Máte hyperaktívne dieťa?

Dobry den, prispeli ste krasnym prispevkom. Zacala som prave skumat na tejto a podobnych strankach, ci moja takmer dvojrocna dcerka nie je hyperaktivna… Lebo niekedy neobsedi na zadku pol dna v kuse… Ale vy ste mi pomohli znovu si pripomenut, že detom sa treba hlavne neskutocne vela venovat a ked si na to nenajdem cas, nemozem cakat kludne a spokojne dieta. U mna je to vsak aj o tom, ze uz mame aj druhe babatko… Takze hold si s tym musim nejako poradit.

Dobry den, velmi rada by som poprosila o radu. Mam 2 a takmer 8 rocneho syna. Prave ten starsi uz dlhsiu dobu “vystrkuje” rozky. Ked som si teraz precitala par tych prispevkov o ADHD, tak zacinam premyslat, ci prave moj syn “nou netrpi”. Ked mal 2 roky odcestovali sme do Irska, byvali sme s dalsim bezdetnym parom v spolocnom byte. Ja som robila denne, manzel bol s nim doma, on potom chodil na nocne, tak sme sa striedali. Od 3 rokov tam zacal chodit do skolky, zaciatky boli vselijake, ale mi sme to pripisovali jeho zaciatocnickej anglictine. Neskor aj ucitelka mi povedala, ze neobsedi, vyrusuje a tak. Vratili sme sa naspat na Slovensko a on navstevoval ako predskolak skolku, kde si opat nasiel kamaratov. Aj tu mi ucitelky povedali, ze je trochu neposedny, nie vzdy sa chce zapajat s ostatnymi detickami, nepapa, nechce spat. Opat sme to pripisovali zmene prostredia. Nastupil do 1. rocnika na ZS, kde ho neustale napominala triedna, ze uz su v skole, ze musi pockat, ked chce nieco povedal, nevedel obsediet celu hodinu, zacal ohryzat nechty. Ale zacal byt aj doma dost drzy, dovoluje si niekedy viac ako by to bolo unosne, ked sa nam narodil druhy syn, bol stale pri nom, staral sa, hral sa, dokonca nemal problem ho aj sam prebalit, no casom sa to obratilo a on na neho strasne ziarli. Aj ked so starsim sa poctivo ucim, pomaham pri pocitani, dokonca mu niekedy pripravim tasku, za odmenu… Je drzy, odvrava, posluchne az na 10. krat, kedy uz “zacinaju tiect nervy”, mam pocit, ze ho niekedy nezvladam. Manzel pracuje na tyzdnovkach, takze cez tyzden som sama, stari rodicia nepomahaju (pracovne vytazeni). Prosim o radu, ako "prist vlastne na to ze, ide alebo nejde o ADHD, on je stale v pohybe, ci uz bicykel korcule, skate … No v 3 rokoch bol lieceny na Kawasakiho syndrom, takze nemal odporucane hrat futbal, aj ked ho strasne bavi, no chodi uz 3 roky na plavecky kruzok a tiez na ZUS na dram. Divadelny odbor, ktory ho tiez bavi. Dakujem krasne za odpoved, Andrea.

Ahoj mama,

No tiež s tebou súhlasím. Lenže ak učitelia na teba pozerajú že si nevieš dať rady s deťmi je to ponižujúce. A navyše ak môžu mať časom z toho v škole problémy tak ďakujem pekne. Chcela by som aby vyštudovali v poriadku. Som proti liekom.
Potrebovala by som vedieť či vekom tá hyperaktivita ustupuje.
Ďakujem Milka

Adriana, dávaj pozor, chod na psychiatriu, nech ti urobia testy, u môjho syna diagnostikovali ADHD v 11 rokoch! zmenili sme psychiatričku, a teraz už bolo neskoro, úteky zo školy, potom úteky z domu, cigarety, alkohol, momentálne je v Hrani, ide do LVS RK, a ja som na mraky, Mám okrem neho ešte 4 deti, ťahá nás sociálka po psychologických vyšetreniach a kade-tade, prestal si brať desiate do školy, prestala som chodiť do práce, a netuším čo bude ďalej. Z jednotkára je štvorkár za 2 roky. Ostatné deti jednotkári. Je to ťažké, ale bolo to to isté, dokonca ma obvinil, že ho psychicky týram a nemám rada. Nebyť výchovnej poradkyni v škole, ktorá má psychologické vzdelanie neviem čo by bolo, podľa psychológov musím vydržať do jeho 15 rokov, kým ho prejde puberta. uvidíme čo dalej, ale som v koncoch.

Tiapridal nesmú brať nízkotlakári! môj syn pol roka odpadával, nosila ho domov sanitka, mal vysoké teploty, spal v škole, nakoniec mu na moju vlastnú žiadosť lieky na mesiac vysadili.

Dobry den, pisem osobnu skusenost syn ma 15 rokov a od 3 rokov ADHD. U nas zaberalo len jedine dotknut sa dietatka nech sa vam pozrie do oci aby vas vnimalo, povedat mu co potrebujete aby spravil a ked neposluchne zopakovat znova. Ked ani potom neposluchne tak si ho posadit na kolena a napustit ho na zem a povedat mu ze neposlusne deticky musia sediet. Zo zaciatku je to taske lebo dieta sa brani no treba vidrzat ak sa brani treba mu rospravat ked prestanes tak ta pustim nazem ale len ked zahodis certika ktory mi zobral mojeho zlateho sinceka a ja si prosim synceka naspat. Dietatko sa vedcinou po case ukludni zisti ze to mysly rodic vazne a casom mu bude stacit povedat len ides si sadnut zasa nas nastivil certik. Funguje to aj na nasej druhej dcerke len naozaj trba mat chvylocku pevne nervy. Chce to cas kym dieta zisti ze ked nebudem pocuvat tak pride trest.

Dobry den, pisem osobnu skusenost syn trpi ADHD od 3 rokov a dnes ma 15. Vychovavali sme ho prene ako pise pani Dr. Muranska bolo to zo zaciatku taske ale naozaj nic ine nepomoze len pevne dodrziavat pravidla. Deticky potrebuju vediet presne co mozu a co nie. Ked im raz dovolite a druhykrat nie tak su s toho zmetene a je to pre nich este horsie. Treba im to vysvetlit preco nie aby to vedeli pochopit aj ked sa budete opakovat aj 1000 krat.

Dobrý večer, zaujal ma Váš príspevok, pretože téma sa ma dotýka osobne. Chcem Vás poprosiť o informáciu. Som rodič s dieťaťom, ktoré má diag. ADHD a mala by som záujem o poradenstvo pre rodičov. Kde sa takéto poradenstva nachádza. Sme zo Žiliny

Môžem jedine súhlasiť. Mali sme v rodine hyperaktívne dieťa - dnes má 34 rokov, vyštudované Ing. V tom čase bolo v triede 30 detí, Nikto ho neposielal k psychiatrovi, nepchal doňho lieky. Chcelo to len trpezlivosť, trpezlivosť a ešte raz trpezlivosť. Šlo aj učenie, aj hry, aj sústredenosť a pomoc rodičom bez liekov, diagnózy a psychológov, neurológov a špeciálnych pedagógov. Dieťaťu se treba len venovať a pochopiť, že jeho sústredenosť na jednu vec je krátka.

Neboj sa, hyperaktivita sa časom ustáli, aj takéto dieťa môže vyštudovať VŠ, aj naša vyštodovala aj bez liekov. A učiteľov bez s rezervou, nech si myslia čo chcú, toto je Tvoje dieťa…

Dobrý den, prosím vás nenapísete mi ako ste to nakoniec vyriešili. Ja mám 3, 5 ročného syna a je na tom velmi podobne. Naučila sa nakoniec zapájať v kolektíve? Nás jedine od vašej nemá problém v komunikácii. Ukecaný je až až.

Ahoj, tiez som si myslela to iste, co ty. ale kolegyna mi vysvetlila o co ide pri poruche adhd. to je skutocne porucha v mozgu, tu sa nejedna o zive dieta v zmysle, hlada stale nejaku cinnost, treba ho zaujat, beha, skace, atd. ide napr. o to, ze dieta NIE JE SCHOPNE sustredit sa na ucitelku v skolke / skole, prosto si robi po svojom, lebo ju v tom momente ani nedokaze pocuvat. prosto, skutocna porucha…

Máte úplnú pravdu! toto som som potrebovala počuť.

Pani Anna Kubicova, mozete mi prosim napisat u akeho psychloga ste v Ziline bola, ktory vam diagnostikoval ADHD? Dakujem

Tak toto je najhorší prístup, o akom som kedy počul. Pracujem s ľuďmi s mentálnym postihnutím, často s podozrením na poruchy ADHD a tak si trúfam do tejto debaty prispieť. Vám to môže fungovať, otázkou však je, čo to v detskej duši zanechá. Brániť mu fyzicky, aby sa ukludnil môže viesť primárne k jeho skľudneniu, no zároveň doň môžete dostávať podvedomí program, že ak koná niečo, čo druhým nevonia, fyzicky ho zastavia. Najlepšia cesta ako urobiť s človeka ľahko manipulovateľný stroj. Aj so svojim 4 ročným synom postupujem rovnako. Ak už veci preháňa, totálne si ho prestanem všímať, čím mu dám jasný signál, že mu nebudem venovať pozornosť. Po chvíli príde, sám sa spýta, čo sa stalo, ja mu to v kľude vysvetlím a najčastejšie sa ospravedlní a hráme sa ďalej. Tu je však dôležité si uvedomiť, že dieťa musí mať na Vás väzbu, aby ste s ním takto dokázali pracovať. Rodičia, čo sa vrátia z práce a doma ďalej pracujú, asi ťažko vychovajú dieťa a ešte ťažšie dieťa s ADHD. Môj názor.

Zdravim, suhlasim s textom, ktory ste pisali o chorobe " hyprraktivita", poznam niekoho a dakujem, pretoze ste mi zblizili viac info ako mu pomoct ci rirsit, pa

Máme takého živého vnúčika. Dcéra je z neho už ako sa hovorí “na prášky”? ! Ja viem má to ťažké, denne zvládať takého živana, ak máte ešte jedno dieťa. Ale treba sa tešiť, že je zdravý a obaliť sa obrovskou trpezlivosťou. No, ak to nedokážeme, poraďme sa s psychológom, ako ovládať svoje emócie, aby sme svojimi výbuchmi a neovládateľnými emóciami nenarobili viac zla svojmu, podotýkam, zdravému, dieťatku. Ľúbim ho veľmi, len ma mrzí, že si ho nemôžem vziať k sebe na dlhšie obdobie. Áno, býva aj agresívny, trucovitý, ale ja ho “odmeňujem” láskou a trpezlivosťou “počúvať” aby sa aj ON takto správal k ostatným. Najhoršie, čo môžme urobiť je byť výbušný, vrieskať a vyháňať, či nebodaj mu nadávať, že je zlý, to NIKDY nerobte? ! Dieťa sa formuje len vašim správaním a správaním v jeho okolí, na to TREBA myslieť VŽDY, keď bude nezvládateľný. Radšej nepovedzte nič a obaľte sa TRPEZLIVOSŤOU, začnite si počítať, či spievať alebo hocičo, čím “neurazíte” tak zraniteľnú detskú dušičku. Jediná rada je naučiť sa OVLÁDAŤ samých seba, bohužiaľ, ale je to jediná cesta, ako neublížiť síce, živému, ALE ZDRAVÉMU dieťatku, ktoré nám bolo darované :slight_smile: )

Monika, prepáčte strašne zle sa číta Váš príspevok, skúste vy sama popracovať na gramatike 1. stupňa základnej školy. Držím Vám palce

Môj syn išiel do prvej triedy. Chcem mu kúpiť mobily. Prosím, poradiť, ktorý model je vhodný iba pre volanie zo sortimentu obchodu http://semilton.sk/mobile-devices/mobiles/ Velmi sa mi páči kvalita služieb.

Ahojte, mám syna u ktorého už dlhší čas sme pozorovali, že je akoby hyperaktívny, bola som z toho po pravde najskôr zmätená, myslela som si, že to je len obdobie, lenže stále to trvá, tak sme vyhľadali už aj odbornú pomoc aby teda ho vyšetrili a aby sme sa dozvedeli aký je problém a ono sa to potvrdilo. A teda chcela by som počuť skúsenosti mamičiek, ktoré si prechádzajú niečím podobným, ktoré majú takéto deti a ako to zvládajú, lebo mňa to niekedy veľmi vyčerpáva. Dokonca má Dodko problém aj s večerným zaspávaním a niekedy to ozaj nedávam :frowning: