Vitamín D – jesť ryby, slniť sa alebo brať výživové doplnky ?

len toto je na predpis?..neda sa vybrat si aky vitamin chceme davat?..

Ahoj Monika :slight_smile: Mozes si vybrat aky chces, ved je to len na tebe co detom das. Len mozno by nebolo na skodu sa zamysliet nad tym preco je nieco na predpis a preco je nieco volnopredajne.

mozes o tom nieco viacej napisat? ze preco si myslis, ze je medzi tym akoze nejaky rozdiel? ved nemalo by to byt zlozenim jedno ked ide o jeden vitamin?

Ahoj, no malo, lenze pri volnopredajnych vitaminoch tak tam nemas vobec ziadnu istotu, ze obsahuje take mnozstvo vitaminu D jak pisu na krabicke. Pri Vigantole mas istotu, pretoze je na predpis :slight_smile: A splna prisne poziadavky.
Takze preto ja nemam odvahu a nevidim dovod na to aby som kupovala nejake volnopredajne vitaminy, ktore castokrat su este ovela drahsie.

Keby len o niečo drahšie, to by som osobne nepovedala ani pol slova, lenže mne osobne sa zdá, keď už stojí okolo 13 euro, tak to už mi príde akože dosť.
A najmä keď dávkovanie musí byť o dosť vyššie, takže vydrží oveľa kratšie.

…nielen tebe aj mne ale ja hlavne nevidim celkom dovod na to kupovat nieco ine…ked ide o deti a teda vitamin D potrebuju, ze je potrebny v prvych tyzdnoch ze sa dava ako prevencia krivice, tak nemam dovod kupovat nejaky iny…u nas stale takto, posielam fotku…predsa len vitamin D treba aj ked slniecko svieti…lebo teda v nasej rodine nejako nemame v oblube asi nikto opekat sa na slniecku…:smiley:

ree

Ono ani to opekanie na slniečku nie je nejako dobré akože preháňať to s ním a ešte mňa najviac udivuje, keď si niektorí myslia, že proste čím viac budú opálení tým viacerej vitamínu D budú mať. A to tak vôbec nie je.

Aké je zloženie tohto? Obsahuje to len vitamín či ešte aj niečo iné? Je vhodné len pre deti, či aj pre dospelých?

…to ano to je fakt, ja teda na take nejake vylehavanie na slnku nie som, ze od rana do vecera a nastastie ani moj drahy…takze deti tiez vedieme k tomu, ze proste vsetko s mierou…dominika obsahuje to decko…nie je to mix nejakych vitaminov, je to ozaj len ciste…takze das do mliecka dve kvapky alebo do kase na lyzicku a teda mas istotu, ze to pokryje presne taku potrebu ako deti maju…
…dominika myslim, ze je to jedno…akoze ja mam skusenost len pri detoch…ale nevidim dovod preco by to aj dospeli nemohli…

Aj pre dospelých, napríklad viem, že aj moja babina užíva tieto kvapky, lebo má problémy s osteoporózou, ale tak to je už zase na inú debatku :slight_smile:

V akom mnozstve sa detom dava?
O problemoch ktore by mohli vzniknut pri nedostatku vitaminu D som vela na nete citala na roznych strankach lenze realne som nepocula o tom, ze by niekto v mojom okoli napriklad mal nejake take problemy, takze by ma zaujimalo ci ozaj je to pravda :open_mouth:

to mozes byt rada, ze si o tom nepocula, skus si nieco precitat o krivici a teda myslim, ze spozornies a urobis aj ty vsetko preto len aby si sa tomu vyhla to ti garantujem, pretoze su to take problemy, ktore vo velkej miere dokazu detom skomplikovat zivot uz v prvych tyzdnoch, mesiacoch zivota a to teda ozaj nechceme.

Hluzia ďakujem, že si mi napísala, pri deťoch je to ako s dlhodobým užívaním? Je nutné dávať nejakú pauzu?
Adel_ka to aj pri takomto? Nemali by sa zase pri takýchto problémoch ľudia skôr na užívanie vápnika alebo niečoho takého zamerať?

Dominika užívanie vápnika je jedna vec, len druhá vec je, že či ho telo využije, či sa dostane presne tam kam má a toto vlastne to déčko zabezpečuje. Preto ono tieto veci, keď ide o kostičky, tak to ide spolu ruka v ruke.

Hej? To má vitamín D na svedomí? To som nevedela, že to priamo na toto nejako pôsobí, že teda to ide spolu takto, že jedna vec s druhou blízko súvisí.
Ako dlho je vhodné užívanie déčka? Akú dobu je to vlastne pre telo bezpečné? Nie je lepšie, keď sa získava zo stravy?

DOMINIKAVAL - jasne, ze to ma priamu suvislost. Decko je vhodne najma u deti uzivat cely rok v prvych tyzdnoch, mesiacoch zivota a potom postupne staci aj v zime, teda to uz potom je na tvojom uvazeni. Bezpecne to je stale, pokial sa riadis davkovanim, ktore je dane, ze ho nebudes nejako zbytocne zvysovat alebo cosi podobne.
Ked uz ide o tu stravu, co si sa pytala, tak samozrejme, ze by to bolo najlepsie, lenze pri detoch to chces ako docielit?

pri detoch sa to len velmi tazko da :confused: ked uz deti su starsie, ze sa im daju veci vysvetlit tak to je trosku o inom, ale pri niekolko mesacnych, par rocnych detoch tak to easy neni :wink:

Užívanie vitamínu D nie je nejako ohraničené, že v akom veku, respektíve do akého veku alebo že akú dobu, vitamíny sú dobré počas celého roka, aj roky vkuse tam nie je nejaký problém s tým žeby si musela dať deťom nejakú pauzu. Niektorí lekári hovoria, že stačí keď sú deti staršie, že dávať déčko počas zimy, keď je toho slnka menej, takže to je rôzne :slight_smile:

hlavne sa neda spoliehat na to, ze dostatok vitaminu D sa da spozorovat na opaleni tela :slight_smile:

Jasné, že nie. Môj ujo, ten robí na stavbách, stále zateplujú a takéto veci, čiže v lete furt len na slnku, je čierny ak keby bol mesiac niekde pri mori a teda poviem ti, že déčka dosť nemá. Bol na nejakých vyšetreniach a brali mu krv aj na tento vitamín a má nízke hodnoty, čiže to vôbec o tom nie je a to by sme si mali uvedomiť najmä pri deťoch.