Vitamín D – jesť ryby, slniť sa alebo brať výživové doplnky ?

Je zima, často zamračené, v jedálničku nemáme denne morské ryby : máme pravdepodobne málo vitamínu D.



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/5754-vitamin-d-jest-ryby-slnit-sa-alebo-brat-vyzivove-doplnky
1 Like

ahojte, chcela by som obnovit tuto temu, potrebovala by som keby ste mi napisali vas nazor na uzivanie vitaminu D pri detoch, myslite, ze bez nejakeho speci doplnania nejakymi doplnkami by mohli mat deti problem? Lebo sama sa v tom nejako neviem zorientovat.
Preto by som rada prijala nazor od inych maminiek a tiez nejake tie skusenosti :slight_smile:

Môj názor je taký, že žiadny vitamín pre telo nie je zbytočný.
Vitamíny telu prospievajú a vitamín D má veľký zmysel v každom veku a pri malých deťoch duplom :wink:

Zalezi o akom veku sa pri detoch bavime. Ak o par mesacnych tak tam nedostatok decka moze narobit velke problemy. Male deti do druheho roka zivota ohrozuje krivica. Ktora ma vplyv na rast, na kosti deti, ktore ostanu makke a pod vahou tela sa mozu krivit, ohybat a to je problem :frowning:

ewuschik len by si mohla byt prosim ta konkretnejsia? Aby som si vedela urobit obraz o tom? Co to moze sposobit a tak? Na co ma vsetko vplyv?
Sabkasabca, to uz tak skoro myslis, ze je vhodne? Toto som nevedela myslela som, ze az nejako od troch rokov alebo tak. Lebo v takom veku co som pocula sa zvyknu davat po vacsine vitaminy, nie??
Ked taketo nieco vznikne to sa da potom z toho aj dostat?

myslim, ze uz tu dost konkretne bolo pisane napriklad o krivici, tiez vitamin d ma vplyv na to ako sa bude zrastat fontanela u babatka :slight_smile:

Ano, ja mam skusenost, ze detsky doktor predpisuje vitamin D, konkretne Vigantol detom uz ked maju par tyzdnov a je to prave z toho dovodu, co som uz vyssie pisala.
Aby nedoslo ku krivici, aby nemala sancu takato choroba, takze aby deti rastli bez problemov a tak ako maju :slight_smile:

nemusis mat nejako obavu, ze sa v tom nezorientujes, velmi rychlo sa dostanes do obrazu, ked budes musiet zacat tomu celit, ked babatko budes mat v rukach, to detski doktori si davaju zalezat na tom aby mamicky, najma prvorodicky oboznamili o vsetkom, co vlastne ta bude cakat, co treba detom dat aby rastli a vyvijali sa ako treba :slight_smile:

ale ja som nevedela, ze krivica je taky problem a ze moze mat na deti taky vplyv :confused:
Sabkasabca ten je dobry, co si pisala? Ty mas skusenost s nim teda??
Kubiara to dufam, ze sa v tom zorientujem, ze budem vsetko vediet. Lebo nemam rada nevedomost, najma v takomto smere ee :frowning:

mame ho dom aj my. tieto kvapky su super, davame ich denne, po dve kvapky, tak nam to detska doktorka predpisala a ja mam istotu, ze je vsetko ako ma byt :slight_smile: doplnkov, ktore decko obsahuju je kvantum, ale toto su jedine kvapky, ktore predpisuju lekari a ktore preplaca poistovna
viig

Je dobry, su to kvapky, ktore predpisuju lekari a ktore aj preplaca poistovna. Ine decko nepreplaca a teda lacna zalezitost to nie je a myslim, ze je zbytocne kupovat decko v inej podobe, ked takto je to dostupne, nie je to drahe a ked lekari maju skusenosti s nim, tak to o niecom tiez sveci si myslim :wink:

ano, kvapky su podla mna aj najlepsou variantou najma pre deti a dve kvapky denne to je uplne, ze nic, malinko a deti nemaju problem s uzitim :slight_smile: aspon teda u nas s tym nemusime bojovat :slight_smile:

MA TO VYZNAM - podla mna keby to nebolo podstatne pre deti, tak by takyto vitamin detski doktori nepredpisali.
Predsa neviem preco by chceli detom zle alebo nieco take. A dve kvapky to je uplne malinko a dokaze to vela. Ale stale co si vsimam aj v mojom okoli tak je kopa mamiciek, co vyznam tohto vitaminu podcenuju a neuvedomuju si ako v tej chvili hazarduju so zdravim deti.

…len dve kvapky denne??..to je akoze dostatocne??..

áno… pri Vigantole sú dve kvapky dostatočné… v príbalovom letáku je písané, že jednu alebo dve… ale väčšinou pediatri predpisujú po dve kvapky… viacej dávať netreba najmä nie ak sa bavíme o bábätkách o pár mesačných detičkách, ktorým sa predpisuje tento vitamín najmä ako prevencia pred krivicou, lebo toto je problém, ktorí deti ohrozuje najmä v prvom roku života…

1 Like

Naše názory veľmi ovplyvňuje to s kým sa stretávame a skúsenosti iných ľudí, tiež som si kopu vecí myslela kým som sa sama nestala mamou. Dovtedy som myslela, že mi je všetko jasné, že som na všetko pripravená, ale opak bol pravdou.
Je iné o materstve čítať, počúvať a iné je si to zažiť. :wink:

V čom si sa akože mýlila? Alebo čo ťa v tom materstve prekvapilo?

Mna prekvapilo kadeco. Najma som si nevedela uz pri prvom kupani poradit sa ma zmocnil taky zvlastny pocit. Ale zvladla som to. Prisla som na to, ze je to vsetko len o praxi.
Ja by som skor kocky chcela vediet nieco o tom ako davate starsim detom, ktore uz napriklad do skolky chodia, ci vobec decko davate alebo nedavate? Ci to ozaj staci prve mesiace? Prvy rok ci dlhsie?

ako sa tie kvapky davaju? Na lyzicke len tak samotne alebo ako je najvhodnejsie ich davat?

Co si ja pamatam ako dieta, tak kvapky nam davala mamka zakazdym len na lyzicku a my sme ich zjedli, neviem si predstavit ako inak by si to davkovanie predstavovala :slight_smile: