Tetánia

Ahoj tak aj ja sa pripájam medzi Vás čo trpia tetániou. Som maminka na predlženej materskej dovolenke, mám dvoch nezbedníkov ktorý jeden z nich je chorý stále. Nikdy som netušila čo je to tetánia. Ešte v lete som si na balkone vešala prádlo. To bolo o jedenástej večer, mne sa začala točiť hlava, nedokázala som dýchať srdce mi išlo roztrhnúť cítila som ťažobu na hrudi spadla som. Začali sa mi skrúcať prsty na rukách a začalo to aj na nohách. Ja som sa vyľakala a aj manžel a zavolal mi zachranku. Tlak vysoký 140 na 90 a 140 pulzou. No hrozné, lebo takéto niečo som nikdy nezažila. Podali mi do žili calcium a novalgin. A začala som absolvovať vyšetrenia. Ekg a holterov prístroj tam vraj je všetko ok. Na nefrologii zistili hyperkalciuria. tak každý pol rok chodím na kontrolu. No ale zrazu sa mi to zhoršilo, že ráno som si necítila celú pravú stranu tela, a skončila som aj na neurologii. Tam mi robili aj test na tetániu ktorá sa potvrdila. No ešte trpím skoliozou a sú dni keď ma chrbtica príšerne boli. Dokonca sledujú aj štítnu žl. Tak neviem čakajú ma ďalšie vyšetrenia, lebo pred dvoma dňami som mala znova vysoké pulzy 140 a bolesť chrbtice. A liekov mám neúrekom a to solatcit, alminaral, myolastan. Na ukľudnenie srdca mám corvitol potom mi dali aj neurol a lexaurin. Ale zdalo sa mi to veľa tak sa priznám, že ich beriem len podľa potreby ako náhle cítim, že to na mňa ide. No neviem je to veľmi nepríjemné mám to už 8 mesiacov snažím sa ukľudňovať sama. Ale nie vždy sa mi to podarí. No a či môžete mať na túto chorobu dôchodok tak to neviem. Je tu niekto s Vás aj stým vysokým pulzom? Veľmi ma to zaujíma. Napíšte ako to riešite vy. Tiež máte toľko liekov? A tiež dýchate do sáčku ako aj ja? Ďakujem vopred za odpovede.

Ahoj, napis mi na moj mail rebeka11rebeka@yahoo.com. ja som mala podobne problemy, poradim Ti.

Ahoj GAbika, napis, prosim, ake vysetrenia si absolvovala, ktore mali vylucit akekolvek diagnozy. Dik

Nehladala som tuto temu, alenapíšem, čo viem. Mám dceru (21r. ) a tieto problémy mala od 13 r. Pri záchvatoch mala znižené hladiny serového Ca. Porpi vyš. je permanentne vysoký parathormon, ktorý ma za úlohu regulácia hladiny Ca. Pri doplňaní Ca a Magne B6 sa záchavty aj tak opakovali, hoci menej. Ustali pri nasadení aj D vit. , napriek tomu obcas trpnutie úst a nepríjemne pocity sa vyskytovali. Pretrvával vysoký parathormón. Vysetrená bola kostná denzita a vo svojich 20 rokoch bola v štádiu osteopénie. Píšem to preto, ab ypri tejto diagnóze sa zameralo nie len na psychiku, preotže ona vie byť síce stresová, ale nie vždy pršli záchvaty v súvislosti so stresom aebo zadýchaní. Skôr udávala najskôr pocity, potom pocit nedostatku vzduchu a až potom začala prudko dýchať. Okrem toho mala v detstve Dg. intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka, neskôr tolerovala ale popri diagnostikovaní týchto problémov sa zopakovalo vyš. protilátok a boli velmi vysoké (aj na soju, lepok negatívny, tiež preleičený Helicobakter) Dietu ingnorovala v tom čase a ťažkosti pokračovali až do spomínanej osteopénie, ked mala už aj bolesti bedr. klbov. Toto ju presvedčilo-hoci to znie nelogicky-začať poctivo s bezmliečnou dietou a Ca s Dvit. doplňak inou cestou. V tomto čase je bez subj. problémov, bez záchvatov a čakáme na výsledok nasledujúcej denzitometrie a hodnotu parathormonu. Nechcem ju mať ako 30 r. invalidnu. Psycho-problém ako základný neberiem-poznám ju. Ak budú výsledky smerovať k normalizácii, je príčina problému odhalená- problém metabolizmu a vstrebávania minerálov (Ca) , pri intolernacii BKM a zápal. proces sliznice čreva. Možno sa mýlim a nie sme ešte na ceste, ale potiaľto sme sa dostali. Vie o dvoch dalších ľudoch, ktorí v tom istom veku začali s tet. záchvatmi a v detstve mali diag. intolernaciu n mlieko a soju. Tak si vyberte z toho, čo vidíte ako užitočnu info pre vás.

