Krčné mandle

Skúste prestať úplne jesť cukor - úplne - žiadne čokolády, koláče, cukrenie kávy a výrobky obsahujúce cukor - ani bublinkové nápoje a všetko, čo je Vám známe že robí zle - ale nesmiete aspoň pol roka robiť výnimky typu: “a teraz keď už je tá oslava si dám trošku”. Cukor pre Vaše telo nie je potrebný, dostávate ho v oveľa lepšej forme z ovocia. Cukor je jedna z príčin, prečo sa veľa ľuďom tvorí povlak v ústach a živia sa baktéria, ktoré potom strašne smrdia. Je to na zváženie, lebo operácia je oveľa horšia voľba ako prestať jesť sladkosti a nemusí to vyriešiť a ako pri každej operácii môžu nastať neočakávané komplikácie.

Ahoj, ja som sa prave dozvedela, že mam streptokoka stále v hrdle, brali mi dva krat stery…a je tam aj po dvoch preliečeniach ATB. Teraz v sobotu som musela na pohotovosť, lebo mandle navrete ako balvan, žiletky v krku…strašné a mala som večer dôležitu akciu, tak som šla,nech mi aspom trochu ulavia - tam mi dali zas len ATB. Moja Dr. mi odporučala mandle vybrať…zajtra idem na krčne tak som zvedava čo mi povedia.
Co sa tyka vyrezania mandli, pokial je to nutne, tak na to pojdem, len som počula že najlepšie to robia v Nových Zámkoch, boli ste tam niekto?
Dufam, že ma objednaju až v decembri, teraz mam nejake dôležite terminy, musím komunikovať s klientmi…kolko po opreácii budem “nemožná” , kolko budem v nemocnic?
dííííík za info, katka

cau palo pametas si este nazov lieku, ktory si bral po adenotomii? A das konktakt na fakt dobreho lekara?

ja som vysokoskolacka a tiez som chcela ist hned do skoly ale ver ze budes musiet byt doma 14 dni, nie je to take jednoduche, ved uvidis podla bolesti

Ahojte, Mne vyberali krcne mandle pred tyzdnom v celkovej anesteze. Prebudenie som nastastie znasala velmi dobre, zle mi vobec nebolo, ale je asi dobre dostat infuziu aj pred operaciou tesne na posilnenie organizmu. Pooperacne bolesti som povazovala za znesitelne a bolo mi povedane, ze to bude stale lepsie. Zial od piateho dna ma na lavej strane tak neuveritelne boli, ze (sliny vcelku o.k.), uz pri prehltnuti vody sa idem zblaznit. Mam pocit, akoby som mala ihlu vpichnutu v rane. Rozbolia ma usi, zuby, oci… no vsetko. Mate niekto podobnu skusenost? Je to normalne? Kedy sa to zmierni? Vela zdravia vsetkym spolutrpitelom

zdravim Vas, prave som dosiel domov z nemocnice, vyberali mi krcne mandle. Teda presnejsie, vyberali mi len jednu krcnu mandlu na pocudovanie, na vyber tej druhej sa mam vratit o mesiac, pred vianocami…povedzte, ci to je normalne takto cloveka trapit na dvakrat, som pracujuci, ale netusim, kedy sa do prace vratim…

ja som absolvovala vybratie mandlí v utorok. v piatok ma z nemocnice prepustili. v sobotu som zjedla banán a skoro som zomrela od bolesti. no horor. o bolesti teraz môžem tiež porozprávať svoje. ale hovorím si že všetko toto vydržím. bola som už totiž v stave, že ma boleli kĺby, tŕpli mi ruky, bola som úplne nevládna. mám 31 rokov a 2,5 ročného syna. nevládala som sa s ním ani hrať. teraz čakám na nový život a dúfam že aj príde. budem Vás informovať.

