Myóm

ahoj neviem odkial si ale ja som z LV, a operovali ma v BB,primar Bielik. Moja gynekologička ma najprv poslala na kyret do NZ,ale to nepomohlo, ešte viac som krvacala, a samozrejme bola za to aby mi dali všetko preč,však čo už,mam 41 načo mi je maternica?:(,a to že už 10 rokov sa snažime o babo,to je vedlajšie,a nepodstatne. Ale som tvrdohlava, a dosiahla som že iba myom mi vybrali, a možno sa nam teraz už poštastni aj to babo.

Ahoj, velmi si ma povzbudila…a želám ti to babatko .Aj mne lekar slubil,ze sa bude snazit o zachovanie maternice, ale kym nevidi do bruska, tak sa dobre hovori :frowning:
Tiez budem na tom trvat, aj ked uz deticky(2)mam!

Lekárku máte dobrú. Ja s týmto nádorom žijem 6 rokov. Zistili mi ho v 1-vom tehotenstve. Rástol so synčekom, ale po pôrode (cisársky)sa začal postupne zmenšovať. Ostal vo veľkosti 12mm. O dva roky som opäť cielene aj s nádorčekom otehotnela a počas cisárky sa prednosta podujal myomatózny uzol vybrať. Všetko dopadlo OK-(upozorňujem,že je to neskutočné riziko vyberať nádory počas perinatálneho-počaspôrodu-sekcie,môže nastať silné krvácanie a zlé hojenie epitelu maternice, keďže ke zväčšená. My sme to po konzultácií riskli /aj ja som lekárka/. Ale osobne to neodporúčam-u mňa sa to muselo, pretože mám ešte vážnejšiu Dg. a pri nej nesmiem podstupovať takéto riziká. ) Po 7 mesiacoch po pôrode mi však našli nový uzlík a stým sa ďalej nerobí vôbec nič. Len pravidelne kontroluje USG- ultra-sonografom. Pokiaľ je nezhubný a nárast neprekračuje 0,2 mm na mesiac, prípadne nie je väčší ako 50mm a nespôsobuje krvácanie v stene maternici prípadné dlhodobé krvácanie stačí len sledovať. Držím prsty, všetko bude dobré,len potrebujete dobrého lekára a prípadne skonzultovať iného.
Odporúčam MUDr.Matis (bývalý primár- Košice)TEL. 0556429508; 0556426306 je to na centrálu a treba poprosiť o prepojenie. Tak sa držte, určite pomôže. Mne zachránil deti a aj mňa. An Mat

Ďakujem za odpoveď. U mňa sa jedná o to, že mi chcú zobrať maternicu a majú mi to robiť na klinike Sv.Alžbety v BA. Obávam sa života po tomto zákroku. Zaujímalo by ma, či sa zmení aj chuť na sex a zvlhčovanie pošvy, lebo takéto info som čítala v rôznych diskusiach. A vraj sa mení aj vnímanie vôní a citlivosť klitorisu pre menšie zásobenie pošvy kvrvou. A nebudú v navýhode aj vaječníky? Kde potom putuje vajíčko keď už neni maternica? Nerobia sa častejšie cysty?

Davno som tu nebola. Porodila som cisarskym v 38-39 tt, odtiekla pl. voda. Dietatko zdrave, uz ma rok. :slight_smile: Myom este stale mam. Kym kojim, nechcu moc operovat. Stale hladam a skusam, co by pomohlo. Pri kojeni nemozem vsetko vyskusat.

Pekny vecer prajem.Mam takisto 25 rokov a nedavno mi zistili myom velkosti 10cm,mam ist v sobotu na konzultaciu k doc.Bielikovi,ale hrozne sa bojim.Stale tu citam o zenach s myomami ovela mensimi ako mam ja,ale nasla som vas,v podobnej velkosti ako mam ja.Mozem nieco vediet,ako sa dari,a podobne,cize maternicu vam nechali a prognozy su ake do buducna,vravel vam niekto.Dakujem za odpoved.Beata

zaujalo ma copisete o panoviDr.Bielikovi pochadzam zo sale a mam tiez myom na vnutry maternice a tlaci mi na mechur ze mozem skoncit na dialize obliciek a ze dat vsetko prec ze naco mi to je mam z toho strach mam jeden 3cmzistil mi to po roku na preventivke ako sa k nemu dostanem nejaky kontakt velmi ma to zaujalo mam49 rokov a nikdy som nebola vazne chora tak som nestastna dakujem zuza

Dobry den, ja som takisto mala myom, ktory mi zistili az v tehotenstve, nakolko ma tlacil a mal cca 5cm. Na konci tehotenstva uz bol velky ako muzska päst, teda rastol ( a poriadne mi na bruchu vytrcal!!!). Rodit som mala normalne, aj som zacala, ale v polovici sa porod zastavil a museli ho ukoncit sekciou a pri nej mi ho aj vybrali. Zotavovanie bolo dost narocne, ale teraz mi ostalo dost velke brusko a maly ma uz 6 mesiacov. Nemala som namahat brusne svaly, ale stiahnem ho opät cvicenim? Alebo ako? Vam sa stiahlo brusko alebo co ste robili? Dakujem za radu :slight_smile:

Ahojte, ja som bola v maji na sono a bola som uplne v poriadku, doktor nic nenasiel. V januari som bola na beznej preventivnej a zistila som, ze mam 2 cm myom. Mam len 20 rokov, som z toho nestastna, moja mama prisla o maternicu kvoli myomom, ale jej sa zacali robit az po 45. Doktorka ma objednala na kontrolne sono az o pol roka, no mne sa to zda neskoro, vzhladom na to, ze za pol roka mi narastol 2 cm. Ako casto chodite na kontroly? Mate niekto skusenost s myomomom v mojom veku? Dakujem.

Ahoj Janka, to je povzbudive, snad aj mne sa podari vynosit dietatko s myomom, ked sa podarilo otehotniet, tak snad sa podari aj vynosit a porodit. Drzte palce, som len na zaciatku.

dobrý je čaj na pitie a aj na sedacie kúpele s natržníka husieho, prasličkový čaj, vitamín B, alchemilka, reflexne masaže, detox, zmena chovania k mužom, váženie si sama seba ako ženu. nemusite tomu verit, ja som si postavila hlavu, doktor tvrdil, že som veľmi važne chorá,že urýchlené potrebujem operáciu, najpr som sa psychický zrútila, vnútorne som tomu neuverila, každý deň som si hovorila, že som krásna a zdravá žena, a mám už aj “oficiálne” potvrdené, že som zdravá. Prajem každému, aby si našiel svoj spôsob liečby, nedajte sa zastrašiť, študujte a hľadajte si svoje “cesty”.

dobry …prosim vas povedzte mi normalnou rečou čo je to ten miom či ako lebo moja mamka prišla dnes od gynekologičky a ta jej povedala že ma miom a že ma prist o pol roka na kontrolu …a tu soms a dočitala že je to nador …tak potom neechapem prečo am prist o pol roka na kontrolu to čo je za blbost to by mala hned s tym tam trapna lekarka niečo robit…prosim o pomoc čoi dalej :frowning: chcem mat mamku ešte dlho :frowning:

Myom je benigny tj. nezhubny nador. Myomy sa vyskytuju na maternici vo vnutri, ale aj na povrchu maternice - tkzv. subserozne myomy. Ak ma zena myomy, tak tieto jej sposbuju nadmerne krvacanie… Tieto myomy sa tvoria na hormonalnom podklade - ak je prevaha estrogenov v tele. Preto ma prist mamina na vysetrenie az o 6 mes. pretoze myom nie je nador, zhubny nador! … Ma ho takmer kazda zena, hlavne po 40 -tke. Ak by jej sposoboval velke problemy, napr. silne menstruacne krvacanie, tak by jej gynekologicka urcite navrhla dalsi postup… Vtedy sa indikuje hysterektomia - tj vyoperovanie maternice. Takze ziadne obavy, mamine nic nehrozi.

Lepšieho lekára ani nepoznám budeš v najlepších rukách. Držím palce

Mam tiez miom, prbl rok. Pred rokom mal 9mm, po pol roku 4cm a teraz uz 6 cm. Bola mi odporucena operacia s tym ze mam uz 3 deti a maternicu uz nepotrebujem…No myslim ze kazdy organ v tele cloveka je potrebny a nie je len tak. Citam o roznych formach liecby, odporucania na MUDr.Bielika v Bystrici. Nechcela by som prist o maternicu, no ak to bude nevyhnutne tak…Vcera mi lekar povedal ze tak rychlo rastuci miom este nevidel. Mam strach mam male deti a neviem co mam robit. Ma niekto skusenost s tak rychlim rastom miomu ? Dakujem za odpovede.
Katarina

Ked mas uz tri deti a dalsie asi neplanujes tak maternicu ozaj nepotrebujes. Tento organ sluzi len na vynosenie dietata inu funkciu nema. A v tvojom pripade (rychlo rastuci myom, 3 deti) by som s operaciou suhlasila. Ale rozhodnutie je len na tebe. Ked ti pri oper. neodstrania aj vajecniky (co asi v pripade myomov neni potrebne), hormonalne dalej fungujes ako zena.

Ahoj, tak ja som prešla niečím podobným ako ty. Myóm mi rástol rýchlo, tiež som to nechápala (v priebehu roka sa mi zväčšil z 3cm na 7, 5 cm). Takisto mi bola navrhnutá operácia a tiež som nesúhlasila s odstr. matenice (mám 2 deti)-iba v nevyhnutnom prípade… uvažujem presne ako ty - každý orgán je potrebný. Lekár, ktorý ma operoval, to rešpektoval a pri oper. bol odstránený len myóm (zrejme bol uložený tak, že sa to dalo)- sama to považujem za zázrak…Prišli aj výsledky z histol. a všetko je v poriadku. Momentálne sa zotavujem a som šťastná, že to takto dopadlo.Tak ti držím prsty a ak môžem poradiť, dôveruj lekárom - určite nám nechcú zle!

Ahoj Katarína, ja si tiež myslím, že maternica je potrebný orgán. Pre dvoma rokmi mi diagnostikovali myón na krčku maternice a ešte predrakovinné štádium. Bola mi odporučená operácia. Začala som pátrať aj po inom spôsobe liečby, pre mňa bolo neprijateľné prísť o maternicu ako o nepotrebný orgán. Začala som pátrať, hľadať. Dala som si do poriadku svoj osobný život, zbavila som pár zlozvykov, začala som sa mať ozaj rada, stretla som sa s ľudmi, ktorých som hľadala a dnes po myóne a chorobe ani stopy. Doktor ma predtým presviečal, že keď neurobim tak ako on mi povedal, že robím veľkú chybu, pomohlo mi aj to, že môj manžel stál za mnou a povedal mi, že ako sa rozhodnem tak to bude rešpektovať a nevidel ma ako bláznivú ženskú s bylinkami. Vieš na inú liečbu ako na “klasickú” sa často nadáva a zatracuje. Ale zamysli sa, keby tak ohromne pomáhala asi by boli prázdne čakárne a nie sú. Tá moja cesta bola náročná, niečo odrezať trvá chvíľku, niečím sa naozaj zaoberať trvá dlhšie.Ešte niečo: dnes už nemám myón a krčok materničný mám ako keď som bola dievča. Nechcem Ti radiť, urob ako uznaš za vhodné ale dá sa to aj ináč ako odstránenim maternice a hlavne keď to tak citíš. Treba dôverovať svojím intuíciam. Je to tvoje telo a nikto Ti nemá právo niečo zobrať. Často doktori tvrdia, že keď už máš deti, že ju nepotrebuješ. Ale vieš čo to urobí s tvojími hormónmi, depresie a tak. Prajem Ti, aby si bola zdravá a Tvoje deti mali veselú mamu. Katka

Odobratie maternice tj. hysterectómia s hormónmi nič neurobí. Je vidieť, ze nemáte základne znalosti o fungovaní vlastných pohlavnyých orgánoch. Hormóny sa tvoria vo vaječníkoch nezávisle od toho, či žena maternicu má alebo nie.

Zdravotnik, myomy sa tvoria z nadbytku estrogenov v tele. Su to benigne tj. nezhubne nadory… Ak spôsobujú žene zdravotne problemy napr. silne menstruacne krvacanie - tak vtedy sa indikuje hysterectomia. Samozrejme, ze hysterectomia s hormonmi nic nerobi, pretoze tie sa tvoria v ovariach… Ale hysterectomia sa pri myomoch indikuje preto, aby zenu zbavila problemov nadmernym krvacanim, ktore sposobuju tieto myomy. Hormonalny profil pri zachovani ovarii ostava nezmeney.