Tetánia

Ahoj Martin. Vidím, že si sem písal dávnejšie, ale ja sem raz začas chodím, lebo mám tiež tetániu. mne ju potvrdili tesne pred vianocami keď som bola v nemocnici, lebo sa to už nedalo vydržať. Beriem Timonil retard aj Citalec, asi mesiac. musím povedať, že sa to zlepšilo, ale ešte stále som v štádiu keď sa tie antidepresíva ukladajú v tele takže naplno sa rozbehnú tak za dva týždne. Určite by si mal ísť k lekárovi, alebo začni brať aspoň magnézium a vitamín B6. Sú to minerály, žiadne lieky a možno Ti aj to pomôže. Si mladučký tak je škoda, aby ti táto choroba znepríjemňovala život. Určite to povedz svojej obvodnej lekárke. Drž sa a veľa zdravia.

Ja beriem magne B6 premium 2 x denne (je silnejsie nez normalne magne b6 a znasam ho dobre), pijem vela vela magnesie - je to skvela vodicka + v strave uprednostnujem potraviny obsahujuce horcik, sem-tam dam calcium, ale nie pravidelne + relax, cerstvy vzduch … celkovo sa mi po mesiaci stav zlepsil, ale su aj dni kedy je to horsie - tazko sa mi dycha, mota sa hlava, trpnutie pomaly mizne … objavi sa sem tam trpnutie jazyka, co nie je velmi prijemne, ale da sa to zvladnut. Pre mna osobne je najhorsie to tazke dychanie a tocenie hlavy. To mi dost zneprijemnuje zivot. Pijem prirodny caj na upokojenie, alebo si obcas si dam Sedatif PC - homeopatikum bez vedlajsich ucinkov. Snazim sa ist co najprirodnejsie. Uvidim. Hlavne sa nevzdavat. Vsetkym vam (nam) velmi drzim palce :slight_smile:

Ahoj aj mne dala neurologicka Guajakuran, ktory mi absolutne nepomaha. Mam problemy s krcnou chrbticou, kde mam vyrastky a neda sa s tym nic robit len rhb a lieky. Ale mam take stavy, ako som tu citala, cize busenie srdca, nevolnost a odpadnem, stalo sa to asi 4 krat a tu v Topolcanoch mi lekarka dala nepriamo najavo, ze neni mozne, ze odpadne od krcnej. Mam znamu, ktora mi vzala vysledky do Blavy a tam zistili, ze je potrebne urobit vysetrenie na tetaniu, neviem co to je ako sa to vysetrenie robi … mam obavy ako budem existovat, neviem kedy to pride a ci bude niekto pri mne, ked odpadnem raz sa stalo, ze som bola sama … takto mam existovat?, lekari sa stvaria, ze v podstate ma takyto problem kazdy, tak co stresujem.

Mna prave caka vysetrenie, kde sa potvrdi, ci mam tetaniu alebo nie, ale podla toho, co citam som si ista, ze asi mi bude potrvdena, aj o mne si myslia, ze som blazon, ale nie som, … ani psychiatra nepotrebujem, ako kazdy, kto tetaniu ma.

Vážení tetanici, ako sa tu niektorí nazývate, chcem Vám poradiť jednu vec, ako som sa k tejto informácii presne dostala sa hanbím povedať, ale asi pred pol rokom som mala presne tieto príznaky, ktoré tu mnohí opisujete. Pár krát denne sa mi stávalo, že som si už myslela, že je po mne a aj som si to niekedy už želala, začali mi však medzi lopatkami silnieť bolesti chrbta z nesprávneho sedenia na gauči, tak som navštívila lekára, ktorý mi odporučil cvičiť na chrbát, tak som šla na internet, našla pár videí s cvikmi a cvičila som hodinu denne. Po týždni bolesti ustúpili a všetky tetanické príznaky s nimi. Podľa mňa s tým má niečo chrbtica a je to sila, lebo ja som si tiež myslela, že to je nejaký nedostatok vitamínov, ale nič som počas toho nebrala a pomohlo. Teraz cvičím pilates, joga je vraj podobne dobrá na chrbát, ale myslím si, že je jedno čo, hlavne nech to pomôže. Predpokladám, že mnohí z Vás budú potrebovať cvičiť dlhšie aby sa to prejavilo a mnohí z Vás budú mať problém v niečom inom, lebo človek nemusí byť génius aby prišiel na to, že tetania je pomenovanie pre diagnózu "neviem čo mu je, nechce sa mi to riešiť, a tak nech je to tetania, aby sa nepovedalo… ". To že je to psychika veľa z Vás uráža, tomu sa dá rozumieť, lebo nikto nechce byť označený ako “pacient”. Mne však stres a psychika príznaky vystupňovali do extrémnej miery, ale nebola to hlavná príčina.

Dobry den, mam 34 rokov, neviem ci som tu spravne, ale poprosil by som vas o radu. Este neviem, ci mam tetaniu, ale stale mi to neda pokoj. Zacalo sa to tocenim hlavy, niekedy pocit az na odpadnutie, taka vnutorna roztrasenost, zasklby svalov, lava ruka a lava cast tvare mi akoby elektrizovala, niekedy sa velmi rychlo spotim, poruchy koncentracie (nieco chcem povedat, a lame sa mi jazyk) zmena nalady na plac, a to ani nehovorim o spanku (to co som predtym zaspal na parkovisku v aute, tak teraz nezaspim ani vecer) , a vsetko sa to akosi opakuje (kazdy den cosi ine) … je mozne, ze by to bolo sposobene napriklad strekokom? Alebo je to fakt tetania? Bol som uz na RTG chrbtice, CT hlavy, krv v poriadku, st. zlaza tiez, vsetko v poriadku. No tie stavy by som neprial ani nepriatelovi, prosim Vas, ak by my niekto odpisal, bol by som mu velmi velmi vdacny. Vopred dakujem.

Dobrý deň, na túto otázku, čo si kladiete vám asi neodpovie nikto z nás. Ja mám 21 r., “tetánia” mi bola diagnostikovaná pred rokom. Vždy som bola veľmi citlivá a vnímavá až nakoniec po asi ročnom veľkom emočnom vypätí sa mi to spustilo. Príznaky mám ako vravíte aj vy každý deň, postupne niektoré zmizli (tŕpnutie tváre), niektoré sa objavili nové (hučanie v ušiach, rôzne bolesti … ) , niektoré sa zoslabili. Ak to poteší, tak vo všeobecnosti sa to zlepšilo, ale teraz mám skúškové na VŠ a to mi vôbec nerobí dobre, inak som tiež absolvovala všetky vyšetrenia, MRI, odbery krvi na rôzne parazity … všetko ok, len EMG potvrdilo tetániu. Ľudia tu majú rôzne teórie, môžete si rovno vyberať. Lekárov mám po krk, som z prístupu väčšiny z nich znechutená. Je to ťažké, som mladá a dosť obmedzujúce, psychika niekedy na dne a niekedy sa snažím veriť tomu, že to proste musí odísť. A najhoršie je dať priechod strachu, keď mi to začalo, som sa šialene bála úplne vkuse. Výsledok je asi ten, že sa s tým dá žiť, moje širšie okolie vôbec o ničom nevie a ani sa im nezdá, že by bolo niečo v neporiadku. Niekedy je horšie, niekedy lepšie, nikdy však nie na 100%. A človek sa na to nemôže ani vyhovoriť.

Ahoj! Mám taký podobný problém ako ty. Mne tetániu zistili pred 2 rokmi. Ale už sa to prejavovalo oveľa skôr, len nikto nevedel, čo je so mnou. Zo začiatku to bola hrôza až som bola z toho nešťastná. Keď som začala brať lieky cca. mesiac mi trvalo, pokiaľ som si na ne zvykla. Zhruba cely rok mi bolo skvele, konečne som si vyrazila s kamoškami na disku, behala som kade tade. Tiež študujem na VS a samozrejme keď príde skúškové, tak sa snažím nemyslieť len na to najhoršie. Vždy sa potrebujem niečím rozptýliť. Ale niekedy pociťujem strašnú únavu, slabosť, že si potrebujem súrne ľahnúť. A moje okolie tiež o ničom netuší, veď načo by im to bolo. Ale zase to neprajem nikomu inému.

Ahoj, nerad by som otravoval, ale zrejme to mam aj ja, len cakam na vysetrenie. vsetko sa to zacalo tocenim hlavy, nevolnostou az na odpadnutie, vnutornou triaskou, lava ruka a lava cast tvare mi akosi trpne, lakavostou, nespavostou, bolestami, ktore sa pravidelne opakuju. CT v priadku, RTG tiez, krv O.K., prsim ta mohol by si mi v tom poradit? Ako zmenit zivotospravu, ake cviky, vlastne vsetko o tom. Bol by som ti velmi velmi vdacny! Dakujem

Ahoj. Možno máš Tetániu, ale nalepšie bude, ak sa dáš vyšetriť na EMG. To zisťuje nervovo-svalovú aktivitu. Mne to zistili včera. Maj sa.

Ahoj. Asi viem, ako sa citis a ako sa bojis tej tetanie. Ja som velmi citlivy clovek, vsetko ma trapi kde sa pozriem. Nedavno som mala zachvat, cela som sa triasla, trpli mi ruky, v hlave som mala strasny pocit na odpadnutie, pulz som mala 120, v rukach som mala krce. Hned som sla k lekarke a ona si bola ista, ze to je tetania podla priznakov. Dokonca mi nasadila nejake tabletky, kym som bola na EMG vysetreni. Do toho vysetrenia som si uz tu tetaniu tak namyslela, ze trosku som nieco citila, uz som trpla, triasla sa. Az nakoniec EMG tetaniu nepotvrdilo. Odvtedy ziadne trpnutie, ani nic podobne. Asi to bolo iba nahromadene vypatie, takze netreba dopredu mysliet na choroby, lebo sa s nimi az velmi zzijeme, pockat na vysetrenie a uvidi sa.

Ahojte! Chcela by som Vás tu poprosiť o radu. Dejú sa mi takéto príznaky: niekedy mi je na zvracanie, točí sa mi mierne hlava. Občas som akási roztrasená a slabá, je to veľmi nepríjemné. A čo ma najviac trápi je to, že v noci sa zobudím na to, ako sa “dusím” a nemôžem dýchať. Vtedy si myslím, že je po mne. Ale vždy to nejak rozdýcham. Som z toho vždy tak vystrašená. Deje sa mi to už niekoľko rokov. Povedala som o tom doktorke a tá mi len tak povedala, že mám zrejme Tetániu a nemusím sa báť, že to nie je nebezpečné. Ale nemám to nijak lekársky podložené. Myslíte si, že aj to čo prežívam, môže byť tetánia? Lebo práveže ja nemám tie krče vo svaloch, čo mnohí spomínajú. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.

Ahoj Majka s tym dusenim aj to moze byt, ja ked som mala zachvat, tiez sa mi zle dychalo, ale mne aj cele telo trplo, tiez mi nerobili ziadne vysetrenie, iba zakladne neurologicke a povedali, ze je to tetania, inak kto to nikdy neprezil, tak nepochopi co je to za tazkosti. Mne tak byvalo zle strasne dlho, hadam aj 5 rokov a nevedela som, co mi je a zvlast ked som sa rozculila az minuly rok sa to prejavilo celkom zachvatom a odvoz rzp. Teraz sa snazim dodrziavat aspon ten klud a nejedovat sa.

Dobrý deň!
Píšem v mene svojej maminy, ktorej doktor diagnostikoval, pravdepodobne tetániu. Ja osobne som nikdy predtým o takejto chorobe nepočula, no chcem jej pomôcť, preto sa snažím získať, čo najviac informácií a kontaktov. Chcela by som sa spýtať, či nemáte kontakty na nejakých odborníkov alebo liečiteľov? Prípadne nejaké rady ohľadom liečby. Ďakujem!

Ahoj renca, rada by som si s tebou napisala zopar mejlov, nakolko som v podobnej situacii, s tetaniou bojujem uz 4 a pol mesiaca, teda priznaky som mala uz skor, ale nikdy som sa nebala a preto ustupili. Momentalne som na tom velmi zle, ved to asi poznas, slabost, motanie hlavy, stuhnuta sija, bolesti hlavy, no hruza. Velmi sa trapim, pretoze sa pritom musim starat o malu dcerku. Mohla by si mi prosim dat svoj mejl, ak mas zaujem si pokecat s tetanickou? Si uz na tom lepsie? Dik moc.

Dobrý deň, asi pred mesiacom mi diagnostikovali tetaniu, mňa najviac trápi dýchanie občas sa nemôžem vydýchať, potom mi začnú trpnuť nohy a ruky a nakoniec to točenie hlavy. Pre mňa je najhorší fakt, že to príde hoci kedy aj niekoľko krát denne je to nevyspytateľné.

Ako sa dá zistiť či mám tetániu mne dosť často trpnu ruky aj nohy a naposledy mi úplne strpla aj tvár

Ahoj tetanici, chcem sa spytat, ci priznakom tetanie, je aj ostra bolest pod krkom, a chrbtici a v hrudniku, takmer nevydrzatelna, opisovana ako ostra, krcovita, ked mam pocit, ze mi do krca idu aj tepny na krku, spojene s brnenim a ci je mozne, ze to trva aj niekolko dni, hlavne v noci, ked lahnem do postele? Dakujem pekne.

Ahoj suzyc4, mna trapi tetania od r. 2004, mavam presne taketo iste priznaky ako ty. Ked ma to chyti, tak aj na tyzden - zavraty, bolest hlavy, ostra bolest pod krkom, v hrudniku, v chrbate, napina ma na vracanie a v noci skacem doslova v posteli, nohy mi staca, ruky a nie som schopna nic urobit, ale snazim sa vzdy nejako prekonat a robit nieco - bicykel, pomala prechadzka a mam overene injekcie B-ckove. Teraz je cas tetanikov, ked prichadza jar, tak mavam vzdy tieto stavy, presne pred rokom som mala tieto priznaky, bola som pn a teraz som zasa pn-prisiel moj cas. Drzim ti palce a hlavne sa drz!

Pricinou moze byt napatie nahanacky - chcem vsetko stihnut, mama malo casu, dnesny zivotny styl, v ktorom povacsinou zijeme vsetci - je to skryty stres, ktory navonok necitis. Snaz sa byt pokojna, ak nestihas, daco odloz, vypusti, ak sa to da. Zabezpec si dostatok D-vitaminu (slniecko, alebo cez lekara si daj naordinovat kvapky) D-vitamin je potrebny na vstrebavanie viacerych vitaminov. Chyba Ti tiez B-vitamin a hlavne vapnik a horcik! Zabrovsuj si po internete a zacni sa stravovat tak, aby si si obohatila organizmus o vapnik, horcik, D a B-vitamin. Pestuj viac pohybu a budes fit - problemy s trpnutim sa Ti stratia navzdy. Ked zacnes trpnut - dychaj do a zo sacka, stane sa Ti to, ked si v klude - skryty stres si vybera prave taketo okamihy a zautoci. Neboj sa toho, uver - ze sa toho zbavis, ak si zabezpecis potreby, ktore Ta syndromu zbavia. Drzim Ti palce.