Endometrioza

Ahoj Naty. No neviem Ti presne povedat, ci ide o endometriozu. Kazda zena ma svoje individulane bolesti. A zistit sa to da az pri laparoskopii, ale to by mal zistit tvoj gynekolog. Ak si nie si ista, tak proste bez k lekarovi a on Ti to potvrdi, ci to je nieco ako endometrioza. Ja mam napriklad, 1-2 dni pred menzes strasne bolesti, citim palenie a pichanie v podbrusku, bolesti pri pohlavnom styku a vacsinou mojich bolesti som nemohla zniest, tak som vzdy skoncila na pohotovosti. Takze nevahaj a chod ku gynekologovi. Vela stastia prajem.

Dobrý deň, mám 30 rokov a 10.3.2011 som dostala poslednú (šiestu) injekciu - “Lucrin”. Po laparoskopii ma pol roka liečili, vždy ku 10temu v mesiaci som dostala injekciu Lucrin. Neviete mi niekto poradiť, resp. nemá niektorá z vás skúsenosť, kedy by mala prísť prvá menštruácia? A hlavne jej priebeh by ma zaujímal. Pred liečbou som mala ukrutné bolesti. Vďaka za odpovede. L

Ahojte. Mám 26 rokov, už 4 roky mám rôzne problémy - bolesti pred menštruáciou, nafukovanie, strašné bolesti nôh, opuchy nôh, bolesti hlavy, bolesti a krvácanie pri pohlavnom styku. Po mnohých doktoroch mi jeden z nich povedal, že mám endometriózu, podstúpila som laparoskopiu (pred 2 rokmi), ktorá mi ju nepotvrdila. Diagnostikovali mi predmenštruačný syndróm. Nasadili mi hormonálnu liečbu tabletkami, 4 mesiace som nemala menzes. Podstúpila som mnoho vyšetrení, ale nič. Stále sa to zhoršovalo. Pred 2 mesiacmi som podstúpila hysteroskopiu. Výsledky boli dobré, ale predsa niečo nie je v poriadku. Každý doktor mi radí otehotnieť sa, alebo podstúpiť ďalšiu hormonálnu liečbu na dlhšiu dobu ako 4 mesiace. Vraj endometrióza. Vie mi niekto poradiť? Môže to byť endometrióza, keď mi to laparoskopia nepotvrdila? Ďakujem

Ahoj Erika. Ja osobne si myslim, ze nejde o endometriozu, oni by ju nasli pri laparoskopii. Aspon si myslim. Mne doktor povedal, ze takto volnym okom sa neda urcit, ci je to endometrioza alebo nie je, isla som potom na laparoskopiu a tam mi ju potvrdili. Ja si myslim ale, ze tvoje priznaky budu niecoho ineho ako endometrioza. Tazko povedat. Najhorsie je na tom, ze sa musis domahat vysetreni, aby Ti zistili co Ti je. Tak Ti zelam vela sil a nevzdavaj sa, pokial nezistis co Ti je. Drzim paste.

No tak musim aj ja napisat nieco o tej bestii endometrioze. Som jej nositelkou a sedi “mi na krku” oficialne 3. rok. Bola som na laparoskopii, odstranena cokoladova cysta a potvrdena endometrioza. Nejako som sa prekotulala bez hormonalnej liecby, s tabletkami na bolest a to hlavne na 4. a 5. den po skonceni menstruacie. Teraz momentalne mam pocit, ze idem zvracat, ale to je preto, ze sa mi podla mna zase robi cysta a naplna sa krvou, do toho mi vynechala menstruacia a druha akoze bola len spinenie 5 min. denne, takze mam toho plne zuby! To nie je zivot, ale zivorenie. A otehotniet? Na to ani nemyslim! Kdeze toto by sa mne pri tejto pliage podarilo! Vsetkym, ktore na toto svinstvo trpia, drzim prsty, aby sa toho aspon ciastocne zbavili, lebo vyliecit sa to neda. Az kym v patdesiatke nevyschneme. Ked ovsem po tom vsetkom dozijeme.

Ahoj Renatka, mala som laparoskopiu pred dvoma rokmi, potvrdili mi endometriozu. Po operacii som sa liecila 6 mesiacov {lucrin}, potom asi o 9 mesiacov som otehotnela, az na to, ze v tretom mesiaci mi doktor povedal, ze nevidi akciu srdiecka. Musela som ist na zakrok a plod museli vziat, strasny pocit. Teraz sa opat s manzelom snazime o babetko, ale v poslednej dobe mam opat bolesti v podbrusku, takze uvidim, ci sa mi endometrioza nevratila spat a co sa tyka teba, ak si uz otehotnela prvykrat, tak sa to podari aj druhykrat, neboj sa, po zakroku to trva aj rok a pol, kym sa to opet podari. Drzim ti palce a bud trpezliva, papa.

Ahoj Ivanka. Dakujem za odpoved. Ja som sa po laparoskopii odmietla liecit tou pol rocnou liecbou, tak sme povedali Dr., ze sa budeme snazit o babatko, ale po 2 rokoch snazenia nam zistili dalsie komplikovane zdr. prob., kvoli ktroym nemozme mat prirodzenou cestou babatko. Tak sme po druhom umelom olpdneni a chvala Bohu sa to podarilo. Zacinam 3 mesiac, no dufam, ze bude vsetko OK. Tebe prajem co najrychlejsie, aby si otehotnela. Ale viem zo svojich skusenosti, ze ked budes stale na to mysliet, ze chces babenko, tak to hrozne ovplyvnuje tvoju psychiku a potom aj tehotenstvo. Co takto dovolenka? Oddychli by ste si a nic nemysleli. No drzim paste. S pozdravom, Renata

Ahoj Renatka, nie je zaco. Aj ja dakujem za podporu, bola som u doktora a nasiel mi znova cystu. Uff, takze to bude na dlhu trat, kym sa nam podari znova babetko. Odporucil mi znova laparoskopiu. Ja neviem, co mam robit, ci cakat ci nepraskne, alebo to co najrychlejsie podstupit. Nie je to az taka strasna operacia, ale uz len ten pocit, ze tam musim ist znova, ma desi. A tebe gratulujem, ze ti to vyslo, tesim sa s tebou, musis byt velmi stastna ;o) tak si davaj na seba pozor. A papaj vela vitaminov. Drzim palce. Papa

Ahoj Ivanka. No o tych cystach som pocula, ze to zeny mavaju casto. Mne po operacii bolo asi tak pol roka dobre a potom sa mi endometrioza vratila a chceli ma zase rezat, ja som to odmietla a isla som k inemu lekarovi. Tej mrchy sa tak lahko nezbavime a ja sa predsa nedam kazdeho pol roka rezat. Inak sestra mala cystu a jej praskla, zasa kamoske sa zvacsila a musela ist pod noze. Ale skusala pred tym skakat, vela sexu. Vraj to niekedy cystu praskne. Tak skus pockat a uvidis. No kazdopadne Ti budem drzat paste aby si co najskorej drzala v naruci svoje babenko. Vela stastia. Vitaminky papam a dakujem.

Ďakujem veľmi pekne!

Zdravim Vas kocky. Mam 24 rokov a zhruba pred mesiacom som absolvovala LPS, kde sa mi potvrdilo potvrdenie mojho gynekologa na endometriozu. Nasli mi 2 loziska, no jedno odstranili a jedno nie. Nechapem. Predpisal mi antikoncepciu a povedal, ze by sa to malo upravit. No bolesti pri pohlavnom styku stale mam. Uvazujem, ze zmenim gynekologa. Mohli by ste mi pomoct, prosim, pri hladani nejakeho odbornika? Vedeli by ste mi niekoho odporucit?

Ahoj. Ja mam tiez endom. a zacala som uzivat injekcie pol roka a potom uvidime co a ako… vraj su ucinne…

Ahoj Daniela, práve to čítam a tečú mi slzy aj od bolesti a aj z toho, že píšeš úplne to, čo prežívam aj ja. Mám tu pliagu 5 rokov. A ako píšeš to fakt není život. Po pôrode syna pred 11 rokmi, ma vraj infikovali zažitím kúska maternice do rektalno vaginalnej časti. A po 5 rokoch som mala také bolesti, že som mala pocit, že budem vraždiť. Doporučili mi tehotenstvo, mam 3,5 ročnú dcérku. No pomohlo to len do obdobia 2 mesiacov po pôrode. Pred rokom ma operovali, no zobrali to len časť. Pri konečníku to nechali, vraj sa to nedá, lebo ho poškodia. V úvodzovkách bolo lepšie asi pol roka to jest, že ma to bolelo len 2 týždne v mesiaci. Momentálne je to fakt neznesiteľné, Ibalgin je môj každodenný spoločník. Bolí to v noci, ráno, večer no proste stále. Mam problém so stolicou a mám pocit, že jedného dňa sa z prepáčením ani nev… Držala som aj dietu, vraj pšenica je zlá na endometriozu, ale po roku žiadna zmena. Našla som kliniku v Rakúsku v Linci, čo sa zaoberajú endometriázou, tak uvažujem, či tam nepôjdem. U nás len krčia plecami, že treba počkať do prechodu. No ale ja mám 38 a že Hurá prechod!? Čo som komu spravila, že musím takto trpieť. Toto fakt nie je život. Čo si mi ženy ešte musíme odtrpieť. Budem rada, ak sa ozveš ako sa máš, možno sa aj raz stretneme a pokecáme. Ahoj Adriana.

Ahojte dievcata, aj ja patrim k vam, ktore touto chorobou trpite. Za tento rok som bola dvakrat na operacii. Prvykrat laparoskopia, teraz rez. Myslim, ze mam tuto chorobu uz velmi dlho, ale moj gynekolog (vtedajsi) ma odbijal, ze bolesti ma kazda zena a predpisal mi Ibalgin. Presla som vsetkymi vysetreniami - gastro, hematologia, orl, stitna zlaza, sono, vsetko bolo ok a vsetci na mna pozerali, ako na blazna. Az kym ma neodviezla sanitka. Po laparoskopii mi zistili endometriozu. Pol roka som brala hormony, ale zrejme patrim k 1% zien, ktorym to nezabera. Teraz som dva tyzdne po operacii. Mala som uplny zapal podbrusnice, takze opat sanitka a rovno na sal. Slepe crevo vonku, aj velka cast cysty. Co bude dalej? Ak viete o nejakej alternativnej liecbe, prosim, dajte vediet.

Pozrite si: germanska medicina, ktora sa zameriava na skumanie aj psychickych pricin a roznych konfliktov suvisiacich s psychikou R. Svihranova

Ahojte. Ja mam tiez endometriozu a bola som pred pol rokom operovana rezom. Cystu mi odstranili rezom aj rovno s lavym vajecnikom. Po skoro polrocnom uzivani hormonov mi dalsia narastla na pravom. Bola som operovana v Prahe, vo velmi dobrej nemocnici. Stahujem sa vsak na Slovensko do Banskej Bystrice a caka ma operacia. Mohli by ste mi niekto poradit nemocnicu, ktora sa endometriozou zaobera? Alebo poradit dobru nemocnicu? Dakujem, pekny den Eva.

Ja by som chcela povzbudit vsetky nestastne dusicky, ktore sa trapia kvoli endometrioze alebo kvoli liecbe endometriozy. Mne ju diagnostikovali tesne po svadbe, ked sme este len planovali babo. Dnes mam 2 uzasnych synov. Par rokov po druhom porode ma cakali dalsie problemy a nasledovala polrocna liecba (v mojom pripade Decapeptyl). Dost som sa bala neziaducich ucinkov, lebo som pocula vela zlych sprav, ale u mna to prebiehalo super, takmer som ani nezaregistrovala, ze sa nieco zmenilo. Mozno miestami horucava a potenie a mozno som aj o nieco nervoznejsia, ale vsetko sa da v pohode zvladat. Netreba sa vopred obavat toho najhorisieho.

Ja, mne sa podarilo otehotnieť hneď na prvý krát - dvojičky.

Ahojte, ake ste mali ucinky po tych injekciach? Lebo zeny to popisuju rozne, precitala som si celu diskusiu, a niektore to oznacuju za najhorsie obdobie v zivote, ine ze sa to dalo v pohode zvladnut. Bojim sa, ako ich budem znasat. Pribrali ste? Bolo vam z nich velmi zle? Dakujem za odpovede.

Ahoj Daniela. Nemohu spat a tak jsme si zacala cist o nemoci, co me potkala a tim jsem narazila na Vase clanky, na ktere bych rada take reagovala. Je mi 29 a endometriozu uz mam asi hodne dlouho, ale pri me smule mi ju zjistili az pred 4 mesicema. Pry ju mam v nejhorsim stadiu a lekari z meho okoli to prej jeste nikdy takove nevydeliMela jsem asi stejne bolesti jako mas ty, nekdy jsem chtela radeji zemrit, nez se trapit tema bolestma. Bylo to strasne, casem se ta bolest stupnovala, ze jsem zacala zvracet a jen lezet, do koupelny me musel pritel nosit, protoze sama bych to uz nezvladla. Lekari me obednali na CTcko (tunel), kde pri me smule zjistili, ze mi jeste k tomu leva ledvina pracuje jen na 10% a s tim ze se musi vyjmout ven. K tomu jsem zacala mit jeste velke bolesti v podbrisku, coz znamenalo, ze se endometrioza rozrostla az ke konecniku (tim padem jsem nemohla na stolici jako kazdy normalni smrtelnik) a udelaly mi vyvod na tluste strevo! S tim, ze mi to do mesice daji nazpet. Ale abych nepredbyhala situaci. Nastoupila jsem na planovanou operaci, na ktere mi odebrali moji nefunkcni levou ledvinu, k tomu jeste levy vajecnik, take slepe strevo a jeste k tomu aby toho nebylo malo, tak jeste 20cm tlusteho streva. Rano jsem se po operaci vzbudila a vyvod (vyusteni tlusteho streva) tam stale byl! Byla jsem zdesena, ale doktori mi vysvetlily, ze to nemohli dat nazpet, protoze endometrioza je moc rozrostla! Dostala jsem hormonalni lecbu na 6 mesicu (umeli prechod) musim podotknout, ze je to fakt mazec, mivam navaly tepla, stale jsem nervozni, uplakana a vsechno si ted moc beru. 3 prosince mam dostat posledni injekci a pak se rozhodne, co se bude sem nou dit dal. Pokavad lecba zabira, budem se moct s partnerem snazit o miminko a snad mi daji to strevo vrati nazpet! Tim vsim jsem chtela rict, ze nejsi sama, kdo ma takove problemy a ze jsem rada, ze jsem se o tom vsem mohlas vama podelit. Drzim palce a dejte vedet jak jsi dopadla.