Vitamín D – jesť ryby, slniť sa alebo brať výživové doplnky ?

Vigantol sa samostatne nedáva… teda nemal by sa… kvapky by sa mali dávať na lyžičke s mliekom alebo kašou… keďže vitamín D je rozpustný v tukoch, tak by sa tak aj mal užívať, aby to malo význam… niekto tie kvapky zvykne dávať aj do fľašky s mliekom, ale to nie je dobré, lebo tie dve kvapky sa môže stať, že ostanú na stene fľaše… a k drobcovi sa nedostanú…

Ale nie sú kvapky ako kvapky, niektoré sa tak bez problémov môžu dávať, ale niektoré tak nie je vhodné, lebo nedostaneme potom do detí a celkovo do tela toľko toho vitamínu ako treba, dobré je to zmiešať v niektorých prípadoch aby na lyžičke neostalo nič, ale aby sa všetko do tela dostalo

Je ale vhodne davat de vitamin dlhodobo? Nemoze to nejako uskodit, ked sa bude brat dlhu dobu? A rada by som este vedela, ze do akeho veku ho detom davate :slight_smile:

preco by to malo uskodit, podla mna to telu moze len dobre urobit, ze bude mat pravidelny prisun tohto vitaminu, lebo to ma vplyv aj na kosti, kozu a tiez aj zuby, pretoze pomaha spravnemu vstrebavaniu vapnika, tiez aj posilnuje imunitu a ma vplyv aj na centralny nervovy system, co vobec nie je na skodu :slight_smile:

je to vitamin, takze skodit by to asi nemalo, aj ked moze sa stat, ze nejakeho vitaminu ma clovek nadbytok, ale je toto ten pripad? ked kvantum ludi ma problemy skor s nedostatkom?

dakujem, ze si mi napisala ako sa ma davat. Ako sa ma uzivat. Vobec som nevedela, ze sa rozpusta v tukoch, to je pre mna nova vec, ale tak budem aspon vediet, ze to nie je jedno a to pozriem aj skrz seba este na nete, ze ktore dalsie vitaminy sa takto rozpustaju aby som vedela ci aj ja vobec vitaminy spravne uzivam, ci ich neuzivam zbytocne :open_mouth:

nemáš začo, som rada ak ti to pomohlo… vieš čo je sranda?.. že veľa ľudí to nevie… mám kamošku, čo má zdravotné problémy a pri nich jej lekári odporúčali užívanie déčka a tá si ho dávala do vody dlho… čo som ja sama ostala prekvapená, že prečo to tak robí…
@bekka a prečo nie?.. pri dlhodobom braní je fajn ako prevencia…

Romiara neviem, nemam skusenosti nejako preto sa pytam. Niekde v casopise som nedavno citala o tom, ze vela ludi bojuje s nedostatkom. Lenze som sa nikde nedozvedela, ze ci je vhodne vitamin brat dlhodobo alebo len nejaku dobu alebo ako to je. Pomaha vstrebavaniu vapnika? To som nevedela :open_mouth:
Anet46 toto mas pravdu, o tom nedostatku som sa dozvedela. Ale aj tak ma to tak zacalo zaujimat, ze co dalej :confused:
Katkoslava prevencia pred cim?

ani ja nie, aké množstvo vôbec vitamínu D je potrebné pre detičky??

Vigantolu staci dve kvapky denne, tak to detski doktori predpisuju malym detom, takze tym staci male mnozstvo, ale to male mnozstvo dokaze velmi vela ovplyvnit.
Nedavno som to sesterke vysvetlovala lebo premyslala, ze by vobec synovi nedavala tieto kvapky, ze ved co moze tych par kvapiek zmenit. Nechapem ako niekto moze mat takyto pristup :confused:

Prevencia pred krivicou @bekka. Aby kosticky rastli ako maju, aby sa nestalo, ze budu makke a nebudu schopne niest vahu tela. Lebo to sa deje pri tomto probleme a nie je to nic prijemne. Nastastie teraz kedze aj doktori podporuju prevenciu krivice tak to nie je nejako rozsirene.

som prekvapená, že toto nevieš, že prečo malé deti vitamín potrebujú… ale chápem, že nie každý vieme všetko… ale čo myslím, že je fajn, že ty sa aspoň pýtaš, ty sa zaujímaš… ale poznám veľa báb, čo aj bábätko čakajú alebo už aj majú a vôbec ich nezaujíma, že prečo majú tento vitamín dávať, že aký to má zmysel a duplom sa nezaujímajú o to, čo sa môže stať, keď ho nebudú dávať… čo je také celkom smutné z môjho pohľadu…

Petrana dakujem, ze si mi napisala. Som nevedela, ze na kosti to ma vplyv, ze az takto to vie vela veci ovplyvnit.
@katkoslava Tak mna to zaujima, lebo som citala v jednom casopise o tom, tak som zacala viacej nad tym dumat, ze ako to je, ake to ma vyhody, pripadne nevyhody a som rada, ze som tu narazila na vas, ze mi to viete vysvetlit. Ja si viem aspon obraz urobit o tom.

to stačí? tak to je fajn, myslela som, že v nejakom väčšom množstve a neviem si to ani len predstaviť, že bábätku dávať nejako viacej kvapiek alebo čo :slight_smile:
a prečo nechcela ich dávať? nejako ti to aj ozrejmila, či na to si sa nepýtala?

Staci, ved to male telicko, to male babatko vela nepotrebuje :slight_smile:
Pytala som sa samozrejme na to, tvrdila mi, ze to nepovazuje za dolezite, ze je to len nejaky vitamin, ktory nema dokopy na nic vplyv tak preco by mala. Len mne to nedalo, tak som jej vysvetlila, ze decko ma vplyv aj na zrastanie fontanely, aj na vyvoj a silu kosticiek a aj mnoho ineho, aj na nervovy system napriklad a to vobec nie su zanedbatelne veci a este duplom, ked male deti ohrozuje krivica :confused:

Kreolla ozaj myslíš, že krivica je zásadný problém aj v dnešnej dobe? Ja som myslela, že je to problém, ktorý bol kedysi a dnes už nie je :open_mouth:

zasadny problem to nie, jedine stastie je, ze dnes ten problem uz dnes nie je taky rozsireny, ale to je aj vdaka tomu, ze doktori myslia vo velkej miere na prevenciu a my ako mamicky to dodrziavame :wink:

Krivica dokaze urobit velke problemy a malym detom sposobit problemy, ktore ich budu trapit cely zivot a myslim, ze ziadne dieta si nezasluzi aby nejako od malicka trpelo.
Ja osobne by som si nieco take neodpustila.
Niekto moze tvrdit, ze tento problem uz nie je, ze je prec. Ale nie je prec. Ked sa nebudeme o kosti starat, tak nemozeme ocakavat, ze bude vsetko v poriadku!

Díky za názor. To jasné s tým súhlasím že deti si vôbec nezaslúžia nejako trpieť tie si musia detstvo užívať a mať z neho radosť a krásne spomienky.
Do akého veku je dobré sa o tie kostičky starať? Postupom času už predsa len budú mať hádam dosť vitamínu aj zo stravy nie?

nie je najlepsie sa takymto sposobom o seba starat cely zivot?