Výmena bedrového kĺbu

Ďakujem vám za odpovede a dnes som sa dozvedela, že jede výsledok nemám OK t. z že nepojdem asi 3tieho ešte v pondelok mám volať primárovi, či ma zobere aleboneskôr

To nevadí. Hoci človek by to už mal rád za sebou. Zvlášť ak to má byť jeho prvý operačný zákrok. Držím palce😊.

Ako som sľúbila že napíšem ako som dopadla. Tak predsa ma zobrali 3. febr. a už som od včera aj doma šťastná po všetkom. Mala som celkovu anestézu, kedže u mňa to nebolo jednoduché. Vrodené vyklbenie a už v detstve po jednej operácii. Operovali ma skoro 4 hodiny, ale som vďačná primárovi ktorý má zlaté ručičky a aj po operácii mi veru povedal, že to bola zložitá operácia ale ž to bude super, že mám dobrú kondičku a ja už chodím o NB a čakám na stehy. Potom po 6 týždňoch idem na rehabil. na dva týždne. nezobrala som ani jednu tabl. od bolesti, zato stratila som veľa krvi, ktorú mi aj dali a trápi ma nízky tlak ale dúfam, že sa to dostane do normálu. čo ma bolí, je to stehno a polka zadku ale ustupuje pomaly, je to preto, že mi natiahol nohu o 3 cm Dnes je týždeň ako ma operovali. Keby niečo pýtajte sa

Reagujem síce po dvoch týždňoch. Ja som mal to isté po výmene BK. Nekonzultoval som to s lekárom. Ale môj názor: v oblasti BK je množstvo vnútorných svalov, väzov, ktoré sa musia po operácii zotaviť. Mne sa osvedčilo rehabilitovať dvojfázovo do obeda 1 fáza poobede 2 fáza presne tri dni za sebou a jeden deň voľno (regenerácia). V športovom tréningu sa tomu hovorí hyperkompenzácia (HK) S ohľadom na časové a pracovné možností som HK využíval aj pred úrazom. (športová aktivita vždy 2-3dni za sebou následne deň voľno, nikdy nie štyri dni za sebou šport) teda organizmus bol na to zvyknutý. To, čo popisuješ začalo už dva-tri týždne po operácii vždy presne v štvrtý deň- deň voľna. Hlavne zo začiatku to bolo nepríjemné nie bolesťou, ale akoby sa mi ten klb rozpadal. Ale ďalší deň to prestalo a hlavne bola noha pocitovo silnejšia. Mohol som pokračovať v rehabilitácii.

Rehabilitoval som iba doma, nechodil som k žiadnemu doktorovi. Najprv cviky na posteli, čo mi povedali v nemocnici a chôdza s nemeckými barlami, ale nikdy som necvičil cez bolesť. Pri bolesti som prestal a pokračoval až ďalšou fázou (teda napr. poobede). Po asi štyroch týždňoch som pridal rotoped (neskôr cyklotrenažér) , po ďalšom týždni chôdza v bazéne (zhruba raz za týždeň, musí to byť chôdza nie len posedávanie). Potom Fitlopta (najskôr len sedenie potom aj cviky. ideálne na spevnenie vnútorných svalov). časovo začínal som 15-20 min doobeda a tak isto poobede. postupne sa čas predlžoval.

Rok po operácii som zvládal 100 km za deň na cestnom bicykli. Dneska, rok a pol po operácii zvládam 20-25 km za deň na bežkách.

Dneska sa veľa hovorí o úlatkoch. Nedal som nikomu ani Euro, ani kávu. Tieto operácie sa robia ako na bežiacom páse. Pokiaľ sa dodržia štandardy, podľa mňa chybovosť je minimálna. A záleží iba na tom, ako implantát prijme organizmus a hlavne, čo sa dá výrazne ovplyvniť, na kvalite rehabilitácie.

Peťo 1, nebojte sa, isto Vám tam “prelupuje” skrátený a napätý sval - m. tensor fasciae lattae - je na vonkajšej strane stehna, blízko bedrového kĺbu a často, ak býva skrátený tak to má výrazný zvukový efekt. Luxácia ( vytiahnutie hlavice z jamky) by výrazne bolelo a asi vazeralo “ostrejšie” aj s bolesťami.

Len nesmiete pokrčiť nohu v kolene a bedrovom kĺbe a v takomto postavení točiť koleno k vonkajšej strane tela (smerom od nohy, na ktorej stojíte) - vtedy by už mohla hroziť luxácia.Na lupnutia (ak som mala pravdu) , pomôže rehabilitácia a hlavne správne cvičenie - ideálna metóda je Spiraldynamik ®. S pozdravom,

Poláková

Dobry den Editmoj mail je natac@azet.sk kludne my napiste s pozdravom Natalia

Ivetka1 naozaj to vašej mame pomohlo? Ja som čítala veľa negatívnych ohlasov tak som v rozpakoch či nejde o zbytočne vyhodené peniaze a tiež by som to chcela skúsiť

Ahoj. Ja som tri roky po TEP praveho klbu. Myslim ze tie posity co mas su normalne. Ja mam to iste citim take preskakovanie aj pukotanie. Chodim na kontroly tiez som sa bala ale lekar mi povedal zs to mam osadene spravne a tie pocity su prirodzene.

Maminka moja krasna, tak strasne by som ti chcela pomoct a preto aj citam tuto diskusiu
V nadeji, ze najdem odpoved a riesenie na tvoje trapenie. A zatial jedine co som tu nasla, kto by mal podobnu skusenost je tento tvoj prispevok spred troch rokov. Bohuzial mas za sebou uz dalsie dvee reoperacie a chodisnstale o barliach a trpis strasnymi bolestami… och keby som ti tak vedela pomoct. Ale ked ti ani pan prednosta 2x nedokazal Lubim ta

Ahojte. Mňa výmena kĺbu ešte len čaká. Prestudoval som si toto fórum, a už nemám taký strach. Ale nikde som sa nedočítal, aká práca je po operácii vhodná. Či sa odporúča sedavé zamestnanie, šetrenie sa. Či môže človek robiť npr. vodiča, robotníka alebo čo. Prosím píšte.

Dr. Vytkovsky pracuje teraz v Železničnej nemocnici a práve on asistoval pri operácii, kde mi menili obidva bedrove kĺby naraz. Je super doktor, poznám ho viac, ako sedem rokov.

Ahoj, mne teraz, 26. 3. 2015 menili obydva kĺby naraz v Železničnej nemocnici v Košiciach a mám sa úžasne. Neľutujem

Ahojte vie mi niekto povedať čo ste po operacii TEP kedy už môžem ľahnuť na operovanú nohu? A ešte do kedy mám vybrať liečenie do roka či do pol roka Ďakujem

Môj ortopéd mi dovolil ľahnúť na operovanú nohu po 16 týždňoch. Dovtedy som ešte používal aj francúzke barle, lebo mi nedovolil naplno zaťažovať operovanú nohu. Kúpeľnú liečbu treba absolvovať do roka, môžeš aj neskôr, ale potom si už musíš priplácať. Určite si prelúskala toto fórum, polovica ľudí kúpele nechce, že im začnú mokvať, prípadne hnisať a zapaľovať sa operačné jazvy (vraj je na príčine voda). Ak máš v poriadku imunitu a si ináč zdravá - netreba sa báť. Ja som naviac vodný živel, a tak som si vodné procedúry užíval. Samozrejme, doktor mi odporúčal pri spaní používať medzi kolenami vankúš. Pred operáciou som spával práve na operovanom boku, a keď som mohol na ňom konečne späť, nevydržal som ani 5 minút. Cítil som sa ako princezná na hrášku. Stále ma, tam, , niečo omínalo. Teraz je to už OK.

Ja som 9 týždňov po operácii nosím dve barly ale doma len jednu a už sa mi tak žiada aj na tu operovanu nohu ľahnúť, no neviem ale dosť má bolia kríže pri dlhšom státi, neviem či to prejde, alebo je to tým, že som mala kratšiu nohu o 3cm a teraz ihc mám rovnaké, či to je zvyk, neviem kto má taký problém nech napíše

Ahoj Kika, ja som si mohla ľahnúť na operovaný kĺb po 3 týždňochod operácie. Do kúpeľov som šla po 3 mesiacoch, kedy som už len minimálne používala fr. barle. Je vodné, aby si bola samostatná. Po necelých 6 mesiacoch som šla do práce (mám sedavé zamestnanie). Neodporúčam Turčianske Teplice, pretože veľmi skracujú všetky procedúry (trvajú max. 15 min).

Ahoj takže dnes si už ľahnem na operovaný klb, aj ja som si myslela, že už asi možem, ja ešte jednu barlu používam ale stačila by mi aj palička ešte nemám tak istu tu operovanu nohu ale verím že po liečení to bude OK. Ty si bola v Turč. že vieš ako je to s procedúrami? Ktoré sú podľa teba lepšie kúpele? ja budem 4 mája 3 mesiace po operácii.

Neviem, odkiaľ si, ale známa, ktorá bola so mnou v kúpeľoch si chválila Trenčianske Teplice a v blízkosti môjho bydliska si zase chvália Lúčky. V turčianskych som mala v priebehu dňa 15 min zafír - spoločný bublinkový kúpeľ, 15 min parafín a 15 min magnet alebo 15 min masáž. a inak za celý deň nič. keď som chodila doma na rehabilitácie - mala som 25 min magnet, 30 min vírivku, 25 cvičenie. Chod vtedy, keď si sama so sebou poradíš.

Ahoj som z PN jasné že si poradím ja chodím doma bez barlí a vonku ešte jednu beriem, takže s tým nemám už problém bola som už tri týždne v reh. centre tam som tiež mala magnet len 15 minút a cvičenie pol hodiny a cvičenie v bazéne tiež pol hodiny a veľmi to pomôhlo, tak uvidím nakoniec mi to je jedno kde pojdem llen P nechcem tu som chodila ppredtým, ked som tu nebývala

No musim sa znovu vyjadrit. Zas ma museli operovat. Dostala som bolesti. Poslali ma na rondgen a preskakovanie a pukotanie sposobovali ulomene skrutky. Vymenili mi skrutky, dali mi tam nejaku vypln z kostnych stepov. Som 2 týždne po operácii ale znášam to akosi horsie.