Ahojte. Ja som dnes 6.deň po operacii krcnych mandli, a nie je to teda ziadna slava. Nastupila som na kliniku na 10:00 rano a uz o 14:00 som sa pomaly preberala. Nic ma nebolelo, len som bola strasne hladna, to bol najväcsi problem. Dostala som pit osladeny cajik a na dalsi den ma pustili domov. Az doma zacali bolesti, samozrejme pri prehltani. Niekedy nemozem prehltnut ani vlastne sliny, tak stojim nad umyvadlom a cakam, kym aspon nejake stecu do odtoku. Dostala som na bolest prasky Flector, ktore pravidelne uzivam kazdych 4 az 5 hodin. Bez nich by som tu bolest nezvladla. Niekedy ma boli cele hrdlo, inokedy lave ucho, zuby a najviac ma boli jazyk. Na 4. den po operacii som sa isla ukazat lekarke, ktora ma operovala a dostala som lieky Xyzal na opuch jazyka. Jazyk mam bolavy z toho pristroja, ktory mi nan tlacil, aby sa dostala doktorka k mandliam. To je moj najväcsi bolavy problem. Mam ho po bokoch otlaceny od zubov a z kazdej strany mam 2 ranky a odtlacky od toho pristroja. V noci sa budim na bolest jazyka, pretoze ked s nim pohnem, tak ho nasilu odlepim od zubov. Robi mi to problem aj pri jedeni. Jem vyzivy, jogurty, pudingy, ciste vyvary a nutrilon pre babatka - ten je asi najlepsi, je velmi jemny a celkom zasyti. Doteraz nerozpravam, neviem poriadne otvorit usta a nefunguje mi poriadne jazyk. Dufam, ze sa to bude uz len zlepsovat. Vsetkym cakatelom drzim palce. Urcite je lepsie ich vybrat cim skor a neodkladat to na neskor. Mala som kvoli nim kozne problemy, nie velmi prijemne.

Dcere 14r.sa vytvaraju tzv. capy na mandiach. Lekar capy odstrani - strhne ich z mandli. Hovori o chronickom ochoreni doporucuje nam mandle vybrat.Kto ma skusenosti s homeopatickou liecbou, poradte.

Ahojte… Od maja mam zvysene ASLO 780 … internista ma poslal za kardiologom, ten skonstatoval, ze je vsetko ok, odtial som sla za urologom, aj tam vsetko ok a na krcnom mi dali papierik na prijem …5 decembra na vyber krcných mandli … Som strasne hakliva na usi a na prehltanie tak dufam, ze sa nezblaznim od bolesti …Rada som si Vas precitala. Tak mi drzte palce. :slight_smile:

No, dna 14.11.2007 (streda) som sla “vyberat” mandle.o 8:00 rano som sa bola hlasit na prijem a o 13:00 ma operovali. Cely zakrok trval cca 15 min, a dostala som lokalnu anesteziu. Pred zakrokom som dostala 2 injekcie do zadku (proti slintavosti a aby som bola kludna) a 1 tabletku, ked som sadla do kresla a videla som vseliake tie nastroje, som si pomyslela ze to neprezijem. Doktorka mi napichala 5 injekcii do mandli a aj do jazyka. A zacala pracovat, ja som to vsetko citila aj ked mi to “akoze” umrtvila, dopichala mi este 2 injekcie, no fakt ludia, ten zakrok to bolo nieco neskutocne, strasne to bolelo a natahovalo ma. Po zakroku ma dali do izby, a dali mi infuziu. Cely den som nemohla nic jest ani pred zakrokom, ani po. Dali mi misku a servitky aby som vypluvala krv. Vypluvala som asi tak 2hodiny ale potom uz bolo vsetko ok, az na bolesti. Na druhy den mi dali jest piskoty z kavou, banan a potom zemiakovu kasu z omackou, vyzivy, jogurty…no ono sa to ako tak dalo zjest ked som bola v tej nemocnici napichana injekciami, tabletkami atd az tak nebolelo. V nedelu ma prepustili domov…to bolo v poho, od kedy som na domacej liecbe sa vsetko zmenilo. Totalne chytam depky z tej bolesti. Nic mi nepredpisali proti bolesti, len sa vyjadrili, ze ibuprofen utisi bolest. Pekna to blbost. Paralen sa nesmie uzivat, pretoze sposobuje zvysenu krvacanlivot, a nic ine mi nepomahalo. Nahodou som nasla kvapky Algifen, ktore sice zmiernia bolest ale len na kratko. Mam problem sa napit co i len vody a o jedeni ani nerozpravam.

(pokracovanie)…To hrdlo ma tak boli a usi, hlava…no vsetko co z tym suvisi…Na jazyku mam biely povlak, a tam kde boli mandle, ostali len diery taktiez z povlakmi a hnisom a cele moje hrdlo vyzera ako jaskyna. Doktori povedali, ze musim vela jest aby som mohla potom hltat a tie vlakniny sa “splachli”. No nejako mi to nejde…pijem dost, to aj musim, aby som nedostala horucku a aby som aspon nebola taka vysusena ako ked som prisla z operacie. Schudla som 5 kg za 7 dni, vyzeram ako narkoman, dopichané ruky, zadok, same modriny no hroza…Ale zda sa mi ze kazdym dnom mi je horsie…no uvidime, posnazim sa viac papat, pit a byt v klude…Operáciu krcnych mandli som musela absolvovat, pretoze tie mandle boli zdrojom infekcii no a keby sa nevybrali, tak to moze zasiahnut niektore organy, co v mojom pripade bolo srdiecko…No ale davajte si fakt pozor, aby ste nekychali, lebo je to nenormalna bolest, ked vam ide na kychanie to je ako keby vam explodovalo hrdlo…takze sa pekne chrante a drzim palce…

Zabudla som dodat, ze kazdy clovek inak znasa tieto “zasahy do tela”. Ja mam velmi oslabeny organizmus, a preto moje telo tak reagovalo / reaguje ako som to opisala…takze este raz vela stastia…

Ahoj Barka. Som velmi rada, ze je Ti uz o vela lepsie, ako ked si prisla domov z nemocnice a tesím sa, že sme to spolu uspesne zvladli.Mam.
Este dodam pre ostatných" pooperacných",-snazte sa jest vsetko mixované,vela,vela tekutín- repíkový caj je najlepsi a velmi dobré je mliečko s kašou roznych príchutí od nestlé.Drzim palce vsetkým,ktorých to caká a vsetkých tým, ktroí sa o Vas pocas liecby budú starať.

Baby moje. keď tak čítam tieto príbehy, určite by som si mandle nedala vybrať, našťastie už sa tak stalo v roku 2000, mala som 23 rokov. Do nemocnice som šla s odhodlaním, že sa tam nepokakám a zachovám chladnú hlavu a budem poslúchať doktorov, aby ma pri operácii nedávilo. Netvrdím, že to bolo jednoduché, ale zaťala som sa nenormálne a nakoniec som si vyslúžila pochvalu vzornej pacientky. Nemyslím, že mám znížený prah bolesti, keď ma len trochu bolí hlava, jajkám o dušu, ale je to o psychike. Hneď po operácii, cca. asi 2 hodiny som za pol dňa vypila nasilu dva litre repíkového čaju, aj keď to príšerne bolelo a jedla som všetko, čo mi dali a tvárila som sa, že som v pohode. Spolupacientky mi závideli, ale som presvedčená, že sme mali rovnaké bolesti, uši, jazyk, hrdlo, všetko ma bolelo, ale povedala som si, že vydržím to so zdvihnutou hlavou. Veľa som pila a jedla, takmer vkuse, lebo tým sa hrdlo lieči. Faktom je, že najťažšie sú tie prvé sústa, potom to bolí menej, presne ako pri angíne. O štyri roky som sa opäť dostala do nemocnice, tentokrát s obrovským bruchom na ktoré klopalo bábo. Bola som odhodlaná na všetko, len nech je dieťatko zdravé a neublížim mu nerozvážnym konaním. Porodila som po hodínách bolesti na dve zatlačenia a chlapča malo 43OO g. O rok a pol nasledoval druhý pôrod. Nešla som do toho naplno, lebo poučená veľkým tlačením z prvého razu a strašným problémom so zlatou žilou, ktoré nasledovali som sa tak bála, že sestrička sa mi musela zvaliť na brucho, aby mi pomohli. Cítila som, že sa nesnažím tak, ako po prvýkrát. Blokoval ma strach. Bola som zničenejšia, hoci celý pôrod trval len 2 hodiny. Všetko je psychika, treba sa zaťať, buchnúť päsťou po stole a zakričať: NEVZDÁÁÁM SA!!! Bojujte ľudia, nenechajte sa zložiť, bolesť pominie a vy potom budete na seba pyšní ako ste boli statoční. Inak na hojenie je dobrý vitamín C a naozaj veľa veľa jesť a piť. Fakt zo srdca každému želám kopec sily a vytrvalosti, po dvoch týždňoch by ste mali byť ok. držkajte sa, zvladnete to, máte na to.

No jo, ja som mala ASLO 1 900, doktori boli zo mna v soku, nevedeli co mi je atd…kazdym mesiacom sa mi pomalicky znizovalo to aslo pretoze som brala tabletky Penclen, no berem ich uz 2 roky a mometnalne som po operacii krnych mandli a tie lieky budem este pekne dlho brat. Krv mi budu brat az o mesiac a potom uvidime ci vobec bolo treba vytahovat tie mandle a ci sa mi vysledky zlespia…hm

ahojte…chcela som sa spytat ci je to naozaj az take hrozne vyberanie krcnych mandli ako to popisujete bo aj mne by ich mali vyberat ale strasne sa toho bojim

Mily Pavol, 2 krat si zdôrazňoval ze krcne mandle už nemôžu narast!Tak mne ich spolu s nosnimy vybrali ked som mala 4 roky. teraz mam 31 a narastli my krcne mandle tak na operaciu sa chystam v january 2008 a dufam že to dopadne dobre i ked sa dost bojím. Prajem pekny deň.

ahojte, mne vybrali krc. mandle v lokalke pred rokom a som spokojna, 15 minut bolesti clovek vydrzi a je to stokrat lepsie, ako cely zivot trpiet. predtym som mala skoro kazdy mesiac anginu a odvtedy som ju nemala ani raz. je to bomba. odporucam vsetkym, ktori sa nevedia rozhodnut a ktorym to lekari odporucaju. ja to nelutujem a som velmi rada, ze som to podstupila

ahojte vsetci, ja idem na zakrok na mikulasa a uz sa nan tesim. ako uz bolo spomenute, ja si tiez myslim ze psychika robi vela. dobrovolne by som asi na tu operaciu nesiel ale subjektivne potiaze su priam otravne (konkretne: obcasne zvlastne pobolievanie ucha a oblicky - pritom vysetrenia su negativne + zvacsene lymfaticke uzliny na krku). osobne sa citim velmi dobre angina tak raz za rok. ale cisla hovoria nieco ine aslo takmer 1000. a teda mandle musia von. verim ze mi ich vybratie pomoze a ze este budem lutovat ze som si ich nedal vybrat skor.

strach ma velke oci. ale ja sa nebojim :wink: preto ani vy ostatni sa nebojte a pripravte sa na to psychicky ze to bude v poriadku (este ma napadlo jedno porekadlo z anglictiny: fail to prepare = prepare to fail)

lucim sa s vami s pozdravom: co najskor po operacii aspon 2 litre repikoveho caju :wink: