Opatrovateľky v Rakúsku

Ďakujem ti za radu, ale ako po tom pri zmene poisťovne,
nie sú problémy s vybavovačkami na oboch stranách? je to
bez problémov? treba dodržať nejaké termíny?

Podľa toho, čo si si ty, alebo agentúra, dohodla s rodinou, ale musí to byť napísané v zmluve. Ináč je to len na dobrej vôli rodiny, či ti zaplatia niečo navyše, alebo nie. Na to žiaden zákon nie je. Ty si živnostníčka a opatruješ, akonáhle nemáš koho opatrovať, nemáš nárok na žiaden honorár.

Ďakujem pekne, áno myslím že tak by to malo byť…

Dobrý večer, mám veľmi zlú skúsenosť s pani Ondruškovou. Bola som v jednej rodine, informácie ohľadom pacientky boli strohé, až keď som prišla do rodiny tak som vedela skutočný stav, pacientka ca mozgu, terminálne štádium, byt1, 5 izbovy bez kuchynskej linky, spala som v noci na posteli kde cez deň ležala pacienka, veci som mala v kufri celé 2 týždne. Hňed po príchode som kontaktovala pani Ondruškovu a informovala som ju o podmienkach, prosila ma aby som vydržala tam, že nemá tam koho poslať. PO príchode domov som jej povedala, že sa tam nevrátim a ona odo mna žiadala sumu 100 eur za pracu tak bolo v zmluve, samozrejme, že som nezaplatila za to vsetko co som tam prežila a teraz po dvoch rokoch ma dal pravnicke a vymaha odo mna peniaze a ked nezapltim tak sa to bude riesit sudnou cestou a poplatok za oneskorene zaplatenie je 50 eur na tyzden, je to uz 87 týžden a suma za premeskanie platby vachadza okolo 4400 eur, pýtam sa je to normálneJe to v rozpore s dobrými mravmi

Ktorá ma presvedčíte o výhodách Zusatzversicherung-pripoistenia? myslím že sa to oplatí len pridlhodobej Pn,
ked zaplatia od 43. dna Pnky po dobu 26 týždňov, pri krátkodobej PN zaplatia len od 4. dňa PNky, tak sa mi ani
poriadne nevráti 350 euri, čo zaplatím pripoistenie za celý rok. A ušlú mzdu za celý turnus mi tiež nikto nevráti ani odvody, ktoré musím zaplatíť či som chorá alebo nie. Viem, že je to dobrovoľné, ale rada by som vedela Vaše skúsenosti, pretože sa rozhodujem uzavriet alebo nie, pretože to tak možem urobiť len do 60. roku veku… toto by určite zaujímalo viaceré začiatočníčky…

Dobry den, poprosim vas o skusenosti s p. Fabianovou z Bratislavy - sprostredkovava pracu v Rakusku… Vopred velmi pekne dakujem za reakcie…

Keď máš len zákonné poistenie, dostávaš od 43 dňa choroby podporu pri dlhodobej chorobe.
Keď máš pripoistenie, dostávaš PNku od 3 dňa choroby. Potom od 43 dňa dostávaš aj PNku, aj podporu, takže dostávaš dvojnásobok, čo je ca 56 euro denne.
Pn môžeš byť až 180 dní v roku, potom už nedostávaš nič.
Ja môžem pripoistenie len doporučiť, aj pri krátkodobej nemoci dostaneš aspoň 28 euro na deň, a pri dlhodobej máš zaplatený polrok.
Kto chce robiť v Rakúsku dlhšie, mal by zvážiť, že nebude navždy zdravý, lebo táto robota ničí človeka. Takisto cestovanie na veľké vzdialenosti je spojené s rizikom.
Ja ešte doporučujem komerčné poistenie, ktoré pokryje transport z Rakúska na Slovensko, a nejaké trvalé následky, ale len také základné, najlacnejšie. Lebo oni vás tam ošetria, zasádrujú, zoperujú, ale choďte s nohou v sadre vlakom do Košic. Napríklad.

Dakujem za odpoved pani Blochova, ale dam vam priklad ked som kratkodobo PN 14 dní, dostanem peniaze od 4. dna PNky
cize sa mi ani nevrati to co som za cely rok pripoistenie zaplatila. To by som musela marodovat casto aby sa mi to vratilo a oplatilo, nie? oplati sa to podla mna len pri
dlhodobej PNke… ale kazdu preplacaju len do doby 26. tyzdnov… pozrite stranku opatrovanie-rakusko. sk a okrem toho mam uslu mzdu za cely turnus a a aj odvody mu sim zaplatit, to mi kto vrati koli PNke…

Pripoistenie sa ti zaplatí už v prípade, keď si viac ako 15 dní PN - dostaneš zaplatených 12 dní x cca 28 eur, a pripostenie je zhruba toľko isto mesačne. Takže každý deň Pnky po 15 dni je tvoje plus. Náhrada mzdy je práve PNka - nerobíš, ležíš doma v posteli a ešte dostávaš za to 28 euro na deň, a po 6 týždni už 56. Pnka nikde nie je plná mzda, ani za socializmu nikdy nebola. Ak si nechceš platiť odvody počas choroby, môžeš požiadať o pozastavenie živnosti. Tým pádom však zostaneš v Rakúsku bez zdravotného poistenia. Musíš sa dať bleskovo prepoistiť na Slovensku, aby ťa tu liečili. Ináč budeš ako bezdomovec, dajú ti lieky a vyhodia ťa z nemocnice. V prípade, že nemáš pripoistenie a vážnejšie ochorieš, alebo budeš mať úraz, si prvých 6 týždňov PNky úplne bez príjmov. Až po tých 42 dňoch začneš dostávať 28 euro denne.

Si živnostníčka, pracuješ samostatne, takže nikto ti nič nevráti, ani ušlú mzdu, ani odvody. Niektoré komerčné poisťovne ponúkajú poistky na náhradu mzdy počas PNky, alebo nezamestnanosti, ale poistné je okolo 300 euro mesačne. A keď nebudeš PN, tiež ti zaplatenú poistku nevrátia. V prípade, že sa ti 28 euro mesačne zdá veľa, ak si zdravá ako repa, tak sa samozrejme nemusíš pripoisťovať. Je to len na tebe.

Vie mi niekto poradiť aké je ročné členské do WKO v Steiermark a keď som pracovala minulý rok len 3 týždne a odvtedy mám stále pozastavenú živnosť.
Koľko mám platiť členské za rok 2014 a za rok 2015. (Nepracujem ani v roku 2015). Píšte mi na adresu emma.emmma333@gmail.com.
Ďakujem za odpoveď.

Prosim Vás chcela by som aby mi pošta chodila domov, existuje na to aj nejake tlačivo? A kde to mam poslať? Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň, prosím o radu. Moja mama pracuje v AT ako opatrovateľka. V januári jej zomrel dedo, o ktorého sa starala, tak ostala bez roboty. Rodina, v ktorej bola jej platila odvody so SWA. No a teraz jej prišiel nedoplatok, rodina jej nezaplatila odvody za 3 mesiace. Mama nedoplatok uhradila, aby nenabehli úroky z omeškania a kontaktovala svoju ag. No tá sa s rodinou nevie spojiť a vraj mama peniaze už neuvidí, lebo vraj by to musela dať na súd. Viete mi prosím niekto poradiť čo treba robiť? ďakujem

Treba si prečítať zmluvu, tam musí mať dojednané podmienky v prípade úmrtia klienta. Ak má, môže sa súdiť, v Rakúsku takéto zmluvy platia. Ak ale nemá nič pre takýto prípad v zmluve, má smolu. Potom je to len na dobrej vôli tej rodiny, či jej niečo preplatí, alebo nie.
Nechápem, prečo by jej mala rodina platiť odvody za celé 3 mesiace, keď tam odrobila len január. A nechápem, prečo sa spolieha, že rodina, v ktorej už 4 mesiace nerobí, jej niečo preplatí. Veď keby si bola našla nového klienta hneď, ten by jej platil od februára odvody, tak by dostala preplatené dvojmo.

Mohli by ste mi prosim poslat cislo na tu rakusku agenturu dakujem

Dobry den, ja by som sa chcela informovat, prasujem cez agenturu uz treti rok v jednej rodine, doteraz mi rodina platila odvoda, ale tento rok mi uz spolu s odvodmy chodi stvrtrocne aj dorovnanie za prvy rok odpracovy a to mi uz rodina nechce platit, ale pritom agentura tvrdila, ze rodina plati odvody, aj som o tom informovala agenturu, ale dava od toho ruky nabok, hlavne ze si ju platim, poradte mi, co robit, dakujem

Všetko závisí od toho, čo je v zmluve medzi tebou a rodinou. Či je určená konkrétna suma, alebo napísané “V plnej výške”. Potom o môžeš riešiť rovno s rodinou, lebo oni podpísali, koľko ti majú preplácať.
Možno ťa dobehla agentúra, lebo ťa ponúkla rodine s odvodmi 150 euro, vtedy to musíš riešiť s agentúrou, že uviedla do omylu teba aj rodinu.

Prosím o radu, nakoľko tento rok mám 60 r. núkajú mi priloženým tlačivom, že môžem poberať, , dôchodok", hoci na Slovensku pôjdem až o 2 roky, v 62 rok. veku. Mám po urobiť tak, že u nás navštívim SP a tam mi to vybavia oni? Ak máte dakto skúsenosť, poraďte mi prosím vás mailom, počula som, že sa to nejako kráti, či je to pre mňa výhodné… alebo čakať do 62r. u nás. Ďakujem vopred za každú malú radu. E.

Prepáčte tu je mail adresa

Evka ak chcete i naďalej pracovať v Rakúsku, nepodávala by som a počkala do tých 62 rokov. A ak chcete pracovať aj neskôr, teda po 62rokoch počkala by som do ukončenia práce v AT. Každým pracovným rokom bez poberania AT dôchodku si ho navyšujete o minimálne 10-12€ / mesiac za každý odpracovaný rok.
Pri poberaní slov. +rak. dôchodku súbežne, sa sťahuje na zdravot. poistenie v AT 5, 1% zo súčtu oboch. Ja už poberám slovenský, ale o rakúsky zatiaľ nežiadam (mohla by som).

A ked je na zmluve uvedena len taxa brutto na den? a z nej
si sama platim odvody? a samozrejme ze aj tie zvysene, cim ideme s platom netto neustale dolu. Je na to zakon ze rodina nam musi doplacat na zvysene odvody? alebo je to len na dohode v zmluve. ale ked nam podmienky dohodla agentura,
mozme sa asi stazovat na lapmarni. Ak je to tak, dajte tipy
na agentury, ktore vedia dohodnut aj platenie zvysenych odvodov… co by urcite uvitali viacere