Vyoperovanie maternice

Čaká ma operácia, vybratie maternice, mám 7cm myom, prosím ženy,ktoré absolvovali takúto operáciu o skúsenosti,veľmi sa bojím. Ďakujem.

Ja som podstúpila laparoskopickú operáciu pred jeden a pol rokom. Nechali mi jeden funkčný vaječník. Myómy mi spôsobovali veľké bolesti a nadmerné krvácanie pri menses. Keď to porovnám, teraz je to pre mňa nesmierna úľava. Vaječník zatiaľ produkuje hormóny, takže nepociťujem vôbec žiadne zmeny v organizme. Čo sa týka samotnej operácie, laparoskopiská je šetrnejšia oproti operácii rezom. Posúdiť akým spôsobom operácia prebehne, musí sám lekár.

Milá Valika, pekne ti ďakujem za správu, že by sa táto operácia dala robiť laparoskopicky som vôbec netušila. Ďakujem.

Milá Danda, možno už máš aj po operácii, potom si len porovnaj naše skúsenosti. Mám 33 a pred dvoma rokmi som bola na hysterectomiu rezom cez brušnú časť. Moja skúsenosť nie je až taká povzbudzujúca, lebo po zobudení som mala ukrutné bolesti a nezaberali mi žiadne lieky proti bolesti. Len v prvú noc mi dali nejaký opiát, to mi pomohlo aspoň trocha si pospať. Potom mi ich už nechceli dávať, vraj to nie je prospešné pre organizmus. Ale potešiť môže skúsenosť mojich spolubývajúcich, spali ako bábätká a nič ich nebolelo. A to im vyoperovali aj vaječníky aj maternicu. Neskôr mi bolo povedané, že vraj lieky proti bolesti nezaberajú vtedy, ak je oslabená imunita. Ja som ju mala, keďže som kvôli krvácaniu bola dlhodobo anemická, hemoglobín aj pod 70. Takže moja rada je posilňovať imunitu a nečakať na vykrvácanie (ako som to ja, hlúpa, dopustila). Keďže vaječníky stále mám, teraz nemám ani najmenšie problémy. Dokonca konečne nemusím v každom letáku hľadať akciové vložky.

Dobrý deň, milá Valika. Obdobne aj ja som podstúpila pred necelými dvoma mesiacmi operáciu maternice. Mala som ju celú posiatú veľmi veľkými myommi, tak nebolo o čom rozmýšľať. Hrozilo mi, že možno mi budú musieť vyoperovať aj vaječníky. Nakoniec sa ukazolo, že nie. Čo ma veľmi potešilo. Skúsenosť s pooeračným stavom je dobrá. Dobrá v tom, že aj napriek tomu, že som mala veľmi veľké bolesti, strašne so zvracala v prvý deň po narkóze, ale prístup lekárov a hlavne sestier bol neskutočný príjemný, starostlivý tak to všetko prebolelo. Bolesti som mala (v podstate ešte stále pociťuje), ale čo deň menšie. V súčasnoti sa pripravujem na kúpeľnú liečbu, na ktorú už nastupujem 11.09.2009. Takže držím palce a netreba sa báť. Jana

Ahojte, ja som cerstvo po operacii, zajtra to bude 10 dni, co ma operovali, akurat idem vybrat stehy - vyoperovali mi maternicu a lavy vajecnik, poviem vam ziadna sranda aj mne bolo po narkoze velmi zle, ale fakt klobuk dole, sestricky sa starali perfektne no bolesti este mam, ale da sa, v nemocnici mi trikrat denne pichali injekcie od bolesti, teraz som uz doma, ale som este slaba, este ze mam dobreho manzela, ktory zatial vsetky prace robi za mna a ozaj ak mate problemy, tak to neodkladajte, ja mam len 44 rokov a som rada, ze je to uz za mnou, netreba cakat a ani sa bat, je to riadna operacia ako ina.

Ahojte, tento typ operacie som podstupila pred 3 mesiacmi, kedže som predtým absolvovala 2x sekciu, vedela som, čo ma zhruba čaká, nebolo to nič hrozné, akurát pooperačné hojenie trvá dlhšie, treba byť opatrný. Bolesť v rámci normy, mne chvilu trvalo, kym sa mi čreva v bruchu usporiadali, teraz super, vaječniky mam, funguju. Netreba sa bať, treba vidieť tie pozitíva, čo OP prinesie.

Zabudla som povedat, bolesti som ani nemala, normalne pooperacne hojenie rany, teraz absolutne ziadne problemy, nedvihat nic tazke!

Milá Valika, určite si už po oprácii a teraz táto informácia nie je pre teba už aktuálna, ale pre ostatné pacientky, ktoré to čaká len toľko. Áno dá sa to operovať laparoskopicky a aj cez pošvu, ja som to absolvovala ešte v roku 2005, zobrali mi maternicu a vaječníky mi nechali. Po opreácii som šla na 3. deň domov, áno bola som oslabená, ale citila som sa dobre. V nemocnici mi proti bolesti dávali lieky a potom doma som už bolesti nemala až také hrozné, ale bola som doma, kde mi celá rodina pomáhala.

Ahoj, Alicia, pripájam sa aj ja. Som po hysterektomii, operovaná som bola pred 3 mesiacmi. mala som po operácii problémy zo žalúdkom, aj som si poležala na chirurgii kvôli bolestiam Po tom to prešlo. Po takejto operácii treba cvičiť cviky na panvové dno. Volajú sa Kegelove cviky na spevnenie svalov a močového mechúra. Mám už za sebou aj liečenie, tam nám precvičovali tieto cviky. Tiež som mala myomy na maternici. Sú to nezhubné benigné tumory. Mávala som dosť silné krvácanie a to spôsobovali práve tieto myómy. Jazvička na bruchu sa už celkom pekne zahojila…ahoj

Ahoj, čaká ma podobný zákrok - vyoperovanie maternice kvôli myomu s ponechaním vaječníkov. Môžeš mi napísať, akým spôsobom ti maternicu vyberali, ako dlho si bola PN, čo fyzická námaha - šport? A vôbec ako sa cítiš teraz? Veľmi pekne ďakujem, Zuzana.

Ahoj, som 12 dni po operacii, vybrali mi maternicu, chcela by som vediet, ci je to normalne, ze ked mam stolicu alebo vetry, tak este stale mam velke bolesti. Za dobru radu vopred dakujem.

Ahoj, neviem co mas na mysli, normalne jazva v podbrusku, PN som bola 7 tyzdnov, nejaky cas sa musis setrit, ale postupom casu sama zistis, co ti telo dovoli, hlavne nedvihat nic tazke, teraz robim uplne vsetko, citim sa dobre, pooperacne problemy som nemala, ziadne krvacanie ani podobne, sexualny zivot by som povedala este lepsi, ale netusim cim to je. Ziadem strach, treba vidiet pozitiva.

Prosím Vás viete mi niekto poradiť ,mama absolvovala kyretáž v decembri a hneď ako prišli výsledky ju doporučili na operáciu a vybrali jej maternicu.Pýtali sme sa na liečenie a že vraj nemá nárok.Má na maródnom lístku diagnózu N95.Doporučil Vás niekto po operácii na liečenie?A kam? Ďakujem

Iva, najlepsie ti poradia na poistovni, ktoru má tvoja mama.

Ahoj Ada, aj ja som mala problemy s vetrami a stolicou, ale to sa casom upravi.

Ahoj, ja som 2 tyzne po operacii. Vybrali mi maternicu a zo zaciatku som mala tiez take problemy. Kupila som si vodu sulinku, a mozem povedat, ze mi to velmi pomohlo, ale ja mam zasa problem z bruchom. Mam pocit, ako keby som ho mala napuchnute, do nohavic sa nezapnem.

Zdravím, aj ja som po operácii maternice a vaječníkov, vybrali mi všetko a môžem povedať, že som sa veľmi bála, ale nie je to nič strašné. Operovali ma cez brucho rezom, po operácii som nemala skoro žiadne bolesti, skoro 2 dni som prespala, dávali mi infúzie od bolesti, a keď som úplne precitla, mala som bolesti ako pri menzese, nič veľké. Žienky, koho čaká takáto vec nebojte sa, ja už mám za tým a som rada. Operovali ma v Žiari n / Hr. Dnes som bola na kontrole po 6. týždnoch a všetko OK. Držím palce.

Ahoj Rena, tiež som po operácii a cítim sa dobre, žiadne problémy len ma trápi ovísajúca koža nad ranou, pritom som mala celkom pekne brucho pred operáciou. A okolo rany mám tvrdú kožu. Rada by som vedela, či si aj ty mala takéto problémy a či sa ti koža stiahla do pôvodného stavu a za akú dobu, Dík, Monika.

Milé dievčence, mne po operácii bolo tiež na vracanie ale poriadne som to predýchala a ustúpilo to. Prvé dni ma bolelo brucho aj kríže, ale teraz po 14 dňoch mi je fajn, každý den sa idem na hodinku prejsť, doma navarím ale nezdvíham nič ťažké a nenamáham sa. Stále mi je lepšie a žiadnu únavu nepociťujem, a vyprázdňovanie mi funguje jedna radosť. Treba sa k tomu všetkému postaviť pozitívne a bude dobre. Všetkým, ktoré to čaká, želám skoré uzdravenie.