Dobrý večer, nuž nedalo mi aby som na tento príspevok nezareagovala. Aj ja už vyše 4 rokov trpím na tuto chorobu. Nuž keď som čítala vaše príspevky, ako s ňou bojujete tak mne to príde, že viacej užívate lieky a myslíte na tuto chorobu. Síce aj ja užívam lieky ale venujem sa rôznym koníčkom. A ja si myslím, že pomoc psychiatra / psychológa nepotrebujete je to na vašej vôli ako budete s touto chorobou žiť. Ja odporúčam nerobiť si z ničoho hlavu, teda žiadny stres a a samozrejme bez magnézia by to nešlo. Inak ešte k tým liekom ako je lexaurin to sú na lieky psychiku urobia z vás šalát… doslovne vás utlmia takže by som ich vylúčila, inak tieto lieky sú návykové. S pozdravom Katka

Dobry den. Tak ja som asi rok trpela tocenim hlavy, ale celkom som sa s tym naucila zit, ked bolo najhorsie, lahla som si, pospala alebo oddychla a bolo to zase ok. No pred vyse mesiacom mi prislo z nicoho nic zle. Myslela som si, ze mam infarkt. Len ma strasne zascalo boliet na hrudi, na srdci, az som musela byt uplne skrcena a tlacit si na hrudnik, taky protitlak si spravit. Lezala som od 18-tej hodiny a bez akejkolvek zmeny to trvalo hodiny. Zacalo ma aj triast a vsetko mi trplo. Kedze to neprestavalo, asi po polnoci som volala na pohotovost. Ta pani osetrovatelka na linke mi povedala, ze som si mala dat uz davno paralen, ze ide na mna chripka. Myslela som, ze rozbijem telefon, nie som predsa hlupa a viem, ako to vyzera, ked ide na mna chripka a toto to jednoznacne nebolo, ale ved paralen je aj od bolesti, tak som si ho dala. Podarilo sa mi na dve hodinky zaspat, to uz tak nad ranom, cize uz som bola uplne unavena, No po prebudeni tie iste stavy pokracovali dalej. Tak som si zavolala zachranku. Robili mi EKG, merali tlak, pulz, vsetko ok, no kedze take nieco sa nesmie zanedbat, previezli ma do nemocnice na interne, kde si ma nechali. Robili vysetrenia, EKG, EEG, ECHO, CT … no proste vsteko, na co sa da spomenut. Nakoniec mi dali teda aspon nejake ziviny infuziou a bolo mi lepsie. Pustili ma domov a ze ostatne vysetrenia ambulantne, lebo oni mi nic nenasli. Tak som prisla domov, pridruzil sa mi taky zvlastny tlak na hrdlo, myslela som, ze by to mohla byt stitna, ale aj tam som pochodila ukazkovo. No vydrzalo mi to bezbolestne asi teda mesiac no a minuly vikend som bola s kamaratmi posediet von, kedze nepijem alkohol, dala som si len vela mineralky ako vzdy. No a cestou domov v aute to zase prislo na mna, kamarat musel zastavit a ja som to polhodinu predychavala s tym istym pocitom ako na infarkt. No horsie je, ze uz mi to od toho dna nechce prejst. Mam bolesti na hrudi a ked aj nemam zrovna bolest, stale to citim vo vnutri take stuhnute a vkuse som v krcovom stave. Toci sa mi hlava, mam brnenie do ruk, noh a aj hlavy, uz ma boli lave rameno z toho, co si tlacim na ten hrudnik, aby som si nejako podvedome pomohla a stale som akoby v jednom strasnom krci. Nikam nechodim, vyhybam sa hluku aj stresu, zacala som uzivat magne b6, aj kalcium, stravovala som sa vzdy pestro, cize s tym problem nemam … no neviem, co dalej. Som objednana na EMG, ale je mi jasne, ze sa mi to potvrdi. Potom ma poslu na psycho a daju mi nejake prasky. Lenze to nie je riesenie. Nemam pocit, ze by som bola v strese a na prasky sa nikdy nedam. Ked to prislo takto z nicoho nic, ako to, ze to aj z nicoho nic neodide? Mam 21 rokov, chcem sa bavit normalne s priatelmi, ist von, lenze takto trcim doma a aj tak si uz myslia vsetci, ze si to len vymyslam. Kto kedy pride na to, ako sa tejto pliagy zbavit. A nech mi nik nevravi, ze to je stav. Ja som mlada, energicka, vacne usmiata, problemy nemavam, vsetko riesim vzdy pokojne. Nemala som nikdy problemy so stresom a nemam ani teraz, tak mi povedzte, preco to na mna prislo?

Ahoj Kristinka, uplne s tebou suhlasim, presne ako ty sa citim aj ja, tiez mam ist na EMG a nechapem, preco to chytilo aj mna, som vyrovnany clovek mam 29 rokov, ale tiez som mlada a chcem sa zabavat s priatelmi, prosim poradte nam, ani ja nechcem byt na nejakych praskoch!

Ahoj, môžeš mi prosím ťa odpísať, aké lieky berieš a či ti pomáhajú? Vďaka.

Už vyše 10 rokov sa nielen trápim s tetániou ale aj s lekármi. Medicína je aj mojím koníčkom a tak to všetko pozorujem, skúmam, porovnávam, … . Žiaľ, zatiaľ môžem len konštatovať, že lekári nám nepomôžu, lebo sami nevedia čo tetániu spôsobuje. A keď to nevedia, tak nemôžu ani liečiť príčinu. Lieky predpisujú naslepo a tie viac škodia ako pomáhajú. Nemám ani vedomosť, že by sa tejto chorobe v zahraničí venovala pozornosť. Takže sa to ani neskúma. Teda nič pozitívne.

Ahoj Kristinka, mam 38 a trapim sa stouto pliagou asi 15 r. 8.5.2013 som mala uz niekolky zachvat a tento bol najhorsi mna bere kazdy 3x zachranka mrtvolny, krcovity, triasla sa mi polovica tela a myslela som, ze mam infarkt a az dnes po navsteve neurologa ma poslal na kliniku do BA ze mam tetaniu syndrom mozem ti povedat, ze zivot nestoji za nic ak to mas ako ja 4x do mesiaca plus dalsie dni silne migreny. Som po materskej 2rok na PNke a daky aj ten invalidny by sa hodil lebo ked tlacia tie lieky do mna (co len skusaju) nie je lacne. Drzim nam vsetkym palce, aby sme to nikdy nezazili.

Tetánia má veľmi košatý strom. Ja som minulý rok na konci semestra musela vybrať u neurológa infúzie. Pomohli. Mne osobne veľmi pomáha Lexaurin l, 5, Magnézium, vitamíny skupiny B, bicyklovanie, príroda. Na tetanický syndróm všeobecne nepriaznivo vplýba elektromagnetické žiarenie. Aj ja som trémistka - zrovna sa mi blížia štátne skúšky.

Zdravím. Ja neviem či je to u mňa konkrétne Tetania, ale všetko sa to začalo dva dni po štátniciach. Triaška. Rýchle dýchanie. Srdce išlo milión. Úzkosť. Zobrala ma záchranka v BB a na urgente mi pichli magnézium, NaCl, dali diazepam. Poslali ma domov a potom sa to opakovalo ešte dvakrát až si ma nechali v szpitali. Všetky vyšetrenia od ekg, cez sono až po gastro sú ok. Včera ma prepustili s tým, že MRI ukázala na trochu vysunutú platničku v krčnej chrbtici. To točenie-netočenie hlavy a úzkosť ostali. Kedysi som bola človek plný elánu s chuťou zrobiť všetko tu a teraz. V pondelok idem za fyzioterapeutom a neurológom ešte. Som zúfalá z tohto stavu.

Ahoj. Ja mám brnenie a svalové tiky po celom tele už rok. Najhoršie je to v hlave. Cítim to každý deň a neviem sa toho zbaviť. Absolvovala som rôzne vyšetrenie MRI, EEG, EMG, krv všetko OK, dokonca aj Ca, Mg … všetko v poriadku. Na tetániu beriem 3 mesiace Citalec 20 mg - zatiaľ mi nezabral, iba som z neho ospalá a podľa potreby Neurol a Mg 500 mg. Je tu niekto, kto má rovnaký stav s každodenným brnením tela?

Ja som mala tieto priznaky tiez dlho a je z toho Borelioza, Tetaniu mi diagnostikovali tiez, ale neverim na tuto diagnozu - musi to mat vzdy pricinu, pri Borelioze klesa v tele, upozornujem, nie v krvi, ale svalovych tkanivach magnezium a to vyvola tieto priznaky. Tak isto poznam kopu, ludi ktori ju maju ako sprievodny jav pri chlamydioze, mykoplazmach a inych infekciach. Testy na tieto infekcie maju tak 50 percentnu zachytnost a pri diagnoze Tetania by som si uz ako prve dala urbit testy na infekcie.

Ja Tetániou trpím tiež už istý čas. Prejavy sú hrozne: trpnutie rúk, nôh, zlé dýchanie, mávalo som aj kŕče v prstoch ale tie už pominuli a o mojej psychike už ani nehovorím… Vyhýbam sa všetkým liekom čo mi lekári predpisovali, pretože tie zblbnú človeka ešte viac. Keď mi je najhoršie použujem iba Magnéziové tabletky a tie mi ako tak pomôžu.

Ahoj, mam podobne priznaky, vzdy som bol vesely typ cloveka, niekde sa to zacalo kafrat, zomrel oco, mal som havariu, byvanie, hypoteka, strach o mamu, stale len o peniazoch atd. … mne dokonca ochrnula lava cast tvare, Bellovo ochrnutie, ziadne vysetrenie nic, iba rehabilitacia bola. Milgammu si kupujem, a mavam caste afty v ustach, asi aj to to moze byt tym nedostatkom vitaminov od B po Zinok, ci Vapnik, a nemozem schudnut. Raz mi prisla zachranka s tym, ze som ok a ze vyzeram, ze do rana urcite neumriem, tak ma nechali tak ani nic nepichali, a ma upozornili, ze na 112 mame volat ked budem zomierat. Ak mi je iba zle, mam volat na pohotovost.

Ja mávam tiež tetaniu, ale čo je horšie, je moja migréna, to sú stavy, kedy ma už hlava asi ani nebolieva, lebo intervaly mám 72 hodinové, pauza pár hodín a znova. Doktorka ktora mi stanovila diagnozu Tetania, už nepracuje a terajšia to prehliada, ako keby to nebola choroba, čo celkom nechápem,… ostala na liečbe Rivotrilom 0, 5mg. ešte po minulej doktorke. K tomu som začala mať mravčenie v nohách a je to velmi nepríjemné, neviem, čo s tým. Držim palce a dúfam, že sa tejto chorobe začne niekto ozaj venovať. S pozdravom Bobina.

Tetaniu mam treti rok a je to kazdodenny boj. Tlak v cele, brnenie noh a ruk, zhorsene videnie, zavrate, hypertenzia, nervozita, pocit, ze idem z koze vyskocit. Clovek ma problem sa uvolnit. Pomahaju dlhe prechadzky, beh, bicykel - jednoducho pohyb, aby sa clovek unavil, ale nie to prehanat! Vyhybat sa stresu, ak sa da. Pri najhorsich stavoch Neurol 0, 25, ten si dam sem-tam ked je toho na mna moc. Pozor! je to Benzodiazepam - je navykovy, tak s nim opatrne. Este sa dava napr. Rivotril. Bol som na X-vysetreniach a nic podstatne mi nenasli. Doktori sami nevedia pricinu, tak vam predpisu lieky na ukludnenie a vybavene… a neriesia podstatu, z coho TETANIA je, alebo z coho vznikla. Ak by chcel niekto popisat-pokecat nie je problem…

Ahoj Majo, možno si pomysliš že robim reklamu. Vieš ja ako laik, presne som nemala tie problemy čo ty, ale myslim si že ti to sposob. prvy stavec, on sa neukaže ani na RTG, ani na magn. rezo. v akej polohe je. Pri porode sa u deti vychyli a časom v staršom veku sa už prejavia zdr. probl. Možno pri tlačeni na cievu pri pohybe je nedokrvena časť mozgu a pride zavrat, alebo epil. priznak, neviem. Prečitaj si o tom Atlase profilax.

Tak moja tetania je potvrdena. Pri tom srdci ma uz ani tak neboli, ale vsetko sa mi to presunulo do hlavy. Velmi mi v nej brni, boli ma cely krk a mam v hlave strasny tlak. Fakt su dni, kedy myslim, ze uz je to asi najhorsie. Z neurologie som bola poslana na psychologiu. Nechapem, co je to za psychologicku, ked cloveka hned nuti na lieky bez akychkolvek dalsich sedeni. Nechcem byt zla, ale fakt by som chcela vidiet, keby maju takyto stav tie psychosky alebo niekto z ich blizkych, ci by hned pchali do seba tie oblbovaky. Psychologicke som povedala, ze ak je to vsetko, co pre mna moze spravit, mala by pouvazovat nad svojou kvalifikaciou. Na ziadne lieky sa urcite nikdy nedam. Tie lieky neliecia, len omamia cloveka. Stav, ktory momentalne mam je sice velmi zly a neda sa s nim normalne fungovat, ale drzim sa hesla, pomoz si sam, aj Boh ti pomoze. Zmenila som stravu, odstranila zlozvyky, viacej pohybu, pokial sa da, vela vela vody, bylinkove caje s vela medom, magne b6, kazdodenne aspon 3 Otcenase, no a zivot ide dalej. Hlavne sa netreba opustat a verit, ze ak to same prislo, musi to same aj odist. Len to je reakcia nasho organizmu na to, ze mame ako ludia spomalit pretoze sme sa az prilis rozlietali a nase telo nam nestiha. Ja viem, ze so mnou nebudu vsetci suhlasit. Ale pokial Vam lekari na nic neprisli, tak uz asi ani nepridu. Drzim nam vsetkym palce.