U gynekológa - je to normálne?

Zdenica som rád, že si potvrdila porušovanie práv pacienta, díky. Príjemný víkend.

Anonymny prispevok na webe je fakt ten najdoveryhodnejsi zdroj informacii, gratulujem.

Lesia, kto sa smeje naposledy smeje sa najlepšie, mám priame informácie od medikov, že boli pri operácii bez súhlasu pacienta. č.6. EÚ Charta. Pekný víkend.

Lesia, tvojim príspevkom sa dá veriť? Keď spochybňuješ ostatné. Toto sa opisuje v Jankechových knihách o narkóze a manipulácii s pacientmi.

Ano, operácií sme sa bežne zúčastňovali a garantujem Vám, že ten na stole o tom nemal ani páru, nieto ešte súhlas. Zrejme nie som sama s podobnou skúsenosťou.

Ďalšia domnienka, že v zahraničí je to lepšie. Ja som bola nedávno prepustená z pôrodnice v NR a bola som spokojná. Neošetrovali ma všetci doktori tam, ale tí čo áno, odviedli dobrú robotu. Jedna sestrička mi rozprávala, že robila aj v zahraničí, a vraj to tam nie je o nič lepšie, dokonca horšie, čo sa týka prístupu. Ale samozrejme, že ked si niekto zaplatí kopu prachov, tak mu tam aj do zadku vlezú. Ale to urobia aj u nás.

Ak mám výhrady počas vyšetrenia na gynde, alebo ak mam pocit, že sa porušujú moje práva, tak nemám problém sa ozvať, protestovať a ohradiť sa. Je to úplne prirodzené. Ale oveľa viac ma zaráža to, čo tu čítam - t.j. že sa pár ľudí snaží silou mocou presvedčiť fórum diskutujúcich, že ich lekári sú nezodpovední, bezcharakterní sexuálni maniaci. Práve toto je podľa mňa nenormálne. Takí, ktorí v živote neboli na gynekologickom vyšetrení a gynek. vizite, tak sa tvária, že vedia o danej problematike všetko a hrajú sa na dobrodincov, či spasiteľov. Osobne si nedovolím vyjadrovať sa o jadrovej fyzike, nakoľko nie som fyzik a nerozumiem tomu. Tak sa nemozem vyjadrovať o urolog. vysetreniach u muzov, lebo som ho nepodstupila, ani nebola svedkom takého vyšetrenia. Takže páni prosím, každá svojprávna, emancipovaná žena vie posúdiť, kde sú hranice, ktoré sa na gynekológii prekračovať nemôžu a teda nerozumiem celkom tomu, prečo sa pasujete do role akéhosi tútora ženskej populácie?

Dakujem Lydka, najlepsi prispevok tohto fora. Plne s Tebou suhlasim.

Lydka ja si tiez neviem predstavit, ze by moj muz sa ozval na gynde miesto mna. Ja si myslim, ked inde viem otvorit usta ked treba, tak svoje problemy aj u lekara mam vyriesit sama. Nastastie ako som uz pisala ja som prave tam nemala problemy, dufam ostane to nadalej tak. Inac si myslim, kebyze sa mi to raz stane, ze sa budem citit moja doktorka mi nespravi vsetko co ma, nebudem spokojna starostlivostou, liecbou co mi ponukne, tak zacnem patrat o druhom doktorovi ci doktorke. Vsetkych ludi aj tak nemozem zmenit, jedina moznost ked sa mi nieco nepaci, tak najst vyriesenie mojich problemov inde. Samozrejme horsie je to uz v nemocnici, nemyslim si tiez, ze na tomto fore vieme to vyriesit. Na svete je vela ludi, ktori kamaratom, znamym vedia povedat svoje ale ked treba niekde nieco riesit, tak ani slovicko nepovedia. Ja uz skoro nikomu neverim, ked som aj robila v kolektive / neide teraz o zdravotnictve/ pred veducim skoro kazdy ostal ticho vzy len ten za to zaplatil, kto zacal nieco riesit. To je najvacsia chyba v nasej spolocnosti a pokial to tak bude, tak veci sa nemenia k lepsiemu.

Z vasich diskusii vnimam tiez moznost zvysovat si sebavedomie celkovo, vediet sa samej seba zastat, a vediet odhadnut realitu, co sa stane ak poviem, co si myslim … napr. v praci, co mi hrozi … vyhodenie? A potom si vediet zniest aj dôsledky svojich rozhodnuti, nas nazor, ani nasu “pravdu” kazdy neunesie, najma ak ju vyjadrime urazlivynm a utocnym sposobom, komunikacia je velke umenie, vediet vyjadrit svoj nazor a zastat sa seba hocikde sa da ucit, ako cokolvek ine, mozno cas, co venujete tymto diskusiam, by ste mohli venovat prave skumaniu, ako sa da ucit inak komunikovat a sebavedome prejavit, korene sebavedomia, sebauvedomovania a schopnost vyjadrovania svojich pocitov, postojov, nazorov ci na gynekologii alebo kdekolvek inde su casto v detstve. Zmeny v spolocnosti zacinaju aj v zmenach nas samych, psychologicka, psychoterapeutka, Rita Svihranova.

Lékař vždy byl, je a bude veřejnou osobou, a proto nikoho neudivuje, že je způsob jeho činnosti podroben i morálnímu hodnocení, a to jak ze strany kolegů a pacientů, tak i veřejnosti. Etický, resp. deontologický kodex tradičně vymezuje povinnosti lékařů vůči třem jmenovaným skupinám a je všemi lékaři dobrovolně přijímán jako vhodný a opodstatněný. Zdravotní sestry, jakož i reprezentanti dalších kategorií profesionálních zdravotníků rovněž přijímají vymezení svých pravomocí a respektují pravidla etických zásad své činnosti. Etický kodex týkající se pacientů je novinkou, a nepřekvapuje, že byl právě u nás přijat s rozpaky, čestnými výhradami, a někdy dokonce i nepochopením. Na stránkách zdravotnických novin proběhla v roce 1992 obsáhlá diskuse na téma práv pacientů. Někteří lékaři zcela zpochybnili základní prvky tohoto významného dokumentu a často kladli otázky typu: Má mít pacient vůbec nějaká práva? Potřebuje je? A když, tak k čemu? Nebude jich zneužívat vůči lékařům? Námitky jsou to jistě závažné a svědčí nejen o silně zakořeněné tradici paternalismu, ale také o určitém strachu z veřejné kontroly, jakož i o určité neinformovanosti. Prč, jak a za jakým účelem tedy práva pacientů vlastně vznikla? Po dlouhá staletí neměli pacienti žádná práva a nutno spravedlivě doplnit, že je ani nepotřebovali. Pacient byl v minulosti plně závislý na lékaři, a to nejen v rovině odborné, ale často i lidské. Asymetrie vzájemného vztahu byla obrovská a vedla ke vzniku klasického, paternalistického modelu

V petržalskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda zomreli v máji tohto roka počas dvoch týždňov dve ženy. Išlo o 32-ročnú prvorodičku a 34-ročnú ženu, ktorá čakala svoje druhé dieťa. Podľa ÚDZS v oboch prípadoch pochybila nemocnica, v čom konkrétne, však úrad nezverejnil. Pôrodnícke oddelenie môže k záverom vyšetrovania ÚDZS, ktoré sú súčasťou protokolu, vyjadriť námietky. Presné závery budú známe, až keď sa tieto prerokujú. Smrť rodičky a dieťaťa Spišská Nová Ves prečítajte si diskusie. Kto bude ďalší?

