Výmena bedrového kĺbu

Ďakujem za odpoveď. Je to veľmi zvláštne v mojom prípade, ale mňa ten kĺb nebolí takmer vôbec. Bolí ma len pri väčšej námahe / ak viacej chodím, alebo behám / Ja mám neajký vrodený problém s kĺbom, nemám tam viac menej ani jamku v ktorej sa kĺb pohybuje a ani samotnú tú hlavičku, mám tam Dr. tomu hovoria že len “pagáč” namiesto kĺbu. A noha / zlý kĺb / sa mi stále posúva smerom hore, čím sa mi skracuje a ochabuje sa mi svalstvo v stehne, už ho mám o 3 cm užšie ako to zdravé na druhej nohe. Mne majú operačne dotvoriť miesto, kde sa pohybuje kĺb, plus nový kĺb a aj nejaký krčok / ten nemám vôbec / O takomto operačnom úkone som sa tu ešte nedočítala, väčšinou sa mení len kĺb. No ja som iný prípad, vraj zložitejší. Marcela

Ja mam prave za sebou vymenu bedroveho klbu a mozem vsetkym odporucit Martinsku Univerzitnu Nemocnicu. Opatera je tam super a doktori, sestricky ci sanitarky su velmi dobre vyskolene, tak isto aj fyzioterapeut, ktoreho tam maju sa venuje kazdemu pacinetovi velmi profesionalne a a najde si vela casu na svoju robotu,takze mozem len vrelo odporucat.

Mila Marcelka, ta hadicka sa dava pocas operacie do rany na drenaz. Vytahovanie ma nebolelo viac ako injekcia do zadku. Ja som mal podobny problem s klbom, ze mi vybocoval a nohu som mal skratenu. Dali mi novy tit. klb proxima /da sa najst na nete/, puzdro mi zafrezovali do panvy. Hlavica a puzdro su keramicke. Robia to v Martinskej nemocnici, navrhol to Dr. Libor Necas, ktory bol aj pri mojej operacii. Dal som si spinalnu anestezu podla rady anesteziologicky a ludi, ktori to mali za sebou a urobil som dobre, ba az velmi dobre. Ver, viem o com hovorim, mal som aj celkovu anestezu /davnejsie/ a neda sa to porovnat. Min. 6 hod. po operacii si este lezis na izbe s usmevom lebo nic necitis. Pekne plynule po vyprchani spinalky ti zacnu davat do infuzie lieky proti bolesti a hotovo. Pri naznaku akejkolvek bolesti Ti daju lieky do infuzie, takze ani injekcie nepichaju. Lieky proti zrazanlivosti su aj v tabletkach, takze mozes ich brat aj takto. Ja som si dal injekciu, lebo to neboli a nedrazdi tak ako tabletky. Pradaxa - skus si potom precitat pribalovy letak a uvidis. Teraz nieco na povzbudenie - som 3 a pol mesiaca po operacii. Uz mesiac jazdim na bicykli momentalne okolo 20 km obden, asi tyzden uz nepouzivam barly a s jednou francuzskou som chodil asi mesiac. Bolesti neboli ziadne mozno 1-2x ked som to velmi presvihol s cvicenim. Nohu mi spravili o 3 cm dlhsiu, aby bola rovnako dlha ako zdrava a kedze som mal krivu aj panvu tak teraz sa to dava do pravej polohy. Obcas ma boli chrbat, ale nevadi. Mam na tomto fore este nejake prispevky, piseme si, aj volame, viaceri, co sme mali tento problem a preto aj ja pisem, lebo viem, ako to aj mne pred operaciou pomohlo. Teraz mi vypisali papiere na liecenie, ale este neviem presne kde a kedy, ale do 6 mesiacov chcem byt uz v praci. To je zatial vsetko.

Ahoj, môj manžel ide na budúci týždeň do Ružomberka na TEP. Chcem sa ťa spýtať, čo bude potrebovať v nemocnici, ako dlho tam asi bude a na čo sa mám pripraviť, keď ho pustia domov - nejaké zvýšené sedadlo na WC, iné zdravotné pomôcky. Ďakujem.

Ahoj, som po operacii totalnej vymene bedroveho klbu. Bolo to 12.8. teraz v piatok. Som uplne mimo nohu, ktoru som mala kratsiu mi predlzili, no tak velmi, ze je az neprirodzene velka. Som zdesena a mam hrozny strach. Ako teraz budem fungovat, chodit? Ved jeto horsie ako pred tym. Vela som si od tejto operacie slubovala a teraz toto? Prosim ta, pises, ze aj ty si mal predlzenu. To sa ti same potom upravilo? Mam 34 rokov a pre mna to je uplna katastrofa. Prosim ak mozes, tak mi posli odpoved. Dakujem Miska

Dobrý deň, teraz v septembri mi budú meniť bedrový kĺb v nemocnici na Antolskej v Bratislave. Boli ste niekto na Antolskej tiež na výmene klbu?

Ahoj Miška. Som tri mesiace po operácii a keď som čítala tvoj príspevok, spomenula som si, že presne tie isté pocity som mala aj ja. Mám o desať rokov viac a tiež ma vydesila dĺžka operovanej nohy a predstava, že budem krívať viac ako predtým, len na opačnú stranu. Keď som dala nohy ku sebe, rozdiel sa mi zdal tak o 8 cm a pri každej vizite som sa pýtala, či to tak ostane. Ale môžem ťa ukľudniť, noha sa dostáva do normálu, trochu sa musím pri chôdzi kontrolovať, aby som sa podvedome nevykrúcala, idem celkom rovno a verím že za krátky čas nikto nezbadá, že mám niečo s nohou. Jana

Ahoj Janka, dakujem, ze si sa mi ozvala, takze je tu este nadej, ze sa mi ta noha prisposobi? Som z toho zufala, mam pocit, ze psychika je na tom najhorsie. Teraz si mi vliala novu nadej, ze sa to mozno upravi. Cely zivot som napadala na tu nohu, ktora je teraz hrozne velka. Uz som doma z nemocnice, no boesti mam stale. V noci ma chytaju krce, no najhorsie je, ze mam pocit, ze nohu vobec nemozem vyrovnat, akoby som mala vsetky svaly a slachy kratke k tejto dlzke nohy. Mala si to aj ty? Dakujem este raz, ze si reagovala na moj prispevok, aspon tak sa dokazem o tom s niekym porozpravat. A ty uz chodis bez opory? Mam tri deti, ktore vychovavam sama a neviem ako dlho bude trvat, kym sa budem schopna normalne plnohodnotne o nich postarat. Dakujem s pozdravom Miska.

Dobry den pan Koloman, ste asi v mojom veku, mala som uraz, tak ze mi vymenili klb, titanovy nemam tolko info ako presne, lebo sa mi to stalo v Egypte na dovolenke. Som dva mesiace po op., bolesti pomali ustupuju, mohli by ste mi napisat, kedy ste ako tak boli sebestacny. Ja nechodim este ani na rehabilitacie, dakujem za odpoved, Olga z Povazskej Bystrice.

Je to asi neskorá odpoveď. Sebestačnosť po operacii bedrového klbu je individualna, lebo záleží, ako dotyčný vníma výmenu a nemá istotu, čo si môže dovoliť. Nakoľko som už mal pred touto výmenou bedr. klbu skúsenosť, môžem povedať, že sebestačný som bol po 3 týždňoch, keď som už lietal po schodoch a bolesti zmizli, ale človek si aj tak pri zmenách počasia začne uvedomovať, že máme umelý klb. Záleží aj na rozdiel veku, prajem všetkým, aby im operacie vyšli a aby pohyb, ktorý je podstatou nás viedol k lepšiemu zdraviu. A výmena klbu je dôvod, aby sme pokiaľ sme mladí športovali a starší robili prechádzky a túry s pozdravom Karol.

Ahoj Janka, dakujem, ze si sa mi ozvala, takze je tu este nadej, ze sa mi ta noha prisposobi? Som z toho zufala, mam pocit, ze psychika je na tom najhorsie. Teraz si mi vliala novu nadej, ze sa to mozno upravi. Cely zivot som napadala na tu nohu, ktora je teraz hrozne velka. Uz som doma z nemocnice, no boesti mam stale. V noci ma chytaju krce, no najhorsie je, ze mam pocit, ze nohu vobec nemozem vyrovnat, akoby som mala vsetky svaly a slachy kratke k tejto dlzke nohy. Mala si to aj ty? Dakujem este raz, ze si reagovala na moj prispevok, aspon tak sa dokazem o tom s niekym porozpravat. A ty uz chodis bez opory? Mam tri deti, ktore vychovavam sama a neviem ako dlho bude trvat, kym sa budem schopna normalne plnohodnotne o nich postarat. Dakujem s pozdravom Miska.

Mám 67 rokov a obidva bedrové kĺby vymenené. Kým po druhej operácii pravého kĺbu v roku 2009 nemám žiadne problémy, aj som veľmi rýchlo chodil bez problémov, tá prvá operácia v roku 2005 ľavého kĺbu sa asi moc nevydarila. Operovali ma v Ružinove, už po 6mesiacoch mi prvýkrát kĺb vyskočil a od vtedy sa to stáva tak 1-3krát do roka pri predklone, alebo vstávaní z postele apod. Teraz už asi rok ma ten kĺb bolí ako pred operáciou, vraj sa mi tam usádzajú vápenaté soli / komplikácia sa vyskytuje menej často / a mám na to tabletu magnézia. Lekár na kontrole hovoril o možnosti zápalu v kĺbe a dával mi zatiaľ lieky od bolesti. Má prosím niekto podobné problémy? Ozvite sa mi na e-mailovú adresu: marianna.b.63@zoznam.sk Ďakujem

Pisala som uz, ze ma budu operovat v Bojniciach, ale nakoniec som isla na vysetrenie do Martina a tam mi ponukli operaciu oboch bedrovych klbov naraz. Najskor som sa zlakla, ale viem, ze aj lekari su tam spickovi, aj vobec pracovisko je spickove, tak mam nadej, ze mi bude lepsie, lebo dnes sa uz citim strasne. Bez palic ani krok, nezohnem sa, bolesti nielen v nohach, ale krize a ruky, je to hrozne. Ak mate niekto skusenost s vymenou obch klbov naraz, prosim, napiste mi. Ako postavia na nohy a ako dlho byva clovek v nemocnici. Vdaka. Lila

V piatok bol týždeň, čo mi operovali bedrový klb, ale naozaj vážne si neviem predstaviť, keby mi robili obidva naraz. Klobúk dole pred Vami, ked to zvládnete.

Dobrý deň, ja mám vymenené obidva bedrové kĺby, mám 33 rokov, ale osobitne, pretože mi hneď na rovinu oznámili, že na Slovensku sa naraz obidva nevymieňajú. Len v niektorých málo štátoch Európy. Ak Vám ich vymenili obidva naraz, tak dajte vedieť. Ďakujem.

Prosím Vás, mohol by mi niekto napísať, ako dlho sa leží po operácii bedrového kĺbu v nemocnici na lôžku, v čom spočívajú rehabilitácie a ako dlho trvajú, koľko týždňov, resp. mesiacov treba používať barle. Je potrebné ísť aj do kúpeľov? Bojím sa najmä tých bariel, lebo som útla a maličká, ani si len nedokážem predstaviť, ako s nimi nastúpim napríklad do autobusu. Ďakujem za každú odpoveď.

Zdravim vsetkych. Mam 23 rokov a tato nemoc neobisla ani mna. Do slova som sa musel prosikat na MRI, lebo obvodna na skoro uz vyhodila z marodky a nasli mi opotrebovane mazivo a oddialeny je klb z miesta v lavom ramene, proste mi hega ruka, lenze to iste si pocitujem v pravom a v podpazusi si viem vyhmatat taky akoby spagat - skrateny sval a velmi ma to stipe. Uz bolesti su take, ze ma to obmedzuje pri soferovani. Lenze odkedy som doma uz 8 mesiac, tak v polovici ma neskutocne zacalo boliet v slabinach. Pocitujem tam stipanie, palenie a take pichanie pri chodzi a ked sa v noci zakryjem v posteli, tak sa teplo v slabinach zintenzivnuje a riadne tazko sa mi kvoli tomu zaspava. Na moje prekvapenie mi zistili, ze mam osteoporozu I. stupna, moze to s mojimi klbami suvisiet? Pokupil som si uz tolko vitaminov, ze az, ale nejak nic nepocitujem. Uz som z tohto celeho uplne zufaly, ze som takto opotrebovany, ale musim sa priznat, ze som sa nesetril, tazke prace okolo domu a potom v robote. Prosim, ak by mi niekto nieco vedel poradit, co si mam kupit, lieky, jedlo, caj ci hocico, co by ma dalo dokopy nech zareaguje. Vopred velmi pekne dakujem.

Potvrdzujem iba tvoje slova, pretoze mna operovali 22. 10. 2011 v tejto nemocnici. Ozaj je tam personál na vysokej urovni, sestričky aj doktori sú neskutočne milí, pozorní, zodpovední. Ešte si hoviem doma, ale cítim sa dobre, mala som kratsiu nohu o 4, 5 cm, tak mam teraz obidve rovnake, a hlavne klb nebolí. tiez vrelo odporucam.

Mne pomohol len Arthrotec forte proti bolesti. Kazde rano som si davala Condrosulft, jedno vrecusko do vody. A pichali mi priamo do klbu injekcie s kyselinou hyaluronovou. Bud Hyalgan 5 injekcii kazdy pol rok alebo Suplasyn 3 injekcie kazdeho pol roka. Je to podla toho, ako si vyberies ty, lebo napr. na Suplasyn si viac doplacas. A aj tak po 2 rokoch mi klb vymenili.

Som mesiac po operácii BK. Vo VN Ružomberok sa leží 7 dní. Po prepustení dostanete nemecké barly a návod, koľko a ako rehabilitovať. Mesiac po oprerácii absolvujete kontrolu (absolvujem ju budúci týždeň). Máte nárok na kúpeľnú liečbu 28 dní.