Kde na interupciu

Ahoj Veronika, ja som tiez absolvovala interupciu v 20 rokoch (teraz mam 24). Bola som na tom podobne ako ty, tiez som tuto moju starost nechcela hodit na krk rodicom, vobec som sa necitila na to byt matkou a preto som sa rozhodla pre zakrok. Doteraz vobec nelutujem toto rozhodnutie, lebo viem, ze by to jednoducho v tom case neslo mat dieta. Ja to beriem tak, ze tie prve dva tyzdne to je este len vzhluk buniek, z ktoreho sa az po iste dobe zacne nieco vyvyjat. Nieco take ako vajce. Tiez je tam len zltko a bielko a nie hned kuriatko. Takze nemusis mas strach, ze tie bunky by nieco citili a vnimali, moj nazor.

Ten kto nikdy neriesil nechcene tehotenstvo, nikdy nepochopi zenu, ktora ide na potrat. Ja mam za sebou, 1 spontanny potrat, 2 interupcie - jednu ako 20 ocna studentka a druhu ako 36 rocna matka 3 deti pravidelne uzivajuca antikoncepciu. Vsetky porody aj potraty som prezila s tym istym muzom. Naozaj ten, kto nebol v podobnej situacii, nemoze pochopit a nema pravo sudit. No a osobne si myslim, ze muz uz vobec nedokaze predstavit, co zena preziva. Som vdacna za to, ze som mala na vyber, to len na okraj.

Ahoj, asi uz je na radu neskoro, ale aspon pre ostatne dievcata. Bola som na umelom preruseni tehotenstva v Mediklinik a prebiehalo to asi takto: najlepsie je objednat sa aspon tyzden vopred. Ja som sa takto objednala, ale potom som to zrusila. Lenze o tyzden som sa rozhodla opat, ze to predsa len podstupim. V ten den som im zavolala a povedali, ze mam este ten den dobehnut, ze sa uvolnil termin. Vsetky potrebne vysetrenia mi robili tam, dokopy to stalo do 400 eur. Moju gynekologicku som predtym nemusela navstevovat a pravdupovediac ani neplanujem, zmenim gynekologa. Sestricky a anesteziolog boli neskutocne mili, to sa ale neda povedat o lekarovi. Hlavne, ze maju na stranke napisane, ze nikoho nebudu obtazovat blbymi otazkami, ale dal mi zjavne najavo, ze v mojom veku a ked som este nemala deti je mu to divne. A po zakroku mi rozpraval, ze mi asi nie je jasne, aky vazny zakrok som absolvovala. A mimochodom je mi luto, ze som nemala viac casu na rozmyslenie, urcite si dajte aspon dva dni. Takze tolko.

Mať na výber, to znamená radšej mať možnosť zabiť, ako dať do hniezda záchrany alebo na adopciu. Veď ako by sme sa pozreli do očí nášmu žijúcemu potomkovi niekde adoptovanému, ktorý nás po dvadsiatich rokoch vyhľadá, radšej ho dáme utraťiť. Tam už niet na čo pozerať. Nechcem nikoho súdiť ani odsudzovať, chcem len poukázať nato, že sú aj iné možnosti ako dať zabiť. My ľudia sme veľmi egoistický, muyslíme a klameme sami seba, no pravda si nás raz nájde.

Xxx, na egoizmus mame tiez pravo. Vynosit 9 mesiacov dieta nie je uplne lahke, niekedy aj zdravotne ohrozujuce pre zenu. A pravda je pre kazdeho v tej chvili to, pre co sa rozhodne a tou volbou je aj interupcia a aj ponechat si dieta. Tieto rozhodnutia su rovnocenne v tom zmysle, ze zena, alebo partneri sa rozhodnu na co sa citia zodpovedni, zreli, zdravotne disponovani atd. Este som nestretla zenu, ktora by sa rozhodla vynosit dieta s cielom dat ho na adopciu alebo do hniezda zachrany. Aj to je narocna volba, vtedy uz ciastocne vedome opustate narodene dieta a dovody na su aj tak osobnou vecou tej, ktora sa tak rozhodne. V kazdom pripade vsetky tieto rozhodnutia prinasaju aj svoje dosledky, s ktorymi sa zeny vysporiaduvaju najlepsie, ako v tej chvili vedia. Ked sa niekto rozhodne pre interupciu, este to neznamena, ze musi klamat sam seba, mozno len pozna svoje limity a moznosti fyzicke, psychicke a podobne. Nemam v umysle podporovat ani jedno, ani druhe, len skumat a porozumiet kazdej zene. Ziadna to nema uplne lahke a myslim si, ze ziadna netuzi byt odsudena a moralizovana. Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk

Fakultné nemocnice to robia bežne, cena keď som bola ja 230 eur zákrok plus vstupná prehliadka, výde to do 300 euro a v súkromných je to asi viac. Teraz bolo v novinách, že aj bratislavská univerzitná nemocnica interrupcie robí.

