Endometrioza

ahoj Lucy;)
Ja som par dni po operacii endometriosis, u mna sa to riesilo laparotomiou cize rezom v podbrusku. Tiez som ju mala dlhsie mozno aj 2-3 roky a bola som na stazi v zahranici a tam mi to vlastne zistili aj lokalizovali. Bola som operovana, ale mala som perfektneho lekara ktory nezanedbal ani moj diabetes teda cukrovku prveho typu. ( ja som ju uz mala asi 4 roky). Moj lekar mi spravil ultrazvuk, stanovil hypotezu ktora nakoniec vysla a bola to endometrioza cca 10cm. Cize ultrazvuk a taktiez aj krv vela prezradi najma tie onkomarkery ked su zvysene tak je tam pritomnost cysty ci endo, ale definitivna je az histologia.
a ako sa mas teraz? aka bola ta hormonalna liecba? pise sa tu o tom vselico, ale pre kazdeho su individualne pravidla, len chcela by som vediet ze ako si to znasala ty ako diabeticka…dakujem

Ja som prekonala operaciu kvoli endometrioze pred 19 rokmi,klasicky rezom cez brucho, mala som velke mnozsrvo lozisk a po operacii som absolvovala hormonalnu liecbu tabletkami.Bolesti sa trocha zmiernili,ale endometrioza sa mi nevratila.Je pravda,ze mam len jednu dceru,ktora sa mi narodila pred urcenim diagnozy,mala som rizikove tehotenstvo,o viac deti som sa nepokusala,az po 15 rokoch,to som ale mala uz 39 a potratila som. Baby,da sa to liecit a da sa to zvladnut.Nedala by som sa odradit strachom z hormonov,stoji to za to.Dnes mam 48 rokov a moja operacia kvoli endometrioze bola jedina.Drzim vam palce,ktore chcete babo,je lepsie sa dat do poriadku,mohlo by vas ohrozit mimomaternicove tehotenstvo,aspon mne to takto bolo povedane.Moja liecba hormonami trvala asi dva roky.

Ahojte, po prečítaní týchto príspevkov mi je už teraz zle.Pred týždňom som bola na laparoskopii, pri ktorej mi našli tiež túto pliagu endometriózu. Zajtra idem po výsledky a stanovenie hormonálnej liečby, z ktorej mám naozaj strach, z tých vedľajších účinkov.Príznaky som mala presne také, aké sú tu opisované-bolesti v podbrušku, na pravej aj ľavej strane, pobolievanie, pichanie a mám ich stále.Skúšal niekto aj nejaké prírodné produkty?

Ahoj Katy,nicoho sa neboj,ja uz mam tu liecbu za sebou,bolo to sice tazke,ale teraz je to fajn…bolesti mam sem-tam,ale nie su take hrozne ako pred operaciou a pred zacatim liecby…uz mam 2.menzes od skoncenia liecby/inak tentokrat je dost bolestivy/nuz ale to patri asi k tomu…neboj sa,zvladnes to…bude dobre,drzim ti palce…

Ahoj Ivka,prosim ta, ako si reagovala na liecbu-na injekcie?Kedy sa tak dostavovali tie vedlajsie ucinky?Ja som dnes dostala prvu, no zatial mam taky akoby “pocit uzkosti vo vnutri” a sem tam teplo-ako ked mam teplotu a trosku sa mi toci hlava niekedy, ale da sa vydrzat-zatial.A toto bude každý deň?

Ahojte.ja som bola operovana minuly rok v juni LSK.a zistili mi endometriozu.mala som aj zrasty na mocovom mechury,nejaku bielu a hnedu endometriozu(to som sa dozvedela az teraz ked som si zobrala od svojho lekara vypis z karty,kedze so mnou nic nerobi)bolesti po operaci mam vacsie.kazdy den non stop! niekedy su mierne len pichanie v podbrusku,niekedy mi je tak zle,ze sa mi chce z toho plakat.Vyhladala som odbornika,prisla k nemu a ten mi povedal,ze nechape preco mam zase bolesti ked som po operacii.vysetril ma povedal mi nech zacnem uzivat antikoncepciu!ale ja som tam isla s tym ze chcem babo a on mi povie toto??ze nie som v poriadku a mozno antikoncepcia mi pomoze.menzes mam len 1 den!Doslova mi povedal ze budem pre neho tazky oriesok a v zapati ma poslal naspat k svojmu lekarovi a ten nech mi predpise antinu.ze nech si uzijem!!!mam 24 rokov a mam naozaj strach…som objednana znova na vysetrenia ale k inej doktorke tak uvidim co mi povie ona.bude to velmi dlaha cesta…

Ahoj,na liecbu som zacala reagovat hned ako ty.Prvy mesiac to bolo naozaj tazke…navaly-hrozne teplo mi bolo spotila som sa,ale trvalo to mozno 2 minutky a preslo to,depresie,pocity uzkosti,dokazala som preplakat 2 hodiny v kuse,uz ti to zacina ucinkovat,ale nebojkaj je to normalne,musis si to len uvedomit z coho to mas,pomoze ti ta liecba,neuskodi i ked je to tazke…ale zmenilo sa to po druhej injekcie uz to nebolo take hrozne,len mi ostali tie navaly,a sem tam pocity uzkosti…neboj to si telo na to zvykne a bude to fajn…po tretej som sa uz na tu injekciu tesila,pretoze som nemala ziadne bolesti…a bolo mi cim dalej tym lepsie…drzim palce…

ahojte baby , aj ja by som sa s vami rada podelila o skusenost.Ked mne zistili pred 15 rokmi tuto chorobu, mala som 24 rokov a uz bohate skusenosti s psychiatrom, pretoze tam ma odoslali drahi lekari.Nikto mi neveril, ze mam ukrutne bolesti brucha a väcsina doktorov si mylsela , ze si len vymyslam.Az som jedneho dna skolabovala a este v ten den ma operovali, mala som plne brucho krvi, pretoze mi jedna z endometrialnych cyst praskla.Odstranili mi lavy vajecnik, po operacii mi odporucali hned otehotniet ,ale vzhladom k tomu, ze som este studovala a s vtedajsim priatelom som si nebola az taka ista a stale som spekulovala, som brala teda HAK, po roku mi na kontrole zistili ze mam opät cytsy, dalsia operacia, cysty som mala aj na mocovom mechury, aj na pobrusnici , na pravom vajecniku a po operacii zistili ze mam cysty aj na plucach a na peceni…opät mi odporucali otehotniet,a le ja som bola v statnicovom rocniku a tak som to opät presunula. Neprsiel ani pol roka a ja opät na operacii…Momentalne mam 39 rokov, som bezdetna, ako 30 rocna som prisla o maternicu, viem ze existuje vela bezdetnych parov, ale pokial je tu nejaka zena , kotra stale spekuluje tak ako som to robila ja…a mylslea som si ze ved o rok bude lepsia doba na dieta moze doapdnut ako ja,po hysterektomii som musela chodit 3 roky k psychiatrovi, lebo drviva väcsina mojich kamaratok sa vtedy chvalila ake maju potomstvo a ja mlada, bez maternice a s osteporozou.tazko som to zvladala .tak baby nevahajte a pokial mate tuto dg, verte ze otehotniet je to najlepsie riesenie.

Ahojte, tiež sa k Vám pripájam. Bolesti v podbrušku, či počas menst. alebo mimo nej mám už asi 2 roky. Vystupňovalo sa to minulý týždeň, keď som dostala doslova kŕčový záchvat, manžel mi volal pohotovosť, lekár mi pichol injekcie. Na druhý deň som navštívila svojho gynekológa, ktorý má podozrenie na endometriozu. Tento týždeň idem na ďalšie vyšetrenia, ale povedal, že už mi plánuje laparoskopiu. Mám z toho všetkého strach. Hlavne po tom, čo som si prečítala Vaše príspevky…

AHOJ VIKY, AKO SI NA TOM S TOU HOMEOPATIOU. MAME V RODINE PRIPAD ENDOMETRIOZY POMERNE CERSTVO A ZASIAHLO TO CELU RODINU. LEKARI NA TO PRISLI KED NEMOHLI OTEHOTNIET. VERIM V HOMEOPATIU LEBO DCERE VYLIECILA EXEM A TO UPLNE BEZ AKYCHKOLVEK VEDLAJSICH UCINKOV A PROBLEMOV. AK MA NIEKTO NEJAKU SKUSENOST S HOMEOPATIOU PRI TEJTO LIECBE DAJTE VEDIET. DIK

Ahojte, ja mám endometriózu 12 rokov, za sebou 2 operáciu, jednu klasický rez v 28 rokoch a druhú LSK po 10 rokoch. Napriek tomu, že po prvom zákroku som si povedala, že už druhý krát nepôjdem, keď sa bolesti opätovne objavili ani som nerozmýšľala a išla som, len som si vybavila zákrok v inej nemocnici. Pred zákrokmi som mala neznesiteľné bolesti, tie som prakticky mala od destva, vždy som skončila na chirurgii s podozrením na zápal slepého čreva, ktorý sa mi ale nikdy nepotvrdil. Vydržala som to úctihodné roky. Priznávam, že po prvom zákroku som si zhruba dva roky myslela, že nepríde ten deň, keď ma nič nebude bolieť a potom to nečakane prišlo. Čo bolo veľké pozitívum hneď po prvom zákroku, prestali menštruačné bolesti. Hormonálnu liečbu som neabsolvovala, odmietla som ju. Po druhom zákroku mi operatér sám odporučil odmietnutie akéjkoľvek hormonálnej liečby, z odôvodnením, že v zahraničí sa to už nerobí, lebo to neprináša žiadne výsledky, chorobu to nevylieči, liečba vyvoláva u ženy umelý prechod (neprirodzený stav) a rozhádže jej to celý hormonálny systém. Jediná šanca, je len chirurgické odstránenie ložísk. So svojím rozhodnutím som spokojná. Keď sa ložiská objavia, pôjdem znova na zákrok. Podľa môjho lekára endometróza nie je dôvodom na odstránenie maternice, pokiaľ je zdravá. Snažím sa žiť zdravo, pijem veľa ženských čajov, hlavne alchemylku obyčajnú a tvárim sa, že som zdravá, proste si chorobu nepripúšťam. Má nás len to potešiť, že od roku 2008 bola endometrióza zaradená medzi civilizačné choroby, tak ako cukrovka. Čo sa týka detí, po mojich skúsenostiach by som to rozhodne neodkladala. Po prvom zákroku mi dali 1% šancu na otehotnenie aj to len do jedného roka. Deti nemám. Kočky držte sa a nepodávajte sa tomu.

baby, práve som bola u lekárky. Objednala ma na laparoskopiu s podozrením na endometriozu. Po prečítaní vašich príspevkov som sa normálne zľakla. Mám 2 roky bolesti v podbrušku, niekedy veľmi silné. Chcem sa ale opýtať, či vás bolia aj kríže, pretože mňa áno…celý zadok. Lekári v podstate nevedia čo mi je a tak skúšajú všetko. (vraveli, že mám zápal sedacieho nervu…ale od toho by ma podbruško veľmi nebolelo…)

baby, práve som bola u lekárky. Objednala ma na laparoskopiu s podozrením na endometriozu. Po prečítaní vašich príspevkov som sa normálne zľakla. Mám 2 roky bolesti v podbrušku, niekedy veľmi silné. Chcem sa ale opýtať, či vás bolia aj kríže, pretože mňa áno…celý zadok. Lekári v podstate nevedia čo mi je a tak skúšajú všetko. (vraveli, že mám zápal sedacieho nervu…ale od toho by ma podbruško veľmi nebolelo…). Mám 30 rokov a nemám deti. Tak len dúfam, že sa táto diagnoza nepotvrdí.

janka,mali by ty vylúčiť či sa nejedná o chronický apendix,lebo aj ten môže robiť také bolesti,ja som endometriázu prekonala pred 10.rokmi a pravde podobne sa mi zas vrátila,síce teraz je pokoj,ale polroka som bojovala s bolesťami v podbrušku a v krížoch

Ahojte baby.mam endometriozu v juni bude rok co som po LPS.a teraz zase mam bolesti davali mi Duphaston a teraz mam Norethisteron (inak hrozne lieky mam depky a placem len tak pre nic…)Teraz cakam na menstruaciu kedze mam najprv bolesti tyzden pred aj s vytokom a ked pride menzes tak krvacam len par hodin a potom zase len vytok.Prefuky vyjecnikov mi neurobili pri LPS,nechapem preco a teraz mi budu robit RTG maternice a vajecnikov,neviete ake to je vysetrenie.je to len rontgen tak neviem co mi tam budu robit,da sa cez RTG zistit priechodnost vajecnikov???

Ahojte chcela by som reagovat ja som tiez pred rokom zistila ze mam endometriozu a tiez som brala diferelin ako ty a dalo sa to takze odporucujem nie kezdy sme rovnaky ale mne to ako tak pomohlo tak drzim palce aj tebe .

Ahojte prosim vas kto uz mam skusenost s otehotnenim s tojto pliagou , ja by som rada mala o rok babo ale neviem ci to bude mozne budem rada ked mi dakto odpise .

ahojček, ja som mala LPS pred troma rokmi a potom následne na to pol roka hormonálnu terapiu inj. Tiež som mala také stavy ako ty, plakala som kade som chodila, mala som depky - už len skočiť z mosta, návaly- povedala som o tom lekárovi a nasadil mi nejaké hormóny, ktoré berú ženy v prechode, potom mi tie stavy ustúpili- takže skús sa spýtať. Inak endometrióza je nevyspytateľná potvorka a po čase sa zasa vráti. Ja mám po troch rokoch rovnaké stavy ako vtedy a o mesiac som objednaná na novú LPS. Takže prajem veľa šťastia .Denisa

Ahojky Denisa.A mozem sa spytat,mohla si po prvej LPS otehotniet???mna vsetci posielaju na umele oplodnenie.ale mne sa to zda skoro ved len rok sa snazime…lieky som uz vysadila,vazne sa to neda a hlavne vtedy ak ta nevie pochopit okolie!!!

ahojte,aj mne zistili endometriozu,bola som laparoskopicky vybrať cystu a hned som začala brať injekcie decapeptyl- tak nejako sa volaju na zastavenie menštruacie.mám 6 injekcii a o 3 týždne beriem poslednu.môžem napísať všetko je to v pohode,vobec som nepribrala,len v noci mám občas navaly z tepla.držím Vám všetkým palce a hlavne želém veľa zdravia.majte sa