Vitamín D – jesť ryby, slniť sa alebo brať výživové doplnky ?

Tiež nám ho dlhšie už predpisujú, ono potom sa môže dať hodnota aj skontrolovať, ale také pravidelné užívanie, akože preventívne dávkovanie to nemôže uškodiť.

Neviem akú inú cestu si predstavuješ, deti nemajú ako dostať vitamín D, jedine cez mliečko od maminy alebo keď im ho dáme v kvapkách alebo zo slniečka. No prvá varianta je celkom problém, lebo cez mliečko sa dozaista nedostane toľko vitamínu, koľko deti potrebujú. A zo slnka, no myslím, že veľa z nás nemá odvahu bábätko slnku deti vystavovať, teda áno ale len z istej miery a na istý čas a to dozaista nie je dostačujúce pre vitamín D.

Ja berem vitamín D len v zime, v lete sa dosť slním a aj rýb jem veľa takže zatiaľ som problém nemala.

si ho dávaš pravidelné kontrolovať, keď píšeš, že si problém nemala?..
no a toto je presne, že tieto veci deťom ťažko zabezpečíme, najmä ak ide o dojčatá… :slight_smile:

Čo chodím na krv tak vždy mám dobrý výsledok. Takže raz za rok

To potom mozes byt rada, ja som bola u pediatricky a sme sa ohladne vitaminu D dost dlho rozpravali a hovorila mi, ze je naivne mysliet si, ze zo slniecka alebo zo stravy budeme ho mat dost, ze to je velmi mala pravdepodobnost. A ze deti ked maju par tyzdnov, mesiacov, tak ze ozaj nemaju ako sa k vitaminu dostat, jedine tak ze im ho dame a ze pre ne je to velmi prospesne, lebo ze keby ho nemali dost, ze by krivica mohla vzniknut, po pravde som predtym ani len nevedela, ze nejaky takyto problem jestvuje, no esteze ma oboznamila s tym a aj preco prave Vigantol je vhodny :slight_smile:

Co je to ale dobry vysledok? Pre niekoho je to aj spodna hranica a teda ja by som sa s tym asi neuspokojila, lebo to je len krocik k nedostatku :slight_smile:

Nielen ty, pre mňa bol základ to aby som sa o vitamínoch porozprávala s lekárom, podľa mňa vedia o týchto veciach oveľa viacej toho ako my, takže na koho iného by som sa mala obrátiť, keď nie na nich. Kamarátka tá mi hovorila, že načo som bola u doktora, že veď stačí ísť do lekárne a kúpiť nejaké kvapky alebo niečo. Ale prečo, keď nemám pri doplnkoch, ktoré sú voľnopredajné, či obsahujú množstvo vitamínu ako sľubujú?

…presne tak to ti nikto garantovat nevie a preco by som zbytocne peniaze vyhadzovala za drahsi vitamin?..ved to mi pride uplne uletene…ale je fakt, ze su ludia ktori to robia…:wink:

To v tejto mylnej predstave sme boli asi vsetci v istom case.
Teraz to uz vnimam tak, ze ak aj nejake decko cez slnko dostaneme do tela, ja aj deti, tak to bude fajn, ale nezakladam na tom, lebo to by som sa zblaznila. Pre mna je istota davat kvapky s deckom a mam aspon srdce na mieste!

pre kazdeho lekara je iny vysledok dobry, to uz sa mi neraz potvrdilo, no pri detoch je dozaista potrebne vitamin D davat a to denne. Nech maju dostatok cely rok. Lebo ked rastu, kosticky sa im este vyvijaju tak to je to, co potrebuju!

ale ako viem ze ho potrebuju?? nerodia sa s tym ze su ok ze maju dost vsetkeho?? prepac ze mam take otazky ale stracam sa v tom lebo aj na nete som nasla kopu informacii a teda neviem co je pravda co nie :open_mouth:

Keby to ozaj bolo take jednoduche ako si predstavujeme, co?? :slight_smile:
Nie je to tak, ono deti mozu jedine od maminy dostat nejake tie vitaminy do tela, ked su v bruchu, takze na toto ma vplyv to, ci mi nieco uzivame v tehu, ci mame pestru stravu a mnoho ineho. Deti ale v prvych tyzdnoch velmi tento vitamin potrebuju a je nutne aby sme im ho davali, lebo prave tie prve tyzdne sa vyvijaju kosticky, deti rastu a tam je ten zaklad ktory musia mat dobry.

pises, ze je nutne aby sme ho davali, takze kazdemu dietatu bez ohladu na to, ci je predcasne narodene alebo nie? lebo kamaratka ta davala vraj preto, ze sa jej syn predcasne narodil

presne ako píšeš, ono akurát že niektorí lekári dávajú predčasne narodeným detičkám viac toho vitamínu ale to je všetko na uvážení doktora že ako sa rozhodne, či dve kvapky alebo v akom množstve, hlavne to množstvo netreba meniť len tak podľa seba

Veď aby som mala predstavu, že koľko to je, či je to ozaj to množstvo, ktoré deti potrebujú, či zbytočne to pitvám? Poviem ti, že už mám toho akože veľa v hlave tých informácii, čo sa dozvedám o vitamínoch, čo počúvam, aj v mojom okolí preto som aj sem prišla aby som počula názor mamičiek, ktoré si prechádzajú týmto istým čo ja a z praxe mi budú vedieť poradiť :slight_smile:

Nemusis to takto zbytocne pitvat ako si to nazvala, je to tak, ze vyrobca vie aka je potrebna denna davka pre deti a lekari to tiez vedia a na zaklade toho urcia davkovanie :slight_smile:

predcasne narodene deticky potrebuju este viac vitaminu, to je fakt, predsa len pre nich je to este podstatnejsie, maju co robit aby sa zaradili do zivota, aby boli zdrave aby dobehli to, o co boli v brusku ukratene alebo jak by som to napisala :slight_smile:

čítala som, že si písala, že prvé týždne života sú pre deti podstatné, že tam ide hlavne o to aby mali dosť vitamínu D, ale nerozumiem prečo je to vlastne také podstatné, prečo práve v tom období? je to pre mňa záhada a teda rada by som vedela o tom niečo viacej, keďže budem aj ja mamou, tak nech mám predstavu :slight_smile:

Nerozumies preco? No pretoze prave v tych prvych tyzdnoch deticky najviac rastu, tam je to rozhodujuce pre ich rast do buducna, pre to ake budu mat kosticky a vsetko.
A najma prave keby deti mali nedostatok vitaminu D v tomto obdobi tak by sa mohlo stat, ze by sa u nich objavila krivica. A to je problem ktory sa neda len tak zvratit. Preto pediatri Vigantol predpisuju co najskor :slight_smile: