Tetánia

Chcela by som sa ešte spýtať niekoho, kto má diagnostikovanú tetaniu, že akým spôsobom sa to dá zistiť, že sa skutočne jedná o tetaniu?

Asi pred dvoma rokmi som sa v noci zobudil na strpnutie ruky, ktore nepolavovalo ani celu noc a na druhy den mi uz trpli nohy aj ruky, … mavam tocenia hlavy, lakavost, take nejake vnutorne napatie z toho vysoky tlak, zasklby vo svaloch no proste des. Dost ma to vylakalo z nicoho nic toto, tak som bol samozrejme na viacerych vysetreniach. Od ultrazvukov krcnych tepien az po brusnu dutinu, endokrinolog, röntgene chrbtice, EMG kde mi doktor diagnostikoval ako prvy hyperventilacnu tetaniu, kde som podstupil aj taky zaujimavy test so zapichnutou ihlou v mojej ruke a nakoniec MRI, ktore nastastie nepotvrdilo nejake poskodenie. Po vsetkych vysetreniach mi doktorka len oznamila, ze MRI je ok a ked mi trpne ruka, mam si kupit gelovu podlozku pod ruku. Samozrejme to nepolavuje a teraz sa chystam konecne vyskusat nieco ako branie mineralov z cinskej mediciny. Ma niekto info o takomto pokuse o liecbe? Alebo mam vyhladat neurologa, ktory sa mnou aj bude zaoberat?

Evka, uz sa ti niekto ozval? Poradil ti niekto? Ja mam tie iste priznaky, a neviem kde sa obratit. Dakujem.

Užívajte čo najmenej liekov, aj mne diagnostikovali neurogénnu tetániu, držte sa uzívania magnesia, minimálne 3 mesiace, žiadne lieky na oblbnutie - tie len zhoršia Váš stav.

Skúsila by som nájsť dobrého neurológa, príp. aj psychiatra. Mám dobrú skúsenosť s neurologičkou, ktorej stačilo sa na mňa pozrieť, keď som mala záchvat, a hneď vedela, čo je vo veci.

Doktorka mi chcela dať niečo na upokojenie, ale ja osobne som dosť veselý človek, stále a myslím, že také niečo nepotrebujeme a ani nechcem, takže žiadne oblbováky. Len ma riadne hnevá to točenie a tŕpnutie.

Mám 53 rokov, pri iných vyšetreniach mi zistili, že som prekonala chlamydie, ani som nevedela, že ich mám. Sám organizmus si vybudoval imunitu proti nim. Takže chlamydie mi už nehrozia do konca života. Som proti nim imunna. Berte svoj organizmus taký aký je, on sa vysporiada aj sám.

Ahojte, zavítala som na túto stránku úplne náhodou a zaujali ma niektoré Vaše príspevky, no neviem, či aj ja patrím k tým, ktorí majú túto chorobu, ale ako tak čítam Vaše príznaky, zjavne sa to týka aj mňa. Bohužiaľ aj ja patrím do kategorie tých ľudí, ktorým nebýva dobre, tj. točenie hlavy, slabota, mdloby, únava, potenie rúk. Bola som u Mudr. v ZA na endokrinologií, kde mi po odobratí krvi zistila, že mám zvýšený prolaktin, ešte ma čaká magnetická rezonácia mozgu. Pred 2 rokmi som bola na CT mozgu, no vtedy mi nenašli nič, užívam iba Isoptin na srdce, nakoľko som mávala zrýchlený tep, a búšenie srdca, sú dni a to dosť často, kedy mávam problém prejsť pár metrov, čo som tak slabá a cítim veľkú slabosť, nohy sa mi začnú podlamovať, neustojím na nich, čo cítim, že mi je mdlo, aj tlak mávam väčšinou nízky, už sa mi veľa krát veru stalo, že som ledva domov prišla z mesta, mávam strach, keď musím ísť von, či mi nepríde zle. Môj obvodný Mudr. ma už dávnejšie poslal aj k psychijatrovi, či náhodou to neni tým, no ja sa necítim ako blázon, čo mi aj potvrdil daný lekár, avšak zistila som, že keď si sem tam dám liek - Neurol, ktorý mi predpísal obvoďák, že sa cítim lepšie, neužívam ho každý deň, len v prípade potreby, t.j. raz, dva krát za mesiac. Je to veľmi zlý pocit, ked Vám denno denne býva zle a vy netušite z čoho, ja už to vlastne viem, že mám zvýšený prolaktin, ale podľa môjho názoru tam bude aj niečo iné, čo ukážu výsledky na CT. Všetkým, ktorí mávate príznaky, aké opísala, môže to mať dôsledok, že máte zvýšený prolaktin, treba ísť na endokrinológiu a tam Vám už povedia čo ďalej, alebo môžete mať aj štítnu žlazu, čo ja chvalabohu nemám. Držím palce všetkým, ktorým býva nevolno. Poznám ten pocit, ale snáď sa všetkým opäť bude dariť a budeme fit! S pozdravom.

Zatulany cervicek v mozgu vie narobit riadnu sarapatu, ked sa tam raz dostane, uz ho nic odtial nevyzene. Kultivacie krvi a mocu na parazity by hned zistili pricinu zvyseneho prolaktinu. Len tazsie je to uz s liecbou, takze niekedy je zistovanie viac menej len informacne.

Aj ja mám tetániu. Zistili mi pred pár mesiacmi. Predpísala mi doktorka magneb6, ale to nezaberá. Cítim sa horšie, ja už neviem čo mám brať, je to zlý pocit, mávam také čudné pocity, že neviem čo sa so mnou deje. V noci neviem spať, nemám chuť do jedla, nič mi nechutí a nedobre mi dýcha. Bola by som rada keď by ste mi pomohli, že čo mám spraviť. Vopred ďakujem za odpoveď.

Zelam vam pokojne prezitie vianocnych sviatkov bez trpnutia, brnenia, ihlickovania a podobnych neprijemnosti … a keby niekto pri rozbalovani darcekov dostal zachvat, tak mat pripravene magnezium a vrecko na fukanie :slight_smile:

Aj ja mam Tetaniu a vlastne neviem co este. Uzivam dlhodobo Gujakuran a uz nebudem vobec nepomaha. Magnezium, Calcium. Branim sa Frontinu, ale tak mi je, ze neviem ci to je panika, depresia ci nieco ine myslela som si, ze to rano nezvladnem. Akoby mi stiahlo hlavu tyka mi pod okom a mam pocit, ze pozeram cez dioptrie. Dala som si Frontin 125 mg, nechcem detom kazit sviatky. Mam preto problem s pracou, stale mi je zle. Verim, ze to dako zdolam chcem byt vesela a normalna, skusim noveho lekara, aj psychyatra je to jedno len chcem normalne fungovat. Vela viery vsetkym.

Milí priatelia, všetkým Vám želám krásne a požehnané Vianoce plné radosti a spokojnosti, v novom roku veľa zdravia a silnú vieru v lepší život bez stresov a kolapsov.

Dobry den. Je mi velmi luto, do akej situacie ste sa dostali. Ale verte mi, zivot sa tym nekonci. Vasa dcera je velmi mladucka na takuto diagnozu, mala by brzdit, viac oddychovat a nie ist na 110 percent. Ja mam tetaniu tiez, objavila sa mi v detstve, mam rovnake priznaky ako dcera, beriem tabletky Citalopram, calcium, magnesium a b komplex … okrem toho pijem magnesiu, kedysi som tiez sportovala, ale teraz uz nie, moje stavy mi to nedovoluju. Nezomiera sa na to, ale priznaky su neprijemne a niekedy ma clovek pocit, ze zomiera. Pokial sa tetania nelieci, stav sa moze zhorsit a preto, odporucam vasej dcere viac kludu, nech si toho na seba neberie tak vela, ak na nu pride stav aj s krcmi, nech pomaly dycha do sacku, podajte jej magnezium … prajem skore uzdravenie, vela porozumenia a sil … a hlavne stojte pri nej, bude to pri tejto diagnoze potrebovat.

Ahoj Hela, aj mne neurologička predpísala Timonil, ale sú to už tretie AD a mám strach z vedľajších účinkov. Mohla by si mi prosím napísať, či si mala nejaké problémy pri užívaní Timonilu? Ďakujem. Viola

Ahoj Viola. Mne diagnostikovali tetániu len pred dvomi týždňami a nasadili mi aj Timonil. Zatiaľ nemôžem povedať, že by mi robil zle, ale ani dobre. Je však veľmi zavčasu to posúdiť. Moja neurologička povedala, že je to to najlepšie čo sa dá dať na tetániu. Skús aj psychológa. Mne dal Citalec, ale na jeho účinky si tiež ešte musím pár dní počkať. Zatiaľ to nie je žiadna sláva, ale Citalec začína účinkovať tak dvoch až troch týždňoch. Potom sem zase napíšem, ako som na tom. Držte sa všetci a hlavne veľa zdravia do nového roka.

Ahoj Viola, ja som sa ukľudnila asi po tretej tabletke Timonilu, ale po 2 mesiacoch som z neho mala zvýšené pečeňové testy, tak mi ho neurologička vysadila s tým, že mi nebude ničiť pečeň, že som ešte mladá (50 r. ). Zatiaľ mi stačí Escitil 1 tbl. denne, 2-3 x denne Kaldyum a keď si spomeniem, tak magnézium a calcium 1 denne. Antidepresíva ako také mi zaberali až po 2-3 týždňoch, treba vydržať. Ja som si otestovala asi 3-4 druhy, problémy som mala iba s Timonilom. Po poslednom ataku som si upravila životosprávu a “myslenie”, už nikdy sa nenechať doviesť do takého stavu.

Ahoj Iliana. Je na to vysetrovacia metoda, pristroj, naktorom sa to zisti. Mohol by o to vysetrenie poziadat neurolog, alebo psychiater, mozno aj prakticky lekar.

Evka, tie priznaky by mozno mohli byt aj skleroza multiplex, skuste ist za neurologom.

Ja som doslova a do písmena žrala lieky proti epilepsii, čo mi nariadila moja neurologička, a vôbec mi to nepomáhalo. Ešte k tomu potom nakoniec zistila, že to nie je epilepsia, ale tie lieky mi kázala brať. Tak som sa obrátila na homeopatičku, ktorá mi radila postupne lieky vylúčiť, predpísala mi kalcium, ale nie v šumitabletkách, a magne B6. Poradila mi ginko s lecitínom, ale zatiaľ ho neužívam. Pomáha to, a povedala, že mala takýto prípad a zlepšilo sa to, aj sa vyliečil dokonca. Skús sa orientovať týmto smerom.