Krčné mandle

Ahojte, mne vyberali mandle v septembri 2010, v celkovej anestéze. Po operácii bolo všetko v pohode, dobre som znášala prvých 48 hodín. Potom sa to zapálilo a tie bolesti boli hrozné. Nemohla som jesť, piť ani spať. Nakoniec mi po piatich dňoch som sa pýtala na kontrolu, dali mi ATB, to som už bola totálne dehydrovaná. Bola som PN 6-týždňov. Tie bolesti neprajem nikomu, ale odvtedy mám pokoj. Teraz zvažujeme výber mandlí u staršieho syna “14”, má panický strach z lekárov, takže jedine celková anestéza. Držím palce všetkým, ktorých to čaká a tí, ktorí to už majú za sebou skoré uzdravenie!

Ahojte, som po vybere 9 dni, z toho uz som dva krat bola v nemocnici, co mi to prasklo. Stale mam dost velke bolesti a tak isto trosku opuchnute. Stale velmi zle rozpravam, trosku som pred tym rackovala, ale teraz po 9 dnoch neviem povedat “r” vobec, napravi sa to? Prosim o radu.

Caute ludia, dneska si idem pre termin na vyberanie krcnych mandli. Idu mi to vyberat tu v Bratislave na Antolskej. Má niekto s touto nemocnicou skúsenosti? Ak áno, píšte prosím.

Ahojte spolubojovnici. Aj ja som bol na operacii krcnych a nosnych mandli v Banskej Bystrici. Operacia dopadla dobre. V nemocnici som si polezal dva dni bez bolesti, ale ked som prisiel domov, tak ma to zacalo boliet riadne. Teraz som uz sedem dni po operacii a uz ma to tak neboli. Boli ma to iba ked prehltam. Este ze mam taku obetavu maminu, ktora sa o mna dobre stara a vyvara mi dobrotky. A pre tych, co ich to este len caka, tak im drzim palce a prajem skore uzdravenie!

Mám to za sebou už 23 rokov, ale spomienky mi zostanú na celý život. V Trnavskej nemocnici mi jednu vyberal primár a na druhej si zgustla nová lekárka, ktorá to v živote nerobila. Takže súcitím s vami. Teraz v máji ide moja dcéra, bude uspatá, ale radšej jej tieto články nedám čítať.

Ahoj, ja som bola na zakroku 30. januara v nemocnici na Antolskej (BA) v celkovej anesteze. Rano o siedmej som prisla pred oddelenie, dali mi izbu, okolo desiatej som isla na salu a okolo stvrt na dvanast som sa prebrala na izbe. V nemocnici som si polezala do rana nasledujuceho dna a potom ma pustili. Personal bol mily, aj s priebehom liecenia som spokojna. Myslim, ze to spravili dobre, lebo mi to ani nekrvacalo, ani sa mi to nezapalilo. Operovala ma doktorka Klochanova. Mlada, ale sikovna. Takze ak idete na vybratie mandli, myslim si, ze Antolska je dobra volba.

Ludia, poradim vam, nedavaj ti si ich brat ak vam skutocne neohrozuju zivot. Je to utrpenie, bolest, neustale krvacanie. Mne to v nemocnici 3 krat latali jak mi neslo zastavit krvacanie, boli to jak fras a pomaha jedine ten Flacor. Kvapky co mi dali su uplne neucinne. Nemozem este poridne jest a skoro kazdu noc mi to krvaca. Pri kazdom latani to bolelo viac a viac. Myslim, ze to za to netoji. Vysiel som koli tomu z formy, schudol som, pri akejkolvek namahe sa mi spusti krv, takze so sexom a vsetkym inym mozem zabudunut.

Prosim vas vyberali mi mandle 8.2.2012 a do dnesneho dna mam strasne bolesti na nevydrzanie, pomaly sa stoho asi zblaznim. Nemozem jest, pit za 5 dni som schudla 5 kilo, co nic nejem, lebo mi ani nechuti a boli ma ked prehltam. Doktor povedal ze to musim rozglgat a pit hl. vela tekutin a sem tam nieco zajest, no len jemu sa to povie, prosim vas, kedy to prejde?

Moja dcéra je týždeň po operácií krčných mandlí, musím konštatovať, ža operácia neprebehla podľa jej očakávania, zákrok museli prerušiť pre jej nevoľnosť spôsobenú veľkou bolesťou. Po ukončení zákroku začala znova krvácať, takže zákrok museli zopakovať. Bola operovaná v Poprade, takže sa vyjadrila, že by tam už na takýto zákrok nidky nešla. Hneď na druhý deň po operácií ju poslali domov, pretože rekonštruovali budovu. Dnes je týždeň po operácii a má veľké bolesti v hrdle, ale aj uší, hlavy, schudla 3 kg, pretože nemôže nič spolknúť. Ja som bola operovaná ako 10 ročná a nepamätám si, že by som mala také bolesti. Pýtam sa neexistuje žiaden liek na utíšenie takej bolesti?

Dobrý deň, mňa by zaujímalo, čo je to za chorobu, ktorej príznaky Vám hneď popíšem a jedine naša 3-ročná dcéra ju od nás nechytila. S manželom sme ochoreli naraz, 39 teploty, ukrutné bolesti krčných mandlí, na druhý deň ochorel syn a na tretí svokra, pravdaže s rovnakými príznakmi. Mandle sme mali opuchnuté do takej miery, že v ľahu sme mali dýchacie problémy, takže sme spali v sede. Uzliny zdurené po celom krku. Na štvrtý deň nastal ústup bolestí a teplôt, a to rapídne zlepšovalo každým dňom. Lekár nám predpísal antibiotiká. Čo je to za chorobu, že ju naša dcéra nechytila a pritom spí s nami v spálni? Ďakujem

Ahojte! Mám 15 rokov, pred dvoma dňami mi vyberali krčné mandle. V deň prijatia do nemocnice ma hneď aj operovali v lokálnej anastéze. Operovala ma šikovná primárka, ktorá má s tým už niekoľkoročné skúsenosti. Za 20 minút som mala mandle von. Operácia je však dosť nepríjemná, no nie natoľko, aby ste to nevydržali, mňa akurát napínalo. Po operácii ma odniesli na izbu, kde som následne dostala infúziu proti bolesti, večer injekciu. Prvú noc sa mi spalo dobre. Aj následný deň prebehol bez väčších ťažkostí, dostala som tabletku od bolesti a začala som pomaličky jesť. To všetko sa dalo zvládnuť, no v druhý večer mi hrdlo nepríjemne napuchlo a začalo to byť veľmi bolestivé, nemohla som rozprávať, pískalo mi v ušiach, tabletky nepomáhali … celú noc som nespala, sestrička mi oznámila, že injekciu nedostanem, pretože na druhý deň idem domov a musím si zvyknúť na normálne lieky. Najhorší je 3. až 5. deň po operácii, vtedy sa začne rana čistiť. Nechcem vás vystrašiť, ani nič podobné, ale je to dosť nepríjemné a kým vám mandle nebude treba vybrať akútne, radšej sa pre túto operáciu nerozhodujte. Tým, ktorých táto operácia čaká, prajem skoré uzdravenie.

Ja som 3. den po operacii v PO a musim upozornit, ze dycha sa len ustami. Ziadnu krv som tam nemala, sikovne ju lekar odsaval. Mam bolesti, ale da sa to zvladnut. Algifen kvapky.

Dobrý deň všetci. Klára (30). V pondelok 25.06.2012 mi vyberali krčné mandle, v celkovej anestézii, v Trenčianskej nemocnici. Ráno som prišla na pol siedmu na príjem a na operáciu som šla v ten deň okolo jednej hodiny. Najskôr mi dali tabletku, nech sa nebojím, takú na ukludnenie, uvolnenie sa. Potom prišla pre mňa sestra z operačky, doviedla ma na operačku, tam som si lahla oni si ma pripravolali, toto všetko som bola ešte hore, potom mi dali masku najskôr s kyslíkom, aby som vedela dobre dýchať a potom tam pustili čosi na spanie. Zatvárali sa mi oči aj keď som sa premáhala nechať ich otvorené. Keď som sa prebrala, bola som na pooperačnej izbe, kde som musela stále vyplúvať krv a stále mi merali tlak a teplotu. Neskôr ma odniesli na izbu. V ten deň som dostala šálku čaju, ktorú som mala pomaly piť, ale to sa nedalo ja som ju horko ťažko dopila až druhý deň na obed. Proti bolesti sme dostávali každých 6 hodín do žily Novalgin a sestričky sa chodili stále pýtať ako sa máme. Druhý deň ráno som dostala šálku kávy CARO s mliekom, jogurt a sáčok piškót. No ja som zvládla zjesť 2 piškóty a to mi trvalo asi 2 hodiny. Obed sme mali polievku s nastrúhanou zeleninou, z toho som zvládla trocha šťavy a druhé zem. kašu, vajíčko s mletým uvareným mäsom a kôprovú omáčku (z toho nič, kaša ostávala v krku a mňa nadrapovalo). Večera to isté bez omáčky a studenéééé. V stredu ráno ma pustili domov, lebo rany nekrvácali. Tak dúfam, že sa rany čoskoro zahoja, lebo ešte teraz poriadne necítim jazyk, zuby ma trocha pobolievajú a krk vo vnútri opuchnutý, aspoň ja ho tak cítim. Pomaly prehltam, ale dá to zabrať. Až bubienky v ušiach cítim, keď prehltam čaj a tabletku zhltnúť, je hotové peklo. Uvidíme, ako to bude pokračovať, zajtra idem na kontrolu na ORL.