Ahoj, nie si stroj, aby si to vsetko zvladla a uplne ta chapem. Tym zenam, co maju proti interrupciam najviac reci prajem, aby sa raz ocitli v takej situacii a potom si to nechali a trapili sa nielen oni, ale aj dieta z vystresovanej matky. A muzi v zivote nepochopia, ze u v takej situacii. K dietatu je treba zazemie a podmienky. Ja som myslela, ze ich mam a v tom ma po par tyzdnoch tehotenstva priatel opustil. Uz nikdy nebudem ziadnemu muzovi doverovat, chcem mat dalsie dieta, ked si nasporim peniaze a budem to vediet utiahnut sama aj keby ma partner opustil.

Ahojte, som v 10 týždni tehotenstva a už mám skoro dvojročnú dcérku. Už mám všetky vyšetrenia za sebou a v pondelok som objednaná na interupciu. Mesiac som nezaspala skôr ako o 6,00 ráno, trápila som sa, plakala, že nedám život tomu bábätku. Hoci nemám na to, aby som mala dve detičky, ale uskromním sa, pretože nedokážem to. Včera večer som si porvykrát pohladakala bruško a sľúbila som bábatku, že sa o neho postarám a budem ho ľúbiť tak veľmi ako ľúbim svoju prvú dcérku. Konečne som po mesiaci zaspala normálne ako človek. Takže v pondelok žiadna interupcia nebude, koľko žien túži po bábu a nemôžu mať a ja sa preto nevzdám svojho dieťatka, možno z neho raz bude slávny človek. Držím všetky prsty, možno vám svitne tak ako mne.

Mila Monika, teším sa veľmi s Tebou, že si sa rozhodla tak, ako si sa rozhodla, pre život. Pripomenula si mi moju kamarátku na izbe, keď sme spolu rodili, ja chlapčeka, ona mala krásne dievčatko, no plány mala podobné Tvojim. Držím palce a verím, že aj Ty budeš držať v náručí svoj poklad o pár mesiacov. Tak držte sa obaja!

Rodila som v 18- nástich. Mám pomaly dospelého, krásneho syna a neviem si predstaviť keby tu nebol. Môžem si už budovať kariéru, lebo je veľký, moje rovesníčky, ktoré si doteraz budovali kariéru sú teraz na MD so zlou výhliadkou na zamestnanie, lebo matka malých detí nemá veľa možností. Ja môžem povedať, že som mladá, s praxou a odrasteným dieťaťom. :slight_smile:

Moni k tvojmu rozhodnutiu gratulujem. Nech je požehnané tvoje potomstvo a aj ty matka darkyňa života. Bud na seba hrdá. Vohnala si mi slzy do očí.

Vtedy bola trosku ina doba, pred 18 rokmi…

Bolí to? Mám 18 a som asi tehotná, ešte len dnes si idem robiť test, ale neviem ako to mám potom povedať priateľovi. Sme spolu 4 roky, aj máme dosť peňazí, ale keď som sa ho spýtala, či by chcel mať teraz bábo, tak sa na mňa pozrel a necitlivo povedal: " Za 10 rokov! "… bojím sa, že ma opustí, ako to chlapi zvyknú.
Tak chcem ísť radšej na interupciu tak, aby o tom nevedel, len chcem vedieť, či to bolí.
Ďakujem.

Veronka, v kazdom pripade to otec dietata ma pravo vediet, aspon budes vediet ako sa zachova budes sa moct rozhodnut, ci tento partner je pre teba aj pre tazke chvile vhodny. a ty sa rozhoduj podla toho, ci ty dieta chces a si na neho pripravena, nie len podla toho, co chce priatel. Ak priatel dieta nechce, mal by sa postarat o antikoncepciu za svoju muzsku stranu a prevziat za sexualny zivot aj plnu zodpovednost, nespoliehat sa len na teba. mas moznost sa ucit aj ty preberat za dosledky sexualneho zivota zodpovednost. Interupcia je mozna volba, a zaroven si myslim, ze nie jednoducha. V niektorych pripadoch psychicke vyrovnavanie sa s interupciou nemaju zeny lahke. Ak Ta priatel opusti pre dieta, na ktoreho splodeni ma 50% podiel, stoji to za uvahy, s kym to zijes a sexujes. Mas a obaja mate teraz prilezitost spoznat seba, a aj partnera v novej situacii, svoje rozhodovanie a dospely zivot aj s dosledkami. Ak aj pojdes na interupciu, caka ta rozhodovanie o zodpovednej antikoncepcii do buducna. Myslim si, ze partner by mal vediet, ze cakas dieta. A ako sa sama alebo spolu roozhodnete zistis po vasich rozhovoroch. Neviem, ci zvazujes si dieta nechat aj keby ta opustil, aj to je tvoje pravo nenechat sa len ovplyvnit muzom, ale sa rozhodovat aj sama za seba. nechaj si este cas, neunahli sa acit, co sa deje v tvojom tele a tvojej dusi, ktory smerom to teba - Veronku taha?
rita svihranova
psychologicka, psychoterapeutka
www.psychoterapeut.zzz.sk

Milá Veronka, tak ako ti písala pani Rita, máte možnosť obaja poznať svoje charaktery, ako sa kto zachová v danej situácii, a tak aj ty spoznáš svojho priateľa. Myslím, že má právo to vedieť, a aj keď povedal, že deti chce až za desať rokov, úplne inak sa môže zachovať a reagovať, keď už je to reálne, preto neober ho o tú možnosť vyjadrenia sa k danej veci. Lebo tu nejde len o vec, tu ide o život ešte nenarodeného dieťatka. Pýtaš sa či to bolí, fyzicky sa to zvládnuť dá, ale rana ktorá zostane na duši, môže byť oveľa horšia. Si mladučká, chápem ťa, ešte si neuvedomuješ vážnosť tohto rozhodnutia. Prosím neunáhli sa, dobre si to premysli, preštuduj si literatúru, prečítaj o ženách po interupcii, následky, príbehy. Predstavuj si pri tom seba, ako by si reagovala, počúvaj svoje ja, vo svojom vnútri, nikoho iného len seba. Tiež riskuješ aj to, že nebudeš môcť mať deti vôbec, aj keď na to budeš psychicky pripravená. A taktiež chcem podotknúť, že ani interupcia, ani dieťa, ti nemusí dať istotu, že partner ťa nikdy neopustí. Tú ti môže zaručiť jedine vzájomná láska a dôvera. Interupciou zabíjaš aj kúsok seba, a ak je to tvoja ozajstná láska, nemôže predsa chcieť po tebe, takýto čin vykonať. To už nieje o láske. Držím vám obom palce a daj vedieť ako si sa rozhodla. Myslím na teba.

Presne tak, ako si napisala. Suhlasim. Ja mam doma tri deti, dva interupcie, takze viem, ake je to. No konieckoncov, kazdy ma na vyber, co a ako, mame predsa slobodnu volbu konat tak, ci onak, ale nemali by sme sa navzajom odcudzovat, pretoze nie kazdy mame rovnaky zivot a rovnake zivotne skusenosti. To pisem tym mamickam, ktore tu pisu bludy. Nikdo nevieme, do akeho problemu sa nerozvaznostou dostaneme. Takze drzim palce vsetkym mamickam. Tym, ktore si chcete nechat dietatko, prajem vsetko dobre a hlavne zdravie a tie, ktore ste na tom, ako my, chapem, akceptujem a prajem vsetko dobre. Prijemny zivot. Meggy

Ďakujem Meggy, trochu ma Tvoj príspevok povzbudil, zistila som, že som tehotná a pritom už mám doma tri krásne detičky, ťažko sa s tým asi budem zmierovať, ale zrejme pôjdem na zákrok. Aj keď milujem detičky, tak 4 už je aj pre mňa priveľa. Viem, že veľa ľudí to odsudzuje, ale každá situácia je iná.

Chcela by som vediet, ktora poliklinika ci nemocnica na vychodnom Slovensku vykonava interupcne zakroky, poziadavkou je uplna diskretnost, pohodlie, najlepsie sukromna v mensom meste. Vopred dakujem.

Dobrý deň, prosím Vás, aké je Medicentrum HSC v BA? Neposudzujte ma prosím, že na interrupciu nemám ísť, viem, že nemám ísť, ale urobila som strašnú chybu a kvôli synčekovi, ktorého už doma mám, nemôžem donosiť toto malé zlatíčko, nikdy si to neodpustím, viem, že už nikdy nič nebude také ako doteraz, ale nemám teraz na výber, rozmýšľala som aj o adopcii, ale nemôžem teraz odísť z práce a ostať bez peňazí, proste to nejde, som zúfalá, prosím napíšte ak máte skúsenosti s týmto centrom, ďakujem.

Ahoj Bambula, tvoja otázka je nejasná, čo by si o tom centre chcela vedieť?