Endometrioza

Nina 17, neviem ako je to ku klinickym psychologom, ktori pracuju na poistovnu. Ale k sukromnym psychologom nepotrebujete. Hladajte niekoho, kto sa venuje psychosomatike-prepojenie telesnych a psychickych problemov. Mozete navstivit aj psychoterapeuta. rozdiel vo vzdelani najdete v jednom clanku na zzz.sk, ktory som pisala. Vela uspechov v skumani a ulavu vam zelam. Rita Švihranova

Ahoj Silvia, precitala som si Tvoj prispevok. Aj ja mam 26 rokov, Ibalginy pojedam ako lentilky. Ludia, ktori nevedia, co to je mat chronicku bolest, ma dost kritizuju, ze sa precpavam liekmi a ze nic nevydrzim. Mam za sebou uz dve operacie, jednu laparoskopiu a jednu operaciu normalnym rezom a tiez mi zobrali vajecnik aj vajcovod. Brala som aj HAK, ale aj napriek tomu mam opät cystu na pravo, 7 cm. Mala by sme ist niekedy v blizkej dobe na operaciu. Chcela som Ti len povedat, ze ludia ktori tuto chorobu nemaju nikdy nepochopia, co to je, ja som az vdaka tejo chorobe spoznala skutocnychh priatelov (dvoch) a uz pol roka chodim k psychoatricke. O dietati uz ani neuvazujem. Tebe drzim palce a hlavne Ti prajem, aby si mala okolo seba chapavych ludi.

Ahojte. Mám 45 rokov a už od 18-tich trpím silnými bolesťami pri menzese, ovulácii aj kedykoľvek si moje telo zmyslí, že ma potrápi. Menzes mám aj 10 - 12 dní, veľmi silný. Dva-tri dni sa bojím vyjsť z domu, lebo idú zo mňa také kusy, že ani naj vložka to nedokáže zachytiť. Trpím výtokmi a krvácaním mimo menštuácie. Keď sa “zadarí”, nie je v mesiaci jediný deň, kedy nemám výtok, krvácanie alebo bolesť v podbrušku, krížoch a mám pocit, že to niekedy prechádza až kdesi k obličkám. Za tie roky som podstúpila opakovane hormonálnu liečbu, ktorá mi zo začiatku zaberá, ale po čase mám tie problémy aj počas užívania HAK a vystupňuje sa to tak, že krvácam v kuse. Rieši sa to kyretom, chvíľu pokoj (naposledy pol roka) a opäť dookola. A to ani nehovorím o vedľajších účinkoch HAK. Zle ju znášam je mi často nevoľno, mám problémy s obličkami - opúcham, hrozne ma bolia nohy (cievy) , kvôli vrodenej očnej vade ma očná lekárka varovala pred užívaním hormónov a pri poslednej “hormonálnej kúre” som za 9 mesiacov pribrala 14 kíl. Som z toho zúfalá a tak som začala zháňať informácie, čo môže byť príčinou môjho trápenia. Vyšla mi z toho endometrioza. Ale keď som to spomenula mojej lekárke, odbila ma tým, že to by som mala iné príznaky. Viete, ako laikovi sa mi ťažko oponuje, ale myslím si, že práve toto sú príznaky endometriozy.
Za tie dlhé roky som sa obrátila na viacerých lekárov, ale nenašiel sa nikto, kto by mi pomohol. Možno som paranoidná, ale mám pocit, že nikomu z nich sa ani veľmi nechcelo zaoberať mojim problémom a strčili mi do ruky recept na HAK. Vraj sa dá zvyknúť na všetko, ale ja sa už trápim takmer 30 rokov a ďalej nevládzem. Začala som sa vážne zaoberať tým, že podstúpim hysterektómiu, len nech už mám konečne pokoj. Teraz mám naplánovaný ďalší kyret, lebo už tretí týždeň statočne krvácam. Neviete mi poradiť, či sa dá pri kyrete urobiť zároveň aj vyšetrenie, ktoré by potvrdilo, alebo vylúčilo túto diagnózu? Alebo to mám riešiť radikálne - hysterektómiou? Ďakujem vopred za každú dobrú radu.

Odporucam Vam, zmente gynekologa, ked nemate pocit ze im skutocne zalezi a rieseni. Odporucam dr. Simko, ambulanciu ma v Senci, popredny odbornik na Slovensku.

Ahojte, taketo iste problemy mam aj ja, uz som po 3 operaciach cely mesiac v kuse krvacam, hormonalne lieky nula bodov, kvalita zivota ziadna, mam 35, jedno dieta a niekolko rokov problemy s endometriozou a mam pocit, ze to vsetko skonci hysterektomiou, ach boze.

Mam 39 rokov, od 14-tich som mala strasne bolesti - lieky pri mensese proti bolesti nezaberali, v 25-tich rokoch mi zistili endometriozu. Ale podobne mi lekar povedal, ze som precitlivena. Isla som k inemu a tak som sla na operaciu. Nastala horm. liecba, samozrejme po case sa endom. vrati, pretoze bunkova forma ostane rozosiata po organizme. Kedze dnes nemam endom. v stadiu cysty neda sa diagnostikovat sonografom. Nasla som si na internete dietu - doporucenie pre nu je nejest maso ani ine zivocisne tuky a bielkoviny, ktore by podporovali mnozstvo estrogenu v krvi. Pri silnych bolestiach pocas mensesu uzivat kalcium a magnezium v pomere 1:2. Plus k tomu som si zakupila fytoestrogeny na potlacenie mojich estrogenov. Este mozes poprosim lekara, aby ti predpisal progesteron, ja ho uzivam asi od 15. dna cyklu az po menses. Toto vsetko mi pomaha. Drzim ti palce.

Ďakujem Anne a Ľubici za rady. Bohužiaľ, tú od Anny nemôžem využiť, lebo do Senca to mám takmer 450 kilometrov. A čo sa týka zmeny lekára, hľadala som pomoc u viacerých, ale ako som spomínala, mám pocit, že každý pozná len kyret a hormonálnu antikoncepciu. Dobrý lekár sa hľadá veľmi ťažko. Občas mi niektorá priateľka odporučí svoju lekárku, s ktorou je spokojná, ale napokon zistím, že je spokojná preto, lebo tam príde tak akurát na preventívku, alebo pre antikoncepciu. Kým nemusí riešiť závažnejší problém, javí sa ako dobrá, lebo je milá. Progesteron si poprosím, bola by som veľmi rada, keby to zabralo. Znie veľmi jednoducho, ale často máme jednoduché a účinné riešenia “pred nosom” a nevidíme ich. Ďakujem ešte raz za radu a podporu.

Skús tradičnú čínsku medicínu. Mne zabrala Zeď devíti draků, Tibetský klenot Cordyceps. Najlepšie Ti poradí terapeut lekár, ktorý sa venuje TCM. V BA je praktická lekárka pre dospelých, ktorá sa tým zaoberá, ale iste aj mimo BA napr. v KE sú takýto terapeuti.

Ahojte, je tu niekto s endometriozou, kto zije v Anglicku? Mam 30 rokov a tento vikend mi robili laparoskopiu, kde mi tuto chorobu diagnostikovali. V anglicku sa vsak trosku tazsie komunikuje s doktormi - mikdy nemaju cas na ziadne vysvetlovanie a tak este ani neviem, co ma caka dalej. Vraj mi nasli 5 lozisk, bez cyst, ale kedze sa uz 2 roky stazime o babatko, tak hormonalnu liecbu absolvovat nebudem. Tak potom co? Operacne cistenie laserom? Dakujem za kazdu radu.

Ahojte všetky čo máte endometriózu. Mne ju laparoskopicky potvrdili v máji. Mala som cystu na ľavom vaječníku a momentálne užívam hormonálnu liečbu - pol roka. Pred mesiacom mi bola diagnostikovaná drobnocystická mastopatia a fibradenóm prsníka. Chcem sa spýtať, či aj vy máte problém s prsníkmi, keďže aj endometrióza súvisí s chaosom hormónov? Psychicky sa veľmi zle cítim, stále myslím na to najhoršie, neviem sa dať dokopy. Potrebujem podporu, ako dokážete fungovať s tým pocitom, že niečo nie je v poriadku. Nedarí sa mi prekonať strach.

Ahojte, ja mám 31, a operovali ma vo februári, tiež som podstúpila pol ročnú hormonálnu liečbu (reagujem na príspevok Vladi) , s prsiami som problém nezaznamenala, ale hormóny jednoznačne rozhádzané mám, permanentne blbé nálady, depresie až zúrivosť a to nehovorím o návaloch, kŕčoch v kostiach a podobných veciach. Pred týždňom som mala po liečbe dostať prvú menštruáciu a stále nič, napíšte ak môžte, kedy ste po liečbe dostali menzes. Už sa chcem cítiť normálne. Ďakujem.

Píšem ešte raz ženušky, po jednom potrate a laparoskopii a po mojej pol ročnej liečbe lucrinom som si myslela, že o tejto téme viem dosť, ale po prečítaní časti vašich príspevkov, viac nie som schopná prečítať, som sa akurát rozplakala. Endometrióza je pliaga a ten liek je svinstvo, to môžem potvrdiť. Môj manžel už čaká, kedy dostanem menzes a prejde ma to a budem zase normálna. Tiež sa nemôžem dočkať. A neznášam reči, že na deti mám čas a som ešte mladá a že isto iste budem mať deti. Tak dúfam, len v tie najlepšie scenáre a strašia ma tie najhoršie. Ďakujem vám za chvíľku zdôverenia sa.

Ahojte zenusky, po dlhych dvoch rokoch skusanie otehotniet a neznesitelnych bolestiach pred a po kazdej mentruacii o bolestiach pocas pohl. styku uz ani nehovoriac mi tento tyzden lekar oznamil, ze mam pravdepodobne endometriozu. Okamzite ma odporucil na laparo aj napriek tomu, ze na ultrazvuku mi nenasli ziadne znamky tohoto ochorenia (ziadna cysta) a poriadne ma nastrasil. Neviem co mam robit, je tu aj nejaka ina moznost ako zistit toto ochorenie? Dakujem.

Aj ja zijem v UK a prave tento tyzden mi diagnostikovali endometriozu a hned ma odporucili na laparo, ty si ju uz podstupila, ake si mala priznaky, ako ti ju vobec diagnostikovali, lebo mne povedali, ze na ultrazvuku nic nevidiet, ale kedze mam symptomy, tak jedinou moznostou to zistit je laparoskopicky.

Ahojte, ja mam tiez tu pliagu. Som uz po druhej operacii. Pred dvoma rokmi ma bolesti prinutili ist k lekarovi a teraz znova a zasa ta ista liecba - pol roka inekcie a musim znova prezit tie navaly a depresie. Je to hrozne, kto to nezazil tak nepochopi. A teraz mi doktor oznamil, ze ked douzivam tie inekcie tak by som mala ist znova na laparoskopiu, aby sa pozreli ci sa mi to to tam zahojilo. Ale mne uz sa nechce ist zasa pod narkozu, tak neviem ma podobnu skusenost niekto?

Ahoj Jozefina, vidim, ze tento prispevok je uz asi rok stary, no ak by ta to akosi naslo, odpis mi prosim, ako si dopadla. Ja tiez zijem v UK, v auguste mi robili laparoskopiu kde zistili endo, no follow-up appoitment mam az v oktobri, tak vobec neviem, na com som. Ani to neviem, ci mi to vybrali, alebo nie. Dakujem. Gombicka

V 2007, keď už sme sa snažili s mužom o dieťa nejaký ten čas (5 rokov) mi zistili laparoskopiou endometriózu. Všetci doktori sa tvária, že akože nič. Ale je to dôvod, pre ktorý nemôžem otehotnieť (pravdepodobne). Zároveň mi doktor povedal, že na endometriózu je najlepšie otehotnieť. Tak to je začarovaný kruh. Tento rok som absolvovala už 2. neúspešný pokus umelého oplodnenia, kde vlastne ani nedošlo k oplodneniu samotného vajíčka, lebo vo folikuloch bola neživotaschopná bunka - proste prázdna. Už sa mi nechce ďalší pokus ani absolvovať, lebo mi to príde zbytočné a každý pokus ma stojí cca. 300 €. Asi mi zostáva už len dárcovstvo vajíčka od cudzej ženy. Je ťažké s tým žiť a súcitím tu s každou z vás. Takže len taký malý príbeh zo života s endometriózou.

Ahojte, uz zase sa vam idem vypisat. Nastupovala som do novej prace a poprosila som mojho lekara, ci by mi nemohol menzes zastavit aspon po dobu skusobnej doby. 3 mesiace som nemala menzes. Opat cela stastna, opat krasny zivot bez bolesti, vytokov a ostatnych kravin, ktore tu vsetky poznate. Prvy menzes po tom laze-plaze trval 3 dni, skoro ziadna krv, no o to vacsie bolesti.
Menzes skoncil, no ja som uz asi 15. den opat na tabletkach proti bolestiam. Vzdy nadranom sa zobudim so sialenymi krcami, od pol noci do druhej sa stale tvarim hrdinsky a o pol tretej to vzdavam a supnem aspon jednu tabletku. O pol tretej zaspavam a cez den ziadne bolesti. Najvacsi sok pre mna bol, ked som sa 9 dni po skonceni menzesu prebudila na to, ze som cela mokra. Myslela som si, ze som sa pomocila. pPavdou vsak bolo, ze som mala pyzamo ako obliate kyblom krvi.
Vylakana som utekala za svojim lekarom ale nebol tam, tak som isla k zastupujucemu. Nikdy som nevidela vyraz tvare aky mal ten zlaty pan doktor - uz starsi pan, ked som mu povedala moju diagnozu. Prva otazka znela, kolko mam rokov, ci uz mam babo a po odpovedi - 26 a zial zatial nie. Nasledovala najtypickejsia otazka, s akou sa u doktorov stretavam za poslednych 2 a pol roka- a kedy sa chystate otehotniet? Hned po tom, ako som mu vysvetlila, ze sa prave chystam opat do novej prace, som bez priatela atd., som mu stihla povedat, ze sa mu asi na tej koze budem triast, pretoze mam panicky strach z gynekologov. Povedal mi, ze po tom, co som si s touto chorobou zazila je to pochopitelne a vobec sa tomu nedivi.
Takehoto lekara by asi mali klonovat. Kedze v nasej nemocnici prave vypli prud a vybuchol v ordinacii pocitac a zastrcky, nemohol mi ani urobit ultrazvuk, ale na ten uz pojdem k mojmu lekarovi. Tento zlaty dedusko si len lamal a lamal hlavu nad mojou diagnozou a nevedel mi za svet pomoct - zase mi len predpisal lieky na tisenie bolesti. To, co mi ale povedal ma zabilo. Aj ked mi to hovoria vsetci - najlepsim liekom na tuto pliagu je otehotniet.
Vysvetlite prosim vsetkym lekarom, co mi tuto liecbu predpisuju, ze to nie je take jednoduche. Kazdy sa tvari, ako keby to bolo to najjednoduchsie na svete. Jasne, ze chcem mat svoje babatko, ale teraz uz nezamietam ani moznost adopcie. Neviem si predstavit, ako budem zase pracovat. Neviem, ako to robite vy a velmi by ma to zaujimalo. Aj ked som na chvilu mala krasny bezstarostny zivot bez bolesti, mam taky pocit, ze sa to opat cele vratilo a zial mam aj obavy, ze sa to z mojho zivota nikdy nevytrati. Mozno sem pisem nezmysly, ktore ani dokopy nedavaju vyznam, ale musela som svoje myslienky niekde usporiadat a zverejnit, pretoze ja sa uz o tomto naozaj nemam s kym rozpravat. Dakujem, ak ste si to niektora co i len precitala.

Ahoj Erika. Mne diagnostikovali endometriozu pred 3 rokmi. Dovtedy som trpela tazkostami tak ako ty, len s tym rozdielom, ze ja uz mam chvala bohu deti. Ultrazvukom ti to nezistia, len tou laparoskopiou. Bola som na operacii, kde odstranili loziska endom. a zobrali mi pol vajecnika. Nie je nato ziadna ucinna liecba. Pol roka som brala hormonalnu liecbu a naivne som si myslela, ze bude dobre. Boze ako som sa mylila. Po dalsom pol roku mi endometrioza zrecidivovala, tz. ze sa vratila. Odvtedy je to peklo na zemi, neustale bolesti brucha, krizou a o psychike a poh. styku ani nevravim. Lekari vravia, ze sa s tym treba naucit zit, vraj je to taky zacarovany kruh Operacia, chvilu dobre a znova ten isty kolotoc bolesti. Urcite si si o tom nieco nastudovala, takze asi vies, ze takto je to do vtedy, kym ti vsetko nevyoperuju alebo sa nedostanes do prechodu. Urcite viem, ze moja odpoved ta nepotesi, mozno ta aj vystrasi, ale nevesaj hlavu. Pokial to nemas potvrdene, niet sa coho obavat! Mna a vsetky zeny, co tu pisu povzbudzuje ten pocit, ze nie som jedina s tymito problemami. Prajem ti, aby ti vsetko dobre dopadlo a vela zdaru pri robeni babatka.

Zienky, skuste si precitat tento clanok: http://www.fertility.sk/special/search/prirodna-liecba-endometriozy.html S endometriozou sa da uspesne bojovat aj prirodnou cestou.