Menštruácia

Neviem kolko mas rokov, ale nedoporucuje sa zasahovat do zenskeho cyklu liekmi, hormonmi, az dospele zeny si vynimocne beru hormony na oddialenie, ale prinasa to riziko narusenia cyklu a rovnovahy. Mladym dievcatam sa skor dopoorucuje prirodzene nechat cyklus plynut, tak ako bezi s menstruaciou sa da lyzovat, sportovat … ved su sportovkyne, ktore pretekaju a vela x urcite aj pocas menstruacie. Dospele zeny pouzivaju aj tampony, mlade dievcata vacsinou az po prvom sexualnom styku. V podstate tak ako, doma, ak mavas bolesti, tak si mozes dat nejake tabletky veku primerane, alebo ostat na izbe, ak bolesti su velmi silne. Nemusis sa nicoho bat, bude to ok, a ak ide s vami zena - ucitelka, alebo ina zena, mozes sa jej zdoverit so svojimi obavami.

Dakujem, ale my budeme i plavat.

Ak nechces a nepouzivas este tampony, jednoducho do vody nepojdes, ci je ucitel muz, alebo zena. Vie, ze zeny a dievcata maju svoje dni. Povedz, ze do vody nemozes zo zdravotnych dovodov, alebo ti mama napise listok na ospravedlnenie, ktory si vezmi so sebou.

Dakujem za vsetko.

To ti verim, ja som dostala vcera a isla som to povedat mame to bolo trapne, lebo dost som sa hambila, ale tak uz je to za mnou.

Mam 12 a hrozne ma bolieva podbrusko na posteli som mala zlte fliacky. Mamina uz o tom vie, mam hrozne krce mozem to uz dostat? Velmi sa bojim.

Ano mozes, ja som dostala prvu menstruciu v 11tich. A neboj, je to v pohode :slight_smile:

Tata, coho sa bojis, bolesti, alebo coho? Mozes si dat na brusko ohriatu sol, ktoru nasypes do maleho vankusika a zaviazes nech sa ti nesype. A mamina nech ti spravi tortu a oslavte spolu, ze sa stavas mladou zenou.

Ahoj mam 13 rokov ale este nemam menstruaciu. Uz mam aj ochlpenie aj vytok a posledne 3 dni mam take krce v podbrusku, moze to byt predzvest menstruaci?

Ano, Ally, moze.

Dobry den, ja chcem ist na kupalsiko a mam slabe kramy, to mozem?

Ak pouzivas tampony tak hej, mozes sa aj kupat. Ak len vlozky radsej nie. Ale mozes sa opalovat, kupanie moze byt spojene s rizikom infekcie a s vlozkami nie je vhodne a hygienicke. R.S.

Ahojte. Mám 11. O mesiac budem mať 12. Dnes ráno som zistila, že asi mám krámy. Mala som nohavičky od krvi. Neviem čo mám robiť. Je mi trápne o tom hovoriť s mamou. Zatiaľ jej to nechcem povedať. Prosím niekto poradte mi. Najlepšie v mojom veku :frowning: Som z dievčat v triede najstaršia. A moje spolužiačky to ešte nemajú.

Ahoj Kija, aj ja som dostala prvu menstruaciu v 11tich a hanbila som sa to povedat mame. Nakoniec som sa premohla a povedala. Asi je to jednoduchsie, nie je to jednorazova zalezitost, budes ju mat teraz par dni, mozno aj 5 dni. A o mesiac znova. Ale ak jej to nechces hovorit, jedine co musis urobit je kupit si vlozky a pouzivat ich. A keby ta velmi bolelo brusko, daj si teplu sprchu, alebo si vezmi jednu tabletku Paralenu.

Ahoj Kija, nezalezi na tom v kolkych rokoch dostanes prvu menstruaciu, ale ako sa s tym citis. Ja som dospela a pamatam si ako dnes presne tvoje pocity, tiez som sa hanbila, obavala aj pred mamou, zenami v rodine aj pred spoluziackami. Vsetko, co dievca, slecna, zena zaziva prvy x, alebo je nove byva spojene s podobnymi pocitmi a ucime sa aj o tychto pocitoch hanby rozpravat. My zeny sme citlive duse a naucili nas s pocitmi hanby, nech sa tyka cohokolvek, nezdoverovat sa. Chcela by som ta povzbudit a drzim ti palce, aby si nasla odvahu a aj dievcata, a zeny okolo seba, ktorym budes moct rozpravat aj o tom, co ti je trapne a za co sa hanbis. Pomoze Ti to, aby si sa nemusela citit osamotena a aby si mohla citit s dievcatami a zenami spolupatricnost. ja som dospela a tiez prezivam pocity hanby niekedy. Myslim, ze tvoja mama pozna tiez pocity hanby a aj ona mala kedysi prvu menstruaciu. dakujem ti za doveru s ktorou pises o svojich pocitoch a zelam Ti odvahu rozpravat sa aj s inymi dievcatami a zenami, ktorym doverujes.

Ahojte, mám 9 rokov a už mám menštruáciu. Včera som to prvý krát dostala, nie je to nejak skoro? Ešte som to nepovedala tatovi (mamu nemám ani sestru) mám to radšej povedať staršej kamarátke alebo tatovi? Pls poradte.

Mam 10 a uz mam bolesti, kedy sa to moze stat a mam sa bat doktora?

To dopredu nikto ti nepovie, kedy to dostaneš. Moja dcéra ju dostala 6-ho sept. prvý krát a má 12 rokov. Je chudučká, bruško moc jej ani nebolelo, nadránom prišla ku mne do izby, ja som sa zobudila na to, že niekto mi stojí pri posteli. Tichučko hovorila, mami dostala som to poď mi prosím pozrieť, akú vložku si mám vybrať. Tabletky nebrala, trvala jej to 8 dní, ale slabučká bola menštruácia. Jej kamarátka dostala keď mala 10 rokov oveľa silnejšiu ako ona. Druhá kamarátka dostala v jedenástich a mala bolesti bruška aj silnu menštruáciu / 10 dní /, tak je to individuálne. Báť sa nemusíš, porozprávaj sa s mamou. Moja dcéra nosievala v taške aj predtým intímku keby dačo. Od lekára sa vôbec nemusíš báť, ani ku nemu nemusíš, keď nemáš problémy. Aj moja gynekologička to tak hovorí. Skús sa porozprávať s kamarátkami. Nechápem, prečo mame nedôveruješ, veď nikto ťa nevysmeje, menštruácia je samozrejmosť v živote puberťáčky. Prajem ti všetko dobré. Jedna mamina.

Dobrý deň, mám 12 rokov a dostala som asi menštruáciu, ktorá mi začala v pondelok a v utorok mi iba ráno išla krv, poobede nič ani večer a v stredu rovnako ráno krv a poobede nič ani večer a v štvrtok nič. Poradte mi prosím, je to menštruácia? Môže prvá menštruácia ísť iba 3 dni? Ďakujem za poradenie.

Sofia, kym sa ti cyklus upravi, moze to trvat niekolko mesiacov. Takze aj to je ok, ako to popisujes. Kazda zena, slecna ma svoj vlastny priebeh cyklu a aj roznu intenzitu a dlzku krvacania.