Ahojte! Pridám sa aj so svojou skúsenosťou, už som 10 dní po výbere mandlí, mám 21 rokov. Robili mi to v FN Nitra v celkovej anestézii. Nemôžem sa sťažovať, personál v pohodičke, prostredie všetko nové, vymaľované, kúpeľné krásne nové, vykachličkované. Je tam jedáleň, kopa lavičiek, stoličiek… aj spoločný televízor ktorý môžete pozerať od rána do večera. A super je že aj návštevné hodiny sú povolené až do večera. Ale k veci. Kvôli celkovej anestéze som musela prísť deň vopred, noc pred operáciou mi dali Diazepam vo forme tabletky, ale nezabral vôbec, celú noc som sa prehadzovala. Ráno ešte ďalšie dve oblbovacie tabletky (dosť sa mi z nich krútila hlava) a čakala som. Žiadne jedlo ani pitie od polnoci predošlého dňa. Inak, nemusíte si nosiť obväzy, dajú vám také sťahovacie pančuchy aby sa predišlo trombóze. Na radu som prišla až niekedy okolo obeda, na operačke som sa prezliekla do tej zelenej košele, ale nie až úplne do naha našťastie :smiley: chvíľku som ešte čakala a už ma brali na sál. Celkovo som sa ani moc nebála, keďže to nebola moja prvá operácia a ešte som aj bola oblbnutá od tabletiek a smädu (ale dajú vám aj infúzku ak ste moc smädní ale ja som to prespala všetko). Berú ľudí podľa veku, takže najprv detičky, potom mladí atď. Na sále mi zmerali tlak, zaviedli infúzku a už si nič nepamätám. Lieky museli byť priamo v nej. Zobudila som sa na zobúdzacej izbe, nedalo sa mi moc dýchať, ale dali mi vreckovky a vysiakala som dosť veľa krvi, ale v hrdle som nemala žiadnu. Potom som sa už pomaličky prebrala. 2 hodiny po operácii sa už môže piť, tak som využila že mi účinkovali lieky na bolesť a kopla som do seba hneď tri poháre vody. Žiadne rezanie iba taká tupá bolesť v krku. Na druhý deň som už normálne jedla, puding aj rožok namočený v čaji a na obed polievku a pomleté mäsko s pyré. Tie prvé dva dni sa dali, stačil mi jeden Flector, z ktorého som si pri bolesti upila. Akurát som mala spuchnuté hrdlo a pocit dvoch šmirgľov v krku. Prvá noc bola hrozná, nešlo o bolesť, ale tvorilo sa mi strašne veľa hlienov v hrdle (asi vznikali tie povlaky) a pregĺgala som to celú noc, lebo som nemohla vykašliavať. A trápili ma strašné suchoty, mohla som vypiť aj liter vody a pomohlo len na chvíľku. Ale druhú no som spala ako bábätko :slight_smile: Na druhý deň ma teda pustili domov a tam to začalo. Pre mňa boli najhoršie jednoznačne 3, 4 a 5 deň. Opuch mi síce zmizol ale bolesti boli výrazné, stále som sa držala na polovičnej dávke Flektoru, ktorý mi vydržal asi na dve hodiny a aj to mi zabral až po hodine. Bolesti mi vyrážali do sánky, zuby ma veľmi neboleli, ani uši, ale sánka a krk mi úplne horeli. Od vybratia som mala horúčky a zvýšené teploty ale myslela som že je to normálne, zrážala som to Novalginom. Postupne teplota išla dole, ale vždy som mala niečo okolo 37, 6°. O spánku ani reči, stále som sa budila aspoň 2-3x v noci. Jedla som len kašičky, polievky, pudingy, prívarky aj to s problémami, ostávalo mi to v krku a trebalo zapíjať. Postupne som prešla na celý Flector, ale ani to mi už na viac ako 2 hodky nepomohlo. Piaty deň v noci sa mi to rozkrvácalo a už som letela sanitkou do nemocnice. Našťastie sa to zastavilo samé do polhodinky. Takže som ostala na pozorovaní 1 deň a opäť ma vyšupovali domov. Samotné krvácanie nebolí, len to je taká divná chuť. Pol dňa som potom strávila vracaním krvi a hnačkou ale prešlo mi to a potom som mohla aj jesť. Bolesti sánky mi zmizli ale nastúpilo strašné rezanie v krku, až mi slzy išli do očí keď som pila alebo chcela niečo zjesť. To trvalo asi 2 dni. Od toho 8 dňa to už je lepšie, teploty klesajú, rezanie zmizlo, ale bolesť ostáva, hlavne pravé lôžko. Lekárka mi dala na teploty Bioparox aby sa zamedzilo zápalu a vraj treba kloktať repíkom do nemoty, lebo ja som ho skôr pila ako kloktala. Dnes je desiaty deň a už môžem zjesť aj nejaký koláčik a tak, ale musím to poriadne rozžuvať, zapíjať a veľa kloktať. Odporúčam jesť pomaly, malé hlty a šetriť sa, mne už povolili malé prechádzky (ale nie na slnku) a už sa môžem aj umyť… Dokonca aj bolesť išla dolu a Flector si opäť dávam len polovičné dávky. Aj napriek tomu treba ostať min. 2 týždne doma a ďalšie sa ešte pozorovať a dávať pozor, lebo mandle sa hoja dobrý mesiac a ja tam ešte mám tých povlakov tiež dosť. Tak to je všetko ospravedlňujem sa ak som išla moc do podrobností :slight_smile:

