Panicke poruchy - Paretin

Ahoj :slight_smile: mám podobný problém ako ty, prosím napíš ako si to zvládla, ja som dnes navštívila svojho lekára a momentálne mi zakázal užívať Paretin z toho dôvodu že som v 7 týždni tehotenstva, neviem ako to zvládnem užívala som ich 3 roky na panickú poruchu tie stavy boli príšerné (určite vieš o čom hovorím) , mám strach že sa to znova zopakuje, všade odporúčajú znížiť dávky postupne tak neviem, doporučil mi Sedativ PC a magnézium B6, budem vďačná za každú odpoveď a držím palce nech nás táto pliaga široko ďaleko obchádza.

Mne sa PP spustala postupne ale prvy atak som dostala pocas prveho tehotenstva. Skoncila som na pohotovosti, testy ukazali nedostatok horcika, draslika a dehydracia. Nasadila som magne b6 a isli sme dalej celkom fajn. Dva roky po porode ma vycerpanie a uvedomenie si ze nemam probl. Fyz. Ale psych. polozili na kolena. Panicky atak mi trval tusim nonstop, bolo mi priserne. Nasadili mi vselijake mozne lieky, po ktorych mi bolo este horsie. Zazila som akoby epilét. Zachvat, manzel so mnou utekal k psych. Vsetko mi vysadila a dala Prothiaden 2 tabl vecer. Vdaka bohu za tento liek, bolo mi po nom fajn 4 roky. Zacala som tuzit po druhom dietati ale bala som sa, ze to bez liekov nezvladnem. Moja psych. Ma vsak ohromne povzbudila. Povedala mi, ze to dieta nechcem inak by som ho uz davno mala. A to ma nastartovalo, uvedomila so si, ze myslim len na seba a PP a strach. Vedela som ze male chcem a to sa mi rovnalo, ze to dokazem vydrzat. A vydrzala som, mam krasne dievcatko. Pocas tehot. Som uzivala magne b6, v pripade zleho pocitu Sedative Pc. Ked mala mala 9 mesiacov zacalo to znova a som na Alvente. Je mi od nej dobre, vyhovuje mi. Zmierila som sa s tym, ze budem mozno cely zivot na Ad ale ked pozriem na deti je mi to jedno. Drzim vam palce, ak sa necitite dobre pri svojom lekarovi dobre, zmente ho. A co sa tyka liekov, niekomu staci iba placebo alebo nizke davky. Najdite zmysel svojho zivota a bojujte, oplati sa to.

Ahoj Anka,

precitala som si tvoj prispevok, aj prispevky ostatnych diskutujucich a az teraz vidim, kolko ludi trpi ci uz depresiou, uzkostou, alebo panickou poruchou, ci zmiesanou uzkostno-depresivnou poruchou, … ja trpim uz roky depresiou a za posledny pol rok sa u mna najviac prejavila zmiesana depresivno uzkostna epizoda… tomu, kto preziva tazku depresiu a silne panicke ataky netreba vysvetlovat, ako sa pri tom citi… je to desive, v danej chvili pocitovane ako nieco neprekonatelne… aj ja uz roky patram po pricine, spustacoch, ale tym je sam zivot so svojimi stresmi a udalostami, ktore zriedka mozme ovplyvnit, snad az spatne sa ucit spracovat ich, ako aj geneticka predispozicia a vela inych faktorov… poslednym spustacom u mna bol nadmerny stres v praci a aj ine zivotne udalosti… mam 40 rokov, dve deti a po kazdom som si prezila poporodnu depresiu, pri prvom to bolo este mierne, ale pri dcere, ktoru som mala az po 35. to sklzlo velmi rychlo do poporodnej psychozy, ktoru potlacili vcas liekmi. Na depresiu som sa liecila uz ako teenager, len kratkodobo (moja mama bola vtedy uz 4. rok hospitalizovana s vaznou psychiatrickou poruchou, mam po nej istu predispoziciu, no vdaka Bohu, je to ¨len¨depresia, ktora sa u mna prejavila)… Ako 24 rocna som brala prothiaden, potom prislo prve dieta (pred otehotnenim som nebrala uz asi pol roka lieky)… po porode depresia a opat prothiaden, par mesiacov som vydrzala aj bez liekov, neskor sa depre vratila a lekar nasadil seroxat, presla som citalecom, teraz uzivam despru a este aj mirzaten, na panicke ataky xanax podla potreby… je toho vela, ale je to asi jedine, co pomohlo… moj zivot bol od detsva komplikovany, rodinne vztahy neboli harmonicke, ale ked sa dnes pozriem na svoje deti - ako aj ty pises, dobreho manzela, som rada, ze som neskoncila horsie. … Na co by som este chcela apelovat je osveta, ktora chyba v spolocnosti, maloktori ludia chapu problemy suvisiace s psychiatrickymi ochoreniami, dokonca aj tym najblizsim je to tazke pochopit… Ak povieme ¨psychiatria¨laik si casto predstavi zastup magorov, ktory neoplyvaju vysokym IQ, za ich problemy mozu zrejme drogy, alebo alkohol a vseobecne slaba vola, precitlivenost sa berie ako negativum…
Som citlivy a empaticky clovek, mozno je to mojou nevyhodou, ak sa na to pozriem len s materialistickej stranky, ale urcite to nie je slabost. Rada by som spoznala cloveka, ktory je uz tak daleko, ze dokaze svojou volou ovplyvnit aj hormonalne procesy v tele, fungovanie prenosov neurotransmiterov, zvysit si hladinu serotoninu a dopaminu… Na zaver (som sa rozkecala:) len tolko - velmi pomahaju dobre vztahy, pochopenie v rodine, opora v priateloch, terapia a LASKA - to je najvacsia terapia. Dakujem aj za lieky, ak ma drzia pri zivote, ktory rozhodne ma zmysel. Vsetkym prajem zdravie.

Aké lieky berieš? Ja beriem momentálne Paretin 20 mg a k tomu rivotril asi mesiac, predtým som brala cymbaltu a venlafaxin, mám panickú poruchu, chodím aj na psychoterapiu.

Akú dávku paretinu si brala, ja beriem 20 mg, brala si viac a brala si ešte niečo k tomu, ja beriem rivotril

Ahoj Anka.
Čítam, že užívaš Alventu. Ja som ju teraz dostala od mojej doktorky, chcem sa ťa preto spýtať, ako znášaš, resp. si znášala jej užívanie na začiatku. Sú tam výrazné vedľajšie účinky ? Ja mám užiť prvú tabletu zajtra ráno, no mám strach, ako bude moje telo na ňu reagovať. Už teraz ti ďakujem za odpoveď.
Sima

Zdravím všetkých, ktorým panika, úzkosť a depresia nedáva môcť život prežiť tak akoby chceli. Užívam AD cca 4, 5 roka, najprv to bol Cipralex, Coaxil, teraz Seroxat, kde tu si musím pomôcť aj Lexaurinom, na noc užívam Trittico 1 / 3 tabl. Cca posledný mesiac vysádzam Seroxat 10 mg, prvé dva týždne obdeň, moment. beriem každý tretí deň… je to hrôza, čo to so mnou robí. Je mi neskutočne zle od žalúdka, točenie hlavy, závraty a cítim, že ďalej to už nepôjde. K tomu sa pridružila nervozita a výbušnosť, až agresivita. budem sa musieť vrátiť na svoju dávku. Neviem sa vyrovnať s tým, že to mám užívať celý život. Neviem. Myslela som, že to bude ľahšie… Mám 53 rokov, dobrého muža, aj deti, všetko v poriadku, nechápem tomu. U mňa sa to začalo tým, že mi pred 3, 5 rokmi zomrela mama, o ktorú som sa starala a strašne som ju ľúbila… odvtedy sa tmolím svetom, nič ma nebaví, nič ma neteší. ako z toho von? Poradí mi niekto? Prajem všetkým veľa síl a veľa pevnej vôle. Janulka

Ja pouzivam depant prolong… ale je to ako alventa alebo venlaflaxin. je to velmi dobre, mne hned po dvoch dnoch zabral a odvtedy je zivot zas pekny. neda sa stym prestat, lebo vytvyra seotonin a ten mozog potrebuje. Budem brat az do konca zivota. troska par kil navyse ale inak v pohode.

