Vitamín D – jesť ryby, slniť sa alebo brať výživové doplnky ?

podla toho, co som si zistovala tak doktori to odporucaju do konca prveho roka zivota. Ale pytala som sa aj mamky, aj s kamoskami sme sa o tychto veciach rozpravali a vacsina ma nazor, ze aj ked sa uziva dlhsie, tak to uskodit nemoze nijako, len to pomoct moze a decko je dobre vraj ako prevencia v akomkolvek veku.

Na jednej strane mas pravdu @jarcika, ale najma deti musia v prvych tyzdnoch mat dost, preto uz detski lekari predpisuju Vigantol, lebo je to super prevencia.
Bez ohladu na to, ci su predcasne narodene alebo normalne v termine :wink:

Ďakujem, budem sa asi na to viacej potom pýtať aj u dr.
Nech mám prehľad, nech mám v tom jasno, čo a ako. Viete mi niečo napísať aj k tej strave? Je problém získať dosť vitamínov zo stravy, alebo sa to dá?

s tou stravou je to take nevyspytatelne, vela som o tom citala, hladala som si rozne clanky, ze kde vlastne je decko v akych potravinach, v akom mnozstve a take vsetko, aj som nasla, aj som mala iste obdobie, kedy som si na to davala velky pozor, ale to ta omrzi zachvilu sustredit sa len na to a vies nie je to len o decku, ale aj o mnozstve inych vitaminov, nie je to s tou stravou take jednoduche, nakombinovat si to tak aby bolo dost vsetkeho, aby denna potreba vitaminov bola vdaka strave pokryta

malinko odbočim. Davate jedlo s obsahom rybacieho masa aj psom a mačkam? Viete niečo kvalitne doporučit?

To si trosku dost odbocila @Milkaaa, nemame taketo zvieratka, takze ti povedat neviem a myslim, ze zvieratam na kosti sa davaju veci v inej podobe, na to tiez musia byt nejake specialne doplnky. Porad sa s niekym kompetentnym :wink:

Jasné, že je oveľa zdravšie prijímať vitamín D zo stravy (ryba a pdoobne), ale otázka je či zvládneme každý deň prijať aspoň 400 I.U. iba zo stravy slnka. Mimochodom 400 I.U. je udávané denné minimum vitamínu D, ktoré by sme mali dostať do seba každý deň. Preto nevidím nič zlé na tom, občas aspoň cez zimu si dopomôcť vitamínovými doplnkami napríklad aj z https://www.kodino.com/sk/obchod/pilulka-sk/ :slight_smile:

RADOSLAV - je to denne minimum ktore nemame podla mna sancu len tak ziskat a najma si neviem ani len predstavit ako by male partyzdnove babatko dokazalo taketo mnozstvo vitaminu ziskat.
To je hotova utopia len tak nechat to nech si s tym nejako same poradi.
V zivote by som si nedovolila takymto sposobom hazardovat so zivotom vlastnych deti, preto doplname decko od malicka a budeme co najdlhsie. A co este je velka chyba, ze ludia si myslia, ze v lete to netreba, ze ved slnka je dost, no opak je pravdou.

to zle neurobis, doktorka ta oboznami so vsetkym, co bude povazovat za potrebne a ak mate v pohode, taku, ze sa s nou da, tak pohodka :slight_smile:
Dat sa to da, ale len v malom mnozstve, vela som aj ja po tom patrala, ze ako to je, ale aj samotni doktori su za to aby sa vitamin D doplnal prostrednictvom doplnkov. Pretoze decko z jedla a zo slnka vobec nepokryje potrebu, ktoru telo ma.

…takze aj v lete je vitamin D treba?..

Áno, síce v lete svieti slnko, tak je teoreticky väčšia pravdepodobnosť, že déčko dostaneme zo slnka, ale stále to nie je istota. Preto ja sa na toto nespolieham a radšej som našla Vigantolu u nás miesto celoročne.
Má to zmysel, mať celý rok optimálne hodnoty déčka je podľa mňa veľmi fajn. Lebo nedostatok sa môže rôzne prejaviť, o tých problémoch, ktoré môžu vzniknúť som dosť čítala a počula aj od kamošiek, takže nie som ochotná čosi také riskovať. To za žiadnych okolností.

o tom co moze vzniknut som ja tiez nevedela, ale vela som si toho nacitala :wink: predsa aby ma nic neprekvapilo a aby som radsej takym veciam predisla :slight_smile:

Článkov na internete je už veľa v tomto smere. Takže stačí si čoto načítať, prípadne sa pýtať doktorov a hneď myslím, že človek vie na čom je a čo má robiť :wink:

Vitamíny celkovo sa musia užívať celoročne.
Teda nie, že musia, ale mali by sa aby si mala srdce na mieste, že všetky hodnoty máš také akoby mali byť a nielen ty, ale teda najmä deti, aby sa na ne nelepili nejaké problémy.
Viem, že na toto majú rôzne maminy aj rôzny názor, ale ja si myslím, že keď sa déčko dáva celý rok tak tým nič zlé neurobíš :wink:

…ewuschik je mozne davat dlhodobejsie tento vitamin?..alebo konkretne tieto kvapky co si mi pisala tak mozu len deti do nejakeho veku a potom typ decka treba zmenit, ci jak??..ty si sa realne aj s nejakymi problemami, ktore by mohli vzniknut stretla?..

…adel_ka pises, ze cely rok a myslis, ze aj cele detstvo?..alebo je v poriadku ak by nejaky cas sa decko neuzivalo, ze by proste sa dala pauza?..nemalo by sa to robit?..lebo viem ze pri liekoch by sa mala davat nejaka ta pauza ale jak pri vitaminoch?..

podla toho, co som citala a co mi kamaratka pred par dnami spominala, tak je fajn davat cele detstvo, proti tomu si myslim, ze nebude mat nik nieco proti, ani lekari.
Pretoze som citala aj rozne clanky po internete o vyhodach decka o tom preco je pri detoch tak podstatny a najma ozaj je pravda to, ze zo slnka sa neda len tak jednoducho ziskat. A tiez som sa tu dozvedela o tom, ze decko sa rozpusta v tukoch, na co vraj treba brat ohlad pri davkovani.

Vitamín D jasné, že môžeš dávať dlhodobo, vitamín nič neuškodí, len pomôže ak ho bude mať dieťatko roky dostatok. Prečo by si chcela meniť? Vigantol je dobrý aj pre malé detičky, ktoré majú pár týždňov a aj pre staršie. Len je na predpis, takže ho musí lekár predpísať :wink:
Našťastie osobne som sa nestretla, ale problém sa môže prejaviť kadejako. Aj strata energie, u detí najčastejšie krivica, kosti strácajú na pevnosti a to sú dosť vážne veci.

…na predpis?..ved je to vitamin preco je na predpis??..

Prečo je na predpis to ti povedať neviem, ale čo som sa ja dozvedela keď som si ohľadne vitamínov info zisťovala, tak tento vitamín má preukázateľné účinky narozdiel od iných a to, že je na predpis tiež svedčí o jeho kvalite.