Chcela by som vás oboznámiť mojim stavom po operacii.
Radím vám ked nemáte akutny pripad s krčnými mandlami tak ich nedavajte von. V nedeľu ma prímuli do nemocnice v ba. a v pondelok ma operovali v celkovej anezteze všetko bolo skoro v poriadku až na to že som mala zimnicu ked´ som prišla zo sale, a dali mi lieky proti bolesti a aj infuzku… v stredu ráno ma pustili všetko okej až na to že som nemohla nič jesť… V stredu večer som sa odhodlala jesť a zacalo mi to krvácat okamžite sme sa zbalili a utekala som do nemocnice tam ma zasa operovali chceli zastaviť krvacanie-tak mi to vypalili v piatok ma zasa pustili domov a teraz je vsetko okej zatial len neviem čo mám jesť neporadite mi? som hrozne hladna občas si dam dáke kašičky ale som hladna.

Zdravím čaká ma tento zákrok, kde mám isť poradťe Dolný Kubín alebo Trstená ?

Dobre by ti možno urobili aj kremove polievky, samozrejme nie velmi horuce, take letne a velmi jemna zemiakova kaša. Po operacii by som ti odporucila brat wobenzym - su to prirodne enzymi, uryhclu zotavenenie organizmu po operacii a zaroven by ti mali pomoct predist zapalom a inym komplikaciam. Ja som ich brala potom ako mi chirurgicky rezali zuby až do kosti, z coho som mala velky strach.

Teraz uz aj na SR robia tento zakrok po narkozou

Ahojte… mne idu vyberat krcne mandle 4. 3. 2013… mam 13 rokou a chcem sa spytat ci by mi niekto nepovedal prestny postup o operacii… mne dokotori povedali len tolko ze budem v celkovej anesteze (uplne uspata a zobudim sa az po operacii) chcela by som tedaa vediec co sa bude diate pred operaciou a pooperacii… dakujem velmo pekne s pozdravom

Ahoj prosím ta kolko bol doplatok za celkovú anestézu?