Možno budeš mať opäť väčšiu úzkosť, ale to je OK, hlavne si pripomínaj, že sú to vedľajšie účinky a neprestaň. Predtým si to skonzultuj so psychiatričkou a rob to postupne.

12 rokov to mam, uz som si na to zvykol, beriem neurol+zoloft beriem to ako normal, zaciatky ale boli brutal, tazko sa na to spomina, take stavy neprajem nikomu, ale da sa s tym naucit zit, ludia bojujte, nedajte sa a prajem vam vela stastia :slight_smile:

Je potrebné zvoliť aj iný pohľad na tento problém, tak ako píšete, pátrať po príčinách, spúšťačoch. Žiaľ naša medicína to nevie a dokiaľ nepôjdu touto cestou, zásadné kroky ako ľuďom navrátiť zdravie nedosiahnú.

Dobrý deň, prosím vás, môžte mi presne opísať ako ste vysadzali xanax? užívam viac ako dva roky, ráno a večer po 0, 5. Posledné dostať dní beriem ráno 3 / 4 tablety a mám neskutočne stavy, už o tretej poobede sa klepem A musím užiť aspoň polovicu nočnej dávky. Ďakujem

Ahoj, chcem sa opýtať, ako si zvládla celé tehotenstvo bez Paretinu, sestra ho brala 6 rokov, je v 5. týždni a tiež jej psych. zakázala brať Paretin, ale necíti sa veľmi dobre, je celý deň nervózna, tlak na hrudi, hrča v krku, bojí sa ísť do roboty, má triašku a strašne sa jej točí hlava, a preto do seba dostane iba minimum jedla. Dá sa bez toho fungovať celé tehotenstvo, či potom si už niečo brala? Gynekol. jej odporučila Persen, ale ked nezaberie po 3 dňoch, nemá význam ho užívať. Prosím o odpoveď. Ďakujem. Prípadne keď mi napíšeš súkromný mail, keď budeš súhlasiť, tak jej ho dám, možno by bolo dobre, aby sa ti ona ozvala. Ďakujem.

Dobry den pomožem Vam napište kikava@atlas.sk

Posledné roky cca 4 roky trpím nespavosťov, navštívila som psychyatričku chodím ku nej už 1, 5 roku kombinuje mi rôzne lieky, ktoré mi zaberajú krátkodobo teraz vyše mesiaca mám triašky, zimnice horúčavy, nespavosť, neviem na čo je to reakcia, lebo keď mi nazaberali lieky, tak som ich neužívala dlhšie ako 1 mesiac.
Gondášová

Dobry den napište mi pomožem Vam lime@atlas.sk

Všetko čo opisujete sú príznaky ktoré pociťujem. Snažím sa prestať brať Paretin už niekoľko dní, ale je mi naozaj zle. Skúšam to už druhý krát, ale nemám pocit, že sa to vôbec da. Volala som doktorke a tá mi povedala že nie je na to dobrý čas. Tak ja už neviem či niekedy vôbec bude.

Zasa ho beriem. Bolo mi strašne zle…

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa po požití Xanaxu, môže viesť motorové vozidlo? Ďakujem

No pre všetkých čo tu píšu: Xanax, Lexaurin, Neurol - prudko návykové a ťažko vysaditeľné lieky. Ak mávate panickú poruchu zásadne začnite hneď aj s psychoterapiou, najlepšie ak si vyhľadáte psychoterapiu, vo svete je ako č. 1 doporučovaná tzv. KBT terapia. Psychiatri takmer nikdy neposielajú k psychológovi na psychoterapiu a často sa tvária ako super odborníci. Faktom ale je, že pri chronickom strese, napríklad aj v dôsledku manželských problémov dochádza k zmenám vo vylučovaní serotonínu. Trvalo mi nejaký čas a samoštúdium na internete, kým som po niekoľkých rokoch pomoci zo strany mojej psychiatričky systémom, skúsime, uvidíme, zvýšime dávku, vymeníme, ukážte sa o dva mesiace povedala dosť. Vymenila som psychiatričku a našla som si psychoterapeuta. Bolo to najlepšie rozhodnutie môjho života, škoda že som skôr nevedela aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom. Ak ste z okolia Banskej Bystrice, doporučujem Mgr. Záskalan - doporučila mi ho kamarátka a je to fakt expert vo svojom odbore.