Vitamín D – jesť ryby, slniť sa alebo brať výživové doplnky ?

výhoda toho je aj to, že ho prepláca poisťovňa… ako my sme ho nedávali len kvôli tomu, ale aj to je taká pozitívna správa, pretože voľnopredajné vitamíny stoja také peniaze, že až nechápem niekedy… preto ma to potešilo… že niečo takéto preplácajú…

…ewuschik dakujem, ze si mi aj ty napisala…takze moze sa davat roky bez problemov hej?..toto som chcela vediet ci to nezatazi nejako organizmus ked sa neurobi nejaka pauza…ze napriklad do dvoch rokov davat a potom aspon pol roka pauza alebo tak…?..

je to vitamin, co za ziadnych okolnosti neuskodi, v dnesnej dobe kedze vacsina ludi ho ma nedostatok takze nieco take ako nadbytok je len naivnou predstavou :wink:

Samozrejme, nie je dôvod na to aby si ho musela nejako vysadiť, keď sa dávkuje s rozumom, že sa to s ním nepreháňa, tak dlhodobo nemá ako uškodiť, môže len pomôcť, u nás je to proste na dennom poriadku, že vitamín dávame.
Prípadne ak si skeptická, že si si neni istá tak sa kľudne na to popýtaj detského doktora, oni po väčšine do roka predpisujú, že dovtedy je ozaj, že dôležité ho dávať, ale potom neskôr aj ďalšie roky to ti nebudú zakazovať to som si istá.

Vigantol má preukázateľné účinky, preto ho predpisujú, je to jediný vitamín D, ktorý je na predpis a preto si myslím, že je najlepšie po ňom siahnuť, nemusíš zbytočne kupovať nejaké drahé voľne dostupné vitamíny. Podľa mňa to má viacero výhod, že ho predpisujú dr.

…ale preco je to najlepsie je akoze nejaky rozdiel v zlozeni alebo ako si to mam vysvetlit?..ja som si uz hladala rozne kvapky akoze decko na lekarni a teda je toho pomerne dost…

Je toho vela, rozdiel je v type decka aspon ja som to tak pochopila, ked mi to kamoska vysvetlovala, ked som sa na to pytala. No ja si dam radsej zakazdym v tomto od doktorky detskej poradit, ze aky typ decka mi ona odporuci alebo predpise, nech to mam z prvej ruky, predsa doktori ovela viac vedia aj o vitaminoch ako my :wink:

acidumka do akeho veku mozu doktori vitamin D predpisat? len do roka ci ako sa to odporuca tie prve mesiace?

Toto aj ja furt neviem ako to je, dokedy, odkedy, ze ci vobec je dobre az do nejakeho ja neviem siesteho roka napriklad. Lebo som si vedoma toho, ze zo stravy deti toho decka asi moc nenaberu, kedze sladkosti decko neobsahuju a vacsinou tie su im po chuti :smiley: :smiley:

Podla mna lekari mozu predpisat dokedy chcu. Zalezi to na zvazeni toho osetrujuceho lekara.
Nielen prve mesiace, do konca prveho roka a potom sa uvidi, ze co dalej, to je vsetko o tom dohodnut sa s pediatrom, co ti povie odporuci. To je to iste ako aj davkovanie, ze jednu vec mas v pribalovom letaku, ale to moze dr upravit podla uvazenia.

o tomto som sa presne s pediatričkou našou rozprávala, lebo som čítala leták k Vigantolu a bolo tam, že predčasne narodeným detičkám dve kvapky, ale povedala nám, že ona aj normálne detičkám dve kvapky proste predpisuje také dávkovanie lebo je to väčšia istota, že bude to dostatočné miesto pre to telíčko :wink:

Preco robite z toho vedu ako keby to bol vitamin, ktory ma velky vyznam? Ved vitamin je vitamin, tie sa beru len na daku podporu a nie na liecbu nejakych problemoch alebo cosi take

Nechapala som to ani ja, ale tu mi baby vysvetlili, ze u deti to ma velky vplyv napriklad na kosti! :wink:

Já třeba ještě používám doplňky stravy, jakože vitamíny a omega + od Nutrivi viz https://www.tvaratelo.cz/nutrivi-doplnky-stravy/ a jsem mega spokojená, protože není úplně lehké tyto potřebné látky získavat z potravy.

Vitamin d sa da sice ziskat zo stravy, ale bohuzial nie v takom mnozstve v akom to telo potrebuje, aby to ozaj plnilo ucel. A tiez nie je vitamin ako vitamin a najma decko ako decko.
Ide najma o to, ze len Vigantol je na predpis a len pri nom ma clovek istotu, ze ozaj je to déčko a že ozaj bude účinkovať jak má. Narozdiel od iných, ktoré sú voľnedostupné a nehovorím o tom, že stoja nenormálne peniaze :confused:

U deti ma. Ale tiez nie je decko ako decko. Preto ja davam decko ktore predpisuju doktori. Pretoze to je vitamin, ktory je overeny, ze mam istotu, ze ozaj obsahuje to co ma a tiez dlho vydrzi kedze detom staci davat po dve kvapky denne aby sme pokryli potrebu, ktoru maju :slight_smile: Presne ako aj kocka nado mnou pisala :wink:

lenze ako clovek vie ci ma tohto vitaminu dost alebo ho potrebuje doplnat?

Ked ma clovek nedostatok vitaminu d, tak sa to prejavuje rozne. U kazdeho to moze byt ine, napriklad netreba sa spoliehat na to, ze ked je clovek opaleny, tak to automaticky znamena, ze ma dostatok vitaminu len zato, ze je hnedy :wink:
Niekedy bledi ludia maju viacej vitaminu D jak opaleni :wink:

Škoda, že takto vizuálne nejako sa to zistiť ani odhadnúť nedá, jedine odber krvi je istá informácia, inak ništ :slight_smile:

SMAJLOVIERA - takto sa to neda, ale telo nam da aj vediet ked mame malo vitaminy a tiez keby sme ho mali nadbytok. Ked chyba decko, tak clovek sa citi slabi, pocituje taku svalovu slabost, sme taki akoby precitliveli a to sa aj deti tyka, sme mrzuti, smutni a tiez moze to dojst az do stadia, ze sa nieco stane s kostickami. Kamoska ta napriklad dosla na to, ze ma malo decka tak, ze mala unavovu zlomeninu a nechapala, ze jak je to mozne.