Zapal sedacieho nervu

Dobry den.
Ja mam ischias uz 4 mesiac, prechodne sa to lepší a zhorší.
Záleží od príčiny ischiasu:
-môže byť spojený s útlakovým syndrómom- tlak na nerv najčastejšie vyskočená platnička spôsobená nesprávnym držaným tela, tu sa diagnóza stanoví na základe CT vyšetrenia.Pri potvrdení operačné riešenie.
-zápal múže byť ďalej zachladnutím, ofúknutím studením vetromalebo presedením (pri dlhom a/alebo nesprávnom sedení-tŕpnutie)-tu je diagnostika iba na základe klinického obrazu:
-bolesti, resp. tŕpnutie v inervačnej oblasti sedacieho nervu-zadok, vonkajšia strana stehna a lýtka - bolesť sa zvyšuje sedením, chôdzou, pacient vyhladáva úľavovú polohu v ležiacej polohe (na bruchu).Liečba je kontroverzná…Vyskúšal som všetko doporučované.Stav sa mi zlepší pri šetrení nohy(nesedieť,nechodiť), pri rotačných cvikoch bedrového kĺbu, resp. sedacieho svalstva.lieky proti zápalu nezaberajú čo sa trvalého efektu týka.
Príčinou ischiasu býva v 15% spôsobená tzv. piriformis syndrómom - vonkajší rotátor bedrového kĺbu, prebieha v hĺbke pod veĺkým sedacím svalom. Tento sval je pri piriformis syndróme akoby v kŕči a spôsobuje tlak na sedací nerv, ktorý prebieha v jeho blízkosti - tu pomáhajú masáže a cviky - dajte na www.youtube.com piriformis syndróm.
Snáď som niekomu pomohol.Držím vám prsty všetkým a veľa trpezlivosti!

Ahoj Michal. Píšeš o rotačných cvikoch bedr.kĺbu, resp.sedacieho svalstva.Môžeš ich popísať? Skúsim zatiaľ toto…
Vďaka

Pred 13dnami som sa v noci zobudil na bolest v lavom klbe a do rana som uz nespal.Vlastne som sa na posteli uz ani pohnut nemohol,len som si hladal miesto.Zacal som uzivat mydocalm a meloxan. Po 5 dnoch mi uz bolo lepsie,aj chodit uz mozem a celkom dobre som sa uz citil,ked zrazu sa ta bolest do klbu vratila,vyzaruje do stehna a sedacieho svalu na lavej strane. Takto teraz lezim uz druhy den,lebo ked lezim,tak sa to da vydrzat,ale akonahle sa postavim a prejdem len do kuchyne,ta bolest je tak neznesitelna,ze musim rychlo spat do postele.Po 13 dnoch mam len mierne zlepsenie. staci, ze si umyjem zuby a uz musim do postele. prejde to vobec?Poradte co robit…Momentalne uzivam Dyclofenac.Vie mi niekto poradit,co mam robit,kedy zacat s cvicenim a ake cvicenia??? Som v Irsku a sam…Dakujem

Ahojte! Mám rovnaký problém. Neskutočne mi tŕpne pravá noha. Tiež s mi to vrátilo po roku… Hrozne mi od stredy večera tŕpne pravá noha. Celá… K tomu sa mi pridalo aj mierne tŕpnutie pravej ruky v dlani cez zápästie, sem-tam mi to vystreluje vyššie. Už som mala vlani ischias, zdalo sa, že mám pokoj… Ako som si však sadla v stredu večer na gauč, začala mi tŕpnuť noha po lýtko a potom, keď som šla večer spať, cítila som to už po bedrový kĺb a nie a nie zaspať. Takto je to každý deň.

Vlani som chodila na rehabilitácie. Procedúry mi nezabrali. S parafínom navyše šetrili tak, že sme si museli nosiť čierny igelit na smeti a k tomu uterák!!! Takže z parafínu neminuli ani kvapku a účinok bol vlastne nulový.
Rehabilitačná sestra (inak staršia pani, čo sa vždy ráno pri nás sprejovala, maľovala a klebetila či všeličo od pacientov vyňurovala) nemala vôbec záujem riadne nám vysvetliť cviky. Púšťala nám na magnetofóne starú dožutú a všelijako poprerušovanú komanč-kazetu z roku 5, ktorú sama prerušovala hlúpym kvákaním… Ja som tam chodila na 20 minút vlastne zbytočne a ona mala takto zaplatené, zarobené… Hrozná rehabilitácia celkovo! Keď som skončila rehabilitácie, dohodla som sa s obvodnou lekárkou a už som si potom cvičila doma. To čo som si zapamätala a to čo som si pridala (ak som necítila bolesti pri cvičení a pod.)
Môj problém je v tom, že mi neskutočne tŕpne celá pravá noha. Necítim si ani prsty na nohe, celá je akoby znehybnená, drevená… Tento problém som mala presne pred rokom o takomto čase… Keď dlho sedím, tŕpne mi noha, takisto keď dlho stojím, chodím… Ešte horšie je to na noc, keď idem spať. Nemôžem si nájsť polohu… Neviem ako mám zaspať…:frowning: Ráno, keď sa prebudím, bolesti sú preč, no len čo si sadnem za stôl a začnem raňajkovať, po 5tich minútach mi zase tŕpne noha… Chcela by som Vás týmto poprosiť, či neviete o nejakých cvikoch, ktoré pomáhajú uvoľniť zapálený a pricviknutý sedací nerv = ischias. Tu sú neochotní rehabilitační lekári, aj sestry. Neviem, kde mám hľadať cviky a už vôbec neviem, ktoré cviky sú vhodné a ktoré nevhodné pri Ischiase. Na to si treba dávať veľký pozor! Nechcela by som si nevhodnými cvikmi ešte viac ublížiť…
Vo štvrtok som bola u svojej OL. Vzhľadom k tomu, že mám za sebou viacero operácií, mám viacpočetné zrasty v brušnej dutine ako aj iné zdravotné problémy, lekárka mi hlavne kvôli môjmu brušku neodporučila žiadne lieky. Liečba bola vlani neúspešná.

A si pred 10rokmi som mala tiez tento problem.Obstreky ani lieky zabrali mozno na hodinu.Zufala od bolesti som navstivila liecitelku.Obsediet v aute asi40min .bolo pre mna uzasnym utrpenim.Poradila mi.Na savu latku(napr:dec plienku vecer pred spanim naliat pravu kvalitnu ceresnovicu a na bolave miesto pripevnit prikrite igelitom a elast,obvazom ci elast pancuskami.Nechat to az do rana.Toto robit asi14dni.Rano umyt a nakremovat neakou hojivou mastou:Ja som pouzila obycajny jeleni loj.Pomohlo a dodnes (nebyt toho ze som si tu o tom precitala)si na to ani nespomeniem.Cely zivot si clovek nachylny na toto ochorenie nesmie sedat na zem,ci beton,ani do travy,vzdy si nieco podlozit.Skuste a napiste.

Ahoj.Este stale ma boli zadok,pred mesiacom sa mi stalo to iste co tebe.Moja diagnoza bola L5/S1+zapal sedacieho nervu.Po rtg prisla elektroliecba asi tyzden,dalsi tyzden usg a masaze povinne a pomaly bolesti ustupuju.Uz si viem sama obut aj ponozky.Co doteraz robila moja mama a v robote kolegyne.Je mi lepsie,ale predklonit sa zatial neviem,nakolko som mala ten nerv vysunuty a tlacil mi na miechu.Ziadne teplo,ktore zapal len zhorsuju.Je mi lepsie ale lieky beriem stale.Keby dr.vedela,ze som chodila do roboty,tak ma kopne do zadku.Drzim ti palce.

L5/S1-MALA SOM TO ISTE,tlacilo mi to na miechu a myslela som ze sa zabijem od bolesti.A to som chodila do roboty.Prvy tyzden elektrika,dalsi masaze a usg.Lieky a vraj odpocivat a nenamahat nohu.Je mi po mesiaci lepsie a to som 100m isla 15min.Teraz chcem zacat cvicit,tak dufam ze si to nedobabrem znova.Radsej prezijem druhy porod ako L5/S1.Ziadne maste nepomozu,iba cas.

asi som to mal aj ja…az nato ze mi nikto neveril ani doma ani v praci ci u lekara.potiahlo mi chlad cez nohu-zadok ked som sedel hore a sialene bolesti nielen v krizoch ale najma bedrovy klb.nenormalne potenie-postel stale mokra tak sa noha poti.trvalo to celu zimu jedine co mi pomaha su horuce sprchy.uplne sa toho zbavim az v lete ked to necham poriadne a viackrat vypalit slnkom:)ale prijde zima vlhko chlad sneh a som v tom zase.je to blbe a cudne ked idem rano o 4.30 autobusom do prace a ja jediny v nom stojim pol hodiny kym vystupim aj ked je prazdny.sedadla su studene.sadnem-prijdu krce bolesti,neskor studeny pot a mam o zabavu postarane.zapal som dostal uz davno ked som musel pracovat v chladnom prostredi na stolicke.neskor som prisiel o zamestnanie na urade prace mi ponukli nasilu pracu v mraznicke-masokombinat.nic horsie mi uz dat nemohli ale aspon sa ma zbavili lebo som to odmietol zo zdravotnych problemov na ktore mi kazdy kasle.posudkova sa do karty ani nepozrela.ortoped povedal ze to uz tak bude.prakticka ma poslala na obklady+el.liecbu-obklady studene pri otvorenom okne sesricka total nezaujem el.liecba natrepala do mna prudu ked jej vravim ze silno pali tak ubrala a zase pridala.a zato vsetko som si este zaplatil…kedze byvam v zapadnutej dedinke kam autobus zavyta len ked sa pomyli tak vacsinou vlakom a peso domov par kilometrikov vo fujavici ci mraze.dokonca nam zrusili aj potraviny dalsie prechadzy navyse.na auto nemam.rtg ze aj velmi zniceny klb artroza ze bude aj horsie.

Ahoj,
aj ja som tiez uz tri roky v Anglicku a mozem Ti povedat,ze zdravotnictvo je na strasnej urovni.To si moze asi kazdy druhy urobit rychlokurz a podavat paracetamol.Iste ho aj tebe predpisali?
Od Tvojho posledneho prispevku v aprili,sice ubehlo dost casu,ale rada by som sa opytala,ak si tuto spravu precitas,ci niekto iny s podobnym problemom, ci si trosku postupila.Ja som prave absolvovala MR,a vraj s tym nevedia nic robit…Mozno casom operacia.
Nemam bolesti uz len v lavej nohe,ale akoby aj v pravej a posledne ma dost casto “sekne” v chrbtici,vzdy na inom mieste.Nikto mi na to nevie dat odpoved…Ta bolest potom trva par dni,niekdy mi to aj vyraza dych a v noci,kvoli tomu nespim…o co ide?
Planujeme si rodinku,no ja sa zacinam obavat,ze kvoli tomu,ani neotehotniem…a nevynosim dietatko.
Prosim poradte…

Ahoj Majka,
to čo popisuješ nevyzerá na zápal sedacieho nervu. Pritom nemá totiž čo tŕpnúť ruka. Mala by si absolvovať neurologické vyšetrenie (nezmienila si sa, či si bola vyšetrená neurológom). Možných príčin je veľa, ale to už je vecou odborného lekára. Mimochodom, nemala si kliešťa pred tým ako vznikli Tvoje problémy?

Ahoj Ela, s tým sadaním na zem a na všetko studené máš pravdu. Treba si niečo podkladať, aj keď je leto a teplo. Ischias nespí… K liečiteľom by som nešla. Žiadny alkohol nesmiem skúšať zo zdravotných dôvodov. Som však rada, že Tebe spomínané kombinácie pomohli. Prajem Ti všetko dobré.

Ahoj Mirko!
Je mi to ľúto, že si si toho tak veľa vytrpel. Všetko máš navyše sťažené čo sa týka podmienok, ktoré spomínaš (doprava, potraviny…). So zachladnutím sedacieho nervu je to hrúza. Keď to už raz máš, zvykne sa to vrátiť:-(( . Už nehovorím ani o tých moderných kovových lavičkách/sedačkách na MHD/SAD zastávkach či letisku. Radšej sa im vyhýbam. V zime bývajú veru dosť chladné sedačky v autobusoch - hlavne tie kožené, ako aj vo vlakoch. Na ÚP na nikoho neberú ohľad. Chcú sa ľudí zbaviť z evidencie (za čo majú úradníčky pochopiteľne prémie!) a nám dajú väčšinou podradné roboty (a oni si pokojne sedia na svojich do konca života zabezpečebných miestečkách a s prepáčením prdia do stoličiek). Ja mám okrem ischiasu aj osteoartrózu (aj iné vážne diagnózy). Nenormálne mi praská v kolenách, aj vo všetkých kĺboch, v ľavou kolene mi vyskakuje kĺb… Lieky nezaberajú… Asi to tu hodím na fórum (moje problémy) a uvidím čo mi poradia ostatní. Viac hláv, viac rozumu a hlavne spolutrpitelia si vedia poradiť. Prajem Ti skoré uzdravenie!

Ahoj Cameol! Ďakujem za odpoveď. Mne to vlani diagnostikovali práve takto… Môže, aj nemusí to byť ischias… Samozrejme bola som aj na neurologickom vyšetrení. Odtiaľ ma lekárka poslala na spomínané rehabilitácie. Mám aj iné problémy s chrbticou, ako aj iné diagnózy. Kliešťa som nemala. Ďakujem za upozornenie. Ruka mi už netŕpne. Začala som si cvičiť.

V každom prípade by si mala energeticky posilniť svoje obličky (najmä tú pravú), skús nejaké čaje (napr. z brezových listov) a pozor na prechladnutie, v chlade by bol možno dobrý aj bedrový pás.

Cameol, čo to znamená energeticky posilniť obličky? V zime sa dobre a primerane obliekam. Nenosím malé bundičky ako niektoré kočky, ktoré majú v zime holé pupky a kríže… Zo zásady už roky nosím dlhé bundy, aby som mala zadok a bruško v teple. Viem svoje.

jednoznacne pan Michal Danáč-hotel Bratislava izba 843 - chiropraktik a zapal doliecit bud. lubov. olejom, mastou z dubo. kory, salvie, treba odskusat co tebe pomoze. drzim palce a nenechaj do seba cpat lieky…

Veronika, ktory hotel si myslela, ten co je na seberiniho ulici? resp. nemas tel.cislo na pana Danaca alebo nejaky kontakt?

Mam bolesti v oblasti sedacieho svalu!! zacalo sa to asi pred 5 az 6 rokmi. najprv to bola bolesť ktorá sa objavila na krátku dobu 2 až 3 dni a po zobrani nejakej tabletky od bolesti (napr. ibuprofen) sama ustupila tak ako sama prišla tak aj odisla. ale za posledné dva roky sa to podstatne zhoršilo. bola som pred dvoma rokmi prvý krát u neurológa a ten nevie čo mi je. magneticka rezonancia vraj nič neukazala. obstreky a infuzie nezaberuju. rehabilitacia vobec nepomohla vlastne nebola vobec k danemu problému. vlastne som tam stratila iba cas. potom som chodila k jednému maserovi, ktorý mi bol odporučany ale ani ten mi nepomhol. neviem čo mam robiť. bolesť je strašna, prechadza z jednej nohy do druhej. nemožem si sadnuť, vstať, ľahnuť, otočiť sa na posteli lebo bolesť je nenormalna akoby mi niekto vražal klinec do toho miesta a mam pocit že bolesť prechádza stale nižšie až pomaly po koleno. momentalne mam take bolesti že sa nemožem postaviť normalne zo stoličky a bolesť mi prechádza jednej nohy do druhej, raz boli jedna noha a potom o dva dni druha noha. neviete mi niečo odporučiť???

To čo popisujete by mohla robiť aj borelióza, ochorenie, ktoré sa najčastejšie prenáša kliešťom. Neviete, či vám bola vyšetrená krv aj na protilátky proti Borrelia Burgdorferi?

nie to vyšetrenie mi nerobili!!! to ma ani nenapadlo ze by to mohlo byt, kliesťa som nemala ani nepamatam!!!