Krčné mandle

Ahoj Evka,
aj ja som po vybratí mandlí. Mne to robili v Anglicku. V nemocnici som sa stretla s jednou pani a jej pred pár rokmi vyberali mandle v Poľsku. A teraz Ťa vôbec nepoteším, urobili jej to zle, takže teraz si to na jednej strane musela zopakovať. Až máš stále také problémy, zájdi za krčným doktorom, on by ti mal vedieť pomôcť. Držím palce.

Ahoj Rastik,
no patríš asi k tým šťastnejším. Nechcem ťa strašiť, ale ja som sa po operácii cítila dobre aj bez liekov, teraz to však neviem vzdžať. A ako si na tom teraz?

Mne mali mandle vyberať v pondelok 21.3.2011, ale nakoniec len zobrali krv a moč a robili mi to v utorok v lokálke, predtým mi dali oblbovák (asi 5x som si potom zívla inak nič) a ešte som si vypýtala nejaký čípok proti dáveniu, po pol hodine pre mna prišli dali na mna zástierku kázali vykasať rukávy a dať dole hodinky (som si to chcela stopovať :() dali mi misku, prišiel doktor, opichal mi to injekciou, čo mňa tá vodička z toho napínala, ale mňa napína aj škrabka na zuby, troška si postrihal, ja sa troška ponapínala a keď som vypľúvala, že to už je? Druhý mi robil troška dlhšie, lebo tá bola väčšia, robievali sa mi na nej také biele guličky, čo smrdeli aj hnis trocha z tohho vytekal a mala som na nej aj absces (vnútri sa mi spravil hnis po angíne), cítila som ju oproti ten druhej viacej ale nebolelo to, akoby vám písali na ruku perom a potom pekne takou pinzetkou (eletrikou) zastavili krvácanie krvi, veľa nebolo skôr také sliny krvavé, lebo tampónom si to sušil, aby videl, ja som sa tam s nimi aj rozprávala (aj keď strašne čudný a nezrozumiteľný hlas som mala, držala som si misku na kolenách, ujo ošetrovateľ mi polohoval hlavu jak primár chcel, sestrička sedela vedla a obsluhovala servítkami a mladý doktor sa kukal. Odviedli ma, na izbu som prišla asi za 45 min, no mne to prišlo, že mi to robili asi 10, to čo mi tak dlho vystrihával ma asi tak hodinu bolelo, dali mi čípok od bolesti a vypľúvala som sliny (až do večera som si pripadala jak malé uslintané decko a kázali ležať na boku, ísť len na WC, dávali mi až do večera ľadové obklady na krk po nejakých 4 hodinkách mi doniesli čaj, prvý glg bolel, ale ďalšie boli už menej bolestivé (pila som paličkou, lebo keď sa mi to po puse rozlialo to štípalo) asi po 7 hodinách mi to začalo tiecť, mi dala sestrička injekciu proti bolesti a za pár minút to prestalo s maminou som si len písala na papier, aj keď som mohla rozprávať, mala som zakázané, že mám si šetriť krk další čípok od bolesti som si dala až na noc druhý deň som ráno jedla vnútro rohlíka a pribináčik, pila na obed kaša, omáčka, mleté mäso, rozprávala som všetko v pohode, v noci ma to začalo viacej pobolievať, na tretí deň ma pustili domov som jedla rozmixovanú zemiakovú omáčku a opražený párok, na štvrtý bábovku, vianočku na piaty knedlu s omáčkou na šiesty rezeň v cestíčku a ryžu na siedmy chlieb šunka syr, od tretieho dňa ma to začalo bolieť, na piaty už aj ucho a krk a bolelo to a štípalo, keď som jedla a pila, lebo som mala z nemocnice Algifen, dnes je siedmy deň a mám Ketanol a ten je oveľa lepší od bolesti, aj keď nejaká tá bolesť tam je. Pijem repíkovo rumančekovo šalviový čaj, alebo nesýtenú minerálku Kloktám po jedle kamilkami, hlavu som si umývala aj seba na šiesty deň som sa bála krvácania a spím s poskladanou dekou pod hlavou. Robili mi to v Skalici v lokálke, primár a v pohode, to bolo aj ked som sa toho strašne bála zistila som, že som sa nemala čoho, pre mňa to bola sranda, som sa vrátila na izbu vysmiata, že som aj späť musela ísť zavesená za ošetrovateľa, len sa teším už na desiaty deň, či ma to už prestane bolieť, lebo včera ma aj sliny boleli hltať : /

Ahojte, ja som 8. den po operacii a este stale pocitujem bolest, teda bez liekov by som to asi nevydrzala. Robili mi to v topolcianskej nemocnici v lokalke, tie prve dni po operacii boli bolestive, ale nie az takto. Teraz pocitujem rezanie v usiach a mam pocit, akoby som mala v hrdle otvorene rany. Aspon ze tie hnusne fibrinove povlaky miznu. Co sa cudujem, ze nik z vas tu nespomenul ako strasne smrdi z ust, ked sa to hoji, naozaj je to hruza. Ja si davam antibak. strepsils v celku to pomaha. Tak kazdemu, koho to caka zelam vela trpezlivosti a nebojte sa, su aj horsie veci!

Ahoj, tak ja som 3. deň po operácii, operovali ma na ORL v Humennom v celkovej. Musím povedať, že s takým milým a ochotným personálom som sa ešte nestretla, môžem vrelo odporučiť. Operovali ma v pondelok a dnes je streda a už som doma. Začalo sa to náladovkou, po ktorej som mala záchvaty smiechu, ešte aj na sále. Ako mi dávali anestézu si už nepamätám. Keď som sa zobudila, boli pri mne rodičia, držali mi misku, do ktorej som vypľúvala krv. Oco si zo mňa robil srandu, lebo mi tiekli sliny po brade, a ja som si utierala líce, pretože som to mala ešte všetko strpnuté. Po dvoch hodinách som mala čaj. Prvé hodiny boli dosť zlé, ale už som si na tú bolesť zvykla. Bolí to dosť, ale prežiť sa to dá. Stále si opakujem, že až sa to zahojí, budem mať pokoj. Snažím sa veľa piť aj jesť, lebo čím viac jete a pijete, tým skôr sa vám to zahojí. Dnes (3. deň po) ma začali bolieť uši, čo je veľmi nepríjemné. Tak dúfam, že sa to začne pomaly zlepšovať. Všetkým, ktorí sa chystáte na operáciu radím, aby ste zbytočne nestresovali a uvedomili si, že to robíte pre svoje zdravie.

Ja stale pijem, jem a nesmrdi mi z pusy, len rano, ked sa zobudim, ale umyjem si zuby, najem sa v pohode.

Ahojte. UZ 3 krat po sebe mam napuchnute uzliny, takze angina, lenze ja sa bojim, ci mi tak nahodou nebudu vyberat mandle, pretoze tu anginu mam dost casto a ja sa vyberani mandli dost bojim.

Ahoj, ak sa u teba vyskytuje angína tak často, lepšie je ich dať vonku čim skôr. A neboj sa, neni to až také strašné ako to niektorí opisujú, samozrejme, že to potom bolí, ale až sa to zahojí budeš mať od angín pokoj. Ja som po operacii 5. deň a už sa to pomaly zlepšuje, takže ak to bude potrebné, von s nimi.

Ja som tiez stale mavala anginy a neustale ma bolelo hrdlo, som 4 den po zakroku v lokalnej anesteze a je mi celkom fajn, nie je to take strasne, ako to mnohi opisuju, sice ako mi povedala lekarka, kazdy ma prah bolesti niekde inde, ja som na druhy den normalne jedla rozok s kavou, zemiakovu kasu, banany, detsku vyzivu ci jogurty, teraz uz normlane jem i chlieb a da sa to, sice to trocha boli, ale bez problemov, myslim, ze to stoji za to dat mandle von, nez byvat stale chora, drzim palce tym, co ich to caka zvladnete to.

Ahojte, chcem sa vas spytat, ze kedy vam zacali miznut tie fibrinove povlaky a ci je v pohode, ze ma boli len lava strana a lave ucho, samozrejme ma boli aj prava strana, ale ta lava je na nevydrzanie. Ja som jedla v pohode uz 2. den po operacii, ale posledne 3 dni jem velmi malo, pretoze akonahle nieco vlozim do ust, strasne ma roboli, to lave ucho a nemozem dalej jest. Poradte prosim nieco, lebo zacinam byt fakt zufala, a brutalne hladna.

Ja som po operacii 8 den, po 5 dni v nemocnici ma pustili domov, no na druhy den som sa musela tam vratit, zacalo to krvacat. Nemam az take strasne bolesti, ale zacalo ma strasne pichat v hrdle, ako ihly keby som tam mala. Ak mozem niekomu poradit, tabletky su to cmulacie Septofort su to skvele tabletky a dezinfikuju usta, cize zapach nie je az taky.

No aj mna tak strasne picha v hrdle, aj v lavom uchu, ja som dnes vyskusaka Flector rapid a ten mi uzasne pomohol. Brala som Novalgin, ale ten neni nic moc. A tie povlaky ti uz miznu alebo este nie?

Chcela by som sa opytat, ci mi nevie niekto poradit, co mam robit. Mam opuchnutu lavu mandlu, uz 2 dni nemozem jest, ked nieco zjem, okamzite mi to opuchne. Alergia to zrejme nieje, pretoze je to z kazdeho jedla. Dakujem za odpoved.

Najlepsie urobis, ak zajdes k svojmu obvodnemu, nech ti na to da nejake tabletky, alebo nech ta posle na ORL a tam ti urcite poradia.

Ano miznu, teda este trosku mam, ale uz je to jasnejsie, ze miznu, tak dufam, ze uz coskoro vymiznu a budeme o.k. Skore uzdravenie prajem.

Dobrý deň, som 10. deň po operácii, chcem sa opýtať, kedy vlastne možem začat fajčit v pohode? Ďakujem

Ďakujem. Konečne som si tu prečítala príspevok, pri ktorom som nemala chuť sa priviazať k stolu, aby som nemusela na tú operáciu. Bojím sa toho ako malé dieťa, ale po prečítaní tohoto príspevku je to o niečo lepšie. Pretože ak sú to také bolesti, ako som mala skoro pri každej chorobe, čo som doteraz mala, tak to sa dá prežiť. Totiž už asi dva roky som na všelijakých antibiotikách, liekoch, nemôžem studené ani bublinky a stále som len doma s nejakou chorobou v posteli. Takže je jasné, že tie mandle musia von. Len dúfam, že mi to pomôže a už budem len zdravá. Takže držím všetkým, ktorí sa nato ešte len chystajú (ako ja) palce a tým, čo to majú za sebou prajem, nech to tak nebolí a nech sa rýchlo vyliečia. Jediné čo ma na tom však mrzí, že mi to vyšlo akurát na narodeniny.

Aj mne uz pomalinky miznu, dakujem aj tebe prajem skore uzdravenie.

Tak urcite pockaj, nech sa ti to pekne zahoji a tak si zapal, aspon take 3 tyzdne vydrz.

Ako toto vsetko citam, zistil som, ze som na tom velmi dobre, ja mam 18, som po operacii tyzden a vsetko je v poriadku. Na operacii som bol v Trnave 29.3. a 1.4. uz ma pustili domov. Po operacii hned jak som sa prebral z narkozy som rozpraval, krv som nevykasliaval vobec, jedine co bolo, ze som vysiakal nejaku dost velku krvnu zrazeninu so soplom, dva dni po operacii mi dali v nemocnici na ranajky dokonca rozok k pudingu (zdalo sa mi to predcasne ale nebolelo to nejak) a treti den po operacii ma pustili a vsetko bolo v pohode. Teraz je to tyzden a uz pomaly zacinam jest aj cestoviny s nejakymi omackami a podobne. Fakt nechapem, ako je mozne, ze mam iny priebeh liecenia ako vsetci ostatni.