Endometrioza

Ahojte,som jedna z Vás,tiež mám endometriozu,som rok a pól po operácii a začala som krvácať mimo menštruácie a pri poh.styku poslali ma na diagnostickú kyretáž a výsledok znel endometrióza sa vrátila…v utorok idem lekárovi a som zvedavá čo mi povie ale ďalšia operácia ma určite neminie…držte sa ženušky nič iné nám nezostáva…

Ahojte,som jedna z Vás,tiež mám endometriozu,som rok a pól po operácii a začala som krvácať mimo menštruácie a pri poh.styku poslali ma na diagnostickú kyretáž a výsledok znel endometrióza sa vrátila…v utorok idem lekárovi a som zvedavá čo mi povie ale ďalšia operácia ma určite neminie…držte sa ženušky nič iné nám nezostáva…

Ahoj baby,som uz po troch LPS,od troch doktorov potvrdena trvala neplodnost,casom som sa s tym zmierila a to vsetko kvoli tejto pliage ktrej sa clovek nejde zbavit,cakala ma stvrta operacia,uz som lezala na operacnom sale,pichli mi naladovku,doktor mi urobil posledne sono a vtom mi oznamil ze som tehotna,bol to pre mna riadny sok,nevedela som ci sa mam tesit alebo plakat,ale dnes som stastna a dakujem panu Bohu za moje drahe dievcatko,pretoze je to mozno jedine dietatko,ktore mi bolo dopriate,doktory tvrdia,ze porodom sa to z tela vyplavi,verila som tomu,ale o necele dva tyzdne ma caka dalsia operacia…

Ahoj Majka,čítala som si tvoj príspevok a chcela by som vedieť či Ťa operovali aj 2x a ako to dopadlo?Ja som bola operovaná pred rokom a pól a znovu sa mi to vrátilo a velmi sa bojím čo bude nasledovať…prosím odpíš a vopred ďakujem…

Ahojte.
Zijem v Taliansku a pred tyzdom som po treti krato volal prvu pomoc kvoli bolestiam v podbrusku. Mam 29 rokov a vlastne sa este nechystame mat deti. Bolesti v podbrusku ma chytia cca 1x do roka take, ze musim na prvu pomoc. Sprevadzane su chutou na zvracanie a strachom ze odpadnem/nizky krvny tlak.

Uz pred rokom povedali ze asi endometrioza, ale nic nevidno, tak by chceli robit Laparoskopiu aby to mohli vylucit. Co odporucate??

Dakujem.

vela sa pise o endometroize, o jej liecbe, laparoskopii. Ako vznika? Z nasich, baby, skusenosti? tiez som po laparoskopii,endometpioza.Hormony som odmietla budeme sa snazit o babo. fajcite? prekonali ste zapal? studene nohy? alebo dedicne? ja fajcim, fajci kazda z vas?, aby sme mohli vylucit jednu z pricin vzniku tej choroby

ja nefajcim. moja mamka vravela, ze mala take bolesti, ze isla skrabat steny. ale s prvym porodom to preslo.
trochu mam strach, bo tu na fore sa pise ze vela sa snazia o deti a nic. citala som nemecke forum a tam ten problem nemaju. vraj to nie je dokazane, ze sterilita ide ruka v ruke s endometriozou. tak neviem…

ahoj Gabika, je to pravda ze po porode zmiznu menstruacne bolesti, tiez som volala sanitku, odpadavala ale to nemusi bit spojene s endometriozov, endometriozu mi objavili 10 rokov po porode, ale aj teraz ziadne bolesti nemam okrem obcasneho pichania v podbrusku. Skus pit caj alchemilku, mysi chvost a hlavne enzymi, aby sa ti netvarily cisty. Alchemilka je dobra na spevnenie maternice. tak drz sa.S laparoskopiov sa neponahliaj, este nemas deti

mam 34 a 12rokov som vydata,dlho sme sa snazili o babo,ponukli mi urobit laparaskopiu,ani som v zivote ne mala ziadne bolesti a predsa zistili ze mam endometriozu.brala som pol roku hormonalne injekcie a po skonceni liecby uslo este 3 mesiaca a zostala som tehotna.ne riesila som hormony preto ze som tuzila po dietatku a vedela som ze ina moznost nie je a uz aj ten vek.alina nevahaj s hormonami preto ze ako vies ta endometrioza nevyliecitelna iba zmizne nacas alebo ked ma zena klimax ale vtedy uz je na babo neskoro.

Ahoj Alina,dakujem za info.
no ja praveze bolesti nemam ani som nikdy nemala. od 18nastky som brala antikoncepciu, teraz 1,5 roka neberiem nic. v priemere ma boli tak raz za rok brucho, ale tak, ze musim volat prvu pomoc. tak neviem. nemyslis, ze ak sa eventualne cysty neostrania moze vzniknut sterilita?

