Panicke poruchy - Paretin

Reagujem na svoj príspevok-prepáčte zy tie chyby, tak sa mi trasie žalúdok aj ruky, že sa neviem sústrediť ani na písanie a to sa ešte ponáhľam do roboty. Niekedy si človek myslí, že to všetko nezvláda, len sa treba poriadne zaprieť a usmiať sa nad všetkým, aj keď je to veľmi ťažké, príliš ťažké. Všade sa píše o pozitívnom myslení, ale ako sa to v dnešnej dobe dá? Poradte prosím, som vďačná za každú dobrú radu.

Ahojte, Beriem Seroxat, teda Paretin uz dobre 4 roky. Moc mi pomohol, 1tbl denne urobila moje den slnecnym a vsetky zrazu nebolo take cierne ako predtym. Momentalne som v stadiu znizovania davky, chcem sa oslobodit a zit plnohodnotny zivot bez Seroxatu. Neviem, ci je na Slovensku dostupna tekuta forma Seroxat. Vzhladom nato, ze sa uz 3 roky nenachadzam na Slovesnku a moja psychologicka nebola ochotna predpisovat Seroxat, bez pravidelnych kontrol, bola som donutena navstivit lekara v Anglicku, ktory mi navrhol tekutu formu. Zacala som s 10 ml Seroxatu denne a momentalne beriem uz len 5 ml. Davku si znizujem po 1 ml cca kazde 2-3 tyzdne podla toho ako sa citim. Pokusila som sa vysadit Seroxat, uz davno. Abstinencne priznaky vsak boli natolko silne, ze som sa vzdy k nemu musela vratit. Pri postupnom znizovani davky necitim skoro ziadne negativne ucinky az na bolest hlavy, ktora je ale v priebehu dna prec. Drzim palce vsetkym.

Ahojte, som tu nova. Citam si prispevky a rozhodla som sa reagovat a pridat svoju skusenost. Mne zacala pp hyperventilacnym syndromom, liecena som bola Xanaxom a Lexaurinom. Rok bol pokoj a potom prepukla pp., teraz mam svojho psychiatra, beriem Cipralex a je to relativne v pohode. Niekedy mam stavy tlaku na hrudi, neviem sa poriadne nadychnut, ale vacsinou to prejde bez Lexaurinu. Chcela by som ist za nejakym poriadnym prychologom alebo na hypnozu, vraj to pomaha. Nemate skusenosti?

Ahojte, snažím sa vysadiť paretin, trvá to už 2 mesiace. Absťáky sú nepredstaviteľné. Beriem každý tretí deň polovičku a mám pocit, že ďalej sa nedostanem, zdá sa mi, že je to horšie ako záchvat paniky. To dunenie v hlave, to točenie hlavy, neschopnosť zdvihnúť nohy. Ale najhoršie na tom je to, že panická porucha sa mi pomaly vracia a prekvapuje ma čoraz častejšie. Vtedy mám chuť sa k nemu znova vrátiť a užívať ho tak, ako mi ho predpísala psychiatricka. Už som bezradná. Zuzana L.

Ahojte som tu zase. Paretin som uspesne vysadila a vydrzala som bez neho asi mesiac. Ked prestali abstaky, zacal sa boj s panickou poruchou - je tu zas. Vratila som sa teda k paretinu, ale ataky neprestavaju, takze ma asi caka navsteva psych. ambulancie. Je to zacarovany kolotoc.

Mila Lili, precitaj si moj prispevok a dufam, ze sa poucis z mojej chyby. Uz by som to veru neriskovala. V nicom mi to nepomohlo, ba naopak. Taktiež som to brala 7 rokov a myslela som si, že to už nepotrebujem. Na moje velke sklamanie - potrebujem.

Ahojte, chcem Vás poprosiť o pomoc, ak máte niekto skúsenosti s užívaním Seroxatu. Ja ho beriem už asi 7 rokov, naordinovala mi ho psych. kvoli závratom, ktoré u mňa začali už v puberte a keďže po absolvovaní množstva vyšetrení sa nič nenašlo. Teraz mám 27 rokov a užívam 1 tabletku denne, posledné 2 týždne už znižujem len na polovicu tabletky Seroxatu 20 mg denne no ak ho vynechám pár dní, cítim závrate a akoby hučanie v hlave a tak som znova nútená užiť tabletku. Problém je v tom, že túžime po babätku a neviem si predstaviť ako vysadiť úplne Seroxat. Máte niekto skúsenosť s užívaním Seroxatu počas tehotenstva? Aké vysoké sú riziká? Prosím ozvite sa mi niekto. Ďakujem

Prosím Vás, prežil niekto atak paniky dokonca. Každý sa snaží z toho uniknúť - ja tiež. Čoho sa vlastne bojíme, odpadne človek nakoniec? Možno keby sme vedeli, čo je na konci, bolo by po panike. Ja som zatiaľ bez liekov.

No nachadzate sa v zacarovanom kruhu farmakologie, stale vas dopuju liekmi a citite sa rovnako. Pravdepodobne trpite hormonalnou nerovnovahou, ktora je bezna po porode. Kupte si v lekarni organicky viazany jod, cena tak do 4 eur. Viem o com hovorim, mala som takisto depresiiu a zavraty, panika.

Dada, môj otec, keď mal asi 19 rokov, objavil sa u neho záchvat prvý krát, myslel si, že asi zomiera, nepoznal to. Tak mi vravel, že už už si myslel, že je koniec, tlačilo ho na hrudi a keď si povedal, tak nech zomriem, sa mu všetko uvoľnilo. Ja mávam tieto problémy od detstva, teraz mám 25 rokov a beriem Velafax. Naposledy som bola na chate so známymi, rodičia mali prísť až na druhý deň, všetko bolo v poriadku, no z ničoho nič sa mi večer začala krútiť hlava, keď som bola v spoločnosti, tak som musela odísť do svojej izby a tam ma prepadol taký strach, že som asi hodinu musela volať s rodičmi, myslela som si, že to nezvládnem a išla som sa zblázniť od strachu, no nakoniec som to prežila do rána. Ešte pár dní som z toho bola nešťastná, už sa to pomaly lepší, najlepšie je ak si o tom pohovoríte s blízkym človekom.

Ahojte. Vidim, ze na svete nie som sama, ktora ma taketo problemy. Chcem sa spytat, ci niekto okrem mna bral alebo berie liek Alventa. Mala by som zaujem prestat s uzivanim, ale neviem, ci to dokazem. Vsetko to zacalo cca. 6 rokov dozadu, mala som panicke uzkosti. Zacalo mi byvat zle v buse a potom uz vsade. Stale som na to myslela, co ak mi zostane zle a ono mi aj zostalo. Prezivala som stasne chvile, pre moje telo to bolo nieco plne nove a ja som nevedela co mam robit. Prislo to do takeho extremu, ze som bola na pohotovosti 4 krat za den. Nakoniec som skoncila v nemocnici a tam mi porobili vsetky vysetrenia a povedali, ze som uplne zdrava, ze mam psychicke problemy. Vyhladala som prych. a uz sa to zacalo. Lieky a lieky. Teraz ich beriem dlho a chcela by som to ukoncit, ale bojim sa. Nasla som si priatela a ten sa tejto veci boji, co ak by sme chceli mat babo, co potom a tak by som to chcela vyskusat prestat s uzivanim skor, ci to vlastne zvladnem. Chcem vas poprosit ak mate niekto skusenosti, poradte mi, mozme si popisat aj viac o tom a mozno si pomoct aj navzajom.

Ja som ho užívala síce len pár mesiacov a keď som zostala tehotná tak som prestala. Nemala som žiadne vedľajšie účinky. Ten pocit, že budem mať dieťa bol úžasný a úplná zmena. Netreba myslieť keď mi je zle na to, že je to kvôli tomu, že neberiem lieky, ale že je to tým, že som tehotná. Je to len o tom čo si Ty povieš.

Janka ja viem o com hovoris, mna to trapilo 5 rokov, nie tak casto, ale trapilo. Su to naozaj otrasne stavy. Tiez som si myslela, ze sa zblaznim, alebo ze zomriem. Potom som zacala na internete hladat a citat o panickej poruche. Je naozaj pre cloveka, ktory trpi panickou poruchou dobre vediet, ze je to stav uzkosti, ktory trva od 5 do l hodin, vzdy vtedy, ked si myslite, ze sa zblaznite, alebo nieco ine, vtedy je vas zachvat na vrchole. Vtedy treba mysliet na pekne veci a pomali si dychat, nadych na 4x a vydich na 8x. Pri tom si mysliet, len pozityvne veci. Napr. testy zdravotne mam v poriadku. Pri zachvatoch mozog vylucuje vitamin C, B6, Horcik a cukor. Preto clovek, ktory ma tieto zachvaty a veri, ze sa uzdravi, by mal doplnovat tieto vitaminy. Za dobu 5 rokov som brala 1 mesiac Lexaurin po stvrt tabletky rano, naobed, vecer. Zacala som viac o tomto ochoreni citat, chodim ku psychologicke a beriem vitaminy. Citim sa fajn, zachvatov sa nebojim a verim ze skoncia uplne. Zachvaty stale mam, ale velmi slabucke, daju sa ovladat dychanim. Je dobre sa naucit uvolnit si telo a pri tom dychat tak, ako som napisala a nedat, aby tato choroba vas pohltila, ale naopak treba chodit na miesta, kde sa bojite, ze zachvat dostanete a treba mysliet pozitivne a uvidite, ze zbadate zmeny uz za 1 mesiac. Toto je moja vlastna skusenost, nik Vas nepochopi o com hovorite lepsie, ako clovek ktory tym prejde sam. Mne toto pomohlo preto pisem, do rubliky aby si to kazdy z vas precital a zamyslel sa a zacal bojovat. Lieky vasu chorobu nevyliecia, ale potlacia a ostane stale vo vas a po rokoch sa vrati. P.S.: Ja som pri zachvatoch najprv stratila zrak na par sekund a potom mi srdce bylo ostosest, triasli sa mi ruky, oblieval ma pot. Nohy ma neniesli a v hrdle som mala takzvanu buchtu.

Pracovala som na psychiatrii a napriek tomu, by som sama od seba neprestala užívať takéto lieky. Treba si uvedomiť, že ak sa máte lepšie, tak vďaka liekom, ak vysadíte, môže prísť k recidíve. O skončení liečby, zmene liekov a možnosti otehotnieť je dobré sa vždy poradiť so psychiatrom. Nie každý liek vyvoláva závislosť, ale náhle vysadenie môže privodiť nepríjemné pocity, samozrejme nie hneď na druhý deň ale cca o týždeň, keď hladina lieku v krvi klesne. U liekov je to individuálne.

Dobry den, chcela som sa opytat, po troch rokoch som uz konecne vysadila paretin, ale je to hrozne, co to so mnou robi. Zimnica, trpnutie tela, cierne pred ocami sa mi robi, len bojim sa najviac toho (som tehotna), ze ci to nejako neprenesiem na to babetko a kedy mi to vlastne skonci, tie pocity zimnice a trpnutia.

V BA je psychiatricka MUDr. Sturova, ktora robi aj homeopatiu, skuste sa v ramci tehotenstva poradit aj s nou, alebo s inym homeopatom. Co Vam poradila Vasa psychiatricka? RS

Je to velka pravda. Je nutne sa s niekym o tom porozpravat. Ja som momentalne v Irsku a mam tiez takyto problem, nedokazem ani vyjst von medzi ludi. Hned ma vybije strasny pot a pride to na mna, neviem sa proti tomu branit. Riesim to tabletkou diazepham. Ale niekedy ked ma to chyti velmi a hlavne ked niekde som, tak okamzite utekam domov a rychlo si dam nieco alkoholicke. Po troch poharikoch ma vsetko necha. Behom pol hodiny som v uplnej pohode. Ale nechcem to riesit takymto sposobom. Prosim poradte mi niekto ako sa to da aspon utlmit. Dakujem.

Tomiily, Rozne zmeny v zivote choroby, zmena prostredia, prace, pobytu a vselico ine sposobuju nase niekedy citlive emocionalne reakcie. To, co zvykne pomahat, je spoznat seba, svoju citlivost, svoje prezivanie a vediet sa naucit zit so svojimi reakciami, nenechat sa nimi ovladat, len im rozumiet a chapat, ze aj toto sme my. Strach je normalny v istej miere a v istej nas ovlada a zatazuje. To je nieco, s cim sa v poradentsve a psychoterapii mozete naucit inak narabata hlavne spoznat aj svoje silne stranky azdroje na riesenie podobnych tazkych situacii. Podobna zmena ako napr. popisujete Silvia mozu byt potom spustacom-napr. strach zo zmeny, strach z choroby blizkej osoby atd… Tomily riesenie alkoholm urcite nie je dobrym vyberom z mniohych inych moznosti. Najdite si kontaktnu osobu bud v v Sk-odbornika na osobnu spolupracu v Irsku alebo mailovu spolupracu, telefonicku spolupracu, alebo kamarata, ktory vas podpori a pomoze vam pochopit vase spustace.
Rita Svihranova, psycholog, psychoterapeut, www.psychoterapeut.zzz.sk

Ahoj Veronika. Po precitani tvojej spravy som sa citila, ako keby som citala o sebe. Mne to navyse zacalo v zahranici a brala som Seroxat, potom bol pol roka pokoj a potom sa to zapoakovalo, ale v horsej podobe. V 2008 som sa vratila definitivne na sk a stavy pokracuju, sice menej, ale su a presne tak, ako pises, bojim sa, ze co ak ma to chyti, a ono ma to chyti. No otrasne. Ale zabera mi Xanax, ibaze ten je vraj navykovy, tak ho mam ako taku poistku v taske a teda pri sebe, niekedy si aj poplacem, ze preco sa to objavilo prave mne, ale plac nepomoze. Ja ti mavam pri stavoch uzkosti najma ten pocit nedostatku vzduchu a hoci sa o tom psychiatri pekne a s takou lahkostou vyjadruju, ze treba dychat zhlboka, akoby z branice a pomaly, ja praveze hyperventilujem a mam pocit, ze sa uz nenadychnem a umriem, no hruza. Vidim, ze si pisala este v aprili, ale ak budes citat tento prispevok, tak sa ozvi. Drz sa a skus si dat predpisat Xanax - ako poistku. Kika

Tomily, len alkohol nie! Mne to tiez zaberalo, ale bude sa to zhorsovat. Ozaj sa je dobre o tom s niekym porozpravat a jednoznacne brat lieky. Ber to tak, ze chory na cukrovku berie lieky cely zivot, tak, my s PP budeme takisto pod liekmi. Na cas zaberie Xanax, ale potom psychiatri predpisuju antidepresiva, to odradzuje. Drz sa a skus to dychanie, co popisuju vyssie, ale mne to v case zachvatu nepomaha a nemam na to ani pomyslenie, ale skus.