Zlé skúsenosti s doktormi

Dobry den, nech hladam ako hladam, nikde sa nemozem dostat k teme komentarov k doktorom, takze som sa rozhodla napisat sem. Totiz mam jednu velmi neprijemnu skusenost s jednym lekarom a chcela by som sa o to podelit s jeho terajsimi a mozno aj potencionalnymi pacientkami, aby vedeli nielen, k akemu doktorovi, co sa odbornosti tyka chodia, ale aby vedeli, aky je v istych chulostivych veciach a aby sa az potom rozhodli. V lete som navstivila gynekologicku ambulanciu doktora Jendrusaka v Banskej Bystrici v ramci prevencie. Avsak o niekolko dni na to sa az ku mne dostala reprodukcia jeho rozhovoru s jeho dcerou, kde ma velmi vulgarne urazil a skutocne velmi primitivne poskodil moju cest a povest. Totiz jeho dcera sa potom o danej veci nehanbila rozpravat pred priatelmi a tak sa to velmi skoro dostalo az ku mne. A o co vlastne islo? Tykalo sa to osobnych veci, ktore som mu pred prehliadkou musela ozanamit, aby prip. vedel urcit moju diagnozu. Jeho ambulanciu uz nikdy nenavstivim a aj napriek mojej staznosti na lekarsku komoru a Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou sa mi dodnes ani on, ani jeho dcera neospravedlnili, napriek tomu, ze Mudr. Jendrusak hrubo porusil prisahu, vdaka ktorej moze vykonavat svoje sucasne zamestnanie. Ak mate niekto podobnu skusenost s lekarmi, budem rada, ak sem napisete.

Pan doktor porusil okrem prisahy, aj eticky kodex zdravotnickeho pracovnika. V tomto pripade by som volila trestne oznamenie za nedodrzanie lekarskeho tajomstva a za ohovaranie. Nastastie ja osobne som sa s takymto pristupom este nestretla.

No, ale aby ten doktor, ak cita toto forum, kde je naplno menovany, nedal trestne oznamenie pre ohovaranie ako prvy. Studujem pravo, asi by si mala co robit, aby si to neprehrala.

No neviem, ako by tel lekár dokazoval ohováranie, jedine, že by sa priznal, že sa také niečo naozaj stalo :slight_smile: Ak je nevinný a nestalo sa tak, tak je šanca, že by na súde uspel, ale ak by chcel dokázať ohováranie, tak na základe tohoto príspevku keby naozaj zistil o koho ide, znamenalo by to, že sa priznáva k tomu hore uvedenému

Vidím, že sa tu rozpútala mimoriadne zaujímavá diskusia o možnom trestnoprávnom postihu za príspevok užívateľa “monk”. najprv je potrebné si vlastne povedať, čo je to ohováranie:

§ 373 Trestného zákona

Ohováranie

“Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.”

Dôležité sú dva faktory: či ide o nepravdivý údaj (v tomto by bolo vhodné analyzovať stanovisko lekárskej komory a úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou) a po druhé, či ide o “značnú mieru alebo vážnu ujmu”.

Podľa môjho názoru nie je v tomto prípade zo strany “monk-a” naplnená skutková podstata TČ ohovárania.

Na druhej strane, neviem o žiadnom trestnom čine (nedodržanie lekárskeho tajomstva nie je podľa mňa trestným činom, ako to uvádza “kamarátka”), za ktorý by mohol by lekár v tomto prípade postihnutý. Existuje trestný čin “porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy”, ale ten je viazaný výlučne na prípad, kedy páchateľ (nie len lekár) vyhotoví zvukový záznam a ten následne zverejní.

Ja by som takéhoto lekára povláčil po súdoch a požadoval náhradu nemajetkovej ujmy, napríklad podľa §11 a nasl. Občianskeho zákonníka: “Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie. Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jeho vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.”

Chapem vas a viem si predstavit, ze sa Vas to dotklo. Mne sa stala taka vec, ze som prisla do cakarne a spytala som sa, ze kto je posledny a tak som si sadla a mala som vazny problem a bolo mi tazko a tak som sa nesustredila na ludi, ktori tam este v cakarni stali a ked vysla sestricka a davala casenky, tak sa predbehli surovo aj taki ludia, ktori mali byt po mne a tak som to povedala sestricke, ze som tam bola skor a ona ma surovo odbila a vobec ma nechapala, ze mi bolo zle a zavrela mi dvere. Je to respekt toto?

Sestra nie je tam na to, aby robila sudcu! Ak ste mala pocit, ze vas predbehli, tak si to treba vydiskutovat s dotycnymi. Co s tym ma spolocne sestra? Kazdy je svojpravny, tak nech si to ustriehne, po kom dosiel a sestra to tazko vie posudit spoza zatvorenych dveri. Trocha sa treba zamysliet nad sebou a neocakavt sustavne od inych, aby riesili nase zalezitosti. Povinnosti sestry su ine, nez robit rozhodcu na chodbe.

Neviem, kto ste Lesie a čo robíte, ale zdieľam Váš názor. A nakoniec je možnosť objednania sa na vyšetrenie na istú hodinu a tá znamená absolútnu prednosť pred ostatnými.