Mne po RTG matrenice povedali, že mám vajíčkovody priechodné, dnes som sa vrátila z nemocnice po laparoskopii a až tam (počas LPS) prišli na to, že pravý vaječník je nepriechodný a ten druhý len tak tak. Takže ja RTG maternice neverím. Okrem toho mi odstránili ložiská endometriózy z ovárií a cez vagin. sono nebolo nič vidno, tvrdili, že všetko je OK. Tak som stratila dva roky.

Gabika, vodove cysty mi zmizli, ked som uzivala wobenzym, vit E,B,jod, pila som tie caje co som ti odporucila, po troch mesiacoch mala som silnu bolest v bruchu a na to skaredy hnedy vytok, na prehliadke mi podtvrdil ze vodove zmizli, zial nie endometrioza.Na 4D ultrazvuku dobry doktor ti povie o aky druh cisty sa jedna, aspon mne to vyslo.

ahoj Katka, diki za radu mame jedneho syna, manzel tuzi po druhom babu, samozrejme aj ja, uz tri roky sa pokusame bezuspesne, podstupila som laparoskopiu, pocula som nazor od doktora ze ked sa ma objavit tak to je jedno ci po polrocnom lieceni, ci hned, ked mam otehotniet tak by sa to mohlo stat aj teraz, ved mam vaickovody priechodne, ci Ty mas inny nazor alebo vedomosti, vopred diakujem

Vsetky vas srdecne zdravim. Dnes som sa vratila od doktora s tym ze mi nasiel 2 nadory na pravom vajecniku. Lavy uz nemam :frowning: - kvoli endometrioze mi ho museli odstranit pred necelym rokom. Vsetko sa to zacalo este 7 rokov spat - nasli mi endometriozu a musela som na LPS - po nej som brala hormonalne lieky pol roka a potom mi doktor povedal ze do roka by som mala otehotniet. Priznam sa ze som sa s tym stale zaoberala - velmi som tuzila po babatku. Nastastie alebo na nestastie som sa dostala do obdobia kedy som o tom nemala ziadny cas premyslat a po roku a pol po LPS som zistila ze som tehotna a narodilo sa nam dievcatko. Samozrejme ze s manzelom sme chceli surodenca pre malu a ono to vyslo - dva roky po prvom porode sa nam narodili dvojcata - opat dievcata :slight_smile: - splodene prirodzenou cestou. Asi rok a pol po druhom porode mi objavili cystu - endomerioza - takze som musela na odstanenie vajecniku - pretoze to bolo vacsie ako cely vajecnik. doktor mi po operacii povedal - ze za takych 6 rokov to mam znova a ono nepresiel ani rok a uz mam znova cysty . Teraz ma caka komplet odtranienie druheho vajecniku a tiez maternice. Je to hrozny pocit - prechadzat znovu tym vsetkym - ale patrim k tym stastlivcom co sa mozu tesit z troch krasnych zdravych deti. Drzim vsetkym palce …a nezabudnite…nadej umiera posledna.

Alina30 a ostatne zeny,ja ked uvazujem o roznych chorobach,tak si kladiem otazky aj smerom k psychickym pricinam,/je to aj moja profesia/Ak sa jedna o ochorenie gynekologicke,myslim skor chronicke ako akutne,/chronicke vytoky,cysty…/tak zacinam uvazovat o osudoch zien v zenskom rode…matka,babka, prababka a dalej…co prezili, co vsetko vplyvalo na ich zensku dusu pocas ich zivota.kolko mali potratov,mrtvo narodenych deti,v akych citovych a sexulanych vztahoch zili s muzmi,ako prezili vojny,ake zverstva predkyne zazili,videli vo vojnach /znasilnenia,zabitia…/apod…mam nazor,ze zenska dusa je vo svojej podstate velmi nezna,citliva,a prebija sa zivotom ako najlepsie vie a musi so vsetkymi trapeniami, radostami,starostami, a ze vsetko co vplyva na zensku dusu sa nejakym sposobom odraza aj na jej tele.Hovori sa tomu psychomatika a väčsina dnesnych lekarov uvazuje cisto bilologicky,a nehlada suvislosti s dusou zien a uz vobec nie s dusou zien z hladiska rodu.To sa zhrna pod pojem dedicne,ale ja aj niektori kolegovia to vnimame tak ako pisem. uz existiju aj psychosomaticke kliniky,kde aj gynekologicke veci skumaju v suvisloti s psychikou zeny.,pretoze ,ak mi zistia akukolvek gynek.diagnozu,samozrejme,ze ma to ovplyvnuje aj psychicky,ako sa s tym citim ,do akej miery v pohode.nepohode,ako sa obavam,vysporiadavam,ako prijmam ja svoju citlivost,alebo zranitelnost, a seba samu s nou atd…je to na dlhsie.Ak mate niektore chut a oslovuje vas to,mozete skumat aj vplyvy a priciny na duse zien vo vasom rode,aj svoju dusu v spojeni s ochorenim…Osobne v tom vnimam velke prepojenie so zenskymi aj inymi ochoreniami.
R.S.

Ahojte. Mam 26 rokov, som bezdetna, tym by som asi zacala. Sialene bolesti pocas menstruacie som mavala cely zivot a nikto s tym nikdy nic neurobil. Az, kym som sa skoro nepredavkovala ibalginou. To som uz ale bola na ceste na gynekologiu, kde mi asi po 3 rokoch znova nasadili antikoncepciu. K lekarovi som chodila na pravidelne prehliadky a nic nebolo badatelne. Asi po pol roku mi povedal, ze mam cystu na vajecniku. O to vacsie bolo moje prekvapenie, ked mi po operacii - mam rez ako po cisarskom porode povedal, ze mam vonku aj vajecnik, pretoze bol nefunkcny. Ked som sa pytala, ako k tomu prislo, povedal mi, ze sa mi zrejme zblaznili hormony. Hned po operacii som sa dozvedela, ze babatko bude mozne iba umelym oplodnenim. Po operacii ma zacal moj lekar liecit hormonalne - klasika - pol roka bez menzesu. To bolo sveta zit. Ziadne bolesti, ziadne problemy. Konecne som zacala zit. Prvy menzes - prva kontrola. Dalsia cysta a diagnoza endometrioza. Lekar ma nechce zatial rezat. povedal, ze to vyzera docela dobre, hmm, mam nadalej sialene bolesti, z cysty ma bolieva rameno, co je este horsie ako samotne menstruacne bolesti, pri sexe. Vlastne, ani nan nemam chut, pretoze ma vsetko boli, cely mesiac krvacam a ked sa mi nahodou podari nejaky ten den bez krvi ci vytokov a nahodou sa mi podari aj sex, isto krvacam po nom. Sialene sa potim, priberam, mam akne, ake som nikdy nemala. Kazdy mi radi, aby som co najskor otehotnela, co je ale zase problem pre mojeho priatela, takze rozmyslam nad umelym oplodnenim a modlim sa, aby mi dali spermie anonyma, aj ked som - snad raz budem slobodna mamicka. Viem, aky priebeh moze mat tato choroba a o jeden vajecnik som uz prisla. Mam strach, no nepomozem si. Kvalita mojho zivota sa rovna nule a o psychickom rozpolozeni a depresiach ani nehovoriac. Drzim palec kazdej jednej, ktorej sa tato pliaga tyka.

Ahoj Sisa, prečítala som si tvoj príbeh, náhodou si čítam, čo je to vlastne ta endometrioza. Asi to nemáš lahké, ale držím ti palce a uvidíš, že všetko dobre dopadne a karta sa obráti, s pozdravom Katka.

Katulik, zlatunka si, dakujem krasne. Ale nie je to taka tragedia, ako sa tvarim. To som sa tak nejak sialene nastvala, pretoze o tom nemozem nikomu rozpravat, lebo uz kazdemu na nervy s tym leziem, tak som si dusu chcela vypisat. Dakujem este raz krasne.

Silvia, mnohe ochorenia sprevadzaju aj psychicke problemy. Skuste porozmyslat, ci by ste nemali chut vyrozpravat sa a hladat psychicku ulavu aj s psychologom,psychoterapeutom. Niekedy sa vplyvom ochorenia dostavaju ludia do zacarovaneho kruhu, z ktoreho by sa aspon ciastocne mohli dostat, novymi podnetmi odbornika zmiernit svoj smutok, alebo ako pisete depresiu, ktora urcite vplyva aj na vase fyzicke zdravie. Nizsie som uz pisala o prepojeni tela a duse, mozno vas v tom nieco oslovi.
psychologicka R.S.

Dobrý večer. Úplne náhodou som si prečítala Váš príspevok. Mám dlhoročné bolesti chrbtice a pohybového aparátu, často uvažujem nad tým, že sú síce podložené nálezy, ale môže to byť i psychického pôvodu. Už dlhšiu dobu uvažujem navšťíviť psychologickú poradňu. Zhodou okolnosti som z R. Soboty. Potrebujem na návštevu psychologickej poradne odporučranie od praktického lekára? Ďakujem za odpoveď