Psychiater

Psychiater alebo obvodny lekar vam poradi ako postupovat. Existuje ambulantna forma liecby, ale i ustavna - v liecebni.

Poradte mi, ako by sme mali postupovat, moj brat tyzden do mesiaca v kuse pije, vtedy vsetkych posle do… a ked je norm., tak sa cuduje, ze sa nikto s nim nebavi, neplati pozicky ma same dlhy v robote sa neudrzi, lebo ked si vypije, tak posle aj sefa do…, tak to zanho stale zehlia rodicia, trva to uz cca 6 rokov, tak mi ostatni 8 surodenci to uz berieme, ze on ani nema potrebu sa zmenit, lebo rodicia to vyriesia a ked nieco povieme, tak samozrejme sme najhorsi. Rodicia stale tvrdia, ze mu nepomahame, a moj nazor je, ze keby ho niekedy nehali spadnut na dno, tak by mozno pochopil, ze ma aj nejake povinnosti. Vcera bol ozraty namol a dnes mu uz mamka skace okolo zadku, len aby ho nahodou nebolela hlavicka a na svoju rodinu asi tez… zena ho kryje a klame az to boli a jeho deti? Tak tie naozaj lutujem. Chcela by som pre neho vyhladat nejaku pomoc a taktiez pre mamu, aby jej niekto poradil ako ma postupovat, lebo jej knaz poradil, ze mu ma stale pomahat a ona si ani neuvedomuje, ze mu tym este viacej ublizuje, vlastne pre nas vsetkych, aby sme vedeli, ako mame v takejto situacii postupovat. Pocula som, ze su odbornici, ktori dokazu odhadnut cloveka hned ako. Prosim pomozte nam, kde mame hladat pomoc.

Dobry den, som chalan po 30-tke, moj problem je dost nezvykly, trapim sa uz roky s pohlavnym sebaukajanim, ale v zmysle torture - mucenie, neviem si sam pomoct, partnerku nemam, vydrzim cistý aj 5 mesiacov a znova tomu podlahem, potom sa trapim a mam depresie, vycitky svedomia. Velmi sa za to hanbim, mam pocit, ze aj preto si neviem najst partnerku / zdravy vztah /. Vie mi niekto nieco poradit. Dakujem.

Takýto prípad je najlepšie riešiť cez psychiatra. Pre neho by bola vhodná protialkoholická liečba, ale je to dobrovolné, musel by chcieť sám, inak ho nepríjmu, druhá moznosť je súdnou cestou, ale to by musel niečo urobiť - vyhražať sa, ohrozovať okolie, byť agresívny, vtedy je potrebné zavolať policiu a dať trestné oznamenie, potom mu súd nariadi ochrannú protialkoholickú liečbu, alebo ešte jedna možnosť pohroziť mu vyhodením z domu alebo podobne ak sa nepojde protialkoholicky liečiť.

Dobrý deň, myslím že na váš problém by sa dalo nájsť riešenie. Existuje tzv. Emocional Freedom Techniqes / EFT / , je to metóda, ktorú klientov za 1-2 stretnutia naučím a oni potom pracujú aj bez pomoci psychoterapeuta. Táto metóda je obzvlášť vhodná pre odstránenie tzv. sexuálnej závislosti, čo je aj váš prípad. Ale existujú aj iné metódy, ktoré by mohli z podvedomia odstrániť závislosť na tých sexuálnych praktikách, ktoré sú pre vás neprijateľné.

Tu nájdete kontakt na nás :

www.terapeutickecentrum.com
info@terapeutickecentrum.com
+421 917 752 463, +421 904 983 484

S pozdravom - Doc. PaedDr. Jitka Prevendárová, PhD

Ďakujem

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu, ako sa mam spravat pri schizofrenicke. Som s priatelom rok a pol, este byva s rodicmi a so svojou nevlastnou (matku maju spolocnu, chorobu zdedila po otcovi) sestrou - tazkou schizofrenickou (to aspon rodine povedali po jednej z hospitalizacii v Pezinku). Priatel mi hovoril, ze presne na nu sedi ten popis, ze je extremne vztahovacna, citi hrozbu vo svojom okoli. O svojej matke si mysli, ze ju chce otravit a ze to nie je jej matka, mam pocit, ze priatelovi jedinemu veri a ma ho za brata. Problem je ten, ze vzdy ked pridem k nim domov, aj o mne si mysli, ze jej chcem nejako ublizit. Naposledy, ked som bola v kupelni, zhasla mi svetlo s dovodom, aby som odtial vypadla a “neinfikovala jej kozmetiku roznymi chorobami” (samozrejme uz len z respetku sa tych veci ani nedotykam). Predtym zase tvrdila, ze chcem v ich dome kradnut. Neviem, kam to az moze zajst a bojim sa toho, co pride nabuduce. Priatela som poprosila, nech sa s nou porozprava a nech jej vysvetli vztahy medzi nami a ze sa nema coho bat. Len neviem ako to dopadne a ci to vobec bol dobry napad. Myslite, ze by som pri rozhovore mala byt pritomna aj ja, alebo by ste zvolili nejaky iny postup, pripadne radsej ziadny? Za radu a odpoved vopred dakujem. V.

Este som zabudla doplnit, ze priatel sa so sestrou casto nerozprava, vzdy je to skor len kratka vymena nazorov, pretoze schizofreniu ma znasobenu hroznou povahou (ktoru mala este aj ked nebola chora). Od priatela je o 7 rokov starsia.
Dakujem.

Dobry den. Ja by som sa potrebovala poradit a opytat sa, ci je choroba nervovo labilneho cloveka dedicna. Mam doma 5 rocnu dcerku, ktora ma aspon raz za mesiac nervovy zachvat aspon 45 min. ju nejde nijako ukludnit. Mam svokra, ktory sa nato lieci uz niekolko rokov a preto sa bojim, ci to nemohla zdedit po nom. Chcela by som vediet, ci to mam riesit s psychiatrickou alebo to moze byt len nejakym prechodnym obdobim, ale uz to trva dost dlho. Dakujem.

Mám priateľa, ktorý trpí hebefrénnou schizofréniou, strašne ho ľúbim a plánujeme si budúcnosť, lenže on neužíva predpísané lieky aj v nemocnici, kde bol hospitalizovaný ich vypľúval a tvrdí, že je zdravý a lieky mu netreba. Potrebovala by som poradiť, ako mu pomôcť lebo ja viem a vidím to na nom, že nieje v poriadku, keď nie sme spolu, tak si domýšľa, že ho podvádzam alebo proste vidí bludy ktoré neexistujú. Neviem, či mám v tom vzťahu pokračovať ďalej, či to nieje dedičné, keď by sme mali dieťa, dlhé roky bol aj závislý na drogách a fajčil marihuanu cca. 13 rokov, neviem teraz je čistý už asi rok, zvykne si ale pofajčiť marihuanu, poradte mi niekto, čo mám robiť ďalej, pokračovať alebo sa ho mám vzdať, to by som nechcela, máme vôbec my nejakú budúcnosť?

Katka 29, schizofrenia je dedicna choroba, takze vase spolocne dieta ju moze zdedit. Navyse ide o celozivotne ochorenie, priatel musi brat po cely zbytok zivota lieky. Ludia so schizofreniou maju preto narok aj na invalidny dochodok.

Ivanka, psychiatra mozes samozrejme zmenit a mozes sa doliecovat u psychoterapeuta alebo psychologa, aby si sa svoje stavy paniky naucila lepsie zvladat a seba lepsie spoznat, ako sa do nich dostavas. Psychologicka, psychoterapeutka Rita Svihranova.

Ahoj, chcela by som sa spytat na dobreho krestanskeho psychiatra v Bratislave. Moja mama ma depresie a momentalne jej psychiatricka vobec nepomaha. Cely rok jej ziadnu terapiu nedoporucila, ze ete ma cas, okrem farmakoterapie. Po roku jej kazala vysadit lieky na tri mesiace a pritom jej povedala, ze jesen bude tazka. Bez vsetkeho ju poslali z PN do prace znova a stav sa samozrejme zhorsil. Prosim poradte mi, viem, ze potrebne ju zmenit a aj najst vhodneho psychoterapeuta. Vdaka za radu.

Ahojte chcela by som sa spytat, ma niekto skusenosti s psychiatrom Jan Balla?

Ahojte, mám dosť veľký problém. Moja šéfka pije. Je majiteľkou firmy v ktorej pracujem. V priebehu roka som si všímala jej občasné pitie v práci ale bolo to v rámci “normálu”. Keď sa to začalo stupňovať, upozornila som ju, že sa tým ničí, svoju rodinu, manžela aj syna, ktorý má ešte len 5 rokov. Myslím si, že jej pitie pramení v depresii, nakoľko ona je dosť labilný človek. Všetci v práci to už teraz vieme, je nám z toho zle ale nevieme ako ďalej. Manžel s ňou bojuje ako sa dá: výhražkami, rozvodom, ale ona nereaguje. Ako sa k nej správať? Chcem jej pomôcť a neviem ako. Nechce ísť k psychologovi a vlastne si ani nepripúšťa, že pije. A to teda už pije “brutálny” alkohol. Poraďťe mi niekto odborne prosím.

Prosim, surne prosim kontakt na dobru/eho psychologa/icku, priamo v NR, mam dojem, ze som zacinajuca bulimicka a sama to uz nezvladam. Dakujem za pomoc.

Nezalezi mi na tom, ci je alebo nie je plateny, hlavne nech je to niekto kvalitny a skutocne ochotny pomoct. Vdaka

Vyberte si zo zoznamu psychoterapeutov na stranke slovenskej psychoterapeutickej spolocnosti.

Mám syna 17 r., má príznaky OCD, schizofrenie aj úzkosti. Psychiater nevie presnú diagnózu. Vraj je to také prepletené, z každého niečo. Lieky, ktoré mu predpisuje, neučinkujú. Teraz ho chce hospitalizovať. Ale keď mu nevie nájsť účinný liek, ako ho bude liečiť v nemocnici? Vraj nemám otáľať, lebo to nevyzerá so synom dobre. Viete mi poradiť?

Vlado, vas syn je mlady a moze sa liecit. Ak nie ste spokojny, zmente psychiatra. Lieky su jedna vec, a je tu moznost aj psychoterapie. Zavisi to od toho, ako sa syn citi, a ci je v tomto stadiu psychoterpia vhodna a, ci by bol ochotny spolupracovat. OCD aj uzkost sa daju liecit psychoterapiou. Priznaky schizofrenie. To je velmi nepresna informacia. Pozrite si zoznam psychoterapeutov v slovenskej psychoterapeutickej spolocnostia zoznam klinickych psychologov v komore psychologov alebo na internete a na zzz.sk su aj psychiatri podla kraja a miest, kde byvate. Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk.