Krčné mandle

Ahojte, som rada, že som niektoré tieto príspevky nečítala pred nástupom na ORL. Asi by som si tie mandle nedala vybrať od strachu, ale. Pred mesiacom som mala absces - prepichovali mi hnis asi štyri dni za sebou bez umrtvenia a navrhli vybrať mandle. Pôvodne som chcela ísť do celkovej narkózy, ale doktorka ma odhovorila a povedala, že keď som prežila prepichovanie abscesu, tak lokálku zvládnem. A mala pravdu. Takže do nemocnice som nastúpila 05.08.11. Vôbec som nemala strach asi preto, že som nečítala príspevky na nete. Okolo pol jedenástej mi dali náladovku, točila sa mi hlava inak nič iné. Zobrali ma na sál, posadili do kresla a začali sme. Najskôr mi opichli jednu stranu, bolelo to asi ako keď dajú injekciu pri trhaní zuba. Dr. mi to opichla si 3-4 krát. Trošku bol problém pri vyberaní nakoľko obe mandle som mala vraj malé a nebolo ich ako poriadne chytiť. Ale podstatné je, že som vôbec nič necítila. Druhú stranu mi opichli viac, nakoľko som prvý rez trošku zacítila, ale bolo to v pohode. Trochu som bola z tej lokálky oťapená a skoro som im tam zaspala. Takže operácia prebehla v pohode, podstatné je počúvať čo vám hovoria ako máte dýchať a tak. A čo sa misky týka mala som ju na kolenách a vôbec tam nebolo toľko krvi / ako som sa dočítala na nete a počula od iných / , doktorka si tam hlavne odkladala krvavé tampóny. Po operácií po hodinke prestala účinkovať lokálka a začalo to bolieť, ale vôbec to nebolo hroznééé. Dostala som injekciu aj keď mám pocit, že mi nezabrala ani tabletka a ani injekcia, ale ta bolesť sa dá vydržať aj bez liekov a pomohli mi studené obklady. V tento deň som pila čaj, opatrne lebo to štípe, ale dá sa to a večer som jedla ten ich puding. Dalo sa, jedla som ho asi hodinu na tri krát, ale zjedla. Na druhý deň som sa vypýtala domov a pustili ma. Nemala som teplotu, nekrvácalo mi to, takže ma pustili. Jediný problém u mňa je, že občas cítim akoby škrabkanie na jednej strane a to ma núti kašlať, čo nie je dobré, ale zatiaľ to zvládam. A dúfam, že aj zvyšok zvládnem. Tak rada pre všetkých, ktorých to čaká, hlavne sa nebáť a ísť pozitívne naladený a bez strachu. Psychika urobí veľa, treba pozitívne myslieť. A nečítať negatívne články na nete. Ja som si prečítala jeden a povedala som si dosť, nebudem to čítať a nebudem sa báť. A pomohlo, a až teraz to tu čítam a som rada, že až teraz a nie predtým. Všetkým čo Vás to čaká prajem málo bolesti. A ak sa u mňa vyskytnú nejaké problémy, určite ich tu napíšem.

Ahoj, prestaň myslieť na negatívne veci, to je základ. Urob si pekný deň s priateľom či manželom, aby si odpútala myšlienky od mandlí. Ak Ti na nejakej poslednej kontrole doktorka povedala, že už si v poriadku a môžeš už všetko jesť, tak s tým pomaly začni a hlavne bez strachu. Už je to predsa dva mesiace, daj si niečo čo máš rada a nemohla si to jesť a hlavne sa neboj. Zamestnaj sa hocičím, len aby si nemyslela na mandle. Prajem veľa šťastia a pokiaľ ti nepomôže rodina, kamoška, manžel či priateľ, tak vyhľadaj psychológa. Uvidíš, že to zvládneš a všetko bude tak ako predtým, ja verím, že to zvládneš.

Fakt? Mňa nenútili jesť normálnu stravu našťastie. Síce potom, keď mi to krvácalo, tak už som bola 15-ty deň a vtedy mi dali normálnu, ale ja som to tiež radšej nejedla. A nekrvácalo ti nakoniec nič?

No, to mi všetci vravia, keď ja ten strach neviem prekonať. A čím je to dlhšie, tým je to horšie. A pritom by to malo byť naopak. Neustále chodím do umývadla odpľúvať a kontrolovať, či nekrvácam. Práveže s priateľom sa hádam, lebo mu vkuse hovorím, nech ma nerozosmieva ani nič podobné. Nechodím nikam, lebo nič nemôžem. Je to bieda, ale fakt ďakujem, že mi veríš. Som rada, že sa niekto našiel, keď ja sama to nedokažem (si veriť).

Dievča prestaň myslieť negatívne! Celý tvoj príspevok je negatívny. Začni ráno s tým, ako je krásne (aj keď prší), prestaň myslieť na umývadlo a vypľúvanie, hovor si stále už je dobre, už je dobre, už sa nebojím. A keď máš nutkanie bežať k umývadlu, tak nechoď, prinúť sa neísť alebo nech Ta prínúti zastaviť osoba, ktorá je pri Tebe. S priateľom sa nehádaj, chce Ti len dobre. Myslíš, že ho baví, dívať sa na frajerku, čo sa už dva mesiace len mračí? Rozprávaj sa nahlas so sestrou, mamou, priateľom, kamoškou v pozitívnom zmysle “to dokážem, nebojím sa, dnes zjem toto, k umývadlu nepobežím”. A začni hneď teraz ako dočítaš tento príspevok. A napíš ako to ide a nechcem čítať negatívne veci. Je to len v tvojej hlave nikde inde, lebo hrdlo máš v poriadku. Jasné!

Ahojte, chystám sa na vyberanie mandlí. Mám 19 rokov. Chcem ísť do Trenčianskej nemocnice. Boli ste tam niekto? Aké máte skúsenosti s touto nemocnicou? Ja pochádzam z okresu Prievidza, čiže teoreticky by som mala ísť do Bojnickej nemocnice, ale tam ma nikto nedostane. Ocino bol koncom apríla na vyberanie krčných mandlí v Bojniciach v lokálke. Všetko bolo OK na tretí deň šiel domov. Lenže na ten tretí deň večer mu prišlo strašne zle, pichalo ho na celej ľavej strane hrudníka, išiel na pohotovosť, tam nevedeli čo s ním (stále ho bolel krk a nevedel poriadne rozprávať). Bol v takom stave, že keby nebol silnejšej postavy, tak tu už možno ani nie je. Spravili mu základné vyšetrenia a v obrovských bolestiach ostal ležať v nemocnici. 3 dni ho napchávali infúzkami proti bolesťami, bol ako na drogách, stále spal. Asi až po nejakom 5. dni prišli na to, že asi ide o pľúca, tak ho preložili na pľúcne oddelenie a tam pokračovalo to isté. Vyšetrenia, infúzky (jeho denný priemer bolo cca 20. infúziek za deň). Asi po týždni stávenom na tomto oddelení zistili, že má taký silný zápal pľúc, že o 2 dni už cestoval sanitkou do Vyšných Hágov. Tam zistili, že mu pri vyberaní mandlí zaniesli nejaký riadny vírus do tela a neodstránili mu poriadne zvyšky z mandlí a tie vdýchol do pľúc. Takže ležal v Hágoch 4 týždne v silných horúčkach, slabý (na to, že mu vyberali nejaké mandle už aj zabudol). Ďalší týždeň tam ostal na pozorovaní. Popritom mal v pľúcach hnis, ktorý mu zaberal asi 20 % objemu pľúc, takže nemohol poriadne dýchať. V chrbte mal napichnutú hrubú ihlu, cez ktorú mu ten hnis vytekal a pravidelne mu pľúca preplachovali. Bolo to niečo strašné vidieť ho v takom stave, bolo to neskutočne psychicky náročné pre nás všetkých. Takže asi v polke júna sa nám vrátil domov s tým, že má zjazvené pľúca a nemôže robiť všetko to čo predtým, pretože nevládze dýchať. Je strašné, čo si všetko musel vytrpieť kvôli mandliam a nezodpovedným prístupom lekárov. A to som napísala naozaj len malú časť z toho čo sa udialo. A teraz mám ísť na mandle ja (najprv sme mali ísť spolu, ale nakoniec som aj rada, že som odmietla ísť do Bojníc). Bojím sa toho strašne, ani nie tak toho zákroku, ale toho, čo sa udeje so mnou po tom. Uvažujem nad Trenčianskou alebo možno aj Bystrickou nemocnicou. Máte teda s nimi nejaké skúsenosti? Ďakujem.

Ahoj, ja mám skúsenosti s Trenčianskou nemocnicou, ja som tam bola pred dvoma mesiacmi na vyberaní mandlí. Ja osobne si nemyslím o Trenčianskej nemocnice nič pozitívne, ale ORL oddelenie celkom fajn - milý personál. No ale aj tak, keby si mám vybrať - trenčiansku nemocnicu nechcem ani videť. Nie len ja som toho názoru, ale myslí si to väčšina Trenčanov. Rozhodnutie je na Tebe. Tvojho ocina mi je fakt úprimne ľúto, musel to mat dosť ťažké. Strašne ho obdivujem. Ale chcela som ta upokojiť, že Ti nič také nehrozí. Jediné, čo sa môže stať, tie pooperačné rany môžu začať krvácať. Nie je to však nič výnimočné. Všetko zvládneš, navyše si mladá, a mladí ľudia všetky zdravotné situácie znášajú lepšie. Bude dobre, uvidíš, a aj tvojmu otcovi sa polepší. Musíš v to veriť. Držím moc palčeky.

No snažím sa. Už si trošku viac verím, a snáď to zvládnem bez psychológa. Stále si hovorím, že sa stávajú o mnoho horšie veci. Strach tu bude aj tak ešte, ale už sa začínam dávať dokopy. Musím. Takto predsa žiť nemôžem. Toto už sa číta asi o trochu lepšie, však? Mimochodom, ty si bola tiež na tom? Tiež Ti vyberali mandle?

Ahoj. tak ja mam ist na vyber mandli co najskor a neviem sa rozhodnut kam… citala som si tieto prispevky pretoze sa tiez bojim ale tvoj ma povzbudil… prosim nemozes mi poslat cislo alebo blizsie povedat ako sa tam mam objednat? diky moc dufam ze to zvladnem rovnako ako ty:) )

Musíš jesť normálne jedlá! Tým sa ti to hojí. Kašovité jedlá sa majú jesť tak 3-4 dni po operácií a potom už normálne, len nie tvrdé - ako napr. mandle, arašidy, kôrky. A štiplavé tiež nie.

Mňa to čaká v pondelok budúci týždeň a mám kamarátku doktorku a taktiež bola nedávno vyťahovať kŕčne mandle, tak som sa jej pýtala na radu, čo si dávala po operácií od bolesti … povedala mi, že si dala predpísať u kolegu Flector Rapid granulát. Sú to také malé sáčočky v ktorých je prášok, ktorý dáš rozpustiť do vody a potom sa to pije, mne to zaberá na všetky bolesti od zubov až po menštrulačné a jej to vraj pomohlo aj pri tomto, takže myslím, že to bude asi najlepšie riešenie a behom 3 minút bude mať po bolesti.

Mne brali mandle 15.8.2011 v Antolskej, bola som veľmi spokojná s personálom s ich prístupom. Tiež mi predpísali Flector Rapid, no ja som ho nemohla. Mal zvláštnu, akoby pepermintovo-perlivú prichuť, čo ma dráždilo na kašlanie. A samotná bolesť k tomu … nič moc. Mne pomohol liek: Nimesil (tak sa to nejako volá). Je to prášok do vody a má veľmi príjemnú príchuť bez bubliniek a do 10 min. mi zabral. Odporúčam. Algif. kvapky mi boli slabé, bolesť neustupovala.

Zdravím každého! Máte prosím Vás skúsenosti s Galantskou nemocnicou? Je tam možnosť dať si vybrať mandle v celkovej anestéze?

Pekný deň. Včera mi vyberali krčné mandle. Viem, že môžem jesť detské výživy, jogurty. Vie mi niekto poradiť, či by som mohla jesť aj zemiakovú kašu a puding? Ďakujem veľmi pekne.

Ja som väčšinou pudingovala, zem. kaša mi vadila, bolelo ma po nej hrdlo - rany, ale skús, možno budeš mať lepší priebeh hojenia rán ako ja.

Ahoj, mne ich vyberali tiež 13.9. ako aj tebe. Zemiakovú kašu som jedla už v nemocnici na druhý deň po operácii a v pohode. Puding som mala včera, tiež v pohode. Piškóty rozmočené v kakau, a tak. Ide mi to dosť na nervy, že si nemôžem dať skoro nič, na čo mám momentálne chuť, ale dúfam, že sa to čoskoro zahojí a konečne sa najem.

Mne krčné mandle vyberali 12.9.2011 v celkovej narkóze. Po prebratí som bol celkom v pohode aj prvé dva dni a injekcii proti bolesti som ani nepotreboval. Plný optimizmu som prišiel domov a potom to začalo. Bolesti začali stúpať, štvrtý deň to bolo ešte horšie, teraz je piaty deň a idem od bolestí zošalieť. Užívam Flector, to je jediná vec, čo pomáha, mám aj Novalgin, ale ten mi nezabral a Algifen zaberá len minimálne. Hrdlo mám strašne spúchnuté a ma tak páli, že už ľutujem, že som si tie mandle dal vybrať. Angíny som mával asi 4-5x do roka ako kedy, ale rozhodne to bolo nič oproti tomuto. Neviem čo bude ďalej, ale nie som optimista.

Prikladaj si na ne ľad zabalený v utierke (napr.), nepi totálne ľadové a ani horúce nápoje, o pár dní bude dobre, mňa na 5ty deň boleli uši, kosti - čelusť, sánka, krk, zívať som nemohla, ale bude dobre. Najhoršie boli tie povlaky a sucho v noci v hrdle. A začni byť optimista.

Ahoj, no včera v noci mi to dokonca začalo aj krvácať, ale našťastie do 20 minút sa mi to podarilo zastaviť. S tou krvou ako keby odišla časť tej bolesti. Dnes je to o niečo lepšie ako včera, uvidím, čo bude ďalej. Ale včera to bolo vyslovene príšerné.

Zdravím, mne to nekrvácalo, pila som čaj z repíka a asi preto sa mi to hojilo celkom dobre, okrem bolestí. Tie sú najhoršie, každých 6 hodín som pchala do seba analgetiká. Zajtra bude 5 týž., čo mám po operácii, ale stále to nie je ono. Bolesti zmizli do 2 týždňov, ale samotné jedlo si neviem vychutnať v hrdle, ako sa hltá, mám pocit, ako keby som tam mala kefu, necítim chute. Občas, keď rozprávam, mám v hrdle “knedľu”. Ale inak pohoda, hlas sa mi nezmenil a zmenšil sa mi podbradok. Mandle tlačili na podjazyčné žľazy. Ten čaj pi (repík), aby tie rany neboli suché, inak to krváca. Ja som pila aj kakao.