Úrad podľa jeho hovorcu vôbec nepochybuje o tom, že v petržalskej pôrodnici odborne neodrodili stovky matiek, ale v spomínaných dvoch prípadoch nebola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť. Na prešetrenie obidvoch úmrtí rodičiek vytvorila fakultná nemocnica odbornú komisiu. Svoju činnosť však podľa Geržovej nemohla dokončiť, pretože ÚDZS jej neposkytol závery z pitiev. Na to však nemocnica podľa Michaliča nemá zo zákona nárok, a úrad ani nemá povinnosť pitevné správy nemocnici poskytnúť.

Bojím sa toho, že to v SNV nemocnici nie je posledný prípad. Vždy posielajú domov, nevadí, že mamička je po termíne. Ja som mala to šťastie, že som prežila aj dieťa, tiež ma poslali po termíne rizikovú domov. Vyšla som z ambulancie a odpadla pol hodiny bol malý na svete.

Pozorovatel diskusie a ty nie si nahodou z lekarskeho prostredia?Dobre si vsimaj moje vsetky prispevky, kde som ja tak velmi skreslila lekarov ako hajzlov? O tom nie co diskutovat, co robia niektori lekari za peniaze. Ked som lezala v nemocnici, niektore zeny chceli primara pri porode. Ja som jeho nechcela silou mocou ani do dneska nelutujem. Jedna tam utekala za primarom po vizite, nech jej spravi porod. Cisarsky. Potom sa chvalila, primar slubil, ze spravi. Bola uz po termine. Ked klamala klamem po nej. Dosli jej rodicia a ze vraj dali primarovi prachy, ze 5 tisic korun je u neho spontanny porod, 10 cisarsky. Je to smiesne, ale ona tvrdila mamina dala 20 tisic Sk. Tomu som nechcela uverit. Dalsi den ju brali rano z oddelenia. Druhy den sme ju chceli navstivit, to bola bezna vec, ktora odrodila tu sme isli pozriet, ako sme spolu tam lezali. Boli sme ako jedna velka trieda v skole. Nemohli sme, vraj mala tazky porod, dieta jej lezalo na reske. Ziadny cisarsky. Ja som dostala taku nechut za volakym ist. Tak som rodila u mladeho doktora, kto mal sluzbu. Druhykrat u mojej doktorke. Bez obalky. Takze ja s tymi obalkami skusenost v porodnictve zopakujem nemam. Inac neviem kto je mimi atd. Ja som sem dala len jedno jedine meno titi, aj to preto, lebo mna niekto tak vola z rodiny male dieta a paci sa mi to. Takze neurazat prosim, ja som len titi nikto viac. Opakujem furt, nemam proti gynekologii nic, pravidelne chodim k mojej lekarke. Skor mam zle skusenosti v inom odbore. Ale niektori lekari ked uz podla teba sa vyjadrim fakt su hajzli. No aj obycajni ludia medzi nami mozu byt takisto hajzli, aj uradnici atd. Takze ja som tu titi aj ostanem titi pokial sa mi bude chciet pisat. /Co som pisala o tej nemocnici kolko chcel primar, tak to bolo este v roku 1998. Doteraz je primarom tam na tom oddeleni. To urcite, ze chel aj dostaval aj dostane doteraz, aj operacie ked robi, no tomu do dneska osobne neverim, ze by ta rodinka mu dala 20 tisic. Po prve, ked ja dam tak to nevytrubim do rozhlasu. Ked mam trosku rozumu, tak nedostanem sa do neprijemnej situacie ani jeho tam nedostanem, ale ja som nemusela, starali sa o mna. Cest vynimkam?

Nedajme sa. Už to asi zažila každá mama: Zlý prístup zdravotníkov, a zvlášť gynekológov. Meranie dvoch táborov – tých, čo mamám dávajú pocit istoty a rovnocenného partnerstva a tých, ktorí sú „pánmi“ aj nad našim telom, pôrodom a všetkým, čo s tým súvisí – by jednoznačne potvrdilo vysoké skóre druhej skupiny. A to napriek tomu, že sa na ňu tak často sťažujeme. Múdre slová o tom,

aká je žena zraniteľná a citlivá počas tehotenstva a hádam najviac počas pôrodu dostávajú na frak práve od tých, ktorým by na pohode žien v tomto období a čase malo najviac záležať – už len z hľadiska profesionálnej cti.

Oháňanie sa platnou legislatívou a „nezvykom“ v mnohých pôrodniciach a ambulanciách lekárov, ktorí prichádzajú do styku so zázrakom života, neobstojí – ako sme už v častých siahodlhých rozhovoroch skonštatovali s mnohými kamarátmi – lekármi, najväčším problémom je zlyhávanie ľudského empatického prístupu a prijatie ženy-rodičky ako rovnocenného partnera. Na toto netreba žiadny zákon ani predpis: to jednoducho musí mať lekár v sebe alebo sa to – ako mnohí iní, ktorí prichádzajú do kontaktu s ľuďmi – musí naučiť.

A potom čítanie na kadejakých fórach vyzerá trochu ako horor: kto sa na koho ako vykašľal, ako sa nerešpektuje pôrodný plán, ako sa na sále kričí, ako ťažko sa prebojováva nezvyklá poloha alebo nesúhlas iba s takým blbým zvykom, ako je holenie pred pôrodom… O prepichovaní plodového vaku a odpúšťaní plodovej vody /čo je už pomaly bežná rutina/ ani nehovoriac.

To je uplne normalne. Este ked vidis, ze mu asistuje tym, ze mu drzi ten nastroj. Je to vsade tak. Niekedy ked sestra nemoze, musis asistovat aj sama.

Marabela podla teba je to uplne normalne, no ja si to neviem predstavit, ze by bola sestricka vnutri. Moja lekarka stale je vnutri sama, sestricka je na svojom mieste. Mozno ked niekto potrebuje taky ambulantny zakrok, tak ju zavola, no pri beznych vysetreniach nikdy. Nastroj /spekulum/ drzi sama, stery tiez spravi sama. Nikdy ma o to nepoziadala, aby som ten nastroj drzala ja. Pocas tehotenstva som pobudla aj v nemocnici isty cas, tam tiez lekar robil vsetko bez sestricky. Jedine ked ma vysetril primar oddelenia po vizite, vtedy tam boli 4 lekari aj sestricky, ale len sa divali a pocuvali. Ja mam len taku skusenost, vsak nie je to vsade rovnako. Tiez si myslim, brala by som ako samozrejmost, keby tam bola sestricka, no aj tak je mi dobre. Aspon nikto nepocuva o com sa rozpravame. Totiz tomu neverim, ze tretia osoba neporozprava nikomu nic. Mame v rodine sestricku v istej nemocnici na gyn. oddeleni, no ona ked pride domov porozprava svojej mamicke koho tam stretla na oddeleni, hned vie dost ludi kto ma z dediny problemy. Bez toho sa zaobidem. Aj tak na dedine skoro kazda kazdeho pozna, ked sa dozvedia niekoho, ze je v nemocnici, tak uz rozmyslaju, co ma aky problem.

Ked som na vystreni, tak sestricka stoji pri lekarke a hladi do mojej vaginky, je to velmi neprijemne, mam pocit, ze sestricka je pani doktorka, mali by sa nad sebou zamysliet tie sestricky ako by sa ona citila, ked by bola na koze a ja by son hladela na nu ako to robi ona, je to ubohe.

Ci ma byt pritomna sestra pri vysetreni, alebo nie - zalezi od lekara. Niektori si ziadaju jej asistenciu, ini si poradia sami. Nestoji tam preto, lebo hadam je zvedava na vase … ona ma dost svojej roboty vo svojej pracovni. A k tej tvojej rodine - sestricke: Takyto pristup mozu mat iba obmedzene a prizemne osoby, ale zial, aj take ziju medzi nami. Aj tu plati tak ako aj vsade v zivote, ze keby hlupost kvitla, vela ludi by vyzeralo ako rozkvitnuty orgovan v maji.