Endometrioza

Zdravím vás! Mne pred nedávnom diagnostikovali endometriózu a čaká ma laparoskopia. Chcela by som sa spýtať tých, ktoré to už majú za sebou, či po laparoskopii sa im podarilo otehotniet? Za odpovede vopred ďakujem.

Ahoj Marika, nedalo mi neodpisat, pretoze Tvoje problemy su v porovnani s beznymi endometrioznymi tazkostami predsa len zavaznejsie. Opakovane kyrety atd., velke straty krvi z toho sustavneho krvacania atd. az zvazujes hysterektomiu, nepises, ci mas deti. Kazdopadne po 30 rokoch tazkosti uz bolo davno indikovane urobit laparoskopiu a definitivne potvrdit - vyvratit endometriozu. Pokial sa potvrdi, urcite lepsim riesenim nez HAK by bola pre Teba liecba Gn-Rh agonistami / Zoladex, Enantone… / pri nich je menstruacia zastavena uplne, mas prechodne akoby klimakterium, pichas si 1x mesacne depotnu injekciu a to 3 az 6 mesiacov po sebe. Potom sa cyklus obnovi po vysadeni, ale velakrat sa nadmerne krvacanie upravi. To pravda vsetko plati len ak je pricinou ozaj ta endometrioza. Tvoj stav vyzaduje dokladnejsie vysetrenia, nie je OK ho vybavit s HAK, kym nie je objasnena jeho pricina. Ta moze byt rozna, urcite stavy moze HAK aj zhorsit. Preto nevahaj urobit koniec tapaniu a zjednat si vysetrenia, ktore sa dopatraju priciny /laparoskopia, endokrinolog. Vysetrenia atd./, drzim palce.

Ahoj, minulý rok som sa podrobila laparoskopii, diagnostikovali mi ťažkú endometriózu. Po operácii mi nasadili na pol roka hormonálnu liečbu. Doktor mi dal 6 mesiacov na otehotnenie a ak to bude neuspešné, tak v tom prípade mi ostáva iba ďalšia laparoskopia aby sa zistilo či mám priechodné vajcovody alebo potom umelé oplodnenie. Nepodarilo sa to za 6 mesiacov, ale za osem. Som tehotná, takže to vyšlo. Všetko závisí aj od Tvojej psychiky, ak na to neustále myslíš tak to nepôjde. Skús na to nemyslieť, skús to hodiť za hlavu a povedať si, ak to má byť tak to príde… tak som si to povedala aj ja a vidíš, vyšlo to. Držím Ti palce. Skúšaj to prirodzenou cestou a hlavne bez stresu. Pa

Ahoj Ivana, takže ty si hneď po operácii brala injekcie a až tak si otehotnela? Mňa operovali pred mesiacom a lekári mi vraveli, aby som hneď otehotnela alebo ak nechcem ďalšie dieťa, tak injekcie. Chcela by som dieťa, ale neviem, či sa máme pokúšať pred hormonálnou liečbou alebo brať injekcie 6 mesiacov a otehotnieť po nej. Nepôsobia hormonálne injekcie negatívne na plánovaný plod? Som bezradná. Ďakujem za odpoveď. Pá

Ahoj, ja som sa po operacii hned rozhodla pre hormonalnu liecbu. Myslim, ze je to dobre i ked je to velmi tazka liecba. Doktori odporucaju hned otehotniet preto, lebo endometrioza sa moze vratit, poskodit vajecniky, sposobit neplodnost. Otehotnela som, da sa povedat velmi rychlo. Myslim si, ze ak mas v poriadku vajecniky a vajcovody, nie je dovod preco by si nemala otehotniet. To je moj nazor, nuz ale doktori su mudrejsi ako ja. Mne sa to podarilo, tak nieco na tom bude. Urcite injekcie neposobia negativne na planovany plod. Ak beries injekcie tak neotehotnies, nemas 6 mesiacov menstruaciu, vlastne mas vyvolany umely prechod. Po injekciach, zhruba o mesiac som dostala menstruaciu. Telo sa Ti potom dava do povodneho stavu. Nastane Tvoj pravidelny cyklus a o par mesiacov ani nevies, ze si injekcie brala. Ak by to malo vplyv na planovany plod, myslim, ze doktor by mi neodporucal tehotnestvo. Nemyslis? Papa. Drzim palce.

Ahojte kočky. V auguste som postúpila laparoskopiu a potvrdili mi endometriózu. Nechcela som postúpiť liečbu, vraj tehotenstvom sa to vylieči. Mne zistili tú endometriózu (vlastne pred laparoskopiu iba predpokladali, že to bude) v januári tohto roku, keď som spontánne potratila, pritom mi zistili, aby to nebolo málo aj toxoplazmózu (na to som brala lieky, dúfam, že som sa z toho už vyliečila). Teraz sa už 3 mesiace snážime o bábätko, strašne dúfam, že to tento mesiac už konečne výjde. Len sa čudujem, ako tu píšete, že máte strašné bolesti, kŕče. Mne nebyť to tehotenstvo ani nezistia, že mám endometriózu. Nemám žiadne ťažkosti, našťastie, len nie a nie otehotnieť :- (. Liečbu by som nechcela podstúpiť, ale zas keď sa nám to nepodarí, tak budem musieť, nebudem mať na výber. :frowning:

Nemám ešte potvrdené, či je to endometrioza, ale prvýkrát mám menzes, ktorý mi trvá už 12 dní a niet konca. Prvé dni bol normálny a vyzeralo to, že aj 5-6 dňom skončí ale potom začali zo mňa vychádza malé kúsočky podobné pečienkam, ako tu ktosi opisuje. Nemám to ani silné, asi 5 krát to zo mňa za deň buchne, vymením vložku. Ale nemám žiadne bolesti, ani som nikdy nemala, ani žiadné výtoky, keď nemám menzes. Kedy to skončí, ako zastaviť to krvácanie, aby som išla k lekárke?. Poradte…

Ahojte. Mám 24 rokov. Pred rokom sa lekár vyjadril, že mám pravdepodobne endometriózu. A tak som mesiac čakala či to narastie alebo nie. A narástlo. Mávala som neznesiteľné bolesti, až také, že som občas ráno nevládala vstať z postele. Ak sa mi to aj podarilo, tak som sa veľakrát rýchlo vrátila naspäť. A taktiež som mávala časté výpadky zorného poľa. Rástlo to tak rýchlo, že v deň operácie, ktorý bol stanovený na marec 2010 som mala ľavý vaječník 6-krát väčší ako pravý. Absolvovala som operáciu a po nej hormonálnu liečbu. Po operácii sa stratili výpadky zorného poľa i bolesti. Hormonálnu liečbu som zvládala viac-menej bez problémov. Boli občas mierne návaly. Ale “užívala som si leto bez menzes”. Poslednú hormonálnu injekciu som dostala 26.8.2010 a tešila sa ako sa začneme niekedy koncom novembra so snúbencom pokúšať o naše voňavučké babatenko. Avšak naše plány zmarila len 1 vec. A to menzes. Lekár sa snaží. Žiaľ neúspešne ju vyvolať už od 25.11.2010. Tak čo bude ďalej neviem. Ale to čo ma trápi sú návaly úzkosti. Plačem kade chodím a neviem sa na nič sústrediť.

Rada by som sa vás na niečo opýtala, máme tú istú diagnózu moj mail je mjencikova@centrum.sk, ozvite sa prosím. Magda

Ahojte, ja som týždeň po zákroku. Dnes mi akurát vybrali stehy po šití. No diagnóza- Endometrióza :o( Dostala som hormonálnu liečbu na pol roka, a už teraz mám obavy ako to budem znášať. No pustím sa do toho čo najskôr, aby to bolo za mnou a aby som sa čo najskôr mohla tešiť s manželom z bábätka. Lekár mi povedal, že vlastne endometrióza zabíja spermie, preto žena nevie otehotnieť. A pre bábätko spravím všetko!

Ahojte. V podstate ani neviem ako mam zacat mam len 20 rokov a uz pomaly rok mam neskutocne bolesti pri menstruacii. V prvy den sa nemozem postavit ani z postele, niekedy to zajde az do takych krajnosti, ze nezjem nic, len vkuse vraciam. Taketo priznaky mavam len v 1. den. Menstruaciu mam normalnu, sice nepravidelnu, cyklus nmavam cca 30-33 dni a kramy mi trvaju 6 dni. V poslednom case dostavam az krce do stehna, ktore trvaju aj niekolko hodin. Bola som s tym u lekarky ta mi povedala, ze je to pravdepodobne endometrioza a ze sa to neda zistit nijako inak len laparoskopicky. Len ja mam z doktorov, operacii a vseobecne nemocnic, panicky strach. Doktorka mi predpisala lienky, ktore musim uzivat na 15 den od menstruacie. Brala som sice len 1. balenie ale nepomohlo. Dokonca som mala pocit, ze sa to este viac zhorsilo. Po vasich prispevkoch sa fakt velmi bojim. Tiez sa s priatelom pokusame o babatko, ale nejak sa nam nedari. Uz aspon viem preco. :frowning:

Sima, skus si davat denne lanove semeno a magnezium, ktore posobia na uvolnenie svalov a maternica je tiez sval. Dalej sa nahrievaj napr. el. deckou alebo temoflasou, ak mas bolesti. Dostat ich v zdrav. potrebach, Drogerie Markt aj inde. Mozes zajst aj za homeopatom, alebo aj na akupunkturu. Ak mi napises svoj mail, poslem ti poslat kontakt v Ba, ak si inde mozem zistit lekarov homeopatov. Okrem toho existuje aj akupresura, su miesta - body na tele, ktore si mozes stiskat a posobia na energeticke drahy, tym aj na maternicu. Lekara, ktoreho mam na mysli - ten sa zaobera aj akupunkturou aj homeopatiou. Mozes podstupit aj doporucene vysetrenia a zaroven sa liecit aj alternativnou medicinou. Mam s tym dobre skusenosti. Okrem toho by som skumala aj historiu v tvojej rodine a aj zensku liniiu, problemy a rozne psychicke zazitky v zenskej a muzskej linii tvojho rodu. Pozeram sa na zdravotne problemy z hladiska sirsich suvislosti, co nie je na Slovensku az tak bezne. Co si o tom ty myslis? Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

Ahoj, ja som pred 6 timi rokmi podstúpila operaciu, klasicky, lebo laparoskopicky sa to nedalo, a tak som povedala, že ešte plánujem miminko, a doteraz sa nám to nepodarilo a už sa ani nepodarí, lebo mám už 40 rokov a je veľmi malá pravdepodobnošť. Najhoršie, že lekári ti ani nepovedia, že po tomto zákroku šanca na otehotnenie je dosť malá. Inak brala som tiež hormonálne tabletky Novinete a úplne v pohode. A dnes už medicína pokročila, tehotnosti sa dá celkom pomôcť, ale ja už nebudem riskovať, lebo mám už 2 deti.

Ahojte. Volam sa Daniela a endometriozu mam potvrdenu uz 3 roky. Najskor to bolo celkom v pohode, bolesti som mala iba pri menzese, ale boli neskutocne, tak ma doktror poslal na operaciu. Po operacii som mala pol rocnu hormonalnu liecbu, ktora bola priserna - navaly tepla, zvysenie hmotnosti, atd. Pred rokom som uz mala bolesti take, ze som myslela, ze umieram, nebolelo ma len brucho, ale aj krize a prava noha az po koleno. Tento rok v januari som bola znova operovana, s tym ze mi odstranili cistu s laveho vajecnika a na pravom vajecniku mi ju nechali, lebo mam okolo neho omotane hrube a aj tenke crevo. Vyriesit sa to da len tak ze by mi docasne urobili stomiu (to je vyvod hrubeho creva do brucha), no doktor co ma operoval povedal, ze najskor to skusia liecbou (opat hormony, cize umely prechod) a ak by to nepomohlo, tak potom uz ta operacia. Ta stomia by bola docasna len na 6 tyzdnov, pokial by sa to vnutri cele vyhojilo. Uz mi pichli 2 injekcie, mam strasne navaly, koli comu sa v noci stale prebudzam, ale mam pocit, ze to vobec nezabera. Uz 2 dni mam znova strasne bolesti nohy, brucha a aj krizou. Nezaberaju mi na to ziadne tabletky od bolesti takze trpim ako k… Neviem kedy toto utrpenie konecne skonci, ale mavam take bolesti, ze by som najradsej umrela ako takto trpela. Toto nie je zivot, ja ho nezijem len prezivam a prezivam ho s ukrutnou bolestou. Bola by som rada, keby mi odpisal niekto, kto ma podobne problemy, lebo vela ludi toto nepochopi. A som rada, ze aspon tu sa takto mozem vyspovedat. Viem, ze vela zenam alebo dievcatam, co maju endometriozu toto neposkytne ziadnu ulavu, ba mozno vam to nazenie vela strachu, ale ja to potrebujem zo seba dostat von aspon takto. A este by som rada odkazala tym, co maju co len podozrenie na endometriozu, aby sa s tym nezahravali a liecili sa cim skor, aby nedopadli tak ako ja.

Ahojte, nedalo mi reagovať na Vaše starosti s endometriózou. Ja som ju prekonala pred 6 rokmi. Najprv mi povedali, že to vyzerá ako enodmetrióza, ale po laparoskopii sa to nepotvrdilo, t.j. ani ma neliečili. O rok prišla ďalšia rana, opäť cysta a tentorkát sa preukázala endometrióza. Môj lekár mi nechcel predpísať Zoladex a tak mi ho predpísal operatér na 3 mesiace (je to veľmi drahá injekcia). Povedali mi, že bude zázrak ak otehotniem. O 7 mesiacov po preliečení Zoladexom som otehotnela (zmenili mi prostredie a išli k moru na dovolenku). Teraz mám už dieťatko. Hneď mi dali antikoncepciu, aby cysty neprišli. Ja som ju však postupne vysadila, lebo už ma to nebavilo stále do seba pchať lieky. Teraz mám opäť cysty na vaječníkoch. Už sú 6 cm a lekár mi dal Duphaston. Ak mi to neprejde, čaká ma tretia laparoskopia. Píšem len, aby som vás ukľudnila, aby ste nezúfali, ako ja. Určite je aj po endometrióze nádej, že budete mať dieťatko. Veľa úspechov.

Ahojte. Ja som bola na laparoskopi pred pol rokom a povedali, ze ak do pol roka neotehotniem tak pojdem znovu. Prave vcera som sa dozvedela, ze som tehotna a som hrozne stastna. Viem, ze je to tazke, ale da sa to. Tymto sa chcem podakovat celej trencianskej gynekologii za to, co dokazali. Su to skveli lekari a sestricky a hlavne, ze vzdy povedia pravdu a vysvetlia vsetko dopodrobna. Obrovske dakujem.

Ahoj, ja to tiež poznám, viem sa vžiť do tvojej situácie, mala som tú endometriozu a znovu to asi bude to, pokecala by som s tebou, nechaj na seba email, alebo telef. kontakt.

Ahojte babulky. Davno som tu nebola. Takze mam za sebou prve neuspesne KET a teraz cakam ako dopadne nas druhy pokus. Zacinam sa bat, ze Endometrioza mi v tom tehotenstve zasa zabrani. Je tu niekto komu sa podarilo otehotniet?

Ahojte, ja trpim endometriozou asi 5 rokov, nastastie dcerka ma uz pomaly 11 rokov, takze to prislo neskor. Som uz po laparoskopii a dvoch hormonalnych konzervativnych liecbach (umely prechod). Bolesti sa vsak vratili, aj ked neprejdu az do takych, ze musim siahnut po Tramale. Velmi dobre mi robi suche teplo, mam taky termonfor do mikrovlnky. Pomerne horuci si prilozim na podbrusko a tiez na pravu slabinu, kde to vyraza najviac, potom az do konecnika. Odporucim vam vsak uzivanie Biopycnogenolu, co vycitala niekde moja mamina. Je to prirodny produkt, vytazok zo silice Borovice primorskej, ktora rastie vyhradne na pobreziach Francuzska. Je to jeden z najsilnejsich antioxidantov, mam pocit, ze pomaha. Ona to niekde vycitala, cielene na endometriozu. Uzivam ho rano aj vecer. Dostanete ho kupit v lekarni, ja si kupujem ten od firmy Nord. atd., robi ho aj Walmark. Skuste, mozno na zaciatok si dajte aj vyssie davky.

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, v akom veku by sa mohla endometrióza prejaviť. Mám iba 16, menzes mám od 11, ale neustále mám bolesti a posledný rok ma pri tom bolí stále pravá noha a kríže na pravej strane. Od krížov po koleno. Chcela som ísť k lekárke, ale moja mama tvrdí, že to určite nič nebude. No chcem si byť istá. Prosím, poraďte mi niekto.