Tetánia

Ahoj, presne toto mám aj ja. Brnenie v nohách, v rukách, som z toho už zúfalá. A som veľmi slabá. Lekárka si myslí, že budem mať chrípku, dala mi antibiotiká. Neodchádza to.

A tiež mám tetániu potvrdenú a zaujímalo by ma, či je to možné? Som z toho nešťastná.

Lucka, vnimas to tiez ako vibrovanie svalov? Aj take akoby ihlicky palenie? A mas to v zachvatoch alebo to plynie, ja rano este len oci otvorim a do pol hodiny brnim.

Dobry vecer, ja sa citim kazdy jeden den velmi zle. Bolia ma nohy, najma v stehnach, ked rano vstanem, tak mam velmi stuhnute nohy aj chrbat. Velmi dlho trva, pokial to trochu rozchodim. Ked sa postavim, tak po kazdy jeden raz mam velmi prudke tahanie vo svaloch v stehnach - nohy mi strasne napnu a ide mi to az do lytok. Uz nepoznam pocit uvolnenych noh. Ked sedim, tak citim nepokoj v nich, mravencenie, brnenie, a citim to aj v zaludku je to nervozita, nemozem sa ani poriadne naranajkovat, preto ranajkujem aj postojacky, lebo mi to neda ta nervozita sa najest. Ten tah v nohach je strasne silny, ako keby som si vypla nasilu nohy a ta sila v nich je taka obrovska, ktora ma tlaci do lytok a do chodidiel, a mavam ich aj slabe, a zlu rovnovahu mam tiez, zle sa mi chodi, nohy citim tazke, co to mozem mat? Ma to niekto z vas takyto problem? Ozvite sa, dakujem a poradte mi.

Ahojte všetci tetanici. Každý z nás sa určite nájde vo všetkých príspevkoch, tak ako ja. Ani ja som vyše 10 rokov netušila, čo mi je, a ako aj vy som si myslela, že som hypochonder, choroby si iba vymýšľam - veď mi nikdy nič nenašli, všetko som mala vždy v poriadku. Až teraz v lete mi jeden mladý lekár stanovil dg. tetania. Nevediac o nej minulý rok som zo zúfalstva zašla k psychiatričke - reku či mi už naozaj nešibe, a začala som užívať antidepresíva Citalopram, malú dávku. Spomínaná dr. mi tiež vysvetlila, že magnézium nezaberá vždy, dôležitá je hladina draslíka v krvi, niekedy mg škodí. Podstatné je to, že počas roka užívania antid. som bola totálne zdravá, nebolela ma ani len hlava, nič sa so mnou nekrútilo, netŕplo, … Problémy sa začali asi 2 mesiace po ich vysadení, pol roka sa trápim a teraz mi spomínaný lekár povedal, že pri tetanii udržiavacia dávka antid. pomáha - vraj to súvisí s vylučovaním a spracovávaním serotonínu v tele, presne to neviem, no už ich mám a začnem ich brať. Furt lepšie ako sa kŕmiť liekmi proti bolesti a trápiť sa. Skúste sa o tom poinformovať u svojich lekárov. Držte sa. Maťa

Ahoj Maťa, ja tiež užívam udržiavaciu dávku Citalopramu, už 9 rokov, problém som mala, keď som sa ho pokúsila vysadiť. Neurologička mi po záchvate predpísala aj Timonil, ale z toho som mala zvýšené pečeňové testy, tak mi ho vysadila. Doporučila mi na dva mesiace 3 krát denne 2 tbl. magnézia, aby sa mi nevrátili kŕče a nevysádzať Citalopram. Keď beriem Citalopram, tak som v pohode, chodím do práce a nemávam ani PN. Začala som cvičiť (1 x týždenne, organizovane). Okrem roho už asi dva a pol roka beriem aj draslík, lebo mám hypokalémiu. Takže naši lekári sa zhodli. Držím ti palce, život ide ďalej. Hela

Treba pouzivat jednoduche cukry … ovocny, hroznovy, med atd., tie neskodia. Repny, biely cukor je skodlivy a sposobuje rozne neurologicke aj metabolicke ochorenia. Neurologicke ochorenia uzko suvisia s metabolizbom. Minea

Dobry vecer, chapem vas, ze je tazke sa pretvarovat a robit sa, ze vam nic nie je, ale prave to je ta pricina, pretoze to je pisete, ze aj pred manzelom, skuste mu vysvetlit co naozaj citite, nech vas pochopi a nie sa vam vysmieva, ved tym vam to strasne zhorsuje. Je to hrozny tlak na cloveka robit ine ako mu telo prikazuje. Hovorte o svojich pocitoch a uvidite, ze vam bude lepsie, verte mi! To je najlepsia terapia. Podla mna mate aj psychicke problemy, asi nemate velmi stastne manzelstvo. Ja verim jednej vete: Ked je clovek stastny, je aj zdravy, nie naopak! Drzim vam palce.

Ahojte, čítali ste tento článok? http://www.zzz.sk/?clanok=11371 Mne to trocha pripomenulo aj fakt, že časti z nás by problémy mohol spôsobovať aj ten Feochromocytóm.

Ahoj, chcela by som sa Vas opytat, ci mi neviete povedat, ci je nejaky rozdiel medzi panickou poruchou a tetaniou? Trpim panickou poruchou uz 6 rokov s malymi prestavkami, diagnostijoval mi ju psycholog, vlastne ani neviem, ci je to ten problem. Lakavost, najprv zavraty, rychly tep, niekedy len taky blby pocit. Sama som navstivila aj psychiatra a beriem AD. Raz je dobre, inokedy nanic. Momentalne s k tomu pridruzilo aj palenie krcnej crbtice a potom aj caly chrbat. Neviete mi niekto poradit? Uvitam kazdu radu. Silvi

Ahojte, chcem len dodať, viete, že podobné príznaky tetanie majú aj SM a únavový syndróm?

Mam 50 r. a sest tyzdnov sa liecim ATB. Na plucne chlamydie - Ciprofloxacin Teva 500. Mam vsetky priznaky tetanie a pytam sa, moze mat suvis zamorenie tela chlamydiami, oslabena imunita a poruchy travenia a tetania? Mohli tie atb. tomu napomoct?

Ahoj Silvi, pred testom na tetaniu na neurológii som absolvovala aj kardiologické vyšetrenie kvôli sťaženému dýchaniu a búšeniu srdca, aby sa vylúčili problémy so srdcom. Našla by som si skúseného neurológa, problémami s chrbticou som trpela dlhé roky, kým boli malé deti, veľa práce a k tomu aj stresy. Väčšinou zabralo magnézium v injekciách a masti na chrbticu. Hela

Ahoj Hela, kardiologa som navstivila niekolkokrat, srdce mam v poriadku, aj tlak je u kardiologa OK, bude to asi psychika, je tazke sa o tom rozpravat, kazdy sa pozera ako na cvoka, ktory nevie co robit od dobroty.

Ano a ATB to este viac podporia tie negativne reakcie.

Ahoj Silvi, asi už ostáva len dobrý psychiater, pevná vôľa a ľudia čo chápu situáciu a dokážu podporiť. Želám veľa šťastia pri hľadaní. Hela

Ja som mala pred mesiacom zavrat, z toho strach, pocit na odpadnutie, behom na pohotovost myslela som, ze udrela moja posledna hodina na pohotovost doktorka skonstatovala panicka uzkost a neurogenna tetania, dali mi Frontin a magneziove tabletky, isla aj ku psychiatrovi a ten mi dal Seroxat po tyzdni mi prislo strasne zle, mravcenie a trpnutie ruk, rychly pulz, drzala som sa steny, aby som neodpadla, volali mi zachranku, magneziova injekcia na pohotovosti a domov, lenze mne bolo zle este aj na druhy den, teraz je to zatial ako tak, ale je to tazke sa z toho vyhrabat.

Ja som prave dosiel z nemocnice, zle sa mi dychalo, slahli mi jednu infuziu a bolo mi znovu krasne.

Ahoj Dida. Práve som si prečítala tvoj príspevok a to akoby som čítala o sebe. Mne nepomáha vôbec nič. Taký záchvat ako píšeš, som už mala dva razy. Druhý záchvat som mala pred tromi týždňami a od vtedy mi to už nechce prejsť. Je to slabšie ako samotný záchvat, ale neviem ako mám ísť s týmto do práce. Pomáhajú ti tie lieky?

Ahoj Maťka. Ja mám presne takéto príznaky už dlho a práve som v zúfalom stave a tiež som zrelá na psychiatriu, lebo môj doktor so mnou nič nerobí a včera ma dokonca už vypísal do práce a o týždeň tam mám aj nastúpiť. Tiež si pripadám ako hypochonder, ale kto to nezažil, tak nevie o čom píšem. Ja neviem, či mám ísť za ním a povedať mu čo mi je, alebo čo?