokelu, ale len minimalnu, ze sa nemusim nicoho bat a prist mam len ak sa to bude zvacsovat. Nemusim sa bat?

No neviem, nie som odbornik, ale poviem ti to z mojho hladiska, ze lepsie to urcite nebude a je velmi pravdepodobne, ze sa to bude len zhorsovat. Ked krv v hlavnej zile, ktora robi sarapatu zacne tlacit na ostatne spodne zily, ktore si uz mozes aj nahmatat, tak urcite sa to samo od seba nezastavi. Ja som prisiel z Lucenca len pred par dnami a ci sa mas bat, to uz je len na tebe. Operacie sa nemusis bat vobec. Ale pripadnych nasledkov sa mozes obavat.

Chcem sa ta spytat, ci mate s manzelkou dietatko, lebo my mame ten isty problem, len moj manzel odmieta ist na zakrok.

Ahoj, ako to prebiehalo pocas tych rokov? Ja som to mal podrazdene a trochu stvrdnute, tak pred dvomi rokmi. Asi tyzden. Potom to preslo. Teraz asi od soboty mam zas opuchnuty lavy semennik a citim tam zdurenu hrcu zil. Trochu to pobolieva. Momentalne nechcem riesit operaciu. Mozno na jar, ako to tu cele citam. Je mozne, ze ma to teraz zase prejde a opuch a pobolievanie normalne zase ustupia? Ach jo. Mam z toho riadne nervy, lebo akurat teraz v decembri by som nerad riesil nejaku operaciu. Pijem caj proti krcovym zilam a davam si Ascorutin, tak ako to tu niekto spominal. A dnes skusam studene obklady. Je mozne, ze to ustupi ked citam, ze mnohym sa to taha roky? Dakujem pekne za cim skorsiu odpoved.

Ahoj, ako to prebiehalo pocas tych rokov? Ja som to mal podrazdene a trochu stvrdnute, tak pred dvomi rokmi. Asi tyzden. Potom to preslo. Od vtedy nic. Teraz asi od soboty mam zas ocpuchnuty lavy semennik a citim tam zdurenu hrcu zil. Trochu to pobolieva. Momentalne nechcem riesit operaciu. Mozno na jar, ako to tu cele citam. Je mozne, ze ma to teraz zase prejde a opuch a pobolievanie normalne zase ustupia? Ach jo. Mam z toho riadne nervy, lebo akurat teraz v decembri by som nerad riesil nejaku operaciu. Pijem caj proti krcovym zilam a davam si Ascorutin, tak ako to tu niekto spominal. A dnes skusam studene obklady. Je mozne, ze to ustupi ked citam, ze mnohym sa to taha roky? Mozete aj na mail: domcek2007@centrum.sk Dakujem pekne za cim skorsiu odpoved.

Ahoj! Moj priatel je uz tiez po operacii, ale moc sa mu o tom nechce hovorit. Je pravda, ze sa dobre citi, to by som na nom videla keby nie. Iba by som sa ta chcela spytat, ako to s vami teraz je, ci po operacii sa vam podarilo splodit dieta, alebo ako dlho to moze este trvat. My sa snazime dva roky a az teraz dva mesiace do zadu bol na operacii. Dakujem.

Ja som bol operovany v Lucenci - sklerotizaciou, bola to pohoda, vobec to nebolelo. Po roku sa mi to ale vratilo, takze idem na to znova - uz klasickou metodou, kedze to rozsirenie zil je este vacsie ako pred tym a myslim, ze je to individualne, takze sa netrap zbytocne a uvidis po case.

Mozem potvrdit, ze v Lucenci je to super, aj pristup lekarov a sestriciek - za dva dni som bol doma. Co sa tyka ale odporucania, je to individualne. Ja som ten zakrok podstupil, bolo super, ze to nebolelo a ze som bol hned doma, ale nakoniec sa mi to aj tak vratilo a musim ist predsa len na dalsiu operaciu klasickou metodou. Takze zalezi od toho, v akom to mas rozsahu, ci je to len nieco mensie alebo ci to rozsirenie je vyrazne. Aale to uz je vec urologa, on je odbornik, tak by som sa riadil jeho radou a nie tym, co ti tu niekto v diskusii povie.

Nazdar, dnes som sa vratil z operacie. Bol som u nas v TT. Ako si hvoril 20 min, cca 5 cm rez. Zatial bez komplikacii. Dufam, ze sa to coskoro znormalizuje a prinesie ovocie. Ja som mal problem s plodnostou, preto som sa na to odhodlal. V TT je personal aj s lekarmi celkom fajn a v novom pavilone to na izbach aj slusne vyzera. Majte a tu dobre a odporucam Vam si to dat spravit, znizena plodnost za to nestoji.

Pepe, ak ta to moc boli, tak nevahaj a chod s tym k urologovi. Ako som uz ale napisal, ja by som s tym uz nikam inam ako do Lucenca nesiel. Ale mozno budes mat stastie na lepsieho doktora. Ak ta to len trochu boli, tak by to malo byt ok, to aj mna obcas tak bolelo, podobne ako zvyknu boliet krcove zily, taka tupa bolest. Studene obklady su tiez ok, to mi uz davnejsie jedne doktorka predpisala, prikladat vzdy vecer po teplej sprche aspon minutu, pripadne dlhsie ak vydrzis.