Snom všetkých lekárov je, aby možnosť objednania (samozrejme za úhradu) praktizovali všetci pacienti. Potom nastane tá vytúžená chvíľa, keď vyhrá ten, kto dá viac. Však pani doktorka?

Mal by ste vedieť, že výšku takejto platby určuje Vyšší územný celok a v ambulancii kde pracujem ja je to 3,32 Eura alebo 100 korún.
Veľa, však, u mňa už tá vytúžená chvíľa nastala

My sme v ambulancii zaviedli objednavanie zdarma. A co pacienti? Zacali to samozrejme zneuzivat! Objednali sa aj na tri terminy a samozrejme neprisli ani na jeden! Nehovorim, ze to robili vsetci. Ale ako sa hovori, podaj prst a vezme celu ruku. To obj. sme samozrejme zrusili. A tak musia cakat podla poradia.

VUC stanovi sumu, ale povedzte mi do koho vrecka ten poplatok ide? Peciatka na prihlasku na VS - 600 korun, potvrdenie OCR - 300 korun. Viete, lekari sa zacali ucit anglicky a skoncili pri slovicku CASH. Fascinovani tou novotou dalej ani nepokracovali. Naco pacient a vsetky tie kraviny okolo toho - uzivi ma predsa peciatka, pridelena z titulu funkcie.

Zdenek, za tou pečiatkou je aj kus zodpovednosti za niečo. Tie potvrdenia sa hádam vydávajú pre niečo, a to niečo treba potvrdniť. Daj si to potvrdiť niekomu z ulice a hotovo. Na úradoch neplatíš? U notárov neplatíš? Tak čo tu zase natáčaš o tom akí sú doktori nenažraní. Navážaj as na niekoho iného, liečte sa sami, potvrdzujte si sami a nemusíte nikde platiť.

Ak je za tou peciatkou kus zodpovednosti, tak idem na zaciatok: Bolo mi, dala mi do cakarne casenky, ale predbehli ma, zatvorila mi pred nosom dvere. Toto ste mali na mysli, takuto zodpovednost? Ake casenky? To akoze do obchodu ked by sme mali ist, tak budu casenky vonku, ak sa ti neujde nebudes zrat? Toto si kto vymyslel? Zodpovedny lekar? Nie, iba clovek, ktory pracuje od 7.30 do 14.00, poznam aj dlhsie pracovne doby, aj tazsie prace, aj zodpovednejsie!

Mila Andrea, rozdiel je v tom, ze ja si platim do zdravotnej poistovne odvody a myslim, ze z tych by to mohli doktori uhradit. Mesiac co mesiac za mna beru nejaky pausal, ze maju moju kartu a mam s nimi podpisanu zmluvu o poskytovani zdrav. starostlivosti. Som sestrou v nemocnici 23 rokov a nikdy mi nikto nedal ani jednu korunu. Ved dostavam plat a pomaham vsetkym rovnako a bavi ma to.

Milá Monika, ale tak je nastavený system. Tie odvody čo lekári dostávajú si asi nedávajú do vrecka. Na rozdiel od Teba asi si tak myslím, že robíš v štátnom - zavrieš dvere po prac. dobe a ideš domov. Iné je to u súkromného. Tem nemá riaditeľa, zástupcu, námestníka, účtovníka, právnika, vrchnú sestru, staničnú, upratovačku, sanitárku … atď. By som mohol menovať ďalej - na všetko je sám, niekedy, keď sa vydarí mu v tom pomáha aj sestrička - a všetko, čo si vy idete zobrať do skladu, o všetko sa stará sám. To sa nenapíše na žiadanku a ide sa vyfasovať do skladu - od každej blbosti na ambulancií - si kupuje sám. Tak si potom porátaj tie Tvoje odvody a buď rada, že si v štátnom.

Pýtate sa, ako keby s nimi niekto mal dobré skúsenosti. Páni doktori sem určite niečo naklamú, ale prevda je kdesi inde.

Mam zle skusenosti s ortopedickou ambulanciou v Karlovej vsi v BA. Za den doktor vysetri 50-60 ludi, ale vacsina z nich je nutena objednat sa za poplatok 10 eur, pretoze sestricka objednava vsetkych ludi co najskor, aby nebol ziaden cas na tych, ktori nie su objednani. Ty co tam cakaju od rana 1 - 1,5 hod pred ord. hod. sa dostanu na radu az o 4-5 hod, takze tak - neradim tam chodit, pretoze som sa v zivote nestretla s takym pristupom v statnej ambulancii, statna, nie sukromna.

Na ceskych strankach si ludia odovzdavaju zle skusenosti s lekarmi a pekne menovite! To len tato blba slovac si necha ka… na hlavu a vsetko strpi! Lekarom tu je hej, v cechach by im za taku starostlivost dali!

Ak má niekto zlé skúsenosti s lekármi, má u nás možnosť napísať sťažnosť na svoju poisťovňu a aj na Úrad pre dohľad nad zdravotníckou starostlivosťou a nie sa vyplakávať na takomto fóre.