Afty, ako sa ich zbaviť?

Uz som tu niekolkokrat pisala…ale neda mi to, ked zase citam tolko prispevkov…trpim aftami priblizne od svojich 20 rokov…momentalne mam 34…mavala som ich straaasne vela skoro kazdy mesiac aj v pazeraku zaludku a na pohlavi…podla lekarov su sposobene herpesovym virusom…lekari si nevedia s aftami moc poradit, velmi pomaha herpesin v tabletkach, ale ak sami nespravite zmenu stav sa nezlepsi, afty sa budu stale vracat…z mojich dlhorocnych skusenosti a vedomosti od alternativnych zdravotnych odbornikov, chyba je vo vyzive a nadmernej psychickej zatazi…stresom, konzumovanim nadmerneho mnozstva cukru a pre niektorych ludi mliecnych potravin zial zatazujete svoj organizmus, ktory na to reaguje…mam odskusanu dietu s vylucenim vsetkych jednoduchych cukrov teda aj bielej muky a mliecnych vyrobkov…afty sa nevracaju…akonahla do svojho jedalnicka zaradim problemove potraviny hned telo reaguje…bohuzial niektori sme velmi citlivy na dnesne potraviny a jedinym vychodiskom je striedmost…je to trochu tazke, ale zit s aftami je podla mna horsie…ak chce niekto nejake info napiste mi…

Uz som tu niekolkokrat pisala…ale neda mi to, ked zase citam tolko prispevkov…trpim aftami priblizne od svojich 20 rokov…momentalne mam 34…mavala som ich straaasne vela skoro kazdy mesiac aj v pazeraku zaludku a na pohlavi…podla lekarov su sposobene herpesovym virusom…lekari si nevedia s aftami moc poradit, velmi pomaha herpesin v tabletkach, ale ak sami nespravite zmenu stav sa nezlepsi, afty sa budu stale vracat…z mojich dlhorocnych skusenosti a vedomosti od alternativnych zdravotnych odbornikov, chyba je vo vyzive a nadmernej psychickej zatazi…stresom, konzumovanim nadmerneho mnozstva cukru a pre niektorych ludi mliecnych potravin zial zatazujete svoj organizmus, ktory na to reaguje…mam odskusanu dietu s vylucenim vsetkych jednoduchych cukrov teda aj bielej muky a mliecnych vyrobkov…afty sa nevracaju…akonahla do svojho jedalnicka zaradim problemove potraviny hned telo reaguje…bohuzial niektori sme velmi citlivy na dnesne potraviny a jedinym vychodiskom je striedmost…je to trochu tazke, ale zit s aftami je podla mna horsie…ak chce niekto nejake info napiste mi…

Afta postihuje az 1/4 dnesnej populacie bez ohladu na vek a pohlavie. Existuje vela vplyvov, ktore sa este nepodarilo potvrdit a tak ich pricina nieje znama. Medzi hlavne faktory vzniku patri dedicnost, vek(vyskyt v detstve a v dospievani, po 35 roku je vzacnejsia a u bezzubych paciento sa neobjavuje), alebo afta vznika v dosledku autoimunej reakcie a takisto aj psychicke vplyvy ovplyvnuju vznik aft. Liecba je ucinna pomocou antiseptik-chlorhexidin, triklosan, benzidamin. Ucinne su aj vitaminy-Pyridoxin 3krat tableta, Acidum follikum-2 krat tableta na dobu 6 tyzdnov. Viac informacii sa mozete dozvediet aj na www.smileclinic.sk Viac informacii poradi aj dentalna hygienicka Barbora Benova

ja mám momentálnme teraz afty a mám pocit že mi furt niečo stojí v krku úplné zlý pocit…

ja som pozivala IOX a zmyzlo mi to tak do cca tyzdna:)

mam v ustach maly vred prekusila SOM HO A TERAS MI NECHCE ZMIZNUT ,prekaza mi co mam s tym robit ???

Ahoj(te), taakze pridavam moju skusenost - myslim ze pozitivnu. Ak vas trapia afty v ústnej dutine, vrelo odporucam pouzivat LISTERINE - ustnu vodu. Som prikladom toho, ze pomaha. Afty sa mi tvorili kazdy mesiac, cca 1 az 2 naraz. Zacal som pravidelne pouzivat LISTERINE a pozor, cca 4 mesiace sa mi nespravila ziadna afta;) Potom som na chvilu skusil prestat a afty sa objavili opat. Cize je nacase zohnat dalsiu flasku :slight_smile:

Ahoj(te), taakze pridavam moju skusenost - myslim ze pozitivnu. Ak vas trapia afty v ústnej dutine, vrelo odporucam pouzivat LISTERINE - ustnu vodu. Som prikladom toho, ze pomaha. Afty sa mi tvorili kazdy mesiac, cca 1 az 2 naraz. Zacal som pravidelne pouzivat LISTERINE a pozor, cca 4 mesiace sa mi nespravila ziadna afta;) Potom som na chvilu skusil prestat a afty sa objavili opat. Cize je nacase zohnat dalsiu flasku :slight_smile:

Aftózne choroby – afty sú patologické zmeny ústnej sliznice, ktoré sa prejavujú oválnym alebo okrúhlym defektom povrchu sliznice, veľkosti 1-5 mm. Vyskytujú sa na sliznici líca, jazyka, mäkkého podnebia a sliznici ďasien. Afty sú ostro ohraničené a obklopené úzkym lemom sýtočervenej farby. Povrch áft je pokrytý pevne lipnúcim žltkastobeľavým povlakom. Býva aj stomatitída a zväčšenie regionálnych lymfatických uzlín. Afty sa môžu vyskytovať ojedinele ako solitárne afty ale aj chronicky sa opakujúce ( recidivujúce) afty.

Príčina: Predpokladá sa vírusová etiológia ale aj súvislosť s tráviacimi poruchami / gastritída, vredová choroba, pankreatitída, hnačky/, poruchy výživy a hormonálne poruchy ( poruchy menštruačného cyklu).

Liečba: Zameriava sa na tráviace poruchy a poruchy menštruácie. Podávajú sa vitamíny, virostatiká, širokospektrálne antibiotiká alebo imunomodulanciá (levamizol), Imudon. Výplach úst sa robí antiseptickými roztokmi.

caute ja som sa tiez mavala afty strasne dlhy cas asi cca 10 rokov som sa trapila skusala som geliky, spreje, babaske recepty ale nic mi nezaberalo…lekari mi tiez nevedeli poradit vobec az ma raz poslali na imunitu a tam mi zistili ze som alergicka na vajecne bielka… odvtedy sa ich snazim nejestt a afty mi uplne zmizli teda pokial si nedam vajicko :))) a to sa mi to stale zhorsovalo spociatku som mala 1 ale potom uz naraz aj 4-5… tak to je moj poznatok,skuste imunologa :slight_smile:

Zdravím , mám tiež afty , je to normálne , nieje to niečo vážne keď sa nám v ústnej dutine robí niečo také hrozne boľave , dá sa s toho dostať niečo vážne , ja beriem B-komplex a natieram si to Herbadentom ale stále sa mi to opakuje a vždy na to iste miesto , čo mám robiť

skuste vysuchat opraskovym cukrom. nestipe to tak ako kvapky…

zaručene účinný liek na afty…rozdrviť jednu tabletku panthenolu, jednu riboflavínu a jednu pyridoxínu. Zmiečať to z jednou kávovou lyžičkou vody a potierať viac krát denne. Tie tabletky sú B vitamíny. Po 1-2 dňoch sa afty určite zbavíte, mám to už pár rokov odskúšané…

ak ma azbestovu hubu, tak kludne :slight_smile:

tiež som ich mávala každú chvíľu…v nejakej “bylinkovej” knižke som si prečítala: odvar z orechových listov…vyplachovať a vyplut…už som ich nemala roky, ale sušené listy mám stále v zálohe.

Mam 18rokov a afty mam asi od 9tiach. Zvykol som si, spociatku pomahali tiez rozne vodicky, tinktury, atd… ale telo si ako keby zvyklo a casom to uz nezabralo, akurat lokalne na par minut znecitlivelo, vystipalo… ale o hodinu, dve to bolo opat neprijemne. Zit sa s tym da, ale je to naozaj neprijemne. To, co ma teraz trapi extremne je afta v hrdle az za jazykom. Nicim tam nedociahnem, naplo by ma, je velikanska, boli ma kazde prehltnutie slin, trochu aj kred rozpravam, proste toto je najhorsia afta aku som kedy mal. Nic na natieranie nepomoze, kedze tam nedociahnem, fakt neviem co s tym robit :frowning:

Ahoj. ja som mal tiez aftu az za jazykom a pomohlo mi ked som citil ze sa tam tvori cmulat Mullerove pastilky s kajeputovym olejom. Vyskusaj.

Tak to si trafil klinec po hlavicke, prave tie cumlem o sto sest, nic ine nepomaha, akurat teraz mam so salviou, ale zajtra si idem kupit dalsie, tak skusim tie co spominas. Ked si dam tuto, kym ju cumlem, prestan boliet, ale za 5min sa rozpusti, potom este asi pol hodinu relativne pokoj a zase sa bolest vrati…

Skuste peroxid vodika 3% zriedeny s vodou vyplachovat pusinku, alebo borax glycerin, a do tretice gencianova violet urcite sa potom mozte bozkavat bez obav :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: vsetko vam nabalia v lekarni…

mne pomáha aj propolis :slight_smile: